پاک سازی مسیر انرژی چی با استفاده از طب سوزنی در تاریخ چین باستان

مفهوم پایه‌ای فلسفه چینی «یگانگی انسان و بهشت» است. این مفهوم می‌گوید انسانیت، جامعه و طبیعت سیستمی کامل را ایجاد می‌کنند که قوانین مشابه و یکسانی در مورد همه آن‌ها بر قرار است که مربوط به انرژی چی می شود.

شباهت سیستم بدن انسان با طبیعت

لائوزیلائوزی (قرن 6 پیش از میلاد)، پایه گراز دائوئیسم می‌گوید انسانیت بر روی زمین ایجاد شده، زمین بر روی بهشت، بهشت بر روی دائو دائو بر روی خود طبیعت قرار گرفته است.

این طریقه تفکر کل نگر در تمام زمینه‌های پزشکی اعمال شده است. پزشکان چین باستان به غیر از پزشکی، فیلسوف هم بودند. آن‌ها معتقد بودند که فرآیندهای داخل بدن انسان ممکن است با مشاهده و تحلیل پدیده‌های جهان قابل درک باشد.

در نتیجه آن‌ها دریافتند یک کارور پزشکی نباید تنها بدن انسان را مطالعه کند بلکه دانستن فلسفه چنی باستانی نیز برای او ضرورت دارد.

فیلسوفان چین باستان، متوجه شدند از آنجا که رودخانه و مریدین های داخل بدن ساختاری شبیه داشته، جریان آب در رودخانه و جریان چی و خون در مریدین ها و انرژی چی و نقاط طب سوزنی بدنمریدین ما طبق قوانینی مشابه جریان می‌یابند، اختلال در هر دوی آن‌ها به دلایل مشابهی ایجاد شده و با استفاده از روش‌های مشابه قابل کنترل و مدیریت باشند.

اگر مسیر یک رود گرفته شود، آب موجود در رود که به‌طور طبیعی به سمت پایین حرکت می‌کند، سر ریز شده و موجب سیل می‌شود.

اگر مریدین نیز مسدود گردد، جریان چی و خونی که در آن جریان دارند (که به‌طور طبیعی در بدن گردش می‌کنند) دچار رکود شده و اختلالات و مشکلات مختلف در بدن به وجود می‌آید.

طب سوزنی گردش انرژی و چی در بدن را افزایش می دهددر نتیجه درمانگران بدن انسان این مریدین ما را از طریق سوراخ کردن آن‌ها با استفاده از سوزن اقدام به بهبود جریان خون و چی و درمان بیماری می‌کنند، درست همان طور که انسان در سطح زمین مسیر رود را لایروبی کرده و با استفاده از کلنگ و بیل آب را کنترل کرده و از وقوع سیل جلوگیری می‌کنند.

مریدین های بدن و انرژی چی

دوازده مریدین اصلی در بدن وجود دارد که در بدن پخش شده‌اند و شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند که به تمام اندام‌های بدن، بالای، پایین، داخلی و خارجی مرتبط است تا به این صورت جریان انرژی چی و خون در مریدین ما اندام‌های بدن را تغذیه کنند.

به علاوه، مکان خاصی به نام آکوپوینت (Acupoint) در طول مسیر مریدین ما بر روی پوست موجود است. این مکان‌ها معمولاً در فرو رفتگی‌های کوچک میان عضلات، تاندون‌ها، استخوان‌ها و سوراخ‌های موجود در آن‌ها قرار دارند

زمانی که فردی دچار بیماری می‌شود، جریان انرژی چی و خون آهسته شده و تمایل به رکود در مکان‌های فرو رفته دارد که موجب انسداد در مریدین ما می‌گردد.

طب سوزنی برای آتروز روماتیسمیفرو کردن سوزن‌های نازک در این نقاط می‌تواند تأثیر مثبت داشته و جریان انرژی چی و خون را بهبود دهد. به علاوه این کار انسداد ایجاد در مسیر مریدین را رفع کرده و به فرآیند بازیابی بدن کمک می‌کند.

پاک سازی مریدین های موجود در بدن با استفاده از سوزن جهت ایجاد گردش آزادانه انرژی بدن، اعمال مستقیم قوانین و اصول کنترل سیل است یعنی تشویق و بهینه سازی جریان آب از طریق پاک سازی مسیر به جای مسدود کردن و جلوگیری از آن.

نویسنده کتاب نیژینگ بیان می‌کند:

که تشابه میان کنترل سیل و طب سوزنی به این شکل است کسانی که به قوانین طبیعت چیره هستند، گودال و آبگیری در پایین‌ترین نقطه حفر کرده تا آب داخل برکه به تدریج کشیده شده و از ایجاد تلاطم و جریان سریع آب جلوگیری شود.

نقاط طب سوزنی سربر اساس همین منطق، پاک سازی مریدین ما در نقاط آکوپوینت (نقاط طب سوزنی) که فرو رفتگی‌هایی در مسیر جریان خون و چی هستند، نیز می‌تواند از تجمع و رکود جریان چی و خون جلوگیری کرده و به ایجاد جریان آزادانه آن‌ها کمک کند.

طب سوزنی نماد حقیقی فرهنگ طب چینی باستان

رودها از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند و به دریاها متصل می‌شوند. فرسایش خاک در بالا دست رودخانه عامل اصلی ایجاد سیل می‌باشد در نتیجه بهترین وسیله برای کنترل سیل، نگهداری و حفظ آب و خاک در قسمت‌های بالا است.

مریدین ها از انتهای دست و پا، شکم، سینه و سر چشمه می‌گیرند، در نتیجه هنگام استفاده از طب سوزنی جهت از بین بردن بیماری مانند سر درد، سوزن کاری در ناحیه سر انجام نمی‌شود بلکه در پاها انجام می‌گیرد

طب سوزنی کف پا طب سوزنی با روشی برگرفته از طبیعت برای درمان بیماری‌های بدن انسان، بیانی واضح و روشن از مفهوم فلسفه کل نگر چینی ارائه می‌دهد.

انجام سوزن کاری در قسمت پایین بدن برای درمان بالای بدن و انجام درمان بر قسمت بیرونی بدن برای درمان داخل یک دیدگاه کل نگر و جامعه را نشان می‌دهد.

طب سوزنی در قرن دوم پیش از میلاد شکل کامل خود را بدست آورد و این فرآیند تقریباً هم زمان با به کار گیری قوانین و اصول کشف شده برای کنترل آب در پروژه کانال آب دوژیانگ بود.

The Grand Canal of Chinaهمان طور که آب همیشه به سمت پایین حرکت می‌کند، نظریه و تئوری طب سوزنی هیچ گاه از اساس و بنیاد دچار تغییر و تحول نشد.

از پیدایش آن تا کنون، طب سوزنی با استفاده از همان روش‌ها و سوراخ کردن همان قسمت‌های بدن و با به کار گیری همان ابزار، توانسته نتایج رضایت بخشی را برای بسیاری از مردم حاصل آورد.

سوزن‌های طب سوزنی ممکن است کمی ترسناک و عجیب به نظر رسند ولی این سوزن‌ها نماد و نشان دهنده فرهنگ سنتی چین هستند. می‌توان گفت طب سوزنی دیگر تنها یک هنر درمانی نبوده و در واقع نماد هزاران سال تمدن و فرهنگ چین است.

گسترش طب سوزنی در جهان در بیش از 1500 سال

پخش و گسترش طب سوزنی در جهان را می‌توان به 4 مرحله تقسیم کرد. طب سوزنی حداقل در 140 کشور جهان تا به امروز گسترش یافته است.

مرحله اول توسعه طب سوزنی و فلسفه انرژی چی

موکسی باسشنمرحله اول حدود قرن 6 پس از میلاد، طب سوزنی در کشورها و سرزمین‌های همسایه مانند کره، ویتنام و ژاپن گسترش پیدا کرد. متون و اساس طب سوزنی به ژاپن صادر شده و در آن جا مورد مطالعه دقیق و بررسی قرار گرفت.

سال 541 پس از میلاد متخصصین چینی توسط دولت چین به کره فرستاده شدند.

سال 552 پس از میلاد امپراتور چین یک نسخه از طب سوزنی کلاسیک (بخشی از کتاب استاد نیژینگ) را به ژاپن اهدا کرد.

سال 562 پس از میلاد راهب ژی کانگ سیستم کانال‌ها، آکوپوینت، طب سوزنی کلاسیک و موکسی باسشن را به کره و ژاپن برد.

سال 754 پس از میلاد ژیان زن، افسر عالی رتبه خاندان تانگ از دریا به ژاپن رفته تا مذهب بودائیسم و طب چینی را در آن جا ترویج دهد.

مرحله دوم

مرحله دوم در حوالی قرن 12 پس از میلاد، طب سوزنی از طریق جاده ابریشم به آسیای میانه راه پیدا کرد.

مرحله سوم

طب سوزنی در پاریسمرحله سوم در سده 1500 تا 1600 میلادی، طب سوزنی از طریق ژاپن و جاده ابریشم به اروپا راه یافت و به‌طور ویژه توسط راهبان مسیحی فرستاده شده، پخش شد.

سال 1971 میلادی هاروی که یک راهب مسیحی بود، زمانی که از سفر خود از ماکائو پکن به فرانسه بازگشت، اولین ترجمه فرانسوی طب سوزنی را ارائه کرد.
سال 1683 میلادی ویلم نت راین، پزشک هلندی که در اوایل قرن 17 به ناکازاکی ژاپن سفر کرده بود، مقاله‌ای به زبان لاتین در مورد طب سوزنی در لندن ارائه داد و اصطلاح «طب سوزنی» را در اروپا ابداع کرد.

سال 1810 میلادی اولین مورد ثبت شده استفاده از طب سوزنی در اروپا. این اتفاق در مدرسه پزشکی پاریس، زمانی که دکتر برلویز از این روش برای برطرف کردن درد در ناحیه شکم یک خانم استفاده کرد، رخ داد. جامعه پزشکی پاریس آن را یک روش درمانی بی‌دقت توصیف کرد.

سال 1823 میلادی در ویرایش اول هفته نامه پزشکی The Lancet به طب سوزنی اشاره شد.

مرحله چهارم توسعه فلسفه انرژی چی در طب سوزنی در جهان

مقاله نیویورک تایمز در مورد طب سوزنیمرحله چهارم طب سوزنی در اوایل 1970، با سفر تاریخی رئیس جمهور آمریکا به چین، طب سوزنی به‌طور قابل ملاحظه‌ای در دنیا شناخته شده و گسترش یافت و توسط سازمان جهانی سلامت رواج داده شد.

سال 1971 جیمز رستون در مورد تجربه خود از طب سوزنی در پکن، مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر کرد. این مقاله اولین اطلاعات در مورد طب سوزنی را به مردم انگلیسی زبان ایالات متحده آمریکا و کسانی که در ارتباط نزدیک با مردم آسیا نبودند، رساند.

سال 1976 دکتر بروس پومرانز، پروفسور بخش جانورشناسی دانشگاه تورنتو مقاله‌ای منتشر کرد که خاصیت تسکین درد طب سوزنی به واسطه ترشح اندورفین را نشان می‌داد. مطالعه او اولین تحقیق انجام شده طبق اصول و علم غربی برای توضیح چگونگی عملکرد طب سوزنی بود.

سال 1979 کنفرانس بین المللی در مورد طب سوزنی، موکسی باسشن و طب سوزنی بی‌هوشی در پکن برگزار شد و توجه شرکت کنندگان از 12 کشور جهان را به خود جلب کرد.

سازمان سلامت ملی آمریکاهدف از این کنفرانس بحث در مورد استانداردها و اولویت‌های استفاده از طب سوزنی در زمینه‌های مطالعات بالینی، تحقیقات، آموزش و انتقال فن آوری بود. در این کنفرانس فهرستی از بیماری‌هایی که قابل درمان با طب سوزنی و فلسفه انرژی چی بودند، ارائه شد.

سال 1987 اتحادیه جهانی جامعه طب سوزنی در پکن تأسیس شد. امروز این سازمان بیش از 76 شعبه داشته و بیش از 70 هزار نفر از 43 کشور جهان در آن عضو هستند.

سال 1997 انجمن ملی سلامت ایالات متحده آمریکا به تأثیر گذاری طب سوزنی درمان تعدادی از بیماری‌ها اذعان کرد

1998 مجله پزشکی The Journal of the American Medical Association ستونی را به درمان‌های مکمل و جایگزین اختصاص داد.

سال 2000 انجمن پزشکی بریتانیا (The Brithish Medical Association) گزارشی در مورد طب سوزنی منتشر کرد و نتیجه گرفت که طب سوزنی روشی ایمن و مؤثر برای درمان برخی بیماری‌ها و اختلالات می‌باشد.

طب سنتی چین ویکی پدیا فارسی

وب‌سایت کلینیک‌ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره‌ پزشکی، دندانپزشکی یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ و هیچ‌گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر‌ گونه اطلاعات در این وب‌سایت ارائه نمی شود.

بخشی از مطالب مرتبط و تکمیلی

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن