کاشت ایمپلنت دندان به شیوه تمام در 4 چیست و این روش چه مزیت‌هایی دارد؟

کاشت ایمپلنت دندان به روش (تمام در 4) بسیار مناسب برای افرادی است که از دندان مصنوعی کامل استفاده می کنند

امتیازها-0+0

کاشت ایمپلنت دندان به طرق و روش‌های مختلف انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها همه در 4 یا all on four نام دارد. کسانی که از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌کنند به‌طور ویژه می‌توانند از این روش بهره ببرند.

کاشت ایمپلنت دندان با روش تمام در 4 یا all on four

روش 4 ایمپلنت دندان مصنوعیافراد زیادی هستند که از دندان مصنوعی کامل به عنوان روش برای حل مشکلات دندان و دهان خود استفاده می‌کنند. روش 4 ایمپلنت روشی است که سالهاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش تمام در 4 ایمپلنت اولین بار در دهه 1990 میلادی مورد استفاده قرار گرفت و تا کنون استفاده از این روش به افراد زیادی کمک کرده است.

این روش نام‌های دیگری هم دارد. مثلاً به این روش گاهی با عنوان «دندان در یک روز» یا «لبخند زیبا در یک روز» اشاره می‌شود.

البته این نام‌ها چندان رسمی نیستند. ولی باید بدانید که این نام بدون علت به این روش درمانی اطلاق نشده است. در ادامه با این روش بیشتر آشنا می‌شوید..

در روش 4 ایمپلنت، هم ایمپلنت‌های دندانی و هم یک ردیف کامل از دندان‌های مصنوعی جدید، در یک روز در هان قرار می‌گیرد. یعنی ابتدا ایمپلنت‌ها در فک کاشته شده و سپس دندان مصنوعی روی این ایمپلنت‌ها قرار گرفته و به آن‌ها متصل می‌شود.
بخوانید:  لق شدن دندان را می‌توان با استفاده از ایمپلنت درست کرد؟ چطور این کار انجام می‌شود؟

پیوند استخوانی ایمپلنتاین مسئله از یک جهت بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از کسانی که قصد استفاده از ایمپلنت را دارند، از خالی ماندن جای دندان‌های خود تا چند ماه واهمه دارند.

این مشکلی است که تقریباً همه افراد هنگام ایمپلنت کردن با آن رو به رو می‌شوند.

وقتی که ایمپلنت در فک کاشته می‌شود، جای آن باید به مدت چند ماه دست نخورده باقی بماند تا هم بافت‌ها ترمیم شوند و هم این که رابط ایمپلنت که در داخل استخوان فک قرار گرفته است

بتواند به خوبی با بافت‌های استخوانی اطراف یکپارچه شود. بنا بر این جای ایمپلنت به اجبار باید تا چند ماه خالی بماند.

این همان مشکلی است که با استفاده از روش تمام در 4 ایمپلنت تا حد زیادی برطرف می‌شود. البته باید توجه داشته باشید دندان‌های مصنوعی جدیدی که استفاده می‌شود، موقت خواهد بود.

تا زمانی که ایمپلنت به خوبی در جای خود قرار بگیرد از دندان مصنوعی موقت استفاده می‌شود و سپس با دندان‌های مصنوعی دائم جایگزین خواهد شد.

به هر حال هر روشی که برای ترمیم دندان و کاشت ایمپلنت در نظر گرفته شود، دندانپزشک باید بالأخره راهی برای پر کردن جای خالی دندان در طول مدت درمان در نظر بگیرد.

ترمیم تمام دندان‌ها و کاشت ایمپلنت با استفاده از روش تمام در 4 ایمپلنت

بریج دندانی ثابتهمان طور که قبلاً هم گفتیم، در این روش، فقط از 4 ایمپلنت برای قرار دادن دندان مصنوعی در دهان استفاده می‌شود.

یعنی یک ردیف کامل دندان مصنوعی بر روی این 4 ایمپلنت قرار می‌گیرد.

این تعداد ایمپلنت بسیار کمتر از تعداد ایمپلنت‌های است که در بریج ثابت یا روش‌های دیگر ایمپلنت دندانی استفاده می‌شود.

ایمپلنت‌هایی که در روش 4 ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌گیرند در بخش جلوی دهان کاشته می‌شوند.

بخوانید:  انواع ایمپلنت دندان، چرا انواع مختلفی وجود دارد و تفاوت هر یک از آن‌ها با دیگری چیست؟

این کار به این دلیل انجام می‌شود که بخش جلوی فک قوی‌تر، ضخیم‌تر و محکم‌تر است.

در نتیجه فک در این ناحیه قادر است به خوبی از ایمپلنت حمایت کند. به علاوه این که معمولاً دیگر نیازی هم به پیوند بافت استخوانی برای افزایش استحکام نمی‌باشد.

موقعیت قرار گیری 4 ایمپلنت در فک

روش 4 ایمپلنت کاشت ایمپلنتحتماً این سؤال هم برای شما پیش آمده است که چطور می‌توان دندان‌هایی که تا پیش از این بر روی تمام فک قرار گرفته بودند را اکنون تنها روی 4 ایمپلنت سوار کرد؟

جواب این سؤال در موقعیتی که ایمپلنت‌ها در آن قرار می‌گیرند نهفته است. همان طور که گفته شد، ایمپلنت‌ها در جلوی دهان قرار می‌گیرند.

دو عدد از این ایمپلنت‌ها در بخش پیشین قرار گرفته و دو عدد دیگر در اطراف قرار داده می‌شوند.

دو ایمپلنتی که در جلو قرار داده شده‌اند به صورت عمودی کاشته می‌شوند. ولی دو مورد دیگر با زاویه‌ای به سمت عقب متمایل خواهند بود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که از رابط‌های ایمپلنت بلندتری بتوان استفاده کرد.

استفاده از رابط‌های بلندتر ایمپلنت باعث می‌شود رابط سطح بیشتری برای پیوند با بافت استخوانی اطراف در اختیار داشته باشد. بنابراین استحکام و قدرت تحمل فشار بیشتری هم خواهد داشت.

یعنی با در اختیار داشتن سطح بیشتر برای یکپارچه سازی با استخوان، ایمپلنت در جای خود محکم‌تر و باثبات‌تر خواهد شد و قادر خواهد بود تعداد بیشتری از دندان‌ها را حمایت کند.

ولی آیا این بهترین گزینه برای کسانی که است که می‌خواهند دندان مصنوعی داشته باشند؟

انتخاب روش مناسب برای درمان توسط متخصص ایمپلنت

پیرا دندانپزشکیدر واقع بهترین گزینه برای بیمار با در نظر گرفتن عوامل مختلف و شرایط موجود انجام می‌شود. با آن که روش 4 ایمپلنت یک روش رایج و بسیار محبوب است

بخوانید:  جراحی لثه و فک برای کاشت ایمپلنت دندان با روش جراحی هدایت شده با تصویر

و افراد زیادی از این تکنیک بهره می‌برند، ولی تصمیم گیری نهایی و اظهار نظر قطعی در مورد آن قطعاً کار کسی نیست جز پزشک متخصص.

متخصص دندانپزشک به خصوص متخصص پیرا دندان‌پزشکی به‌طور ویژه برای قرار دادن ایمپلنت در فک و روش‌های مختلف آن آموزش دیده‌اند.

به علاوه آن‌ها تجربه زیادی در این زمینه دارند و به خوبی می‌توانند از عهده انجام روش‌های مختلف بر آیند.

متخصص پیرا دندان‌پزشکی پس از معاینه اولیه فک و وضعیت و شرایط موجود، گزینه‌های مختلفی که احساس می‌کند توانایی به دست دادن بهترین نتیجه را دارند به شما ارائه می‌دهد.

هدف نهایی متخصص آن است که مطمئن شود دندان پس از ترمیم کاملاً باثبات، محکم و بادوام خواهد بود.

به علاوه این دندان ترمیمی باید به خوبی عملکرد خود را داشته باشد و از نظر زیبایی هم کاملاً مانند یک دندان سالم و معمولی به نظر برسد.

حال برای این منظور ممکن است او استفاده از روش 4 ایمپلنت را در نظر بگیرد یا آن که از روش‌های دیگر کاشت ایمپلنت دندانی استفاده کند که بستگی به نظر تخصصی خود دارد.

تعریف درون کاشت دندانی ویکی پدیا

پست های مشابه صفحه:

وب سایت کلینیک ها

مطالب بخش پزشکی درمانی و زیبایی وب سایت کلینیک ها تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

لطفا نظر خود را در مورد این محتوا و ارتقای آن /تجربه شخصی و دیدنی خود بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.