لیزردرمانی چطور انجام می شود و چطور به کیفیت کار کلینیک پی ببریم؟

زمانی که در مورد لیزردرمانی و شیوه‌های آن تحقیق کنید، به احتمال زیاد با مطالب بسیاری در مورد معایب و مزایای هر کدام از این روش‌ها و هزینه‌ها و … مواجه می‌شوید. یکی از مهم ترین مسائل کلینیک لیزر است.

اگر چه این مسائل در جای خود بسیار مهم هستند و هر فرد پیش از انجام و اقدام برای لیزردرمانی باید آگاهی لازم در این مورد را داشته باشد،

ولی نکات و سؤالات دیگری هم هستند که باید پیش از مراجعه به کلینیک مو بری با لیزردرمانی به آن پاسخ داده شود. یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها در رابطه با انجام لیزردرمانی آن است که حتماً از متخصص بودن و داشتن صلاحیت متخصص خود اطمینان حاصل کنید.

لیزردرمانی برای حذف موهای زائدبه این صورت حتماً این سؤال پیش می‌آید که چطور باید این کار را انجام دهیم و چطور باید مشخص کنیم که آیا فرد مورد نظر صلاحیت این کار را دارد یا خیر؟ در ادامه به روش‌های ارزیابی متخصص لیزردرمانیلیزردرمانی خواهیم پرداخت.

رایج‌ترین راه برای اطمینان از عملکرد خوب و صلاحیت متخصص، بررسی پیش زمینه و سوابق فرد می‌باشد. هر چند که روش‌های دیگری نیز برای مشخص کردن میزان مهارت فرد در کار خود وجود دارد.

با وجود دستگاه‌های جدید و مطالعات بالینی صورت گرفته در این حوزه، اکنون تشخیص مهارت‌ها و کیفیت کار متخصصین لیزردرمانی ساده‌تر از گذشته شده است.

تخصص لیز درمانی حذف موهای زائد چیست و چه معنی دارد؟

برای آن که لیزردرمانی به صورت مؤثر و بی‌خطر انجام شود، لیزر باید به صورت یک پارچه و یک نواخت در سطح پوست محلی که قرار است مورد درمان قرار بگیرد، تابانده شود.

میزان نفوذ لیزر با طول موج های مختلف در پوستبرای این منظور کاربر دستگاه لیزر باید مطمئن شود که پالس‌های لیزر همیشه با نرخ ثابتی گسیل شوند و همچنین باید دقت داشته باشد که یک بخش از بدن را دو بار تحت معرض اشعه لیزر قرار ندهد.

مورد آخر یعنی دقت در محل‌هایی که لیزر بر روی آن‌ها اعمال می‌شود و لزوم خود داری از عبور چند باره لیزر از یک ناحیه مشخص، اهمیت بسیاری دارد چرا که عدم رعایت این نکته می‌تواند منجر به آسیب‌های پوستی گردد.

تقریباً می‌توان همیشه مطمئن بود که یک متخصص و کاربر دستگاه لیزر باتجربه و خبره همیشه در کار خود دقت به خرج داده و مهارت کافی برای انجام لیزردرمانی به صورت مؤثر و ایمن را دارد.

ولی چطور می‌توان فهمید که افراد کم تجربه تر یا افراد یکه همچنان تحت آموزش هستند، کار خود را به درستی انجام می‌دهند یا خیر؟ این همان چیزی است که مهارت و صلاحیت کاربر دستگاه را مشخصمی کمند.

این سؤال همچنین در طول دوره آموزش فرد هم مطرح می‌شود و پاسخ به آن بسیار مهم است. چطور یک معلم، استاد یا ناظر آموزشی می‌تواند مطمئن شود که دانش آموزان و افراد تحت تعلیمش همگی به خوبی و درستی آموزش دیده‌اند

لیزر کردن مو های زائد با الکساندریتو به خوبی می‌دانند که چه طور لیزردرمانی را بر روی بدن انجام دهند و مهم‌تر از همه طریقه تابش لیزر بر روی بدن و عدم عبور دو مرتبه لیزر از یک ناحیه را می‌دانند؟

این کار واقعاً دشوار است و مشخص کردن میزان مهارت و دقت کاربر به آن سادگی که ممکن است در ابتدا به نظر برسد نیست.

علت اصلی این مسئله هم آن است که هیچ اثر بصری در رابطه با تابش خود لیزر وجود ندارد چرا که این اشعه کاملاً نامرئی است و اثر آن بر روی پوست هم به سرعت قابل مشاهده نیست.

همچنین استفاده از دستگاه‌های ردگیر و ثبت کننده اطلاعات مسیر رفت لیزر نیز ممکن نیست که به علت هزینه‌های بالای این دستگاه‌ها می‌باشد. بنابراین نمی‌توان از این دستگاه‌ها به صورت معمول استفاده کرد.

در کلینیک لیزر دو روش کلی که برای لیزردرمانی حذف موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد

روش لغزشی

لیزر ان دی یاگ برای حذف مو های زائددر این روش دستگاه لیزر مرتباً پالس‌های اشعه لیزر را گسیل می‌کند و کاربر دستگاه نیز تولید کننده اشعه را به صورت لغزشی و ردیف به‌ردیف روی پوست حرکت می‌دهد. این کار در حالی انجام می‌شود که دستگاه دائماً با پوست در تماس است. استفاده از این روش برای درمان نواحی بزرگ از بدن مناسب است.

روش نقطه به نقطه

در این روش پالس‌های لیزر به صورت تک به تک تولید شده و گسیل می‌شوند. متخصص کار با دستگاه لیزردرمانی نیز به صورت مداوم دستگاه را برای گسیل یک پالس بر روی پوست قرار داده و سپس آن را بر می‌دارد و بر نقطه دیگر می‌گذارد. استفاده از این روش برای درمان مناطق و نواحی کوچک‌تر بدن مناسب است.

در ادامه مطالعه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم که به مقایسه هر دو روش پرداخته و اثر گذاری آن‌ها را در حذف موهای زائد در برابر یک دیگر ارزیابی کرده است. همچنین این مطالعه روشی را معرفی کرده که از طریق آن می‌توان به کمک ابزارهای جدید، ساده و ارزان قیمت الگوی حرکت لیزر را ثبت کرد.

ابزارهای جدید برای مشخص کردن و ارزیابی مهارت کاربر دستگاه لیزر

مدتی پیش‌تر تحقیقاتی برای مطالعه و بررسی میزان مهارت کاربران دستگاه لیزر انجام گرفت تا به این صورت با بازخورد و نتیجه آن، عملکرد کاربران لیزر بهبود یابد.

جزئیات آزمایش

در این آزمایش برای بررسی میزان مهارت کاربران دستگاه لیزر، 6 فرد تازه کار برای انجام لیزردرمانی انتخاب شدند. آن‌ها لیزردرمانی را با کمک ابزارهایی جدید انجام دادند.

این آزمایش با استفاده از یک تخت ویژه که برای این کار طراحی شده بود انجام گرفت. این تخت دارای یک آینه بود که اشعه لیزر را بازتاب می‌کرد.

یک دوربین نیز برای دریافت بازتاب این اشعه و ثبت آن در یک نرم افزار به خصوص در محل مناسب قرار گرفته بود. نرم افزار قادر بود حرکات و الگوی جا به جایی لیزر را به صورت هم زمان نشان دهد.

6 کاربری که تحت آزمایش قرار گرفته بودند به انجام لیزردرمانی بر روی این تخت پرداختند. همچنین از آن‌ها خواسته شد که از ژل‌های مخصوص استفاده کنند تا تجربه‌ای شبیه به آن چه در واقعیت انجام می‌دهند داشته باشند.

از هر کاربر خواسته شد که 4 جلسه آزمایشی را انجام دهند. (روش نقطه به نقطه در حضور مربی و بدون حضور مربی برای دادن بازخورد و روش لغزشی با وجود بازخورد و بدون بازخورد مربی) بازخورد مربی پس از آزمایش اولیه در هر روش داده می‌شود که بر اساس توانایی مربی در رد گیری و پیدا کردن الگوی حرکت لیزر به صورت همزمان بود.

همچنین نقشه کلی توزیع لیزر پس از هر جلسه لیزردرمانی ایجاد شد. این نقشه‌ها و الگوها سپس ارزیابی شده و بر اساس کیفیت کار به یکی از سه دسته عملکردهای خوب، متوسط و بد تقسیم بندی گشت.

نتیجه این مطالعه چه بود؟

پس از اتمام آزمایش و ارزیابی و بررسی عملکرد 6 کاربر دستگاه لیزر و نهایتاً تقسیم بندی آن‌ها از خوب تا بد، مشخص شد که کاربران جوان و تازه کار در روش لغزشی پس از هر بازخورد عملکردشان بهبود یافته است.

هر چند که در روش نقطه به نقطه، بازخوردها هیچ تأثیری در بهبود عملکرد آن‌ها نداشت.

در نهایت نتیجه گرفت شد که هنگام استفاده از روش لغزشی 6.32 درصد خطای کمتری ایجاد می‌شود.

همچنین مشخص شد که استفاده از ابزارهای جدید ردگیری و ثبت الگوی حرکتی لیزر می‌تواند به میزان چشم گیری در بهبود عملکرد کاربر مؤثر باشد که بازدهی، کارایی و اثر گذاری کلی روش لیزردرمانی را به دنبال خواهد داشت.

آینده لیزردرمانی برای حذف موهای زائد

تا پیش از این که این ابزارهای جدید در اختیار مربی‌ها و مدرسان قرار بگیرد، تخمین و ارزیابی میزان مهارت و کارایی دانش جویان و افراد تحت تعلیم بسیار دشوار بود.

ابزارهایی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفتند به‌سادگی می‌توانند در هر مرکز آموزشی بر روی سیستم‌ها نصب شوند تا به این طریق مربی‌ها و استادان بتوانند عملکرد افراد تحت تعلیم خود را بهتر بررسی کرده و بازخوردهای بهتری برای بهبود کیفیت کار آن‌ها ارائه دهند.

در نتیجه می‌توان گفت که استفاده از ابزارهای جدید لیزردرمانی در بهبود و بالا بردن عملکرد و کارایی کارآموزان در دوره آموزشی بسیار مفید بوده است.

آموزش بهتر و عملکرد دقیق‌تر کاربر دستگاه منجر به کاهش خطاها و اشتباهات از سوی آن‌ها شده و مشتری‌ها می‌توانند از لیزردرمانی استاندارد در همه جا استفاده کنند و دیگر بابت عوارض جانبی و آسیب‌های پوستی نگرانی نداشته باشند.

البته کاملاً مشخص است که پخش و گسترش استفاده از همه فناوری‌های جدید و نو در سراسر جهان زمان بر است و نمی‌توان انتظار داشت

که وجود این ابزارهای ردگیری حرکت لیزر به سرعت باعث بهبود چشم گیری کیفیت لیزردرمانی از سوی کاربران دستگاه لیزر شود ولی به هر حال حضور ابزارهای جدید و روش‌های جدید برای کاهش خطا، افزایش بازخورد و بهبود عملکرد به‌طور کلی باعث حرکت رو به جلوی لیزردرمانی در افزایش ایمنی و کاهش خطر شده است.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

مطالب مرتبط و تکمیل کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.