بریج دندان یا ایمپلنت برای کاشت دندان مصنوعی به جای دندان از دست رفته در صدمات ورزشی

 یکی از مشکلات رایج کسانی که به هر نحوی ورزش را در بخشی از زندگی روزمره خود می‌گنجانند، صدمات ورزشی و از دست دادن دندان است. بریج یا همان دندان مصنوعی جزئی راه حلی است که می‌تواند به خوبی این مشکل شایع را برطرف کند تا ورزشکاران هم از جهت سلامت بدن و هم جهت سلامت دندان‌هایشان خیالشان راحت باشد.

بریج یا دندان مصنوعی جزئی برای دندان از دست رفته و افتاده

بریج برای دندان از دست رفتهشاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که اخیراً به خاطر فعالیت‌های ورزشی و سالم نگه داشتن بدن خود، یک یا چند دندان از دست رفته یا افتاده دارید.

شاید اگر راه حلی بری رفع این مشکل رایج وجود نداشت، بسیاری از مردم سلامت دندان‌هایشان را به انجام فعالیت‌های ورزشی که در دنیای مدرن به یک ضرورت تبدیل شده است، ترجیح می‌دادند.

برخی بهترین راه برای حل مشکل دندان از دست رفته و آسیب‌های دندانی وارد شده در حین انجام فعالیت‌های ورزشی را استفاده از بریج یا دندان مصنوعی جزئی می دانند.

البته استفاده از ایمپلنت هم یکی از گزینه‌های دیگر است که افراد زیادی آن را برای ترمیم دندان افتاده ترجیح می‌دهند. ولی هر کدام از این روش‌ها معایب و مزایای خود را دارد. در نتیجه این سؤال به وجود می‌آید که کدام یک از این روش‌ها برای پر کردن جای دندان از دست رفته بهتر است؟

جایگزین کردن دندان افتاده با بریج یا دندان مصنوعی جزئی

دندان مصنوعی جزئیاستفاده از بریج یا دندان مصنوعی جزئی یک روش خیلی سریع برای درست کردن و رفع مشکل دندان افتاده به‌حساب می‌آید. این روش در قیاس با ایمپلنت هم ساده‌تر و هم سریع‌تر است.

به علاوه کسی که از بریج برای جایگزین کردن دندان افتاده‌اش استفاده می‌کند، هزینه کمتری خواهد پرداخت.

دندان آکریلیک جایگزین شده به یک صفحه از جنس آکریلیک که به رنگ لثه ساخته شده است، متصل می‌شود. این صفحه با استفاده از آلیاژ کروم کبالت تقویت شده است.

این کار باعث ایجاد ترمیم کننده سبک و در عین حال بسیار محکم و مقاوم می‌شود. این ترمیم کننده با استفاده از گیره‌های فلزی که در اطراف دندان‌های سالم قرار می‌گیرند، نگه داشته می‌شود.

همان طور که دیدیم، روش استفاده از بریج و دندان مصنوعی جزئی کاملاً غیرتهاجمی است. ولی مسئله به این جا ختم نمی‌شود. چرا که روش بریج هم معایبی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم

  مشکلات دندان مصنوعی چیست و آیا می‌توان با ایمپلنت دندانی از شر آن راحت شد؟

معایب و مزایای استفاده از بریج یا دندان مصنوعی جزئی

تمیز کردن دندان مصنوعی جزئیاول از همه اینکه بریج قابل برداشتن است. یعنی شما می‌توانید هر وقت که خواستید دندان مصنوعی را بردارید. مثلاً قبل از خواب یا برای تمیز کردن و … . این کار از یک جهت خوب است چرا که به لثه‌ها فرصت می‌دهد خود را ترمیم کنند.

به علاوه اینکه تمیز کردن خود دندان مصنوعی جزئی و بریج هم از مواردی است که حتماً باید به صورت منظم انجام شود.

این‌ها از مزایای استفاده از دندان مصنوعی جزئی بودند. ولی نکته منفی در مورد بریج آن است که در واقع دندان از دست رفته با استفاده از مواد پر کننده‌ای که به دندان‌های موجود کنار تکیه کرده‌اند، پر می‌شود.

یعنی وقتی شما از دندان مصنوعی جزئی استفاده می‌کنید، در واقع دندان‌های اطراف دندان افتاده فشار بیشتری را باید متحمل شوند.

به علاوه گیره‌ای که دندان‌های سالم را گرفته است هم خود یک عامل دیگر برای فشار اضافی روی دندان‌هاست. البته این مشکل را می‌توان با تنظیم کردن دقیق گیره و سفت و شل کردن آن، برطرف کرد. کار دیگری هم که می‌توان کرد آن است که از یک تاج استفاده کنید.

با استفاده از یک تاج دندان مصنوعی که روی دندان‌های موجود قرار می‌گیرد، می‌توان فشار اضافی را تا حد زیادی بر روی دندان پخش کرد و دیگر نیازی هم به استفاده از گیره نخواهد بود.

تاج و بریج دندانیالبته مشکل این روش آن است که برای این کار باید ابتدا دندان‌های سالم داشته باشید تا بتوان آن‌ها را تصحیح شکل داده و برای این کار آماده کرد

یکی دیگر از مشکلات استفاده از دندان مصنوعی جزئی یا بریج آن است که وقتی از این روش استفاده می‌کنید، عملاً بسیاری از گزینه‌های خوراکی خود را مجبور می‌شوید از فهرست غذاهای خود حذف کنید.

غذاهای سفت و سخت یا غذاهایی که بیش از چسبنده هستند می‌توانند برای کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند بسیار آزار دهنده باشند یا به دندان مصنوعی صدمه برسانند.

تاج دندان و بریج دندان چیست؟

بریج دندانیبریج ها توسط تاج دندان حمایت می‌شوند. تاج‌های دندان پوششی شبیه به دندان هستند که روی دندان‌های موجود قرار می‌گیرند. تاج دندان به دندان یا دندان‌های جایگزین متصل است و به این طریق دندان جایگزین می‌تواند جای خالی دندان پر شده را به کمک دندان‌های سالم کناری، پر کند.

  رشد مجدد دندان و کاشت ایمپلنت بوسیله تکنیک‌های خاص و روش‌های جدید

اگر دندان‌های کناری دندان افتاده سالم باشد و قدرت کافی برای تحمل فشار بیشتر را داشته باشد، استفاده از بریج می‌تواند یک گزینه خوب و برای رفع مشکل دندان از دست رفته در نظر گرفته شود.

ولی با این حال نیاز به تراشیدن دندان‌های مجاور وجود دارد. به علاوه همیشه این احتمال وجود دارد که تاج دندان به درستی وظیفه خود را انجام ندهد و پس از مدتی دچار اشکال شود.

تراشیدن دندان برای قرار دادن تاجدر نتیجه استفاده از بریج همیشه احتمال بروز مشکلات بعدی را در پی دارد. کسی که از بریج برای پر کردن جای دندان افتاده خود استفاده می‌کند هم فشار بیشتری بر روی دندان‌های کناری وارد می‌کند و هم به خاطر تراشیدنشان، آن‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌دهد.

استفاده از ایمپلنت درمانی برای رفع مشکل دندان افتاده

استفاده از ایمپلنت دندانی پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین روش برای جایگزین کردن دندان افتاده است. این روش در حال حاضر محبوبیت زیادی دارد و روش رایج برای ترمیم بسیاری از مشکلات دندان به‌حساب می‌آید.

در روش ایمپلنت، متخصص دندانپزشک سعی می‌کند از میان انواع ایمپلنت، مناسب‌ترین نوع آن را برای کار انتخاب کند.

نکته مهم در مورد ایمپلنت این است که در این روش دندان در فک کاشته می‌شود. یعنی دندان جایگزین خودش فشار خودش را تحمل می‌کند.

به همین خاطر دیگر نیازی نیست که دندان‌های سالم کناری بی‌جهت تراشیده و دست‌کاری شوند.

ایمپلنت دندان از دست رفتهنکته دیگر هم این است که استفاده از ایمپلنت به حفظ ساختار فک و بافت استخوانی آن کمک می‌کند. این مسئله از نظر سلامت دهانی بسیار مهم است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افتادن دندان، در واقع مربوط به همین تحلیل رفتن بافت استخوانی فک در آن ناحیه می‌شود. این مسئله به خاطر عدم وجود تحریک و فشار کافی در آن ناحیه اتفاق می‌افتد.

ولی استفاده از ایمپلنت معایبی هم دارد.

مهم‌ترین عیب این روش طولانی بودن طول دوره درمان است.

پیوند استخوانی ایمپلنتدر این روش ابتدا رابط ایمپلنت یا پست (Post) در فک کار گذاشته می‌شود. سپس بعد از چند ماه که جای آن به‌طور کامل ترمیم شد و رابط با بافت استخوانی پیوند خورد، دندان در جای خود قرار می‌گیرد.

با آن که روش ایمپلنت چند ماه به طول می‌انجامد، ولی کسی که از این روش استفاده می‌کند می‌تواند مطمئن باشد که تا چند سال آینده دندانش سالم خواهد بود و به مشکلی بر نخواهد خورد.

  ایمپلنت فوری دندان ها چه مزایایی دارد و چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

البته پس از کاشت ایمپلنت باید به‌طور مرتب آن را بررسی کرده و از آن مراقبت بافت عفونی اطراف ایمپلنت دندانی پری-ایمپلنتایتیسکرد تا در صورت بروز عوارض جانبی یا عفونت سریعاً برای برطرف کردن مشکل اقدام شود.

کسی که از ایمپلنت استفاده می‌کند، احساس می‌کند از دندان طبیعی خود استفاده می‌کند و هیچ احساس عجیبی در مورد دندان خود نخواهد داشت. ظاهر آن هم به همین شکل است و مانند دندان‌های طبیعی به نظر خواهد رسید.

به هر حال پیش از هر چیز توصیه می‌شود که قبل از شکستن یا آسیب رسیدن به دندان‌ها، از آن‌ها مراقبت کنید. مثلاً می‌توانید از گارد یا محافظ دندان برای این منظور استفاده کنید تا احتمال صدمات دهان و دندان را به حداقل برسانید.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن