چگونه می توان به کمک طب سوزنی مشکل بی خوابی شبانه را برطرف کرد؟

برای رفع بی خوابی شبانه و داشتن یک خواب شبانه راحت و آرام، هورمون ها و عمل کرد خودکار سیستم عصبی باید کاملا درست و متعادل باشد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند به حفظ تعادل ترکیبات شیمیایی بیولوژیکی در مرکز سیستم عصبی انسان کمک کرده و موجب بهبود بازیابی از پایداری آن ها گردد.

طب سوزنی می تواند به بدن جهت تولید ملاتونین یا هورمونی خواب شب بیشتر کمک کند.

رابطه میان هورمون ملاتونین خواب و طب سوزنی

در مقاله ای که در مجلهبی خوابی شبانه معتبر Neuropsychiatry  و  Clinical Neuroscience چاپ شده است، اسپنس (نویسنده مقاله) به بررسی رابطه میان ملاتونین و طب سوزنی پرداخته است.

آن ها در بررسی های خود افزایش ترشح چشم گیر ملاتونین را در 18 بیمار که از بی خوابی شبانه شدید رنج می برند و دو روز در هفته به مدت 5 هفته تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته بودند، مشاهده کردند.

ثبت فعالیت های عضلانی و الکتریکی در طول اوقات خواب مشخص کرد که آن هایی که طب سوزنی دریافت کرده اند به زمان کمتری برای به خواب رفتن نیاز دارند و تعداد دفعاتی که از خواب می پرند کمتر است. به طور کلی مقدار زمان کل خواب و خواب عمیق در این افراد بیشتر از دیگران است.

همچنین اضطراب، افسردگی و خستگی نیز در این افراد کمتر است. جالب است که میزان هشیاری در صبح هنگام نیز در این افراد کمتر است.

طب سوزنی می تواند با بهبود گردش خون در بدن به بهود کیفیت خواب و درمان بی خوابی شبانه کمک کند
5-acupuncture

تاثیر طب سوزنی در درمان بی خوابی شبانه

محققی به نام هچ (Hecht) و همکارانش رابطه میان گردش خون در مغز و بی خوابی را مورد بررسی قرار دادند.

بخوانید:  درمان کم خوابی شبانه با استفاده از طب سوزنی و طب گیاهی چینی

آن ها متوجه شدند که جریان ضعیف و نا مناسب خون در مغز می تواند باعث کاهش سطح قند خون و در نتیجه از خواب پریدن شود. دکتر اومارا نیز تاثیر جریان خون در مغز را بر اختلال عملکرد اندام های مختلف بررسی کرد.

زمانی که فشار خون در سر بسیار کم است (کمتر از 30 میلی متر جیوه در هر طرف)، بسیاری از افراد مورد آزمایش بی خوابی شبانه را تجربه کردند: آن چه بیشتر آن ها تجربه می کردند بی خوابی بود ولی علاوه بر آن مشکلات دیگری مانند خواب بیش از حد، مشکل در تمرکز، فراموشی اتفاقات اخیر و درجات مختلف بد خلقی نیز مشاهده شد.

حتی در صورتی که فردی در دست خود فشار خونی معمولی یا بالا داشته باشد، باز هم ممکن است در سر خود فشار خونی پایین تر از حد معمول داشته باشد.

طبق گزارشات تحریکات طب سوزنی الکتریکی در نقاط ST36 و GB20 (پایین تر از استخوان اکسیپیتال، میان عضله ذوزنقه ای و عضله استرنوکلیدوماستوئید) می تواند به درمان بی خوابی شبانه و افزایش جریان خون در مغز کمک کند.

طب سوزنی می تواند اثرات افزایش سن را کاهش دهد.

جلوگیزی از پیری زودرس

علائم و نشانه های بی خوابی

تضعیف عملکرد های پاراسمپاتیک در بدن باعث بوجود آمدن علائم پیری، شامل افزایش ضربان قلب و نا منظم شدن آن، یبوست، بی خوابی شبانه، مشکل نغوذ، احتباس مایعات در بدن و التهاب عمومی بدن می شود.

این عواقب و تاثیرات می توانند باعث بروز مشکلات دیگر به همراه افزایش سن شوند که از جلمه آن ها می توان به دیابت نوع دو، آلزایمر، تصلیب شریان ها و سرطان، اشاره کرد.

نگهداری و بازسازی عملکرد پاراسمپاتیک بدن می تواند به بهبود عملکرد اعضای داخلی بدن و کاهش فرآیند پیری کمک بسیاری کند. طب سوزنی به طور کلی می تواند عملکرد سیستم عصبی پاراسمپاتیک را در بدن تقویت کند.

طب سوزنی می تواند درد را کاهش دهد

فردی به نام ملتزر (Meltzer) در در بیمارستان کودکان در فیلادلفیا تاثیرات درد های مزمن را بر الگوی خواب نو جوانان مورد بررسی قرار داد. او هیچ تفاوتی میان زمان کل خواب و استراحت در گروه کنترل که از سلامت کامل بر خوردار بودند، با گروهی که درد های مزمن را تجربه می کردند، مشاهده نکرد.

بخوانید:  درمان بی خوابی به صورت طبیعی و با استفاده از طب سوزنی چینی

آیا می توان گفت طب سوزنی می تواند به رفع مشکل بی خوابی شبانه کمک کند ؟

بی خوابی شبانهبا این حال گروهی که در های مزمن داشتند، زمان بیشتری برای شروع خواب نیاز داشتند، بیشتر در خواب بیدار می شدند، صبح ها دیرتر از خواب برخواسته و علائمی بیشتری مبنی بر خواب آلودگی در طول روز از خود بروز می دادند.

طب سوزنی تاثیر تسکین بسیار قدرتمندی داشته و در نتیجه می تواند به افراد جهت بهبود کیفیت خواب شبانه و کاهش درد شان کمک کند.

طب سوزنی می تواند هورمون های استرس را برای درمان بی خوابی، کاهش دهد.

  • زمانی که انسان تحت استرس و فشار مزمن، مانند کار بیش از حد یا فکر بیش از حد قرار دارد، بدن می تواند کورتیزول بیشتری برای حفظ هشیاری در طول روز ترشح کند.
  • زمانی که تحت فشار و استرس حاد قرار دارید (مانند زمانی که در حالت بجنگ یا فرار کن قرار می گیرد)، بدن ما اندورفین و نوراپی نفرین بیشترید تولید می کند. این دو هورمون استرس به شدت خواب را تحت تاثیر قرار می دهند.

یکی از محققین به نام ونزاس (Vgontzas) و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا میزان تاثیر بی خوابی مزمن در فعالیت های سیستم استرس را بررسی کردند.

آن ها میزان کورتیزول آزاد، نوراپی نفری و هورمون های رشد را در ادرار شرکت کنندگان در آزمایش اندازه گرفته و متوجه شدندند میزان کورتیزول به طور مستقیم با میزان کلی خواب ارتباط دارد. همچنین میزان سطح نوراپی نفرین با طول دوره مرحله اول خواب ارتباط مستقیم و با طول مدت مرحله 3 و 4 خواب رابطه عکس دارد.

مهم ترین عامل در ایجاد بی خوابی های شبانهبی خوابی شبانه

هر دو سیستم استرسی (غدد فوق کلیوی و سیستم عصبی سمپاتیک) در اختلالات خواب شبانه و ایجاد بی خوابی مزمن نقش مهمی دارند. زمانی که فردی تحت استرس قرار دارد، خواب او سبک تر بوده و در نتیجه به سادگی از خواب می پرد.
طب سوزنی می تواند سطح هورمون های استرس را کاهش داده و در نتیجه زمان بیدار شدن تغییر و زمان خواب عمیق را افزایش دهد. ما می دانیم که وقتی هیدرو کورتیزون به بدن تزریق می شود، کورتیزون موجود در آن می تواند تاثیر به سزایی در خواب داشته باشد.

بخوانید:  درمان بی‌خوابی با استفاده از روش طب سوزنی و طب سنتی چین

به طور کلی می توان گفت طب سوزنی با تنظیم تولید و سوخت و ساز ترکیبات شیمیایی که بر خواب و تعادل سیستم عصبی تاثیر می گذارند، قادر است الگوی و میزان خواب مناسب را در بدن ایجاد کند.

بی خوابی ویکی پدیا فارسی

پست های مشابه صفحه:

هنوز امتیازی ندارد.لطفا به محتوا امتیاز ستاره دهید.
لطفا صبر کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن