موضوعات داغ

ایمپلنت فوری دندان ها چه مزایایی دارد و چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

اگر یکی از دندان های شما افتاده است و موقع خندیدن جلوه خوبی ندارد از مزایای ایمپلنت فوری دندان بهره مند شوید و لیزر دندانپزشکی هم مراقبت کمتری برای شما ایجاد می کند

 از دست دادن دندان یکی از مشکلاتی است که امروزه افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند. افتادن یا از دست دادن دندان بسیار آزار دهنده است و کیفیت زندگی را به‌طور چشم گیری تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بیشتر مواقع می‌توان این مشکل را با استفاده از ایمپلنت فوری دندان رفع کرد.

کسانی که دندانشان را به هر دلیل از دست داده‌اند مطمئناً از وضعیت جدید خود راضی نیستند.

غذا خوردن که تا پیش از این احتمالاً یکی از لذت‌های روزمره به‌حساب می‌آمده، حالا دیگر عذاب آور محسوب می‌شود. به علاوه ارتباطات اجتماعی هم حتی ممکن است تحت تأثیر این مشکل قرار بگیرد.

مثلاً اگر دندانی که افتاده است در جلوی دهان قرار داشته باشد می‌تواند بسیار مشکل ساز شود. به این دلیل که دیگر فرد حتی یک لبخند زیبا هم نمی‌تواند داشته باشد.

همیشه موقع حرف زدن و خندیدن باید مراقب باشد که دهانش را باز نکند تا دندان‌ها نامتوازن و به هم ریخته‌اش را دیگران ببینند.

 افراد زیادی هستند که ممکن است یک یا چند دندان را از دست داده باشند. ممکن است هنگام باز کردن دهان، حرف زدن یا خندیدن جای خالی چند دندان در فک بالا یا پایین مشخص باشد.

از مزایای ایمپلنت فوری دندان این است که فرد می‌تواند در یک روز ظاهر دندان‌هایش را کاملاً مرتب و درست کند.

برخی هم هنوز با چنین مشکلی مواجه نشده‌اند ولی می‌ترسند که به زودی به این مشکل دچار شوند.

البته گزینه‌های دیگری هم برای جایگزین کردن دندان وجود دارد. مثلاً خیلی‌ها ترجیح می‌دهند از دندان مصنوعی استفاده کنند و برخی هم به دنبال استفاده از بریج دندانی می‌روند.

ولی اصولاً کسی که می‌خواهد دندانش را جایگزین کند، احتمالاً دوست ندارد آن را با یک دندان مصنوعی یا بریج دندانی تغییر دهد.

به خصوص تصور استفاده از دندان مصنوعی و تمام مشکلات و دردسرهایی که دارد باعث می‌شود کسی علاقه زیادی به استفاده از این روش نداشته باشد.

رفع مشکل افتادن دندان با ایمپلنت فوری دندان

کاربرد ایمپلنت دندانی برای جایگزین کردن دندان افتادهسؤالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان در سریع‌ترین حالت مشکل دندانی که افتاده است را حل کرد.

بهترین راه حل قطعاً راه حلی است که علاوه بر سریع بودن، دوام زیادی داشته باشد و از نظر کارایی و زیبایی هم در بهترین حالت باشد.

در گذشته این افراد چاره‌ای به جز استفاده از بریج های دندانی نداشتند.

یعنی فردی که دندانش را از دست می‌داد در بهترین حالت مجبور می‌شد از دندان مصنوعی یا بریج برای پر کردن جای خالی دندانش استفاده کند.

دندان مصنوعی جزئیدر صورتی هم که تعداد دندان‌هایی که افتاده بودند زیاد می‌بود، فرد احتمالاً از یک ردیف دندان مصنوعی برای رفع کردن مشکل استفاده می‌کرد.

این راه حل‌ها تنها روش‌هایی بودند که افراد می‌توانستند به کمک آن جای دندانی که افتاده است را پر کنند.

با این حال نمی‌توان این روش‌ها را خالی از اشکال دانست. به خصوص استفاده از دندان مصنوعی و روش‌های مشابه باعث می‌شود که حتی دندان‌های باقی مانده هم دچار مشکل شوند و پس از مدتی دچار پوسیدگی گردند.

خوشبختانه در حال حاضر دیگر لازم نیست دست به دامن این روش‌ها شویم. امروزه روش‌های جدیدتر و بهتری هم برای جایگزین کردن دندانی که افتاده است وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از ایمپلنت دندان فوری می‌باشد.

کاشت ایمپلنت فوری دندان چیست و چطور انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندانی زنانایمپلنت‌های دندانی شباهت بسیار زیادی به دندان‌ها طبیعی دارند. ایمپلنت دندانی از چندین بخش تشکیل شده است.

یکی از بخش‌های تشکیل دهنده ایمپلنت پست یا رابط (Post) نام دارد. این قطعه از ایمپلنت همان بخشی است که در داخل لثه و فک قرار داده می‌شود.

رابط ایمپلنت از جنس تیتانیوم است و در واقع نقش ریشه دندان را برای ایمپلنت بازی می‌کند.

رابط ایمپلنت با قرار گرفتن در داخل بافت استخوانی فک قادر خواهد بود درست همانند یک دندان طبیعی از دندان مصنوعی که بعداً روی آن قرار می‌گیرد حمایت کند.

بنابراین می‌توان گفت که استفاده از این روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته بسیار بهتر از استفاده از دندان مصنوعی یا بریج یا روش‌های مشابه دیگر است.

به علاوه ایمپلنت فوری دندان دوام زیادی دارد و می‌تواند به صورت دائم مشکل افتادن دندان را حل کند

البته باید توجه داشت که کاشت ایمپلنت یک فرآیند نسبتاً طولانی است و ممکن است تا چند ماه به طول بینجامد. به همین دلیل است که در حال حاضر تمایل به استفاده از کاشت ایمپلنت فوری دندان به جای روش ایمپلنت دندان معمولی چند مرحله ای بسیار بیشتر شده است.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان

رابط ایمپلنت معمولیعلت این که کاشت ایمپلنت چندین ماه طول می‌کشد این است که در واقع کاشت ایمپلنت یک روش پیچیده و چند مرحله‌ای محسوب می‌شود.

در ابتدا باید دندان یا باقی مانده دندان از دهان خارج شود. پس از آن محل آسیب دیده باید دست نخورده باقی بماند تا بهبود پیدا کند.

  ایمپلنت برای دندان مصنوعی چقدر زمان لازم دارد و این کار به چه صورت انجام می‌شود؟

پس از آن که بافت‌های آسیب دیده در محل دندان به‌طور کامل ترمیم شدند، زمان کاشت رابط ایمپلنت می‌رسد. رابط ایمپلنت با استفاده از یک جراحی کوچک و شکافتن بافت‌های محل مورد نظر در داخل فک قرار می‌گیرد.

پس از این مرحله، دوباره محل کاشت دندان باید تحت مراقبت قرار بگیرد تا هم بافت‌های آسیب دیده در طی جراحی دوباره خود را ترمیم کنند

و هم این که رابط ایمپلنت دندان فوری کاشته شده در دهان با بافت‌های استخوانی اطرافش به‌طور کامل یکپارچه شده و جوش بخورد.

در واقع در این مدت سلول‌های جدیدی که در اطراف ایمپلنت دندان فوری تشکیل می‌شوند، رابط ایمپلنت را به‌طور کامل احاطه می‌کنند و باعث می‌شوند رابط به‌طور کاملاً محکم و باثبات در جای خود قرار بگیرد.

البته در ایمپلنت فوری دندان، فرآیند کاشت ایمپلنت کمی متفاوت خواهد بود.

در روش ایمپلنت دندان فوری، یک دندان موقتی بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. این دندان موقتی طوری طراحی می‌شود که در طول دوره بهبود و ترمیم رابط ایمپلنت و یکپارچه شدنش با بافت‌های اطراف، روی آن قرار گرفته ولی فشار زیادی به آن وارد نکند

پیوند استخوانی ایمپلنتبه همین دلیل بیمار دیگر لازم نیست مدتی را بدون دندان سپری کند و از همان ابتدای کاشت رابط ایمپلنت می‌تواند لبخندش را ترمیم کند.

خارج کردن دندان پیش از کاشت ایمپلنت فوری دندان

در روش‌های معمولی کاشت ایمپلنت دندان، گاهی لازم است دندانی که آسیب دیده است ابتدا از داخل دهان خارج شود. این کار خودش معمولاً با مشکلاتی ساختمان دندانهمراه خواهد بود.

در واقع خارج کردن دندان از داخل فک در بسیاری از مواقع باعث آسیب رسیدن به بافت‌ها می‌شود.

