انواع ایمپلنت دندان، چرا انواع مختلفی وجود دارد و تفاوت هر یک از آن‌ها با دیگری چیست؟

این انواع ایمپلنت همگی می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های متفاوت برای جایگزین کردن دندان افتاده، مورد استفاده قرار گیرند. سؤالی که این جا پیش می‌آید این است که انواع ایمپلنت چه تفاوتی با یکدیگر دارند و استفاده از کدام یک از آن‌ها بهتر است؟

لیست مطالب محتوای صفحه-انتخاب سریع

اگر در مورد ایمپلنت دندان کنجکاو هستید، حتماً تا حالا در این باره مطالبی خوانده‌اید. بنابراین احتمالاً می‌دانید که انواع ایمپلنت وجود دارد که برای موارد مختلف به کار گرفته می‌شوند.

انواع ایمپلنت و تکنیک‌ها و موارد استفاده از آن‌ها

انواع ایمپلنتاحتمالاً شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دلایل مختلف سر و کارتان به استفاده از ایمپلنت دندانی افتاده است. به احتمال زیاد پیش از این که این مطلب را مطالعه کنید،

اطلاعات کلی در مورد ایمپلنت‌ها جمع آوری کرده‌اید و اگر نکرده‌اید در اینجا مقالات زیادی در مورد ایمپلنت و جزئیات استفاده از آن وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

شاید تا پیش از این در مقالات دیگر متوجه شده باشید که ایمپلنت دندانی انواع مختلفی دارد که هر کدام بسته به ویژگی‌های خاص خود، کاربردهای متفاوتی برای انواع ایمپلنت تعریف شده است.

این انواع ایمپلنت همگی می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های متفاوت برای جایگزین کردن دندان افتاده، مورد استفاده قرار گیرند.

سؤالی که این جا پیش می‌آید این است که انواع ایمپلنت چه تفاوتی با یکدیگر دارند و استفاده از کدام یک از آن‌ها بهتر است؟

یکی از انواع ایمپلنت، مینی ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت معمولی و رایج دندانی قطری در حدود 3 میلی متر یا بیشتر دارد. این در حالی است که مینی ایمپلنت دندان قطرش کمتر از 3 میلی‌متر می‌باشد.

مینی ایمپلنت‌ها معمولاً در شرایطی استفاده می‌شوند که فضای کافی برای استفاده از یک ایمپلنت با اندازه بزرگ و معمولی وجود نداشته باشد.

تفاوت مینی ایمپلنت و ایمپلنت معمولییکی از مهم‌ترین کاربردهای مینی ایمپلنت استفاده از آن برای جایگزین کردن دندان‌های پیشین کوچک جلویی می‌باشد. علاوه بر این مینی ایمپلنت‌ها گزینه خوبی برای حمایت از دندان مصنوعی هم محسوب می‌شوند.

البته در مورد مینی ایمپلنت باید به یک نکته توجه داشته باشید. مینی ایمپلنت‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست کوچک‌تر از ایمپلنت معمولی هستند.

این یعنی آن که مینی ایمپلنت سطح کمتری برای جوش خوردن با بافت استخوان فک در اختیار دارد.

بخوانید:  جراحی ایمپلنت چطور انجام می‌شود و آیا برای این کار نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک است؟

این مسئله باعث می‌شود که استفاده از مینی ایمپلنت در همه شرایط مناسب نباشد. بلکه فقط در شرایط خاص و مشخص می‌توان از این نوع ایمپلنت بهره گرفت.

تفاوت مینی ایمپلنت دندان و ایمپلنت معمولی دندانافراد زیادی هستند که هنگام مراجعه به دندانپزشک و اقدام برای ترمیم و زیبایی دندان‌هایشان، خواه و نا خواه سر و کارشان به استفاده از ایمپلنت دندان می‌افتد.

یعنی اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید به دندانپزشک مراجعه کنید، احتمالاً از پیش با ایمپلنت آشنایی کلی دارید

با این که تقریباً همه ما می‌دانیم ایمپلنت چیست و چطور از آن استفاده می‌شود، ولی کمتر کسی است که با مینی ایمپلنت دندان آشنایی داشته باشد.

اگر نام مینی ایمپلنت دندان را برای اولین بار است که می‌شنوید حتماً برایتان سؤال پیش آمده است که مینی ایمپلنت دندان چیست؟

در واقع مینی ایمپلنت دندان یک نوع ایمپلنت است که از نظر شکل و اندازه کمی با ایمپلنت معمولی و رایج تفاوت دارد. مینی ایمپلنت دندان‌ها از نظر سایز به‌طور قابل توجهی کوچک‌تر هستند.

رابط ایمپلنت معمولی

البته اندازه کوچک‌تر این نوع ایمپلنت باعث نشده که میله فلزی رابط (post) ایمپلنت کوچک‌تر شود. در واقع در هر دو نوع ایمپلنت اندازه رابط یکسان است ولی قطر مینی ایمپلنت دندان دندانی بسیار کمتر از ایمپلنت معمولی است.

هر دو نوع ایمپلنت از بهترین آلیاژ تیتانیوم پزشکی درست شده‌اند. با این حال این نوع ایمپلنت طوری ساخته می‌شود که رابط ایمپلنت و پایه به صورت یک قطعه یک پارچه و واحد در آیند.

در حالی که در ایمپلنت‌های دندانی معمولی شرایط این طور نیست. در ایمپلنت معمولی پایه ایمپلنت کاملاً جدا است و در رابط ایمپلنت پیچ می‌شود.

دندانپزشک متخصص ایمپلنت ممکن است در برخی شرایط به شما استفاده از این نوع ایمپلنت را به جای استفاده از ایمپلنت معمولی پیشنهاد دهد. ولی چه زمانی بهره گیری از مینی ایمپلنت دندان بهتر از ایمپلنت معمولی جواب می‌دهد؟

شرایط استفاده از مینی ایمپلنت دندان چیست؟

در بیشتر اوقات، دندانپزشک های متخصص و مجرب ترجیح می‌دهند از ایمپلنت‌های سایز معمولی برای کار خود استفاده کنند.

علت این ترجیح هم آن است که اندازه بزرگ‌تر ایمپلنت باعث می‌شود سطح رابط ایمپلنت بزرگ‌تر باشد. در نتیجه رابط فرصت و شرایط بهتری برای یکپارچه شدن با ساختار استخوان اطراف خود دارد.

با این حال استفاده از ایمپلنت سایز مینی هم می‌تواند مزایای خاص خود را داشته باشد. زمانی که فضا برای انجام کار کم است می‌توان از مینی ایمپلنت دندان به بهترین نحو استفاده کرد.

مثلاً دندان‌های کوچک جلویی مثل دندان پیشین، موارد مناسب برای استفاده از این نوع ایمپلنت هستند.

مینی ایمپلنت دندان برای کاشتن دندان مصنوعیگاهی این دندان‌ها این قدر کوچک هستند که قرار دادن یک ایمپلنت با سایز معمولی در فضای خالی موجود بسیار سخت یا غیرممکن به نظر می‌رسد. در این شرایط استفاده از مینی ایمپلنت دندان می‌تواند کار را بسیار ساده‌تر کند.

یکی دیگر از موقعیت‌هایی که در آن مینی ایمپلنت دندان به کمک دندانپزشک می‌آید، مربوط به درست کردن دندان‌های لق می‌شود.

بخوانید:  جراحی لثه و فک برای کاشت ایمپلنت دندان با روش جراحی هدایت شده با تصویر

برخی دندان‌پزشکان هنگام رفع مشکل شل شدگی دندان‌ها و به خصوص شل شدن دندان مصنوعی دست به دامان این نوع ایمپلنت می‌شوند.

مینی ایمپلنت دندان دندانی زائده‌هایی دارد که به خوبی در زائده‌های سطح دندان مصنوعی قرار می‌گیرد

یکی از خوبی‌های استفاده از این روش درمانی در این است که دندان مصنوعی پس از قرار دادن ایمپلنت در فک، می‌تواند روی آن در محل مورد نظر قرار بگیرد.

ویژگی‌های دیگر مینی ایمپلنت دندان چیست؟

به علت این که مینی ایمپلنت دندان از ایمپلنت معمولی کوچک‌تر است، جراحی لازم برای کار گذاشتن آن هم کمتر تهاجمی است

جراحی برای قرار دادن مینی ایمپلنت دنداندر هنگام قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی معمولی، دندانپزشک مجبور است برشی کوچک در بافت‌های لثه ایجاد کند و با دسترسی به استخوان، ایمپلنت را در آن قرار دهد.

ولی در مینی ایمپلنت دندان این کار دیگر ضرورتی ندارد. به جای این کار، رابط ایمپلنت به‌طور مستقیم در بافت‌های لثه و استخوان قرار داده می‌شود.

کاملاً واضح است که به دلیل اینکه در حین قرار دادن ایمپلنت آسیب کمتری به بافت‌های بدن وارد می‌شود، سرعت بهبود آسیب دیدگی نیز بسیار سریع‌تر خواهد بود.

به علاوه عوارض جانبی کمتری هم مشاهده می‌شود.

مشاوره با پزشکبه هر حال هر دو روش و هر دو نوع ایمپلنت به‌طور دقیق و با کمک پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی قرار داده می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

باز هم باید توجه داشته باشید که وقتی شما به یک دندانپزشک مجرب و معتبر مراجعه می‌کنید، او شرایط موجود را بررسی می‌کند.

سپس بر طبق تجربه نظر تخصص و حرفه‌ای خود را در مورد استفاده از یکی از انواع ایمپلنت ارائه می‌کند.

برخی از بیماران موقع کاشت ایمپلنت نگرانی این هستند که مجبور باشند مدتی را بدون دندان سر کنند. ولی در واقع این نگرانی بی‌مورد است.

از انواع ایمپلنت می توان به ایمپلنت فوری دندان اشاره کرد:

دندان موقت و دندان دائم در ایمپلنت فوری دندان
تصویر بالا دندان موقت و تصویر پایین دندان دائم جایگزین شده

با استفاده از ایمپلنت فوری شما قادر هستید خیلی سریع مراحل کاشت ایمپلنت را پشت سر بگذارید و صاحب یک سری دندان جدید و سالم شوید.

ایمپلنت فوری دندان به گونه‌ای است که بیمار مدت کوتاهی پس از انجام عمل جراحی قادر است از آن استفاده کند.

شاید در ابتدا خیلی جذاب و جالب به نظر برسد. ولی این مورد هم درست همانند مینی ایمپلنت معایب خاص خودش را دارد. شرایط ایمپلنت فوری باعث می‌شود که استفاده از آن فقط در موارد خاص امکان پذیر باشد.

در واقع در کاشت ایمپلنت معمولی، پس از انجام عمل جراحی، محل کاشت دست نخورده باقی می‌ماند. با این کار مدتی به بافت‌های آسیب دیده زمان داده می‌شود تا خود را ترمیم کنند.

همچنین در این زمان رابط ایمپلنت هم با بافت‌های استخوانی اطرافش جوش می‌خورد و یکپارچه می‌شود.

در ایمپلنت فوری دندان هم شرایط به همین صورت است. در ایمپلنت فوری هم باید به بافت‌ها زمان کافی برای بهبود و همچنین یکپارچه شدن با ایمپلنت داده شود.

بخوانید:  متخصص ایمپلنت خوب چه تأثیری در موفقیت کاشت دندان می‌تواند داشته باشد؟

در عوض این روش تنها در شرایطی استفاده می‌شود که دندانپزشک مطمئن باشد فشار زیادی بر روی ایمپلنت قرار نیست وارد شود.

یعنی متخصص دندانپزشک مدت کوتاهی پس از کاشت ایمپلنت، روی آن دندان به خصوص ولی موقت قرار می‌دهد.

این دندان به‌طور خاص طوری طراحی می‌شود که فشار زیادی بر روی ایمپلنت وارد نگردد و ایمپلنت از جای خود تکان نخورد. به علاوه توصیه‌ها و رژیم غذایی خاصی هم برای این دوره موقت لازم است.

پس از آن که رابط ایمپلنت به‌طور کامل با بافت‌های اطراف یکپارچه شده و جوش خورد، دندان موقت با یک دندان دائم جایگزین می‌شود. این دندان جدید درست همانند دندان‌های دیگر خواهد بود و قابلیت تحمل فشار بالا را خواهد داشت.

از انواع ایمپلنت دیگر روش ایمپلنت دندان 4 عددی یا all on four

روش 4 ایمپلنت دندان مصنوعیاین روش برای مستحکم کردن دندان‌های مصنوعی لق شده بسیار مناسب است. به خصوص اگر دندان مصنوعی در فک پایین قرار داشته باشد،

این روش می‌تواند خیلی مفید واقع شود. همان طور که از نامش هم پیداست، در این روش از 4 ایمپلنت استفاده می‌شود. این 4 ایمپلنت در بخش جلوی فک قرار داده می‌شوند.

ناحیه جلوی فک نسبتاً ضخیم‌تر است و قدرت بیشتری دارد.در نتیجه این روش برای کسانی هم که استخوان‌های ضعیف یا تحلیل رفته دارند، می‌تواند مفید باشد.

در واقع بسیاری از افراد به دلیل نداشتن استخوان کافی و محکم نمی‌توانند از ایمپلنت‌های معمولی استفاده کنند.

اگر این افراد قصد استفاده از ایمپلنت معمولی را داشته باشند، باید حتماً پیش از این کار پیوند استخوان بزنند. استفاده از 4 ایمپلنت برای حل مشکل، راه حلی بسیار مقرون به‌صرفه به نظر می‌رسد. البته این روش به این سادگی هم انجام نمی‌شود.

پیوند استخوان فک پیش از ایمپلنت
روش 4 ایمپلنت یک روش تخصصی و نسبتاً پیچیده است. به همین دلیل حتماً باید پیش یک متخصص ایمپلنت معتبر و مجرب بروید.

کسی که به‌اندازه کافی تجربه داشته و دوره‌های آموزشی لازم را در این زمینه گذرانده باشد.

با این شرایط احتمال موفقیت آمیز بودن این روش بالا است و می‌توانید با هزینه مناسب مشکلتان را برطرف کنید.

توصیه‌ها و مشاوره با متخصص ایمپلنت در مورد انواع ایمپلنت ها

روش‌ها و تکنیک‌ها و همچنین انواع مختلف ایمپلنت وجود دارند که می‌توان برای موارد مختلف استفاده کرد. به همین دلیل حتماً پیش از تصمیم گیری نهایی باید به یک پزشک متخصص ایمپلنت مراجعه کنید و در این باره از او مشورت بگیرید.

از متخصص مجرب در مورد انواع مختلف درمان ایمپلنت سؤال کنید و با متخصصانی که به‌طور معمول این روش‌ها را انجام می‌دهند، آشنا شوید.

با مراجعه به پزشک متخصص در یک روش درمانی قادر خواهید بود بهترین نتیجه را از آن روش درمانی کسب کنید.

به علاوه او احتمالاً از مواد باکیفیت بالا در کار خود استفاده می‌کند. همه این‌ها عواملی هستند که بر کیفیت نهایی و نتیجه کار اثر می‌گذارند.

تعریف درون کاشت دندانی در ویکی پدیا

وب سایت کلینیک ها

مطالب بخش پزشکی درمانی و زیبایی وب سایت کلینیک ها تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب مرتبط

لطفا نظر خود را در مورد این محتوا و ارتقای آن /تجربه شخصی و دیدنی خود بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.