خانه کلینیک ها / پوست و مو / ریزش و رشد مو / ریزش مو و کچلی موضعی سر را به کمک طب سوزنی سنتی چین درمان کنید
درمان ریزش مو و تقویت مو و رفع بیماری آلوپسی با طب سوزنی

ریزش مو و کچلی موضعی سر را به کمک طب سوزنی سنتی چین درمان کنید

پوست وسیع‌ترین ارگان بدن انسان است. تقریباً تمام سطح بدن انسان را موهای ریز و درشت پوشانده اند. با این حال یکی از مشکلات رایج پوستی امروز، ریزش مو در ناحیه سر می باشد.در یک فرد ۶۸ کیلوگرمی اگر پوست را در یک سطح بگسترانیم وسعتی در حدود ۲ یارد مربع یا ۷/۱ مترمربع و وزنی در حدود ۹ پوند یا ۴ کیلوگرم خواهد داشت. پوست حافظ اندام‌های داخلی بدن هست و پلک‌ها ظریف‌ترین و پاشنهٔ پا ضخیم‌ترین قسمت‌های پوست هست. موها درواقع پوست تغییر شکل یافته است.

در تمام بدن به‌جز کف دست‌ها و پاها، لب و پلک وجود دارد. موها در تابستان سریع‌تر و در زمستان کندتر رشد می‌کند و همچنین رشد موها در شب‌ها کندتر از روز است.


five-ways-to-stop-hair-loss1موهای انسان بر اساس فاز رشد خود به سه دسته
آناژن، کاتاژن و تلوژن تقسیم می‌شود. آناژن موهای در حال رشد بوده درحالی‌که کاتاژن مرحلهٔ انتقالی از فاز رشد به فاز استراحت محسوب می‌شود. موهای تلوژن موهای در حال استراحت است و برای مدتی کوتاه از فولیکول باقی می‌مانند.

▪ موهای آناژن عمری در حدود ۱۰۰۰ روز و یا به‌طور متوسط محدودهٔ سنی در حدود ۲ تا ۶ سال را دارا می‌باشند.

▪ موهای کاتاژن در مرحلهٔ انتقالی بوده، این مرحله یک یا دو هفته طول کشیده و تمام فعالیت‌های رشد در آن متوقف است و سرانجام به تشکیل موهای چماقی یا (Club- Hair) منجر می‌شود.

▪ موهای تلوژن، به موهای در حال استراحت گفته می‌شود این حالت در حدود ۱۰۰ روز طول می‌کشد و به‌تدریج ریزش پیداکرده و جای خود را به موهای مرحلهٔ آناژن می‌دهند.

لطفا برای کاربردی بودن مطلب رای دهید

امتیاز پزشکان برای کاربرد روش

امتیاز مطلب

کلینیک تهران 021-22267203 برای اطلاعات بیشتر روی تماس با پزشک کلیک کنید.

تماس با پزشک
امتیاز کاربران: 3.68 ( 6 تعداد آرا:)

در صورتی که برای جلوگیری از ریش مو و رفع کچلی موضعی به علت های مختلف، انواع شامپو و دارو و پکیج های خوردنی و روغن و اسپری مو را مصرف کرده اید و هنوز نتیجه دلخواه را نگرفتید، پیشنهاد می کنیم چند جلسه ای وقت بگذارید و از نتایج طب سنتی چین بهره مند شوید تا ریشه ریزش مو کاهش پیدا کند چون در طب چینی این مورد از انرژی های ضعیف کلیه ها نشات می گیرد.

۸۵ تا ۹۰% موهای سر در مرحلهٔ آناژن ۱۰ تا ۱۵%، در مرحلهٔ تلوژن و ۳% در مرحلهٔ کاتاژن می‌باشند.

از آناژن موهای سایر نقاط بدن مثل ابروها و مژه‌ها حدود ۱ تا ۶ ماه طول می‌کشد اما فاز تلوژن آن‌ها طولانی‌تر است به همین علت موهای این نواحی کوتاه می‌مانند.

هر مو سه لایه دارد میانی در مرکز که لایهٔ مغزی را در برگرفته و کوتیکول که لایهٔ خارجی آن است. رشد مو توسط سلول‌هایی است که در قاعده تولیدشده و به‌صورت یک ردیف سلول به‌طرف پوست و بالاتر می‌رود

و به‌تدریج که بالا می‌رود از منابع تغذیهٔ خود فاصله گرفته و در این شرایط به‌تدریج Keratinization ایجاد می‌شود. وقتی این پروسه ایجاد شد سلول‌ها می‌میرند، سلول‌های کراتینی شده بافت سبب راست بودن مو نیز می‌باشند.

رنگ مو هم به تعداد توزیع ملانین در کورتکس مربوط است. موهای یک پیگمان زرد و قرمز هم دارند، افرادی که موهای بلوند یا قرمز دارند تعداد ملانین در موهای آن‌ها کمتر است.

درمان ریزش مو و کاهش شدید کم شدن موها

عوامل اصلی ریزش مو در طب چینی

عوامل زیر باعث ضعف در کانال‌های کلیه و کبد می‌گردد و نمی‌گذارد خون و انرژی به موی سر برسد؛ درنتیجه مو دچار ریزش و کدر شدن می‌شود.

۱- کار و فعالیت و خستگی زیاد (استراحت کم) ۲- استرس ۳- خشکی آب‌وهوا (باعث خشکی و دوشاخه شدن موها می‌گردد) ۴- خونریزی فعال ۵- کم‌خونی ۶- عواملی مانند بستن محکم موها، شست‌وشوی بیش‌ازحد ۷- عوامل ارثی ۸- فقر غذایی (البته ممکن است شما همه‌چیز بخورید، ولی همان‌طوری که گفته شد، کیفیت غذای بسیار مهم است) ۹- مشکل در هضم و جذب غذا ۱۰- اختلالات هورمونی و غیره

hair-transplant-before-575259-619016

روش کار استفاده از طب سوزنی برای کاهش ریزش مو

طب سوزنی نه‌تنها درمان بسیار خوبی برای ریزش مو است بلکه درمان مناسبی هم برای درآمدن مجدد موهای ریخته شده است.

اصولاً اگر ریشه مو وجود داشته باشد؛ به‌احتمال ۸۰-۹۰ درصد مشکل قابل‌حل است، درمان ریزش و کم مویی سر بین ۲۰-۳۰ جلسه هست. ۱۲ جلسه اول هفته‌ای ۲-۳ بار و از جلسه دوازدهم هر هفته و بعد هرماه بیمار ویزیت می‌شود.


کاهش ریزش مو و افزایش رشد مو و رفع بیماری آلوپسی با طب سوزنیدرمان طب سوزنی بسیار کم‌هزینه‌تر، بدون عارضه تر و راحت‌تر (و حتی بدون درد) از روش‌های کاشت مو و PRP و… است؛ چون همان‌طوری که گفته شد، قدمتی بالغ‌بر ۵ هزار سال دارد.

این درمان نه‌تنها روی موی سر مفید است، بلکه چون به‌صورت ریشه‌ای کار می‌شود، می‌تواند یکسری از اختلالات بدنی فرد را نیز از بین ببرد.

hair-loss-solutionsبر اساس طب کلاسیک (رایج) ریزش مو به هورمون‌های مردانه – آندروژن وابسته است؛ که نوع آندروژن که دهیدرو تستسترون نامیده می‌شود، نقش کلیدی در این بیماری دارد.

آندروژن هورمونی است که در مردان باعث رشد اندام‌های تناسلی و ایجاد صفات جنسی ثانویه و بلوغ می‌شود. این هورمون در زنان نیز به میزان کم وجود دارد و باعث رشد مو و تمایلات جنسی می‌گردد.

ارتباط نقاط طب سوزنی و ریزش مو

ازنظر طب چینی ریزش مو در مناطق زیر به بعضی از اعضای داخلی بدن ارتباط دارد:

پیشانی و گیجگاه‌ها ← نقاط مسیر انرژی چی معده

فرق سر ←  نقاط مسیر حرکت انرژی چی کبد

دو طرف سر ← نقاط مسیر درمانی کیسه صفرا

پس سر ← نقاط مربوط به حرکت انرژی چی از مثانه

از دیدگاه طب چینی موی سر از کانال‌های انرژی کلیه و کبد تغذیه می‌کند همان‌طوری که می‌دانید، کانال‌ها یا مسیر مریدین انرژی چی را از عضو مربوطه دریافت کرده و در تمامی بدن حرکت می‌دهند، مثل رگ‌های خونی که خون را حرکت می‌دهند. مریدین ها نیز انتقال‌دهنده انرژی چی هستند.

hair-loss-in-women

تجربه درمان ریزش مو و بیماری آلوپسی با طب سوزنی چین و کره

خانمی به نام س – م ۲۵ ساله دو ماه بعد از ازدواج در آبان سال ۸۵ مبتلابه ریزش شدید مو می‌شود و در مدتی کوتاه مبتلابه آلوپسی ژنرالیزه می‌گردد.ریزش مو ابتدا از آهیانه سمت راست شروع و کمی بعدازآن سمت چپ و سپس به تمام قسمت‌های سر گسترش پیدا می‌کند.

در حدود ۲ ماه قبل از نگارش این مطلب یعنی اواخر تیرماه سال ۸۶ که این بیمار ویزیت شد، مختصری مو در دستگاه مو در ناحیهٔ پیشانی و مقدار قابل‌توجهی در ناحیهٔ Occirput و کمی هم در اطراف هلیکس هد وجود داشت به همکاران محترم پوست مراجعه می‌نماید که یک داروی ساختنی و سولفات روی تجویز می‌شود یک ماه از این دارو استفاده می‌کند. در مراجعهٔ بعدی Minoxidil%۲ تجویز می‌شود

بعد به همکار دیگری مراجعه می‌کند که او هم یک محلول ساختنی سولفات روی و روزی یک ربع ساعت در معرض نور خورشید بودن را توصیه می‌کند بعداً به هومیوپاتی مراجعه می‌کند و دو دارو دریافت می‌کند که دو ماه نیز از این داروها استفاده می‌کند.

مقادیر قابل توجه کورتن نیز مصرف کرده به‌صورت تزریق و زمان‌های تزریق را دقیقاً به خاطر نمی‌آورد. بالاخره در اواخر تیرماه ۸۶ به اینجانب مراجعه کرد و با وضع ناراحت و افسرده که تحت درمان با سوجوک (طب سوزنی پیشرفته) قرار گرفت، کار روی مریدین رودهٔ بزرگ و کلیه‌ها شروع شد.

در جلسهٔ دوازدهم که از بیمار سؤال شد وضع موهایت چطور است گفت خیلی خوب است که من کنجکاو شدم موها را بازدید کنم چون تصور نمی‌کردم که به این زودی موها حالت نرمال خود را پیداکرده باشد.

در حال حاضر موها حالت طبیعی خود را بازیافته و از همه مهم‌تر روحیهٔ بیمار خیلی شاد و از افسردگی اثری دیده نمی‌شود فقط یک ناحیه به‌اندازهٔ یک سکه ۲۵ تومانی در قلهٔ سر یا نقطه Bai-hui (از دیدگاه طب سوزنی) بدون مو باقی‌مانده است.

اخیراً جوانی ۲۲ ساله به علت ریزش مو متجاوز از یک‌صد عدد در روز و آلوپسی آره آتا در ماستونید سمت راست مراجعه کرده که با همان متد درمانی تحت درمان قرارگرفته و بعد از ۵ جلسه ریزش مو به کلی قطع شده و آلوپسی در حال بهتر شدن است.

ویکی پدیا فارسی برای مو

دیدگاه و سوال بگذارید و پاسخ را با ایمیل پیگیری کنید:

3 تعداد دیدگاه یا نظر برای "ریزش مو و کچلی موضعی سر را به کمک طب سوزنی سنتی چین درمان کنید"

آگاه شدن از:
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین تعداد رای
كريمي
مهمان

با سلام و عرض خسته نباشید
ببخشید طب سنتی چند درصد می تواند برای ریزش موی آندروژنی موثر باشد.

رویا
مهمان

سلام خانمی۳۵ساله موهام ازفرق تاسی داره آیابااین روشی که گذاشتید درمان میشه ؟بخاطرموهام روحیم خرابه واعتمادبنفس پایینی دارم

manager
Admin

لطفا پاسخ مناسب و دقیق سوالات خود را از طریق تلفن های مرتبط گذاشته شده در داخل مطالب بدست بیاورید.

wpDiscuz
مجموعه سالم چی و کلینیک ها 1392
به چه چیزی در کلینیک ها نیاز داشتید؟!
رفع اندام سیب و گلابی شکل بدون جراحی
دستورهای غذایی لذیذ بگیرید.!