بافت‌های استخوانی که اطراف دندان را محاصره کرده‌اند بسیار حساس و شکننده هستند و در صورتی که خارج کردن دندان با دقت و با روش صحیح انجام نگیرد،

ممکن است باعث آسیب رسیدن به این بافت‌های شود. بنابراین خارج کردن دندان پیش از ایمپلنت فوری مهارت بالای جراح را می‌طلبد.

ولی روش‌های دیگری هم هست که می‌توان پیش از کاشت ایمپلنت فوری دندان با کمک آن دندان را بدون هیچ مشکلی از دهان خارج کرد.

در ایمپلنت دندان فوری استفاده از این در روش استخراج دندان آتروماتیک، دندان با دقت و با ابزارهای مناسب از بافت‌های اطراف جدا می‌شود.

کشیدن دندان به روش آتروماتیکبا جدا شدن دندان از بافت‌های اطراف، دندانپزشک می‌تواند با نیرو کمتر و با دقت بسیار بیشتر دندان را از جای خودش بیرون آورد.

زمانی که دندان به این شیوه کشیده می‌شود، بافت‌ها تقریباً بدون آسیب و دست نخورده باقی می‌مانند.

این همان شرایطی است که می‌تواند به سرعت بخشیدن به کاشت ایمپلنت فوری و در واقع ممکن شدن ایمپلنت فوری کمک کند.

با برداشته شدن دندان، دندانپزشک می‌تواند بلافاصله رابط ایمپلنت را در جای دندان قرار دهد.

این کار باعث می‌شود که خارج کردن دندان و کاشت رابط ایمپلنت در یک فرآیند و یک زمان انجام شوند. به علاوه این که فرآیند یکپارچه سازی و جوش خوردن رابط ایمپلنت با بافت‌ها هم بهتر و راحت‌تر انجام خواهد شد.

مزایای استفاده از کاشت ایمپلنت فوری برای جایگزین کردن دندان

ایمپلنت فوریاولین مزیت استفاده از ایمپلنت فوری آن است که فرآیند آن بسیار کوتاه‌تر و سریع‌تر است. در نتیجه بیمار سریع‌تر می‌تواند به نتیجه مورد نظرش برسد

و ظاهر و لبخند زیبایش را دوباره به دست آورد. به علاوه از دست دادن دندان در صورتی که شدید باشد می‌تواند حتی حالت چهره را هم خراب کند.

در صورتی که چندین دندان افتاده باشند، فک‌های بالا و پایین فاصله کمتری نسبت به یکدیگر پیدا خواهند کرد

و عضلات گونه و صورت دیگر حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند که در کل باعث می‌شود چهره پیرتر به نظر برسد.

دومین مزیت ایمپلنت فوری هم این است این روش کارایی بسیار خوبی دارد. فردی که دندانش را از دست داده به سختی می‌تواند غذا بخورد.

در نتیجه ممکن است مجبور شود نوع غذاهایی که برای خوردن انتخاب می‌کند را مجبور شود محدود کند تا بتواند با این مشکل کنار آید.

این مشکل با آن که تا حدی با استفاده از دندان مصنوعی و … برطرف می‌شود ولی همچنان پا برجا خواهد ماند.

در واقع کسانی که بریج دندانی یا دندان مصنوعی دارند هم نمی‌توانند از خیلی از غذاها لذت ببرند. این مشکلی است که ایمپلنت دندانی می‌تواند برطرف کند.

سومین مزیت ایمپلنت فوری مربوط به پیش گیری از تحلیل رفتن بافت‌های استخوانی و در واقع محافظت کردن از دندان‌های باقی مانده است.

تحلیل رفتن استخوان فکزمانی که دندان می‌افتد، استخوان‌هایی که زیر آن قرار دارند به‌آرامی تحلیل می‌روند و تضعیف می‌شوند. این مسئله می‌تواند دندان‌های اطراف را هم تحت تأثیر قرار دهد و باعث خرابی آن‌ها شود.

به علاوه زمانی که دندان‌ها افتاده باشند، دندان‌های باقی مانده بیشتر تحت تأثیر نیروهای مختلف واقع می‌شوند و راحت‌تر جای خود را عوض می‌کنند.

تغییر موقعیت دندان‌ها نهایتاً می‌تواند باعث بر هم خوردن شکل و تناسب دندان‌ها، شکستن و ساییده شدن آن‌ها شود.

  متخصص ایمپلنت چه تأثیری در موفقیت کاشت دندان می‌تواند داشته باشد؟

این در حالی است که استفاده از ایمپلنت باعث می‌شود جای خالی دندان‌ها به‌طور کامل پر شود و دندان‌های دیگر نتوانند آزادانه به این طرف و آن طرف حرکت کنند.

البته کشیدن دندان با روش آتروماتیک و استفاده از ایمپلنت فوری ممکن است برای همه مناسب و ایده آل نباشد.

به همین دلیل است که باید پیش از هر اقدام جدی با یک دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت مشورت کنید و با توجه به شرایطی که دارید بهترین گزینه را برای درمان انتخاب کنید.

با این حال ایمپلنت فوری دندان یکی از بهترین راه‌ها برای جایگزین کردن سریع دندان به صورت دائم هستند که علاوه بر زیبایی، کارایی، دوام و ثبات زیادی هم دارند.

مزایای کاشت ایمپلنت فوری دندان بر روش‌های دیگر کاشت دندان

معمولاً کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند با مشکلات زیادی هم باید دست و پنجه نرم کنند. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اشکالات استفاده از دندان مصنوعی این است که پس از گذشت مدتی، دندان مصنوعی دیگر در جایش درست قرار نمی‌گیرد.

این مشکلی است که به واسطه استفاده از روش ایمپلنت دندان فوری به‌طور کامل برطرف می‌شود. ایمپلنت دندانی در واقع در داخل فک کاشته می‌شود. از ایمپلنت برای حمایت از بریج دندانی ثابت یا دندان مصنوعی می‌توان استفاده کرد.

دندان مصنوعی جزئی

کاشت ایمپلنت دندان فوری باید با دقت و مراقبت بسیار زیاد انجام شود. برای این کار متخصص دندانپزشک باید به‌طور کامل دهان، دندان و بافت‌های محل مورد نظر را معاینه کند و با توجه به شرایط آن‌ها بهترین روش را برای کاشت ایمپلنت پیدا کند.

گاهی در این معاینات و بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود که بیمار دچار کمبود بافت استخوانی در ناحیه فک است.

این مشکل معمولاً برای کسانی که دندانشان را برای مدت زیادی از دست داده‌اند، اتفاق می‌افتد.

زمانی که بیمار دچار تحلیل بافت‌های استخوانی در ناحیه فک و در محل مورد نظر شده است،

دندانپزشک نمی‌تواند به‌طور مستقیم اقدام به کاشت ایمپلنت در آن جا کند. پیش از هر چیز دندانپزشک باید بافت‌های استخوانی را مستحکم‌تر کند.

این کار با استفاده از پیوند استخوانی در فک انجام می‌شود. پیوند استخوانی، بافت محکم، عریض و کافی را برای کاشت ایمپلنت در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.

پیوند استخوان فکتعداد ایمپلنت‌هایی که هر بیماری نیاز دارد بستگی به شرایط دارد. به علاوه اینکه نوع بریج دندانی و تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند هم از عوامل تأثیر گذار دیگر محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت فوری دندان آن است که در این روش بیمار لازم نیست مدتی بدون دندان سپری کند.

مزایای ایمپلنت فوری دندان نسبت به ایمپلنت معمولی

گاهی بسته به شرایط لازم است که ابتدا دندانی که در داخل فک قرار دارد بیرون کشیده شود و به جای آن یک ایمپلنت قرار گیرد. این کار فرآیند کاشت ایمپلنت را کمی طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌کند. ولی می‌تواند یک مزیت هم داشته باشد.

گاهی دندان پزشک تصمیم می‌گیرد پیش از کاشت ایمپلنت دندان فوری و جراحی، دندان مورد نظر را بیرون بکشد.

در برخی موارد هم بهتر است بیرون کشیدن دندان هم زمان با کاشت ایمپلنت باشد. حتی گاهی می‌شود که بر روی این ایمپلنت تازه کاشته شده یک دندان موقت قرار داد تا زیبایی لبخند هم حفظ شود.

کشیدن دندان بدون درد با روش آتروماتیکدر این حالت، پس از آن که دوره بهبود ایمپلنت دندان فوری و بافت‌ها تمام شد و ایمپلنت به‌طور کامل با بافت‌های استخوانی اطرافش جوش خورد، دندان موقت با یک دندان دائمی و مستحکم تعویض می‌شود.

یکی از مزایای کاشت ایمپلنت فوری دندان این است که فرد در طول درمان هم می‌تواند دندان‌هایی زیبا و کاملاً طبیعی داشته باشد و به راحتی غذاها را جویده و بدون مشکل صحبت کند.

همه این‌ها در حالی است که فرد از مزایای ایمپلنت نسبت به روش‌های دیگر مانند دندان مصنوعی هم به‌طور همزمان بهره می‌برد.

ترمیم یک روزه دندان یکی دیگر از مزایای کاشت ایمپلنت فوری دندان

کاشت ایمپلنت فوری دندان توسط متخصص کاشت ایمپلنتاستفاده از مزایای ایمپلنت فوری در صورت امکان توسط دندانپزشک در نظر گرفته می‌شود. او با معاینه و بررسی شرایط امکان کمک گرفتن از ایمپلنت دندان فوری را مشخص می‌کند.

در صورتی که استفاده از ایمپلنت فوری دندان ممکن نباشد، او یک دندان مصنوعی موقت و قابل برداشتن را برای بیمار در طول درمان تجویز می‌کند.

همچنین استفاده از بریج دندانی موقت که در جای خالی دندان قرار می‌گیرد هم اخیراً رایج شده است.

به این کار بارگذاری فوری (Immediate Loading) نام دارد. در این روش پس از بیرون کشیدن دندان، یا پس از کاشت رابط ایمپلنت در داخل فک، یک بریج دندانی موقت برای پر کردن جای خالی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از روش بارگذاری فوری، بیمار قادر خواهد بود در طول ترمیم و بهبود فک و جوش خوردن ایمپلنت با بافت‌های استخوانی، به‌طور معمول غذا بخورد، حرف بزند و ظاهر طبیعی دندان‌هایش را تا حد زیادی حفظ کند.

مزایای ایمپلنت دندانی

این فرآیند دقت و احتیاط زیادی می‌طلبد چرا که بریج دندانی مورد استفاده در این روش بر روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است ثابت می‌شود.

بنابراین کاشت ایمپلنت دندان فوری باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. این دقت در کار همچنین باعث می‌شود که ایمپلنت در طول دوره درمان از جایش تکان نخورد و به این طرف و آن طرف نرود.

  ارتودنسی چیست و چه ارتباطی میان ارتودنسی و ایمپلنت وجود دارد؟

به هر حال با آن که با استفاده از بریج دندانی موقت می‌توان جای خالی دندان را پر کرد، ولی باید توجه داشت که این یک روش موقت است! یعنی آن که پیش از اتمام دوره بهبود، این بریج دندانی باید با دندان دائم جایگزین شود.

روش های مختلف ایمپلنت دندان مصنوعی بریج

استفاده از بریج ثابت یا انتخاب دندان مصنوعی غیرثابت

گاهی لازم است که یک ردیف کامل از دندان‌ها جایگزین شوند. در این حالت می‌توان از یک دندان مصنوعی غیرثابت استفاده کرد یا آن که می‌توان بریج ثابت دندانی را برای جایگزین کردن تمام دندان‌ها مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که قرار باشد از بریج ثابت دندانی استفاده شود، این بریج بر روی ایمپلنت‌هایی که در داخل فک کاشته شده‌اند، پیچ شده و ثابت می‌شود.

البته برای ثابت کردن بریج همچنین می‌توان از مواد مخصوصی برای چسباندن آن به بریج استفاده کرد.

بریج دندانی که به این طریق به ایمپلنت دندان فوری متصل می‌شود، دیگر قابل جا به جا شدن نیست. یعنی فقط دندانپزشک است که می‌تواند بریج را از جایش بردارد.

گزینه دیگری که در مقابل استفاده از بریج وجود دارد آن است که شما از یک دندان مصنوعی غیرثابت استفاده کنید.

این دندان مصنوعی به کمک گیره‌هایی به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توان دندان مصنوعی را از جای خود در آورده و تمیز کرد.

در نهایت برای انتخاب بهترین روش برای جایگزین کردن دندان و بهره بردن از مزایای ایمپلنت فوری دندان نیاز به مشاوره با یک دندان پزشک مرتبط است. او می‌تواند به شما کمک کند تا روشی که برای شما بهتر و مناسب‌تر هست را پیدا کنید.

کاشت دندانی ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

تیتر موضوعات مطلب: کلیک کنید تا سریع ببیند.

برچسب ها

یک نظر

  1. من دو تا دندون داشتم که به علت پوسیدگی زیاد بعد از ترمیم چند ساله شکسته بود و اذیتم می کردم
    تصمیم کردم به خاطر مراسم عروسیم این دوتا دنونمو با روش ایمپلنت فوری دندانی جایگزین کنم
    توی یه جلسه که خیلی طول کشید دکتر به خوبی انجام داد البته قبلش چندتا عکس از دندونام گرفته بودم و استخون فکمو بررسی کرده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن