جراحی لثه با لیزر چطور انجام می‌گیرد و مزایای این روش نسبت به روش معمولی چیست؟

در گذشته وقتی از درمان بیماری‌های لثه صحبت می‌شد و مثلاً اگر قرار بود کسی مشکل لبخند لثه‌ای خود را درست کند، معمولاً منظور این بود لثه‌ها باید جراحی شوند. هر چند که حالا با وجود لیزر درمانی دیگر این طور نیست. حالا جراحی لثه با لیزر را در اختیار داریم که بسیار از مشکلات جراحی سنتی را رفع کرده است.

در جراحی سنتی، پیرا دندانپزشک باید دست به تیغ جراحی می‌برد و بافت‌های لثه را برش می‌داد. این کار یا با چاقوی مخصوص جراحی انجام می‌گرفت یا آن که متخصص مجبور بود یک دریل مخصوص در دست بگیرد. این دریل‌ها علاوه بر تهاجمی بودن، صدای زیادی هم دارند که خودش می‌تواند باعث ترس بیمار شود.

مزایای جراحی لثه با لیزر نسبت به روش‌های معمول

در حال حاضر همچنان از ابزارهایی مانند دریل و تیغ جراحی استفاده می‌شود و این روش‌ها هنوز بسیار رایج هستند. به علاوه با آن که این روش‌های مشکلاتی دارند، ولی نمی‌تواند از تأثیر گذاری آن‌ها چشم پوشی کرد.

با این حال مشکل اصلی جراحی این است که پس از عمل جراحی بیمار باید مدت زیادی را به مراقبت از لثه‌هایش اختصاص دهد. بافت‌های آسیب دیده و برش داده شده در جراحی زمان نسبتاً زیادی برای ترمیم و بازسازی خود لازم دارند.

مزایای جراحی لثهدندانپزشک بعد از اتمام کارش، بافت‌های برش داده شده را بخیه می‌زند. محل بخیه خورده کمی پس از آن متورم می‌شود چرا که اقدامات ترمیمی زیادی در آن منطقه باید انجام شود و همه این کارها نیازمند وجود خون در آن جا هستند.

به همین دلیل است که جراحی لثه معمولاً یک روش درمانی ایده آل در نظر گرفته نمی‌شود. چون دردسرها و مشکلات زیادی می‌تواند به همراه داشته باشد. اکنون روش‌های راحت‌تر، کمتر تهاجمی و ملایم‌تری هم برای درمان وجود دارد که نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.

جراحی لثه با لیزر چیست؟

لیزر دندانپزشکیجراحی لثه با لیزر یکی از روش‌های بسیار پیشرفته در دنیای امروز محسوب می‌شود. با استفاده از لیزر می‌توان هم بافت‌های نرم و هم بافت‌های سخت را تحت تأثیر قرار داد. لیزر دندانی کاملاً ایمن و بی‌خطر است.

گاهی در جراحی لثه با لیزر از آب یا اسپری استفاده می‌شود. این کار جراحی را بسیار ساده‌تر می‌کند و استفاده از لیزر درد و ناراحتی بسیار کمتری را ایجاد خواهد کرد.

بیمارانی که تحت جراحی لثه با لیزر قرار گرفته‌اند هم این موضوع را تأیید کرده‌اند. به نظر آن‌ها سر و کار داشتن با لیزر بسیار ساده‌تر از درگیری‌هایی است که در جراحی لثه به صورت سنتی تجربه می‌کنند.

لیزر دندانی به هیچ وجه هیچ فشار یا لرزشی را در بافت‌ها ایجاد نمی‌کند. در واقع لیزر فقط یک اشعه از نور را به بافت‌ها می‌تاباند.

این اشعه به همراه خود انرژی را منتقل می‌کند که می‌تواند بافت‌های مورد نظر را مرتب کرده یا آن که برخی از آن‌ها را از بین ببرد.

متخصصی که از لیزر برای جراحی استفاده می‌کند در کار با لیزر مهارت بسیار زیاد باید داشته باشد. جراحی لثه با لیزر نیازمند آموزش‌های تخصصی است. کسی که این آموزش‌ها را دیده باشد می‌تواند کاملاً ایمن و به دور از هر خطری، لثه را جراحی کند.

لیزر درمانی دندانی سرد سازیدندانپزشک متخصص جراحی لثه با لیزر باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرد. از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار در جراحی، طول موج دقیق مورد نیاز برای لیزر و قدرت آن است. به‌طور کلی تنظیمات لیزر با توجه به شرایط بیمار و نیازی که وجود دارد انجام می‌شود که بر عهده متخصص است.

ویژگی‌های جراحی لثه با لیزر

یکی از چیزهایی که استفاده از لیزر را در بسیار مورد توجه قرار داده است این است که استفاده از لیزر نیاز به استفاده از بی‌حس کننده ندارد. در واقع لیزر درمانی تقریباً بدون درد است و در نتیجه متخصص برای آرام کردن بیمار دیگر نیاز به بی‌حس کننده‌های موضعی ندارد.

  رفع لبخند لثه‌ای با استفاده از لیزر درمانی بر روی لثه‌ها و درمان مشکلات لثه

بی‌حس کننده‌های موضعی و در برخی موارد بی‌هوشی مشکلات مهمی در جراحی‌ها به‌حساب می آیند
. همچنین بر خلاف جراحی‌های سنتی که در آن بیمار خون زیادی را از دست می‌دهد، در جراحی لثه با لیزر خون ریزی بسیار کمی اتفاق می‌افتد.

بی حس کننده موضعی جراحی لثهدر واقع لیزر پس از ایجاد برش، رگ‌های خونی را سریعاً می‌سوزاند و از خون ریزی جلوگیری می‌کند. به علاوه لیزر بسیار دقیق است.

یعنی آن که با استفاده از لیزر می‌توان بافت‌ها را به صورت بسیار دقیق مورد هدف قرار داد و از بین برد. به این صورت بافت‌های سالم تقریباً تا حد زیادی دست نخورده باقی می‌مانند.

این خصوصیت لیزر درمانی دندانی به خصوص در جراحی لثه برای رفع بیماری‌های لثه بسیار ضروری است. در این نوع جراحی‌ها سعی می‌شود که تا جای ممکن بافت‌های سالم دست نخورده باقی بمانند.

به علاوه اینکه لیزر به‌طور کلی قابلیت از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد بیماری لثه و عفونت شده‌اند را هم دارد.

در نتیجه لیزر می‌تواند به‌طور طبیعی محیطی که تحت تأثیر قرار می‌دهد را استریل کرده و از وجود میکروب‌ها پاک‌سازی کند. نتیجه این کار این است که بافت‌های آن ناحیه بهتر خواهند توانست خودشان را ترمیم کنند و بهبود یابند.

بنابراین جراحی لثه با لیزر به بیمار اجازه می‌دهد مدت کمتری را در دوره بازیابی طی کند. همچنین تورم و درد پس از جراحی نیز تا حد بسیار زیادی نسبت به جراحی معمولی کمتر است.

با استفاده از لیزر دندانپزشکی چه درمان‌هایی می‌توان انجام داد؟

استفاده از لیزر دندانپزشکی را می‌توان به‌طور ویژه برای برداشتن بافت‌ها استفاده کرد. برخی بافت‌ها هستند که دچار مشکل می‌شوند و پیرا دندانپزشک تشخیص می‌دهد که این بافت‌ها باید برداشته شوند. لیزر در این کار به متخصص پیرا دندانپزشک می‌تواند کمک زیادی کند.

لیزر می‌تواند پاکت (فاصله میان لثه و دندان) را پاک‌سازی کند.

پاکت‌های عمیق در دهان معمولاً محل تجمع باکتری‌ها هستند و منشأ بسیاری از مشکلات دندانپزشکی به‌حساب می ای‌اند.
پس از از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری زا، به راحتی می‌توان لثه را درمان کرد.

درست کردن مشکل لثه ها با لیزردرمانی دندانیدر واقع در عدم حضور میکروب‌ها و عوامل مزاحم، خود بافت‌ها به خوبی قادر خواهند از پس خود بر ای‌اند و عملیات بهبود و ترمیم را انجام دهد.

زمانی که پاکت دندان تمیز می‌شود، معمولاً عمق پاکت به تدریج کمتر شده و حتی ممکن است پاکت خود به خود خوب شود.

در نتیجه نه تنها پاکت و محل تجمع باکتری‌ها از بین می‌رود، بلکه دندان هم بر سر جای خود محکم و باثبات‌تر می‌شود و احتمال کمتری وجود خواهد داشت که دوباره دچار مشکل شود.

کسانی که می‌خواهند لبخند لثه‌ای خود را درست کنند معمولاً باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند. این افراد می‌توانند از جراحی لثه با لیزر حداکثر استفاده را ببرند چرا که برای درست و تنظیم کردن دندان‌هایشان دیگر لازم نیست عوارض جانبی و مشکلات جراحی را تحمل کنند.

متخصص دندانپزشک می‌تواند با استفاده از لیزر و به صورت بسیار دقیق لثه‌ها را تغییر شکل دهد و بدون ایجاد خطر، ظاهر و زیبایی دندان‌ها و دهان را درست کند.

متأسفانه باید قبول کنیم که امروزه درمان بیماری های لثه و مشکلات دندانی در میان مردم بسیار رایج هستند و باعث ایجاد دردسر برای افراد زیادی شده‌اند. بیماری‌های لثه به علت عفونت‌های باکتریایی اتفاق می‌افتد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که درمان بیماری‌ های لثه با از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان با استفاده از روش‌های مختلف مانند لیزر درمانی دندانپزشکی امری امکان‌پذیر است.

درمان بیماری های لثهبرای درمان بیماری‌ های لثه و دندان، دندان‌پزشکان بیشتر بر روی کاهش تعداد باکتری‌ها و عفونت تمرکز دارند. به این طریق آن‌ها قادرند بافت‌های لثه را درمان کنند.

درواقع در صورت عدم وجود باکتری‌ها و میکروب‌ها، بافت‌های لثه این شانس را خواهند داشت که بتوانند به بازسازی خود بپردازند. درنتیجه بهبود بیماری محتمل‌تر و آسان‌تر خواهد شد.

  رفع خونریزی لثه به علت بیماری و درمان قطعی آن با لیزر بافت نرم دندانپزشکی

در درمان‌های رایج دندانپزشکی برای درمان بیماری‌ های لثه، معمولاً از تیغ یا چاقوی مخصوص جراحی استفاده می‌شود. تیغ جراحی برای بریدن بافت‌های آسیب‌دیده در محوطه آلوده‌شده از لثه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای از بین بردن عامل اصلی و درمان بیماری های لثه باید به هر صورتی که هست بافت‌های آسیب‌دیده و آلوده جدا شوند، هرچند که ممکن است این کار در عمل باعث ایجاد ناراحتی و درد در بیمار گردد.

البته روش‌های جدیدی برای این کار وجود دارند که می‌توانند با درد بسیار کمتر همین کار را انجام دهند. لیزر درمانی دندانپزشکی یکی از این روش‌هاست.

چرا برای درمان بیماری های لثه باید از لیزر درمانی استفاده کنیم؟

ممکن است در ابتدا استفاده از لیزر درمانی برای درمان بیماری های لثه چندان متقاعدکننده به نظر نرسد. ولی دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند شما کاملاً متقاعد کنند که استفاده از این روش اثرگذاری بسیار بیشتری در درمان بیماری دارد.

لیزر درمانی دندانپزشکی از پیشرفته‌ترین فناوری موجود استفاده بهره می‌برد. در این روش دندانپزشکی به کمک به‌روزترین فناوری دندانپزشکی سعی می‌کند بدون ایجاد هیچ‌گونه درد و به بهترین شکل ممکن، مشکل بیمارش را برطرف کند.

یکی از مهم‌ترین دلیل‌هایی که باعث می‌شود لیزر درمانی برای درمان بیماری‌های لثه بر دیگر روش‌های معمول ارجحیت پیدا کند این است که لیزر درمانی می‌تواند دقت بسیار بالایی داشته باشد. دندانپزشکی که با این روش اقدام به درمان می‌کند می‌تواند با دقت بسیار بالا بافت‌های عفونی را از بین ببرد.

درنتیجه باید گفت که استفاده از لیزر درمانی برای درمان بیماری های لثه به پزشک متخصص این امکان را می‌دهد که بدون آسیب رساندن به بافت‌های سالم، قسمت‌هایی که دچار آسیب شده‌اند و آلوده به باکتری هستند را جدا کند. دقت لیزر درمانی بسیار بیشتر از تیغ جراحی است که باعث می‌شود لیزر درمانی بر استفاده از تیغ جراحی ارجحیت داشته باشد.

درمان بیماری لثه به کمک لیزر

درمان بیماری لثه با لیزریکی از دلایل دیگری که استفاده از لیزر درمانی برای درمان بیماری های لثه را موجه‌تر می‌کند این است که استفاده از لیزر درمانی به‌طور غیرمستقیم می‌تواند درد و ناراحتی بیمار را هم کاهش دهد.

درواقع روش درمانی به کمک لیزر به‌صورتی است که در قیاس با روش معمول بسیار ساده به نظر می‌رسد.

در لیزر درمانی نیاز به استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی یک امر غیرضروری است.

به‌علاوه اینکه پس از انجام عمل نیز نیازی به استفاده از بخیه وجود ندارد. از نکات مثبت دیگر لیزر درمانی این است که بافت‌های اطراف محلی که تحت درمان قرارگرفته است پس از درمان متورم نمی‌شوند.

این مسئله باعث می‌شود که مشکلات پس از درمان و همچنین در تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. سرعت بالاتر بهبود و بازیابی را هم نباید از قلم انداخت چراکه نقش مهمی در احساس رضایت کلی بیمار ایفا می‌کند.

ضدعفونی کردن محیط برای درمان بیماری‌های لثه

لیزر درمانی علاوه بر موارد گفته‌شده، یک ویژگی مثبت دیگر هم دارد که به درمان بیماری‌های لثه کمک بسیار زیادی می‌کند.

لیزر درمانی ذاتاً خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد. انرژی لیزر درواقع باعث می‌شود که باکتری‌هایی که در محل تحت درمان قرار دارند کشته شوند و از بین بروند.

در درمان بیماری های لثه به کمک لیزر، ضدعفونی شدن محیط در حالی اتفاق می‌افتد که بافت‌های سالم اطراف هیچ آسیبی نمی‌بینند. این مسئله خود باعث می‌شود که احتمال بروز عفونت و مشکلات بعدی پس از انجام عمل تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

انرژی لیزر همچنین قادر است رگ‌های که در طول درمان آسیب‌دیده‌اند را ببندد. به این صورت احتمال ایجاد و ورود عفونت به بافت‌های اطراف را کاهش می‌دهد. علاوه بر اینکه خون‌ریزی در این روش نیز کاهش پیدا می‌کند.

درمان با لیزر به‌طورکلی نسبت به استفاده از تیغ جراحی کمتر تهاجمی است و به درمان بیماری های لثه کمک بیشتری می کند. بنابراین لیزر درمانی برای کسانی که از درمان‌های دندانپزشکی ترس دارند بسیار مناسب است.

  درمان بوی بد دهان با مشکلات لثه، دندان و معده، علت اصلی ناشناخته و تمام علل بد بویی آن

لیزر درمانی روشی ساده و بدون درد است و بیمار برای انجام درمان نیازمند استفاده از داروهای مسکن ندارد. این روش آن‌قدر راحت و بدون درد انجام می‌گیرد که فرد می‌تواند روز پس از انجام درمان به زندگی معمول و روزمره خود بازگردد.

لیزر درمانی دندانپزشکی چطور عمل می کند

درمان لثه با لیزردر لیزر درمانی دندانپزشکی گاهی از آب در کنار لیزر استفاده می‌شود. این کار به کمک یک ابزار بسیار کوچک و درعین‌حال دقیق انجام می‌گیرد.

این نوع لیزر قادر است هم‌بافت‌های نرم را درمان کند و هم‌بافت‌های سخت. درنتیجه باید گفت که این روش گستره بزرگ‌تری از بیماری‌ها را می‌تواند درمان کند.

این روش به این صورت انجام می‌گیرد که هنگام اعمال لیزر بر روی بافت‌های لثه، مقداری آب هم بر روی بافت‌ها پاشیده و اسپری می‌شود.

به این صورت آب‌وهوا انرژی اضافی لیزر را گرفته و از آسیب دیدن بافت‌های لثه جلوگیری می‌کنند. نتیجه استفاده از این فناوری این خواهد بود که بیمار درد بسیار ناچیزی را حس خواهد کرد.

بسیاری از دندان‌پزشکان از لیزر درمانی در کنار روش‌های معمول دندانپزشکی استفاده می‌کنند تا بتوانند به این طریق به بهترین روش موجود برای درمان بیماری و رفع مشکل دست پیدا کنند.

اگر فردی به بیماری‌های لثه دچار شده باشد و یا با بیماری پریودنتیتیس درگیر باشد، بهتر است از لیزر درمانی لثه به‌عنوان بخشی از روش درمانی‌اش استفاده کند. این روش به بیمار کمک می‌کند عفونت باکتریایی را در لثه و بافت‌های اطراف کنترل کند.

البته پس از انجام درمان بهتر است درمان‌های دوره‌ای 3 ماهه نیز برای حفظ اثر درمانی انجام گیرد. ازآنجاکه روش لیزر درمانی بسیار ساده، بدون درد و کاملاً ایمن است، بیمار هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد مراقبت‌های دندانپزشکی با این روش نخواهد داشت.

درنتیجه بیمار درمان را ادامه خواهد داد.اگر بیمار درمان را به‌صورت پیوسته انجام ندهد، اثر درمان بسیار کم خواهد بود. پس استفاده از لیزر درمانی می‌تواند درمان پیوسته و منظم را هم تا حد زیادی تضمین کند که خود عامل دیگری برای موفقیت درمان است.

لثه در ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

تیتر موضوعات مطلب: کلیک کنید تا سریع ببیند.

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. با سلام,ایا کسی ک ابسه روی لثه دندان پیشین داره میتونه از روش لیزر برای اصلاح لبخند لثه ای استفاده کنه؟!و هزینه این روش ب چ صورته!؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن