ایمپلنت فوری دندان‌ها چه مزایایی دارد و چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

 از دست دادن دندان یکی از مشکلاتی است که امروزه افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند. افتادن یا از دست دادن دندان بسیار آزار دهنده است و کیفیت زندگی را به‌طور چشم گیری تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بیشتر مواقع می‌توان این مشکل را با استفاده از ایمپلنت فوری دندان رفع کرد.

کسانی که دندانشان را به هر دلیل از دست داده‌اند مطمئناً از وضعیت جدید خود راضی نیستند. غذا خوردن که تا پیش از این احتمالاً یکی از لذت‌های روزمره به‌حساب می‌آمده، حالا دیگر عذاب آور محسوب می‌شود. به علاوه ارتباطات اجتماعی هم حتی ممکن است تحت تأثیر این مشکل قرار بگیرد.

مثلاً اگر دندانی که افتاده است در جلوی دهان قرار داشته باشد می‌تواند بسیار مشکل ساز شود. به این دلیل که دیگر فرد حتی یک لبخند زیبا هم نمی‌تواند داشته باشد. همیشه موقع حرف زدن و خندیدن باید مراقب باشد که دهانش را باز نکند تا دندان‌ها نامتوازن و به هم ریخته‌اش را دیگران ببینند.

رفع مشکل افتادن دندان با ایمپلنت فوری

کاربرد ایمپلنت دندانی برای جایگزین کردن دندان افتادهسؤالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان در سریع‌ترین حالت مشکل دندانی که افتاده است را حل کرد. بهترین راه حل قطعاً راه حلی است که علاوه بر سریع بودن، دوام زیادی داشته باشد و از نظر کارایی و زیبایی هم در بهترین حالت باشد.

در گذشته این افراد چاره‌ای به جز استفاده از بریج های دندانی نداشتند. یعنی فردی که دندانش را از دست می‌داد در بهترین حالت مجبور می‌شد از دندان مصنوعی یا بریج برای پر کردن جای خالی دندانش استفاده کند.

دندان مصنوعی جزئیدر صورتی هم که تعداد دندان‌هایی که افتاده بودند زیاد می‌بود، فرد احتمالاً از یک ردیف دندان مصنوعی برای رفع کردن مشکل استفاده می‌کرد.

این راه حل‌ها تنها روش‌هایی بودند که افراد می‌توانستند به کمک آن جای دندانی که افتاده است را پر کنند. با این حال نمی‌توان این روش‌ها را خالی از اشکال دانست. به خصوص استفاده از دندان مصنوعی و روش‌های مشابه باعث می‌شود که حتی دندان‌های باقی مانده هم دچار مشکل شوند و پس از مدتی دچار پوسیدگی گردند.

خوشبختانه در حال حاضر دیگر لازم نیست دست به دامن این روش‌ها شویم. امروزه روش‌های جدیدتر و بهتری هم برای جایگزین کردن دندانی که افتاده است وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از ایمپلنت فوری دندانی می‌باشد.

ایمپلنت فوری دندان چطور انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندانی زنانایمپلنت‌های دندانی شباهت بسیار زیادی به دندان‌ها طبیعی دارند. ایمپلنت دندانی از چندین بخش تشکیل شده است. یکی از بخش‌های تشکیل دهنده ایمپلنت پست یا رابط (Post) نام دارد. این قطعه از ایمپلنت همان بخشی است که در داخل لثه و فک قرار داده می‌شود.

  رشد مجدد دندان و کاشت ایمپلنت بوسیله تکنیک‌های خاص و روش‌های جدید

رابط ایمپلنت از جنس تیتانیوم است و در واقع نقش ریشه دندان را برای ایمپلنت بازی می‌کند. رابط ایمپلنت با قرار گرفتن در داخل بافت استخوانی فک قادر خواهد بود درست همانند یک دندان طبیعی از دندان مصنوعی که بعداً روی آن قرار می‌گیرد حمایت کند.

بنابراین می‌توان گفت که استفاده از این روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته بسیار بهتر از استفاده از دندان مصنوعی یا بریج یا روش‌های مشابه دیگر است.
به علاوه ایمپلنت فوری دوام زیادی دارد و می‌تواند به صورت دائم مشکل افتادن دندان را حل کند

البته باید توجه داشت که کاشت ایمپلنت یک فرآیند نسبتاً طولانی است و ممکن است تا چند ماه به طول بینجامد. به همین دلیل است که در حال حاضر تمایل به استفاده از ایمپلنت فوری به جای ایمپلنت معمولی بسیار بیشتر شده است.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری

رابط ایمپلنت معمولیعلت این که کاشت ایمپلنت چندین ماه طول می‌کشد این است که در واقع کاشت ایمپلنت یک روش پیچیده و چند مرحله‌ای محسوب می‌شود. در ابتدا باید دندان یا باقی مانده دندان از دهان خارج شود. پس از آن محل آسیب دیده باید دست نخورده باقی بماند تا بهبود پیدا کند.

پس از آن که بافت‌های آسیب دیده در محل دندان به‌طور کامل ترمیم شدند، زمان کاشت رابط ایمپلنت می‌رسد. رابط ایمپلنت با استفاده از یک جراحی کوچک و شکافتن بافت‌های محل مورد نظر در داخل فک قرار می‌گیرد.

پس از این مرحله، دوباره محل کاشت دندان باید تحت مراقبت قرار بگیرد تا هم بافت‌های آسیب دیده در طی جراحی دوباره خود را ترمیم کنند و هم این که رابط ایمپلنت کاشته شده در دهان با بافت‌های استخوانی اطرافش به‌طور کامل یکپارچه شده و جوش بخورد.

در واقع در این مدت سلول‌های جدیدی که در اطراف ایمپلنت تشکیل می‌شوند، رابط ایمپلنت را به‌طور کامل احاطه می‌کنند و باعث می‌شوند رابط به‌طور کاملاً محکم و باثبات در جای خود قرار بگیرد. البته در ایمپلنت فوری، فرآیند کاشت ایمپلنت کمی متفاوت خواهد بود.

در ایمپلنت فوری، یک دندان موقتی بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. این دندان موقتی طوری طراحی می‌شود که در طول دوره بهبود و ترمیم رابط ایمپلنت و یکپارچه شدنش با بافت‌های اطراف، روی آن قرار گرفته ولی فشار زیادی به آن وارد نکند

پیوند استخوانی ایمپلنتبه همین دلیل بیمار دیگر لازم نیست مدتی را بدون دندان سپری کند و از همان ابتدای کاشت رابط ایمپلنت می‌تواند لبخندش را ترمیم کند.

خارج کردن دندان پیش از ایمپلنت فوری دندان

در روش‌های معمولی کاشت ایمپلنت، گاهی لازم است دندانی که آسیب دیده است ابتدا از داخل دهان خارج شود. این کار خودش معمولاً با مشکلاتی ساختمان دندانهمراه خواهد بود. در واقع خارج کردن دندان از داخل فک در بسیاری از مواقع باعث آسیب رسیدن به بافت‌ها می‌شود.

  مراحل ایمپلنت دندان به چه ترتیب است و چه اقداماتی برای این کار انجام می‌گیرد

بافت‌های استخوانی که اطراف دندان را محاصره کرده‌اند بسیار حساس و شکننده هستند و در صورتی که خارج کردن دندان با دقت و با روش صحیح انجام نگیرد، ممکن است باعث آسیب رسیدن به این بافت‌های شود. بنابراین خارج کردن دندان پیش از ایمپلنت فوری مهارت بالای جراح را می‌طلبد.

ولی روش‌های دیگری هم هست که می‌توان پیش از ایمپلنت فوری با کمک آن دندان را بدون هیچ مشکلی از دهان خارج کرد. در ایمپلنت فوری استفاده از این روش بسیار مرسوم است.

در روش استخراج دندان آتروماتیک، دندان با دقت و با ابزارهای مناسب از بافت‌های اطراف جدا می‌شود.

کشیدن دندان به روش آتروماتیکبا جدا شدن دندان از بافت‌های اطراف، دندانپزشک می‌تواند با نیرو کمتر و با دقت بسیار بیشتر دندان را از جای خودش بیرون آورد. زمانی که دندان به این شیوه کشیده می‌شود، بافت‌ها تقریباً بدون آسیب و دست نخورده باقی می‌مانند.

این همان شرایطی است که می‌تواند به سرعت بخشیدن به کاشت ایمپلنت و در واقع ممکن شدن ایمپلنت فوری کمک کند. با برداشته شدن دندان، دندانپزشک می‌تواند بلافاصله رابط ایمپلنت را در جای دندان قرار دهد.

این کار باعث می‌شود که خارج کردن دندان و کاشت رابط ایمپلنت در یک فرآیند و یک زمان انجام شوند. به علاوه این که فرآیند یکپارچه سازی و جوش خوردن رابط ایمپلنت با بافت‌ها هم بهتر و راحت‌تر انجام خواهد شد.

مزایای استفاده از ایمپلنت فوری برای جایگزین کردن دندان

ایمپلنت فوریاولین مزیت استفاده از ایمپلنت فوری آن است که فرآیند آن بسیار کوتاه‌تر و سریع‌تر است. در نتیجه بیمار سریع‌تر می‌تواند به نتیجه مورد نظرش برسد و ظاهر و لبخند زیبایش را دوباره به دست آورد. به علاوه از دست دادن دندان در صورتی که شدید باشد می‌تواند حتی حالت چهره را هم خراب کند.

در صورتی که چندین دندان افتاده باشند، فک‌های بالا و پایین فاصله کمتری نسبت به یکدیگر پیدا خواهند کرد و عضلات گونه و صورت دیگر حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند که در کل باعث می‌شود چهره پیرتر به نظر برسد.

دومین مزیت ایمپلنت فوری هم این است این روش کارایی بسیار خوبی دارد. فردی که دندانش را از دست داده به سختی می‌تواند غذا بخورد. در نتیجه ممکن است مجبور شود نوع غذاهایی که برای خوردن انتخاب می‌کند را مجبور شود محدود کند تا بتواند با این مشکل کنار آید.

  مشکلات دندان مصنوعی چیست و آیا می‌توان با ایمپلنت دندانی از شر آن راحت شد؟

این مشکل با آن که تا حدی با استفاده از دندان مصنوعی و … برطرف می‌شود ولی همچنان پا برجا خواهد ماند. در واقع کسانی که بریج دندانی یا دندان مصنوعی دارند هم نمی‌توانند از خیلی از غذاها لذت ببرند. این مشکلی است که ایمپلنت دندانی می‌تواند برطرف کند.

سومین مزیت ایمپلنت فوری مربوط به پیش گیری از تحلیل رفتن بافت‌های استخوانی و در واقع محافظت کردن از دندان‌های باقی مانده است.

تحلیل رفتن استخوان فکزمانی که دندان می‌افتد، استخوان‌هایی که زیر آن قرار دارند به‌آرامی تحلیل می‌روند و تضعیف می‌شوند. این مسئله می‌تواند دندان‌های اطراف را هم تحت تأثیر قرار دهد و باعث خرابی آن‌ها شود.

به علاوه زمانی که دندان‌ها افتاده باشند، دندان‌های باقی مانده بیشتر تحت تأثیر نیروهای مختلف واقع می‌شوند و راحت‌تر جای خود را عوض می‌کنند. تغییر موقعیت دندان‌ها نهایتاً می‌تواند باعث بر هم خوردن شکل و تناسب دندان‌ها، شکستن و ساییده شدن آن‌ها شود.

این در حالی است که استفاده از ایمپلنت باعث می‌شود جای خالی دندان‌ها به‌طور کامل پر شود و دندان‌های دیگر نتوانند آزادانه به این طرف و آن طرف حرکت کنند.

البته کشیدن دندان با روش آتروماتیک و استفاده از ایمپلنت فوری ممکن است برای همه مناسب و ایده آل نباشد. به همین دلیل است که باید پیش از هر اقدام جدی با یک دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت مشورت کنید و با توجه به شرایطی که دارید بهترین گزینه را برای درمان انتخاب کنید.

با این حال ایمپلنت فوری دندان یکی از بهترین راه‌ها برای جایگزین کردن سریع دندان به صورت دائم هستند که علاوه بر زیبایی، کارایی، دوام و ثبات زیادی هم دارند.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.