پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی در چه مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

 استفاده از ایمپلنت دندانی در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این روش چنان محبوب است که در حال حاضر کاشت ایمپلنت دندانی بهترین گزینه برای ترمیم دندان‌های افتاده و آسیب دیده محسوب می‌شود. ولی در برخی شرایط استفاده از پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی لازم می‌باشد.

گاهی اوقات شرایط و وضعیت دندان‌ها و فک به گونه‌ای است که دندانپزشک تشخیص می‌دهد که نیاز به پیوند استخوان فک پیش از انجام عمل کاشت ایمپلنت می‌باشد. البته گاهی هم ممکن است این کار در طول خود جراحی ایمپلنت انجام شود.

ولی مسئله اینجاست که بسیاری از بیماران در مورد پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی هیچ اطلاعاتی ندارند. این که این کار به چه دردی می‌خورد و چه مواقعی باید انجام شود. و اینکه آیا واقعاً استفاده از پیوند استخوان ارزش دارد یا خیر.

چه موقع باید پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی انجام شود؟

درپیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت حقیقت استفاده از روش پیوند استخوانی تنها در صورتی لزوم پیدا می‌کند که واقعاً به این کار نیاز باشد. یعنی دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت فقط در صورتی باید این روش را پیشنهاد بدهد که هیچ راه دیگری برای کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد.

بنابراین دلیل موجهی باید برای استفاده از این روش وجود داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است انجام ندادن پیوند استخوان بهتر باشد.

پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی ممکن است برای بعضی از افرادی که مدت زیادی است دندان خود را از دست داده اند لازم باشد.دندان طبیعی توسط بافت‌های استخوان احاطه شده است. این بافت‌های استخوانی از دندان حمایت می‌کنند و آن را محکم و ثابت در جای خود نگه می‌دارند. بر خلاف تصور اولیه بسیاری از افراد، استخوان به راحتی ممکن است دچار مشکل شود.

بافت‌های استخوانی که اطراف دندان را گرفته‌اند بسیار شکننده هستند و به دلایل مختلف از جمله بیماری و آسیب‌های فیزیکی ممکن است دچار مشکل شده یا بشکنند. اگر این آسیب دیدگی شدید باشد حتی ممکن است نهایتاً باعث شل شدن دندان و یا افتادن آن شود.

علاوه بر آسیب‌های خارجی و بیماری‌ها، خود عمل خارج کردن و کشیدن دندان نیز ممکن است باعث آسیب رساندن به بافت‌های استخوانی اطراف دندان شود

کشیدن دندان به روش آتروماتیکالبته بسیاری از متخصصین دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان، از روش کشیدن دندان آتروماتیک استفاده می‌کنند.

استفاده از این روش برای کشیدن دندان به متخصص اجازه می‌دهد که بدون وارد کردن کمترین آسیب به بافت‌ها اطراف، دندان را خارج کند. این کار به حفظ استخوان اطراف دندان کمک می‌کند.

  مشکلات دندان مصنوعی چیست و آیا می‌توان با ایمپلنت دندانی از شر آن راحت شد؟

تحلیل رفتن استخوان فکمشکل اصلی در کشیدن دندان زمانی آغاز می‌شود که استخوان فک شروع به تحلیل رفتن می‌کند. در واقع زمانی که دندان در استخوان قرار ندارد، فشاری هم در آن ناحیه به استخوان وارد نمی‌شود.

این عدم تحریک و وارد آمدن فشار خود موجب می‌شود که فرآیند بازسازی بافت‌های استخوانی متوقف شود. نتیجه آن است که استخوان پس از مدتی تحلیل می‌روند و جذب بدن می‌شوند.

فرآیند تحلیل رفتن استخوان‌ها و جذب بافت‌های استخوانی یک عملکرد طبیعی در بدن است. زمانی که بافت‌های بدن تحت فشار و تحریک کافی قرار نگیرند، به تدریج تحلیل می‌روند و جذب می‌شوند. این دقیقاً مشابه همان فرآیندی است که هنگام عدم استفاده از عضلات به مدت طولانی اتفاق می‌افتد.

زمانی که دندان طبیعی بر سر جای خودش قرار دارد نیروی که هنگام خوردن غذا و جویدن آن به دندان وارد می‌شود، از طریق ریشه دندان به استخوان فک منتقل می‌گردد. این فشار همان طور که گفته شد باعث حفظ تحریک لازم و ادامه بازسازی و تقویت بافت‌های استخوانی می‌شود.

چرا پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی ممکن است لازم باشد؟

زمانی که دندان مدت زیادی در فک قرار ندارد بافت‌های استخوانی تحلیل می‌روند. این بافت‌های تحلیل رفته دیگر توان کافی برای حمایت از یک دندان یا کاشت ایمپلنت دندانی را ندارند.

این در حالی است که برای کاشت ایمپلنت دندانی وجود مقدار مشخصی از بافت استخوانی لازم است.

یکپارچه شدن و جوش خوردن امپنلت با استخوان فکدر واقع در کاشت ایمپلنت این بافت‌های استخوانی هستند که باید اطراف ایمپلنت را گرفته و پس از مدتی با آن یکپارچه شوند. فرآیند جوش خوردن بافت‌های استخوانی اطراف به ایمپلنت یکی از مراحل بسیار مهم و حیاتی در کاشت ایمپلنت است.

زمانی که ایمپلنت به بافت‌های استخوانی جوش می‌خورد، کاملاً محکم و ثابت می‌شود و قادر خواهد بود فشار و نیروی وارد شده از سوی دندانی که بعداً بر روی آن قرار می‌گیرد را تحمل کند. کاشت ایمپلنت در داخل فک علاوه بر حمایت از دندان، از خود بافت استخوانی هم حمایت می‌کند.

جراحی هدایت شده با تصویر برای ایمپلنتزمانی که ایمپلنت دندانی در فک قرار می‌گیرد، فرآیند بازسازی بافت‌های استخوانی و درمان و ترمیم آغاز می‌شود تا زمانی که استخوان به ایمپلنت جوش می‌خورد. پس از آن نیز فشاری که از سوی ایمپلنت به فک وارد می‌شود تحریک لازم برای بازسازی و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک را فراهم می‌کند.

  ایمپلنت فوری دندان‌ها چه مزایایی دارد و چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

ولی پیش نیاز تمام این‌ها و استفاده از ایمپلنت برای کاشت در استخوان فک این است که اول از همه میزان بافت استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت وجود داشته باشد چرا که همان طور که گفتیم استحکام و ثبات ایمپلنت به نحوه جوش خوردن آن با استخوان بستگی دارد.

انواع رایج پیوند استخوان فک در ایمپلنت دندانی چیست؟

به‌طور کلی دو نوع پیوند استخوان فک وجود دارد که استفاده از آن‌ها بسیار رایج است. اولین نوع پیوند استخوان را بالا بردن سینوس (لیفت سینوس) می‌گویند که مقدار بافت استخوانی موجود در حفره‌ها سینوس در فک بالا را بازسازی می‌کند.

استخوان‌های اطراف حفره‌های سینوس به نسبت نازک هستند و در طول عمل جراحی لایه میان استخوان فک و حفره‌های سینوس بالا برده می‌شود.

به این صورت مواد پیوندی قادر خواهند بود در آن محل تزریق شده و استخوان را ترمیم کنند.

پیوند استخوانی بالا بردن سینوسنوع دیگری از پیوند استخوانی، افزایش ریج (ridge augmentation) نام دارد. در این روش ارتفاع و پهنای استخوان فک افزایش پیدا می کد. معمولاً زمانی که استخوان فک دچار تحلیل رفتن شدید شده باشد، ریج استخوان قدرت کافی برای حمایت از ایمپلنت را نخواهد داشت.

یعنی فک برای آن که بتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند باید ارتفاع و عرض کافی داشته باشد. اگر شرایط چنین نباشد دندانپزشک از روش افزایش ریج برای ترمیم بافت استخوانی فک استفاده می‌کند.

پیوند استخوان نیازمند انجام عمل جراحی است. این عمل جراحی همانند تمام عمل‌های جراحی دیگر مدت زمانی را برای ترمیم و بهبود لازم دارد. به علاوه خود کاشت ایمپلنت هم نیازمند عمل جراحی دیگری است که در آن رابط یا پست ایمپلنت در داخل فک کار گذاشته می‌شود.

با تمام این احوال کاشت ایمپلنت ارزشش را دارد چرا که پس از آن، دندان‌ها و دهان کاملاً طبیعی و مانند اولش زیبا به نظر خواهند رسید.

همچنین عملکرد و کارایی ایمپلنت طوری است که درست مانند دندان طبیعی خواهد بود. علاوه بر این که مقاومت و ماندگاری آن هم زیاد است و سالها می‌توان از ایمپلنت دندانی استفاده کرد.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

  مشکلات ایمپلنت دندانی چیست و چطور می‌توان چنین مشکلاتی را برطرف کرد؟

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن