تنطیم هورمون‌های جنسی زنان مبتلابه سندروم تخمدان پلی کیستیک با طب سوزنی

تحقیقی مرتبط در مجله فیزیولوژی آمریکا در رابطه با غدد درون‌ریز و متابولیسم منتشرشده است که نتیجه می‌گیرد که فرکانس پایینی از طب سوزنی الکتریکی در بهبود فرکانس قاعدگی و تعادل سطح استروئیدهای جنسی در زنان مبتلابه PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) مؤثر است.

طب سوزنی می تواند در تنظیم هورمون‌های جنسی زنان مبتلابه سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر عمل کند و تحقیقات جدید نشان می‌دهد طب سوزنی از طریق تنظیم هورمون‌های جنسی برای تخمدان سودمند است.

محققان با انجام یک آزمایش آزمایشگاهی مستند به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی مزایای پزشکی بسیار مهمی در بردارد. بر اساس تحقیقات، طب سوزنی «انتقال طبیعی آندروژن تخمدان به استروژن» را تسهیل کرده و عملکرد طبیعی سیستم غدد درون‌زا را بازسازی می‌کند.

طب سوزنی چندین تأثیر قابل‌توجه در تست‌های آزمایشگاهی به روی موش‌های مبتلابه سندروم تخمدان پلی کیستیک از خود نشان داده است.

موش‌های مبتلابه سندروم تخمدان پلی کیستیک تغییراتی در پاتالوژی بافت تخمدان شامل ضخیم شدن غیرطبیعی پوشش، نازک شدن لایه سلول دانه، تورم میتوکندری، بزرگ شدن رتیکولوم آندوپلاسمی و ناپدید شدن تخمک از خود نشان دادند.

پس از طب سوزنی بهبود قابل‌توجهی در ساختار فیزیکی تخمدان آن‌ها کاملاً مشهود بود. طب سوزنی به‌طور مؤثری در بهبود مورفولوژی و فراساختار تخمدان نقش داشته است.

سندروم تخمدان پلی کیستیکآیا طب سوزنی در بهبود تخمک گذاری افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک موثر است ؟

محققان مکانیسم‌های بیولوژیکی مهمی کشف کردند که در این پیشرفت دخیل بودند. طب سوزنی به‌طور مؤثر هورمون‌ها را تنظیم و سطح طبیعی بسیاری از غدد درون‌ریز را بازسازی می‌کند. ترشح مازاد آندروژن باعث آکنه، رشد موهای زائد و توقف تخمک‌گذاری می‌شود.

طب سوزنی در تبدیل این آندروژن‌های مازاد به استروژن موفق بوده است. طب سوزنی سیتوکروم P450 (CYP) که یک آنزیم اکسیداتیو است را تنظیم می‌کند. در غلظت غیرطبیعی، CYP باعث اختلال در کار متابولیسم و اکسیداسیون بدن می‌شود. در این مطالعه طب سوزنی به‌طور قابل‌توجهی در تنظیم CYP موفق عمل کرده است.

نقاط طب سوزنی این مطالعه CV4 (Guanyuan) و CV3 (Zhongji) بودند که به مدت 20 دقیقه در 14 روز متوالی مورد استفاده قرار گرفتند. میزان طب سوزنی الکتریکی که در این مطالعه استفاده‌شده 2 mA و 2 Hz بوده است.

یک میکروسکوپ الکترونی بهبود در بافت و ساختار تخمدان به دلیل استفاده از طب سوزنی را اندازه‌گیری کرده است. آزمایش‌های خون CYP، استرادیول، آندروسندیون، تستوسترون، فولیکول هورمون‌های محرک (FSH)، هورمون‌های لوتئینی (LH) و دیگر موارد مرتبط را ردگیری می‌کردند.

طب سوزنی به‌طور قابل‌توجهی سطح ماده خونی را تنظیم و وضعیت درمانی را بهبود بخشیده است. محققان اشاره کردند که طب سوزنی الکتریکی قابلیت تنظیم بیوشیمیایی خون را دارد که به‌طور مستقیم در بهبود بافت تخمدان دخیل است.

  چطور درد و مشکلات قاعدگی زنان و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک با طب سوزنی درمان می شود؟

تحقیقی مرتبط در مجله فیزیولوژی آمریکا در رابطه با غدد درون‌ریز و متابولیسم منتشرشده است که نتیجه می‌گیرد که فرکانس پایینی از طب سوزنی الکتریکی در بهبود فرکانس قاعدگی و تعادل سطح استروئیدهای جنسی در زنان مبتلابه PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) مؤثر است.

سندروم تخمدان پلی کیستیکنشانه های بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک

آندروژن بالا از نشانه‌های اولیه سندروم تخمدان پلی کیستیک محسوب می‌شود و با رویش موی زائد در صورت، کچلی، کلفت شدن صدا، افزایش حجم ماهیچه‌ها، آکنه و بی‌نظمی در قاعدگی همراه است.

سطح آستروئید جنسی در گروه طب سوزنی الکتریکی بهبود قابل‌توجهی داشته همچنین آکنه نیز کاهش قابل‌ملاحظه‌ای از خود نشان داده است. این مطالعه طیف گسترده‌ای از متغیرهای غدد درون‌ریز را اندازه‌گیری کرده است.

این تحقیقات منجر به این شد که ممکن است طب سوزنی الکتریکی به زنانی که قصد بارداری دارند درزمینهٔ بهبود فرکانس قاعدگی ماهیانه و همچنین تحریک تخمک‌گذاری، کمک کند.

ناباروری از عمده عوارض جانبی برای مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک محسوب می‌شود که طب سوزنی نشان داده است که می‌تواند در حل این اختلال پزشکی مؤثر باشد.

2 هرتز طب سوزنی الکتریکی به مدت سی دقیقه برای نقاطی به‌کاربرده شده است. شدت آن بر اساس تحریک عضلات به انقباض درحالی‌که همچنان در وضعیت استراحت هستند تنظیم شد. دونقطه به‌صورت دستی هر ده دقیقه تحریک‌شده تا حس deqi ایجاد شود.

طب سوزنی باید دو بار در هفته به مدت دو هفته، یک‌بار در هفته به مدت شش هفته، یک هفته در میان به مدت هشت هفته انجام شود که درمجموع 14 جلسه طب سوزنی در یک دوره 16 هفته‌ای باید صورت گیرد.

Polycystic ovary syndromeتفاوت طب سوزنی سنتی و الکتریکی

یک مطالعه دیگر نتیجه می‌گیرد که هم طب سوزنی سنتی و هم الکتریکی فرکانس قاعدگی را بهبود و چرخه آندروژن در زنان مبتلابه سندروم تخمدان پلی کیستیک را کاهش می‌دهد.

هم‌گروه سنتی و هم الکتریکی فعالیت عادی استروژن و کاهش آندروژن را نشان می‌دادند.

آندروژن ویکی پدیا فارسی

علاوه بر این گروه طب سوزنی الکتریکی تغییراتی در گیرنده‌های مرکزی مخدر هیپوتالاموس از خود نشان دادند که می‌شود اظهار داشت که طب سوزنی الکتریکی ممکن است.

«واسط گیرنده مرکزی مخدر…» باشد گروه طب سوزنی سنتی تغییراتی در گیرنده‌های استروئیدی هیپوتالاموس نشان می‌دهند که می‌شود اظهار کرد که طب سوزنی سنتی «ممکن است در تنظیم هورمون آستروئید و گیرنده‌های پپتید دخیل باشد». پزشک طب چینی

مطالب مشابه این صفحه:

  تنظیم هورمون زنانه استروژن و پروژسترون و تستسترون مردان با طب چینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن