موضوعات داغ

ایمپلنت دندان چه مزایا و مشکلاتی دارد و چرا گزینه مناسبی برای دندانهای کشیده شده است؟

با استفاده از ایمپلنت دندان شما می‌توانید دندان مصنوعی شل شده و لق شده را ثابت و مستحکم کرده یا آن که کلاً از شر دندان مصنوعی و مشکلات آن خلاص شوید و نیز یک جایگزین برای دندان کشیده شده خود خواهید داشت

امتیازدهی: 5.0/5. از 2 امتیاز.
لطفا صبر کنید...

استفاده از ایمپلنت دندان امروزه به عنوان یکی از بهترین روش‌های درمانی دندانپزشکی مطرح شده است. مزایای ایمپلنت دندان باعث شده‌اند افراد زیادی به استفاده از این شیوه درمانی روی آورند. از جمله موارد استفاده از ایمپلنت، جایگزین کردن دندان از دست رفته است.

میز محتوای صفحه: روی تیترها کلیک کنید تا سریع ببینید.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان افتادهمطمئناً شما هم وقتی کسی را می‌بینید که جای یک دندان در دهان او خالی است، احساس بدی پیدا می‌کنید

و قطعاً دوست ندارید خودتان به این مشکل دچار شوید. وقتی یکی از دندان‌هایتان افتاده باشد، دیگر همیشه باید مراقب لبخند خود باشید.

در کل همیشه باید مراقب باشید دیگران شما را در حالی که دهانتان باز است نبینند. علاوه بر این لذت غذا خوردن هم دیگر مانند سابق نخواهد بود

و همیشه با غذاها دچار مشکل می‌شوید. به همین دلیل بیشتر افرادی که دندانشان را از دست داده‌اند به دنبال راه حلی برای رفع مشکل هستند

کسانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند بهتر است از یک روش مطمئن و قطعی برای جایگزین کردن دندانشان استفاده کنند. یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها که طولانی‌ترین اثر را دارد ایمپلنت دندان می‌باشد.

ولی چرا و به چه علت بسیاری از دندان‌پزشکان این روش درمانی را برای جایگزین کردن دندان از دست رفته پیشنهاد می‌دهند؟

در ادامه دلایل اصلی تمایل بیماران و توصیه پزشکان و مزایای ایمپلنت دندان را ذکر می‌کنیم.

پیوند استخوانی ایمپلنت

حفاظت از بافت استخوانی از مزایای ایمپلنت دندان

عمل جراحی ایمپلنت دندان قادر است بافت‌های استخوانی فک حفاظت کند. این ویژگی یکی از بهترین و مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان است.

وقتی که یک دندان می‌افتد و جای آن در فک خالی می‌ماند، بافت‌های استخوانی که در زیر آن دندان قرار داشته‌اند شروع به تحلیل رفتن می‌کنند.

این تحلیل رفتن بافت‌ها پس از افتادن دندان یک فرآیند طبیعی است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. علت اصلی این تحلیل رفتن بافت استخوانی نبود فشار کافی از بالا است که باعث می‌شود استخوان تراکم و استحکام خود را از دست بدهد.

تحلیل رفتن استخوان فک

این در حالی است که ایمپلنت دندان در نزدیکی ریشه دندان قرار داده می‌شود. در نتیجه پس از آن که ایمپلنت در استخوان فک مستحکم شد به بافت‌های استخوانی فشار می‌آورد

و باعث می‌شود استخوان استحکام و قدرت و تراکم خود را حفظ کند. یعنی کاشت ایمپلنت می‌تواند از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری کند

این ویژگی ایمپلنت از چند نظر حائز اهمیت است. مهم‌ترین آن‌ها این است که تحلیل رفتن استخوان فک باعث بی‌ثبات شدن و ناپایداری دندان‌های باقی مانده در فک می‌شود.

اگر هم فرد تمامی دندان‌های طبیعی خود را از دست داده باشد، این تحلیل استخوان فک باعث به هم خوردن ترکیب و حالت و فرم صورت می‌گردد.

به هم خوردن حالت صورت نهایتاً باعث کاهش زیبایی و جذابیت صورت می‌گردد. علاوه بر این که این حالت را در صورت ایجاد می‌کند که گویا فرد دچار پیری زودرس شده است.

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به شما کمک کنند که از به وجود آمدن این چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

بسیاری از افراد با استفاده از دندان مصنوعی مشکل دارند. این مشکلات به خصوص پس از چند سال از گذشت از دست دادن دندان شدیدتر هم می‌شوند

روش 4 ایمپلنتیعنی اگر مدت‌ها از زمان از دست دادن دندان گذشته باشد، استفاده از دندان مصنوعی هم به مراتب سخت‌تر و پردردسرتر خواهد شد.

با استفاده از ایمپلنت دندان شما می‌توانید دندان مصنوعی شل شده و لق شده را ثابت و مستحکم کرده یا آن که کلاً از شر دندان مصنوعی و مشکلات آن خلاص شوید

که این کار با جایگزین کردن کامل دندان‌های از دست رفته با یک ردیف دندان‌های مصنوعی ثابت امکان پذیر است.

بنابراین می‌توان گفت که یکی از مزایای ایمپلنت دندان دائمی و بادوام بودن آن است. کسانی که به دنبال راه حل‌های طولانی مدت هستند می‌توانند از این روش برای تثبیت کردن دندان مصنوعی خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:  دندان مصنوعی در شب به چه علت توصیه نمی‌شود و مشکلاتی احتمالی حاصل از آن چیست؟

با مراجعه به متخصص مجرب و آموزش دیده و سپس مراقبت‌های درست و مناسب از دندان، ایمپلنت و دندان مصنوعی قرار گرفته بر روی آن سالهای زیادی بدون مشکل در جای خود باقی خواهد ماند و زندگی لذت بخش تر خواهد شد.

به این صورت می‌توان گفت که یکی از مزایای ایمپلنت دندان مقرون به‌صرفه نسبت به ماندگاری و دوام طولانی مدت آن است.

استفاده از ایمپلنت برای دندان مصنوعی کامل

برخی از افراد که می‌خواهند از ایمپلنت استفاده کنند در مورد کارایی آن در آینده مردد هستند. ولی باید بدانید که ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به شما کمک کنند به خوبی غذا را بجوید. به خصوص کسانی که هم اکنون از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌کنند می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده بسیاری ببرند.

یکی از مزایای ایمپلنت دندان آن است که افرادی که از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌کنند می‌توانند به کمک آن دندانشان را محکم کرده و به خوبی و راحتی غذا را بجوند.

این مسئله نه تنها کیفیت و لذت از زندگی را افزایش می‌دهد بلکه همچنین سلامت کلی را هم بهبود می‌دهد و کمک می‌کند رژیم غذایی سالم‌تر و بهتری داشته باشید.

علاوه بر کسانی که دندان مصنوعی کامل دارند، کسانی که از یک دندان مصنوعی تکی استفاده می‌کنند هم می‌توانند از ایمپلنت دندان بهره بگیرند.

از مزایای ایمپلنت دندان آن است که این ایمپلنت‌ها می‌توانند به گونه‌ای قرار گیرند که علاوه بر حمایت کامل از دندان مصنوعی جایگزین، کاملاً طبیعی به نظر رسیده و به خوبی یک دندان طبیعی و اصلی، عملکرد و کارایی داشته باشند.

استفاده از مزایای ایمپلنت دندان

یکی از مزایای ایمپلنت دندان آن است که جراحی مورد نیاز برای قرار دادن آن در فک به نسبت سریع و کوتاه است. پزشک متخصص پیش از شروع جراحی برنامه ریزی دقیقی برای این کار انجام می‌دهد.

او ابتدا اطلاعات و تصویر برداری‌های لازم را از فک و موقعیت قرار گیری بافت‌ها و ساختارهای دندانی و دهانی انجام می‌دهد

و سپس با استفاده از این اطلاعات برای انجام جراحی آماده می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که جراحی بسیار ساده‌تر، راحت‌تر و بدون درد تر انجام گیرد.

افرادی که تحت جراحی ایمپلنت قرار می‌گیرند معمولاً از سرعت بهبود و بدون درد بودن آن شگفت زده می‌شوند. .

همچنین جالب است بدانید که نرخ موفقیت جراحی ایمپلنت بسیار بالا است و معمولاً در حدود 95 درصد یا بیشتر از ایمپلنت‌ها با موفقیت جایگذاری می‌شوند.

بنابراین می‌توان گفت که این روش برای همه افراد قابل توصیه است.

اگر قصد دارید یکی از دندان‌های از دست رفته‌تان را جایگزین کنید، می‌توانید استفاده از ایمپلنت دندان را در نظر داشته باشید. استفاده از ایمپلنت بهترین، پیشرفته‌ترین و دائمی‌ترین روش برای جایگزین کردن دندان است.

به علاوه پس از ایمپلنت کردن دندان، ظاهر دندان‌های شما کاملاً طبیعی به نظر خواهد رسید و هیچ کسی نخواهد فهمید که شما یکی از دندان‌هایتان را از دست داده‌اید.

با این حال بهتر است پیش از هر گونه تصمیم گیری با یک متخصص در این زمینه مشاوره کنید.

او حتماً گزینه‌های مختلف، مزایای و معایب آن‌ها را به شما خواهد گفت. به علاوه شما در این جلسه مشاوره می‌توانید بهتر با ایمپلنت آشنا شوید و در نتیجه تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

مینی ایمپلنت دندان با ایمپلنت دندان معمولی متفاوت است. در واقع مینی ایمپلنت دندان‌ها همان طور که از نامشان پیداست اندازه کوچک‌تری دارند و در نتیجه مورد کاربرد آن نیز متفاوت است.

مینی ایمپلنت دندان چیست؟

تفاوت مینی ایمپلنت دندان و ایمپلنت معمولی دندانافراد زیادی هستند که هنگام مراجعه به دندانپزشک و اقدام برای ترمیم و زیبایی دندان‌هایشان، خواه و نا خواه سر و کارشان به استفاده از ایمپلنت دندان می‌افتد.

یعنی اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید به دندانپزشک مراجعه کنید، احتمالاً از پیش با ایمپلنت آشنایی کلی دارید

با این که تقریباً همه ما می‌دانیم ایمپلنت چیست و چطور از آن استفاده می‌شود، ولی کمتر کسی است که با مینی ایمپلنت دندان آشنایی داشته باشد.

اگر نام مینی ایمپلنت دندان را برای اولین بار است که می‌شنوید حتماً برایتان سؤال پیش آمده است که مینی ایمپلنت دندان چیست؟

در واقع مینی ایمپلنت دندان یک نوع ایمپلنت است که از نظر شکل و اندازه کمی با ایمپلنت معمولی و رایج تفاوت دارد. مینی ایمپلنت دندان‌ها از نظر سایز به‌طور قابل توجهی کوچک‌تر هستند.

رابط ایمپلنت معمولی

البته اندازه کوچک‌تر این نوع ایمپلنت باعث نشده که میله فلزی رابط (post) ایمپلنت کوچک‌تر شود. در واقع در هر دو نوع ایمپلنت اندازه رابط یکسان است ولی قطر مینی ایمپلنت دندان دندانی بسیار کمتر از ایمپلنت معمولی است.

هر دو نوع ایمپلنت از بهترین آلیاژ تیتانیوم پزشکی درست شده‌اند. با این حال این نوع ایمپلنت طوری ساخته می‌شود که رابط ایمپلنت و پایه به صورت یک قطعه یک پارچه و واحد در آیند.

در حالی که در ایمپلنت‌های دندانی معمولی شرایط این طور نیست. در ایمپلنت معمولی پایه ایمپلنت کاملاً جدا است و در رابط ایمپلنت پیچ می‌شود.

دندانپزشک متخصص ایمپلنت ممکن است در برخی شرایط به شما استفاده از این نوع ایمپلنت را به جای استفاده از ایمپلنت معمولی پیشنهاد دهد. ولی چه زمانی بهره گیری از مینی ایمپلنت دندان بهتر از ایمپلنت معمولی جواب می‌دهد؟

شرایط استفاده از مینی ایمپلنت دندان

در بیشتر اوقات، دندانپزشک های متخصص و مجرب ترجیح می‌دهند از ایمپلنت‌های سایز معمولی برای کار خود استفاده کنند.

علت این ترجیح هم آن است که اندازه بزرگ‌تر ایمپلنت باعث می‌شود سطح رابط ایمپلنت بزرگ‌تر باشد. در نتیجه رابط فرصت و شرایط بهتری برای یکپارچه شدن با ساختار استخوان اطراف خود دارد.

با این حال استفاده از ایمپلنت سایز مینی هم می‌تواند مزایای خاص خود را داشته باشد. زمانی که فضا برای انجام کار کم است می‌توان از مینی ایمپلنت دندان به بهترین نحو استفاده کرد.

مثلاً دندان‌های کوچک جلویی مثل دندان پیشین، موارد مناسب برای استفاده از این نوع ایمپلنت هستند.

مینی ایمپلنت دندان برای کاشتن دندان مصنوعیگاهی این دندان‌ها این قدر کوچک هستند که قرار دادن یک ایمپلنت با سایز معمولی در فضای خالی موجود بسیار سخت یا غیرممکن به نظر می‌رسد. در این شرایط استفاده از مینی ایمپلنت دندان می‌تواند کار را بسیار ساده‌تر کند.

یکی دیگر از موقعیت‌هایی که در آن مینی ایمپلنت دندان به کمک دندانپزشک می‌آید، مربوط به درست کردن دندان‌های لق می‌شود.

برخی دندان‌پزشکان هنگام رفع مشکل شل شدگی دندان‌ها و به خصوص شل شدن دندان مصنوعی دست به دامان این نوع ایمپلنت می‌شوند.

مینی ایمپلنت دندان دندانی زائده‌هایی دارد که به خوبی در زائده‌های سطح دندان مصنوعی قرار می‌گیرد

یکی از خوبی‌های استفاده از این روش درمانی در این است که دندان مصنوعی پس از قرار دادن ایمپلنت در فک، می‌تواند روی آن در محل مورد نظر قرار بگیرد.

ویژگی‌ها و مزایای دیگر مینی ایمپلنت دندان

به علت این که مینی ایمپلنت دندان از ایمپلنت معمولی کوچک‌تر است، جراحی لازم برای کار گذاشتن آن هم کمتر تهاجمی است

جراحی برای قرار دادن مینی ایمپلنت دنداندر هنگام قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی معمولی، دندانپزشک مجبور است برشی کوچک در بافت‌های لثه ایجاد کند و با دسترسی به استخوان، ایمپلنت را در آن قرار دهد.

ولی در مینی ایمپلنت دندان این کار دیگر ضرورتی ندارد. به جای این کار، رابط ایمپلنت به‌طور مستقیم در بافت‌های لثه و استخوان قرار داده می‌شود.

کاملاً واضح است که به دلیل اینکه در حین قرار دادن ایمپلنت آسیب کمتری به بافت‌های بدن وارد می‌شود، سرعت بهبود آسیب دیدگی نیز بسیار سریع‌تر خواهد بود.

به علاوه عوارض جانبی کمتری هم مشاهده می‌شود.

مشاوره با پزشکبه هر حال هر دو روش و هر دو نوع ایمپلنت به‌طور دقیق و با کمک پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی قرار داده می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

باز هم باید توجه داشته باشید که وقتی شما به یک دندانپزشک مجرب و معتبر مراجعه می‌کنید، او شرایط موجود را بررسی می‌کند.

بیشتر بخوانید:  انواع ایمپلنت معمولی، چرا انواع مختلف ایمپلنت وجود دارد و تفاوت هر یک از آن‌ها با دیگری چیست؟

سپس بر طبق تجربه نظر تخصص و حرفه‌ای خود را در مورد استفاده از یکی از انواع ایمپلنت ارائه می‌کند.

برخی از بیماران موقع کاشت ایمپلنت نگرانی این هستند که مجبور باشند مدتی را بدون دندان سر کنند. ولی در واقع این نگرانی بی‌مورد است.

کسانی که در حال انجام ایمپلنت هستند می‌توانند از دندان‌های مصنوعی موقت به جای دندان خالی خود استفاده کنند.

بنابراین حتی کسانی که به‌طور موقت از داشتن دندان محرم هستند هم می‌توانند به کمک یک دندان مصنوعی موقت لبخندی زیبا داشته باشند.

 اگر چه استفاده از ایمپلنت دندان را می‌توان یکی از بهترین راه حل‌ها برای رفع مشکلات دندانی به شمار آورد، ولی در ضمن باید در نظر داشت که هیچ روش درمانی صد در صد موفقیت آمیز و بدون اشکال نیست. از جمله مشکلات ایمپلنت دندان که ممکن است فرد با آن مواجه شود، مربوط به عمل جراحی کاشت ایمپلنت است.

هر عمل جراحی خطرات و مشکلات احتمالی را به همراه دارد.البته اگر همه چیز طبق برنامه ریزی و با دقت انجام گیرد، این خطرات به حداقل خواهند رسید.

ولی سؤال اصلی این است که چطور می‌توان از بروز مشکلات ایمپلنت دندان جلوگیری یا پیش گیری کرد؟ چه کار باید بکنیم که ایمپلنت دندان با درصد احتمال موفقیت بالا به انجام برسد؟

پیش گیری از بروز مشکلات ایمپلنت دندان با انتخاب دندانپزشک مجرب و مطمئن

اگر شما هم برای ترمیم و یا جایگزین کردن دندان از دست رفته‌تان به فکر استفاده از ایمپلنت هستید، باید پیش از هر چیز در این باره اطلاعات کافی و لازم کسب کنید.

برای این کار می‌توانید به یک دندانپزشک مجرب و مطمئن مراجعه کرده و از او در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید مشورت بگیرید.

مطمئناً پرسیدن چند سؤال و کسب آگاهی بیشتر در مورد کاری که قصد انجام آن را دارید ضرری ندارد.

شما پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت باید از مراحلی که قرار است پشت سر بگذارید و مدت زمانی که طول می‌کشد تا ایمپلنت بهبود پیدا کند، اطلاع پیدا کنید.

همچنین باید از دندانپزشکی که می‌خواهید به او مراجعه کنید تعداد ایمپلنت‌هایی که در طول یک سال در دهان بیماران قرار می‌دهد سؤال کنید تا میزان تجربه و سر و کار داشتن او با کاشت ایمپلنت را متوجه شوید.

به علاوه بد نیست که در مورد میزان موفقیت کاشت ایمپلنت هم سؤال کنید.

کاشت ایمپلنت نرخ موفقیتی در حدود 95 درصد دارد.بنابراین اگر فرد مورد نظر شما به‌اندازه کافی در کار خودش مهارت داشته باشد، باید حداقل نرخ موفقیت 95 درصد را به شما گزارش دهد.

جراحی و مشکلات ایمپلنت دندانیدر صورتی که متوجه شدید متخصص مورد نظر شما در این کار تخصص کافی ندارد، آموزش‌های لازم را ندیده است

یا آن که تعداد ایمپلنت‌هایی که در طول یک سال می‌کارد چندان قابل توجه نیست، شاید بهتر باشد به فرد دیگری مراجعه کنید.

کاشت ایمپلنت چیزی است که در مورد آن دقت و ملاحظات زیادی به خرج دهید.

بی‌دقتی در انتخاب دندان پزشک متخصصی که قرار است کاشت ایمپلنت را بر عهده گیرد کلیدی‌ترین تصمیمی است که باید بگیرید و نقش اساسی در بروز یا عدم بروز مشکلات ایمپلنت دندان در آینده دارد.

پیدا کردن دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت شما باید به دنبال دندانپزشکی باشید که تجربه زیادی در کاشت ایمپلنت داشته باشد.

در ایده آل ترین حالت باید یک پیرا دندانپزشک متخصص ایمپلنت پیدا کنید. چنین متخصصی به‌طور اختصاصی برای کاشت ایمپلنت آموزش‌های زیادی دیده است و تجربه زیادی در این زمینه دارد.

متخصصین پیرا دندانپزشکی معمولاً دوره‌های اختصاصی در مورد کاشت ایمپلنت را می‌گذرانند. بنابراین به راحتی می‌توانند بیماری و مشکلی که به وجود آمده است را تشخیص داده و راه حلی مناسب برای رفع آن پیدا کنند.

به علاوه این افراد معمولاً به مشکلات ایمپلنت دندان آگاه هستند و کاشت ایمپلنت را طوری برنامه ریزی می‌کنند

که احتمال بروز این مشکلات به حداقل برسد. علاوه بر این که با مشاهده علائم سریعاً به عامل اصلی پی برده و اقدام به درمان ریشه‌ای مشکل می‌کنند.

توجه داشته باشید با آن که بسیاری از دندان‌پزشکان کاشت ایمپلنت را به مشتریان خود ارائه می‌کنند ولی در حقیقت فقط تعداد کمی از آن‌ها هستند که چنین سطحی از آموزش و تجربه را داشته باشند.

ولی آیا این آموزش‌ها و تجربه‌ها تأثیری هم در موفقیت کاشت ایمپلنت دارد؟

کاشت درست ایمپلنت و پیش گیری از مشکلات ایمپلنت دندان

جراحی هدایت شده با تصویر برای ایمپلنتجراحی کاشت ایمپلنت امروزه به یک جراحی رایج و معمولی تبدیل شده است. ولی اشتباه نکنید، این به این معنی نیست که کاشت ایمپلنت جراحی ساده و پیش پا افتاده‌ای دارد.

در واقع کاملاً برعکس است.جراحی ایمپلنت نیازمند برنامه ریزی دقیق و دقت بالاست.

پیش از انجام عمل جراحی برای کاشت ایمپلنت، برنامه ریزی و بررسی‌های زیادی در مورد شرایط و محل قرار گیری ایمپلنت و مسائل دیگر انجام می‌شود.

البته بیشتر این بحث‌ها هنگامی انجام می‌شوند که بیمار در آن جا حضور ندارد.

بنابراین ممکن است فرد مراجعه کننده از تمام این مراحل بی‌خبر باشد. ولی باید بدانید که زمانی که شما به یک دندانپزشک مراجعه می‌کنید

و قرار می‌شود که او از ایمپلنت برای رفع مشکل شما استفاده کند، متخصص شما خودش تمام مسائل و جوانب را در نظر می‌گیرد.

اول از همه او از شما می‌خواهد آزمایش‌ها، تست‌ها و عکس برداری‌های مختلف را انجام دهید. این آزمایش‌ها و تصاویر اطلاعاتی باارزش از شرایط دهان و دندان شما در اختیار او قرار می‌دهد.

دندانپزشک با استفاده از این تصاویر تصمیم می‌گیرد که ایمپلنت دندان را در کجای دهان شما قرار دهد.

جراحی هدایت شده با تصویر

به علاوه اینکه این تصاویر به عنوان نقشه راه و راهنمای جراحی هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

یعنی دندانپزشک با توجه به تصاویر محل قرار گیری دقیق ایمپلنت را مشخص می‌کند و طبق آن پیش می‌رود.

بررسی و تعیین مسیر کلی برای جراحی به دندانپزشک کمک می‌کند که ایمپلنت را دقیقاً همان جایی که در نظر دارد قرار دهد و نتیجه کار از نظر زیبایی همان طور که انتظار می‌رود از کار در آید.

به علاوه با توجه به همین تصاویر است که متخصص از آسیب رساندن به عصب‌ها، رگ‌های خونی و یا ساختارهای دیگر خود داری می‌کند.

عدم آسیب رساندن به این ساختارهای دندانی در هنگام جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. صدمه دیدن عصب‌ها، رگ‌های خونی، سینوس‌ها یا دندان‌های مجاور می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود،

علاوه بر این که بافت عفونی اطراف ایمپلنت دندانی پری-ایمپلنتایتیستمام این موارد احتمال بروز پری ایمپلنتایتیس، عفونت‌ها و بیماری‌های لثه را هم افزایش می‌دهد.

بنابراین مسائل زیادی هست که یک متخصص دندانپزشک و جراحی ایمپلنت باید در نظر داشته باشد.

به همین علت است که پیشنهاد می‌شود فردی متخصص برای کاشت ایمپلنت را در نظر داشته باشید.

متخصص کاشت ایمپلنت همه نکات را به خوبی تحت نظر می‌گیرد و شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

البته همه چیز مربوط به دندانپزشک نمی‌شود. شما هم در میزان موفقیت ایمپلنت نقش دارید. مراقبت‌های پس از کاشت ایمپلنت تماماً به عهده شماست که رعایت نکردن آن می‌تواند نهایتاً باعث مشکلات ایمپلنت دندان شود.

 تصمیم گرفتن در مورد عمل جراحی ایمپلنت دندان چندان کار ساده‌ای نیست. بسیاری از مردم پس از تحقیقات گسترده، در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف و در نهایت بررسی جزئیات، دست به تصمیم گیری می‌زنند

پس از بررسی‌های بسیار و جمع آوری اطلاعات بیمار احتمالاً در مورد جراحی ایمپلنت آگاهی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  جراحی ایمپلنت چطور انجام می‌شود و آیا برای این کار نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک است؟

یعنی او می‌داند که جراحی ایمپلنت دندان دقیقاً چیست، چطور انجام می‌شود، معایب و مزایای آن چه چیزهایی می‌تواند باشد و نهایتاً نتیجه کار حدوداً چه چیزی خواهد بود.

جراحی ایمپلنت دندان

معمولاً در طی یک ماه اول پس از کاشت ایمپلنت دندان در دهان، شرایط کمی متفاوت است. در این مدت مراقبت‌های بیشتری باید از دهان و ایمپلنت انجام گیرد.

در واقع در عمل جراحی پس از آن که ایمپلنت در استخوان فک قرار داده شد، بافت‌های لثه که برش داده شده بودند، دوباره به هم دوخته می‌شوند.

در هفته اول پس از جراحی، بدن سعی می‌کند بافت‌های لثه که دچار آسیب شده‌اند را درمان و ترمیم کند. در این مرحله شما باید مراقبت‌های بیشتری برای نگهداری از لثه‌هایتان انجام دهید.

به‌طور مثال بهداشت دهان باید به دقت رعایت شود، محیط و محل جراحی همیشه پاکیزه بماند و هر گونه آلودگی و عفونت در آن محل از بین برده شود.

در طول این دوره بهتر است از رژیم غذایی نرم استفاده کنید. رژیم غذایی نرم یعنی استفاده از مواد غذایی نرم که به راحتی قابل جویده شدن هستند و خوردن آن‌ها فشار زیادی بر روی ایمپلنت و محل در حال ترمیم در دهان شما به وجود نمی‌آورد.

به علاوه در این طور مواقع باید به‌طور اختصاصی مراقب غذاهای چسبنده هم باشید. غذاهایی که به راحتی به اطراف دندان و بخش‌های مختلف می‌چسبند در این دوره نباید خورده شوند.

گاهش اوقات پس از انجام عمل جراحی، دندان‌های مصنوعی زودتر از موعد مقرر کار گذاشته می‌شوند.

البته دندان‌هایی که به این صورت روی ایمپلنت قرار می‌گیرند موقت هستند. یعنی بعداً این دندان‌ها با دندان‌های دائم تعویض خواهند شد.

این دندان مصنوعی هم از این جهت که ظاهر و زیبایی لبخند و دهان حفظ می‌شود اهمیت دارد و هم جهت کارایی آن به عنوان یک دندان سالم در کنار دیگر دندان‌ها برای کمک به غذا خوردن.

دندان مصنوعی در طول چند ماهی که جوش خوردن ایمپلنت به بافت‌های استخوانی اتفاق می‌افتد، بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.

این دندان موقت طوری طراحی شده است که فشار کمی را تحمل کند. ایمپلنت هر جایی از دهان و فک که قرار بگیرد، باز هم مدت زمانی را نیاز دارد تا بتواند با استخوان یکپارچه شود.

جراحی ایمپلنت دندان چیست و فرآیند جوش خوردن استخوانی چطور اتفاق می‌افتد؟

پیش از هر چیز باید بدانید که یک ایمپلنت دندان از قطعات مختلفی تشکیل شده است. به همین شکل انواع مختلف ایمپلنت‌های دندانی با قطعات مختلف وجود دارد. یکی از قطعات ایمپلنت رابط یا پست (Post) نام دارد.

رابط ایمپلنت قطعه‌ای فلزی و معمولاً از جنس تیتانیوم است. رابط آن بخشی از ایمپلنت است که در داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود.

رابط به گونه‌ای طراحی می‌شود که باعث تحریک و تشویق رشد مجدد سلول‌های جدید استخوانی در فک کند.

یعنی آن که رابط طوری ساخته می‌شود که تا جای ممکن سطح مشترک زیادی با استخوان داشته باشد. گاهی هم به رابط مواد تحریک کننده رشد افزوده می‌شود تا پس از قرار گیری در دهان، به رشد سریع‌تر سلول‌ها کمک کند.

مهم نیست از چه روشی برای این کار استفاده می‌شود، مهم این است که فرآیند جوش خوردن و پیوند رابط با استخوان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این فرآیند باعث می‌شود که رابط و در نتیجه کل ایمپلنت به خوبی در فک قرار بگیرند.

پایه ایمپلنتنتیجه آن است که ایمپلنت پس از جوش خوردن کاملاً محکم، باثبات و قابل اعتماد خواهد بود و دیگر در جای خود تکان نمی‌خورد.

همچنین قابلیت آن را خواهد داشت تا به‌طور کامل از دندان یا دندان‌هایی که روی آن قرار می‌گیرد حمایت کند.

فرآیند جوش خوردن رابط با استخوان در حدود 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد.

پس از اتمام این مرحله، پایه‌ایمپلنت روی رابطه قرار داده می‌شود و ایمپلنت آماده استفاده و قرار گیری دندان جایگزین به صورت دائم خواهد بود.

نقش پایه‌ ایمپلنت در جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

انواع پایه ایمپلنتپایه‌ایمپلنت در واقع یک قطعه است که بر روی رابط ایمپلنت قرار می‌گیرد. این قطعه طوری طراحی شده که بعد از قرار گرفتن روی رابط ایمپلنت، از سطح لثه بالاتر بیاید و حالتی بیرون زده داشته باشد. پایه‌ایمپلنت انواع مختلفی دارد.

انواع پایه‌های ایمپلنت بسته به سیستم ایمپلنتی که مرد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند انتخاب شود.

سیستم ایمپلنت هم توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط و نوع درمانی که لازم است انجام شود انتخاب می‌شود.

به‌طور مثال پایه‌ایمپلنت می‌تواند از تاج دندانی حمایت کند. ولی این نوع پایه با پایه‌ای که قرار است یک دندان مصنوعی را در جای خود ثابت و محکم نگاه دارد بسیار تفاوت دارد.

بنابراین کسی که باید در مورد نوع پایه تصمیم بگیرد متخصص دندانپزشک است.

دندانپزشک دهان و شرایط دندان را بررسی می‌کند و نوع پایه‌ای که برای عمل ترمیمی‌اش مورد نیاز است را انتخاب می‌کند. پس از قرار دادن پایه روی رابط ایمپلنت، فقط یک مرحله دیگر باقی می‌ماند.

در این مرحله پزشک متخصص دندان ترمیمی را در دهان قرار می‌دهد به‌طور که ایمپلنت از آن به‌طور کامل حمایت کند.

عفونت کردن بافت اطراف ایمپلنت دندانی

بروز مشکل در جراحی ایمپلنت دندان یا دیگر مراحل کاشت ایمپلنت دندان

یکی از نگرانی‌ها و سؤالات مهم در مورد کاشت ایمپلنت دندان این است که اگر به هر دلیلی در انجام جراحی ایمپلنت دندان و … مشکلی به وجود آمد، ما قادر به تشخیص آن خواهیم بود یا خیر؟

و همچنین اینکه برای برطرف کردن مشکل چه کار باید انجام داد.

با آن که پاسخ به این سؤالات الزامی است، ولی در واقعیت لازم نیست چندان خود را نگران این مسائل کنید.

دندانپزشک متخصص فردی است که خودش را درگیر این مسائل می‌کند. او پیش از انجام هر اقدامی، شرایط را به‌طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد.

دندانپزشک برای عمل جراحی ایمپلنت دندان که می‌خواهند انجام دهد به‌طور کامل برنامه ریزی می‌کند.

این کار کمک می‌کند که مشکلات کمی در طول جراحی ایمپلنت دندان یا دیگر مراحل به وجود آید. در نتیجه احتمال اینکه کاشت ایمپلنت به راحتی و به‌آسانی انجام گیرد بسیار بالاتر خواهد بود.

درست است که کار کاشت ایمپلنت را باید به دندانپزشک واگذار کنید و نگرانی بیش از حد نداشته باشید،ولی این به این معنی نیست که ایمپلنت نیاز به مراقبت نداشته باشد.

شما به عنوان یک بیمار در صورتی که احساس کردید مشکلی در ایمپلنت کاشته شده وجود دارد، باید آن را به متخصص خود گزارش دهید.

با مراجعه به شخصی که ایمپلنت را در دندان شما کار گذاشته است، می‌توانید از وجود هر گونه مشکل در ایمپلنت آگاه شوید. به این صورت قبل از اینکه مشکل وخیم‌تر شود و پیشرفت کند، آن را حل می‌کنید.

با این حال لازم است اشاره کنیم که ایمپلنت دندان یکی از ایمن‌ترین روش‌های دندانپزشکی است.

اشتباهات کمی در جراحی ایمپلنت دندان یا مراحل دیگر کاشت ایمپلنت به وجود می‌آید و در صورت بروز مشکل و مراجعه به‌موقع احتمال رفع مشکل و نگه داشتن ایمپلنت وجود دارد.

تعریف کشیدن دندان در ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

برچسب ها

یک نظر

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
    امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن