خطرات لیزر موهای زائد ، آیا ممکن است لیزر باعث افزایش رشد موها شود؟

تناقض یا پارادوکس خطرات لیزر موهای زائد در مورد کاهش یا افزایش رشد موها یکی از جالب‌ترین و در عین حال عجیب‌ترین و مهم‌ترین پدیده‌های مشاهده شده در لیزر درمانی است

که در آن اعمال لیزر بر روی پوست به جای از بین بردن فولیکول‌های مو و در نتیجه کاهش تراکم و تعداد موها، باعث تقویت و افزایش رشد موها می‌گردد. ولی این پدیده چطور اتفاق می‌افتد؟ و مهم‌تر از آن، اینکه این پدیده تا چه حد شایع است و احتمال وقوع آن چقدر است؟

تناقض لیزر درمانی حذف موهای زائد

سندرم آمبراسدر برخی از موارد چنین گزارش شده است که لیزر درمانی باعث شده رشد موهای زائد افزایش یابد. اگر چه هنوز علت دقیق این پدیده نامشخص است

ولی تعدد گزارش‌ها به حدی رسیده است که بتوان ان را یک مشکل و عارضه جانبی لیزر درمانی دانست. عبارت رسمی و علمی برای این عارضه جانبی لیزر درمانی «پر مویی» یا «هایپرتریکوسیس» (Hypertrichosis) نام دارد که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.

در پر مویی چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟

مطالعات و تحقیقاتی در مورد عارضه پر مویی انجام شده است. سعی می‌کنیم با بررسی این مطالعات انجام شده به یک پاسخ درست و صحیح از فرآیند ایجاد پر مویی برسیم.

مطالعه شماره 1، کمتر از یک درصد احتمال

مطالعات بسیار کمی در مورد پارادوکس تحریک رشد مو توسط لیزر درمانی حذف موهای زائد، انجام شده است. هر چند که در یک مطالعات به خصوص در مورد آثار لیزر درمانی حذف موهای زائد،

489 بیمار مورد مطالعه قرار گرفتند که نتایج آن می‌تواند بسیار مفید باشد. در میان این 489 بیمار، تنها 3 بیمار عارضه پارادوکس لیزر درمانی را تجربه کردند.

این رقم به معنی آن است که در افراد تحت درمان با کمک لیزر تنها 1 درصد از آن‌ها در اثر لیزر درمانی حذف موهای زائد، افزایش رشد موها را تجربه می‌کنند.

این بیماران همگی به کمک پالس‌های طولانی لیزر الکساندریت که در طول موج 755 نانومتر کار می‌کند، درمان شدند که همان طور که گفته شد 3 نفر از آن‌ها افزایش رشد موها را گزارش کردند.

مطالعه شماره دو: 10.5 درصد نرخ ایجاد پارادوکس

در مطالعه‌ای دیگر که در مورد پارادوکس افزایش رشد موهای زائد در اثر لیزر درمانی انجام شده است، احتمال ایجاد این تناقض بالاتر تخمین زده شده است.

در این مطالعه 543 نفر تحت درمان لیزر درمانی با شرایط مشابه مطالعه قبل قرار گرفتند، در این میان 80 درصد از بیماران کاهش رشد موهای زائد را تجربه کردند و 10.5 درصد از آن‌ها افزایش رشد موها را گزارش کردند.

با توجه به این دو مطالعه می‌توان به راحتی گفت که میان نتایج حاصل از این دو مطالعه نیز تناقض‌هایی وجود دارد. در واقع نتایج حاصل از آزمایش‌ها و مطالعات همیشه دقیق نیست و به واسطه عوامل بسیار زیاد و متعددی می‌تواند تغییر کند.

تنها چیزی که می‌توان در مورد آن‌ها گفت این است که تناقض افزایش رشد موها توسط لیزر درمانی بسیار نادر است و افراد زیادی آن را تجربه نمی‌کنند.

شاید بررسی وضعیت آن سه بیماری که در مطالعه اول افزایش رشد موها را تجربه کرده بودند، مفید باشد و بتوان با مطالعه آن به نتایجی رسید

افرادی که پر مویی ناشی از لیزر درمانی را تجربه کرده‌اند

پروفایل نفر شماره 1: یک مرد 21 ساله
این بیمار 21 سال سن داشت و یک چینی با موهای تیره رنگ بود. این فرد افزایش رشد موها را در 11 روز پس از انجام جلسه لیزر درمانی مشاهده کرد.

پروفایل نفر شماره 2: یک زن 39 ساله
زن 39 ساله مدیترانه‌ای با موهایی تیره رنگ. این زن نیز همانند همه بیماران دیگر در ابتدای کار کاهش موهای زائد سطح پوست خود را تجربه کرد. هر چند که پس از گذشت مدتی، او متوجه شد که موهای زائد او دوباره رشد کرده و تعداد آن‌ها در آن ناحیه افزایش یافته است.

پروفایل شماره 3: یک مرد 30 ساله
یک فرد 30 ساله با پوست سفید و موهای سیاه رنگ که لیزر درمانی را در دست‌ها و کمر خود انجام داده بود. نتیجه 3 جلسه اول لیزر درمانی مثبت گزارش شده‌اند.

هر چند که پس از 6 امنی جلسه لیزر درمانی، موها شروع به رشد مجدد کردند. این رشد مجدد موها تنها در ناحیه‌ای که لیزر درمانی انجام شده بود، مشاهده گشت.

چه کسانی در خطر ابتلا به پارادوکس لیزر درمانی حذف موهای زائد قرار دارند؟

مقیاس فیتزپاتریک افراد مشهوراگر چه اطلاعات کامل و دقیقی در مورد افرادی که این عارضه جانبی را تجربه کرده‌اند وجود ندارد، ولی بر اساس مواردی که بالاتر گزارش شده است

می‌توان گفت که تمام افراد مذکور دارای پوستی با درجه روشنایی 4 در مقیاس فیتزپاتریک بوده‌اند. دیگر نقطه مشترک تمام این افراد آن بود که همه آن‌ها موهایی تیره رنگ داشتند.

البته باید توجه داشت که نرخ بروز این پارادوکس در مطالعه‌ای که انجام شد آن‌قدر پایین بود که بر اساس نتایج آن نمی‌توان یک نتیجه گیری کلی و قطعی از آن گرفت و گفت که چه کسانی که بیشتر در خطر ابتلا به این نوع عارضه هستند.

موهای پرز مانند بدن

چرا افزایش رشد موها ناشی از لیزر درمانی اتفاق می‌افتد؟

در حال حاضر هیچ گونه شواهد و مدارک قطعی علمی در مورد عارضه جانبی افزایش رشد موهای زائد با انجام لیزر درمانی وجود ندارد و نمی‌توان آن را توجیه کرد، ولی یک فرضیه که در این رابطه مطرح شده است چنین می‌گوید که برخی از انواع موهای پرزی (یا ولوس Vellus) توسط تابش نور لیزر تحریک می‌شوند.

اثر خفیف لیزر درمانی (اثر درمانی که برای درمان کامل کافی نیست و کمتر از سطح مورد نیاز است) می‌تواند این موهای پرز گونه را به رشد مجدد تحریک کرده و آن‌ها را بلندتر و کلفت‌تر کند.

مشکل این موهایی که رشد مجدد داشته‌اند آن است که، این موها پس از رشد مجدد کلفت‌تر و سیاه‌تر می‌شوند ولی این تغییر شکل به‌اندازه‌ای زیاد نیست که بتوان آن را مشابه موهای دیگر با لیزر درمانی از بین برد و از دست آن‌ها خلاصی یافت.

به همین دلیل است که انجام لیزر درمانی‌های بیشتر برای حذف موهای زائد در ناحیه‌ای که پیش‌تر از این به واسطه لیزر درمانی موهای آن تحریک شده‌اند، هیچ فایده‌ای ندارد.

افزایش رشد موها

گزارش‌هایی از پر مویی از منابع دیگر

یکی از ویژگی‌های مثبت فضای مجازی و اینترنت آن است که همگی می‌توانند در بحث‌ها شرکت کنند و تجارب خود را با دیگران در میان گذارند،

هر چند که جزئیات مطالعات و اعتبار آن در بسیاری از مواقع چندان از اطمینان بالایی برخوردار نیست. تالارهای گفت و گوی مختلف در رابطه با لیزر درمانی وجود دارد

که در آن‌ها مشتریان و کسانی که تحت لیزر درمانی قرار گرفته‌اند مشکلات و عوارض جانبی خود، از جمله همین پر مویی در اثر لیزر درمانی را آن جا مطرح می‌کنند.

یکی از این افراد چنین می‌گوید: «اولین باری که نتایج ضد و نقیض آی پی ال را مشاهده و تجربه کردم زمانی بود که برای اولین تست حساسیت پوستی را پیش از انجام لیزر درمانی انجام می‌دادم.

این تست بر روی کمر و شانه‌ام انجام شد که در بعدتر موهایی درست در ناحیه تحت درمان شروع به رشد کرد. کمی پس از انجام تست حساسیت پوستی بر روی کمر، مشاهده کردم که موهایی تیره رنگ‌تر و کلفت در آن جا رشد کرد.

آن موقع وضعیت کمر و شانه‌هایم را در آینه‌ها بررسی کردم و مطمئن بودم که پیش از آن این موها در آن ناحیه وجود نداشته است. نکته جالب دیگر که کاملاً مشخص می‌کرد مشکل از لیزر درمانی است آن بود

که موها دقیقاً در ناحیه‌ای که تحت لیزر درمانی قرار گرفته بودند رشد کرده و در شانه دیگر که تست حساسیت پوستی انجام نشده بود، هیچ مویی رشد نکرده بود.»

فرد دیگری در یکی از این تالارها چنین گفته است: «من به تازگی با این وب سایت و تالار گرفت و گو آشنا شدم. کاش زودتر به اینجا آمده بودم و در مورد لیزر درمانی و عوارض جانبی حذف موهای زائد با این روش مطالعه کرده بودم، پیش از آن که اقدام به لیزر درمانی کنم.

من زنی هستم که پوستی روشن با موهایی تیره رنگ دارم و رشد موهایم بسیار زیاد است.

می‌توانم بگویم که درجه روشنایی پوست من در جه 3 در مقیاس فیتزپاتریک است و موهای پرز گونه تقریباً تمام بدن من را پوشانده‌اند. البته این موهای پرز گونه به علت آن که تیره رنگ هستند نسبتاً به چشم می‌آیند.

من در سال 2005 شروع به انجام لیزر درمانی برای حذف موهای زائد کردم و این درمان را تا چند ماه ادامه دادم. فاصله میان جلسات درمانی 6 هفته بود.

لیزر درمانی اثری بسیار رضایت بخش بر روی موهای زائد داشت ولی موهای پرز مانند که بر روی گونه‌هایم و در کنار ناحیه تحت درمان قرار داشتند، بلندتر و کلفت‌تر شدند. همچنین این موها در اطراف خطوط فک نیز شروع به رشد کردند که بسیار آزار دهنده بود.»

نتایجی که در نهایت از تمام شواهد می‌توان گرفت

با آن که داده‌های علمی و حاصل از انجام مطالعات و تحقیقات دقیق کمی در دسترس است، ولی به هر حال باید یک نتیجه کلی در مورد این تناقض پر مویی ناشی از لیزر درمانی گرفته شود. این نتیجه گیری بر اساس دو مطالعه انجام شده در این زمینه و شواهدی که موجود هستند حاصل خواهد شد.

استنباطی که می‌توان با بررسی داده‌های محدود علمی، بررسی صحبت و نظر الکترولوژیست ها، متخصصین لیزر درمانی حذف موهای زائد و گزارش‌های بیماران داشت چنین است:

 • این مشکل معمولاً در نواحی خاصی از بدن اتفاق می‌افتد: پر مویی معمولاً در نواحی صورت در زنان و کمر، شانه و بالای دست در مردان اتفاق می‌افتد
 • پر مویی در بخش‌های دیگر رخ نمی‌دهد: مطالعات و تحقیقات علمی نشان می‌دهند که درصد و احتمال وقوع این مشکل کمتر از 1 درصد می‌باشد. البته این در حالی است که متخصصین و الکترولوژیست ها معتقدند
  که این آمار و ارقام بیش از حد پایین هستند. ولی باید توجه داشت که این حرف بر اساس تجربه‌های شخصی است و نه بر اساس داده‌های علمی. در نتیجه این داده‌ها همگی باکمی خطا همراه هستند و تنها از آن‌ها می‌توان به عنوان نتایج کلی استفاده کرد.
 • پر مویی بیشتر در پوست‌های تیره رنگ اتفاق می‌افتد: به نظر می‌رسد که این پدیده بیشتر در افرادی که پوست‌های تیره رنگ دارند اتفاق می‌افتد. به‌طور مثال در مطالعه‌ای که در این مورد صورت گرفته است، تنها افرادی دچار پر مویی شدند که درجه روشنایی پوست 4 در مقیاس فیتزپاتریک داشتند.
 • لیزر درمانی بیشتر تأثیری بر حذف موهایی که رشد مجدد داشته‌اند ندارد: به توجه به بررسی گزارشات متعدد از عوارض جانبی لیزر درمانی که مربوط به رشد مجدد موها و پر مویی می‌شدند
  می‌توان چنین برداشت کرد که لیزر درمانی بیشتر در ناحیه‌ای که قبلاً به واسطه لیزر درمانی دچار پر مویی شده است، تأثیری ندارد. در بیشتر موارد بیماران باید وضعیت خود را به یک متخصص گزارش دهند
  و در مورد تحریک موها و رشد مجدد آن‌ها به واسطه تحریک توسط لیزر درمانی مشورت بگیرند.
 • معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بیمار دارای موهای پرز گونه یا ولوس می‌باشد: بخشی از یک مطالعه که در مورد لیزر درمانی و اثر آن بر تحریک رشد مو انجام شده است چنین می‌گوید:
 • «به علل نامشخص، زمانی که فولیکول‌های مو توسط اثر گرمایی درمانی خفیف آسیب می‌بینند، تحریک گشته و موهایی بلندتر و کلفت‌تر را تولید می‌کنند.باور بر آن است که این اتفاق بیشتر در افرادی می‌افتد که دارای موهای ولوس و پرز مانند هستند.»

اگر دچار پر مویی ناشی از لیزر درمانی شدید چه باید بکنید؟

شواهد قوی و مستحکمی وجود دارد که نشان می‌دهد انجام لیزر درمانی‌های بیشتر در آن ناحیه هیچ کمکی نمی‌تواند به از بین بردن موهایی که رشد مجدد داشته‌اند بکند.

بنابر این کی توان گفت تنها راهی که برای از بین بردن این موها که در آن ناحیه رشد کرده‌اند، استفاده از الکترولیز می‌باشد. در حقیقت برخی از الکترولوژیست ها گزارش کرده‌اند

که بخشی از مشتری‌های آن‌ها را کسانی تشکیل می‌دهند که به دلیل انجام لیزر درمانی حذف موهای زائد دچار پر مویی گشته‌اند و به دنبال راهی می‌گردند که این مشکل خود را درمان کنند.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، ، دندانپزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعاتی در این صفحه یا هر جای دیگری در این وب سایت ارائه نمی دهد.

یک نظر

 1. سلام
  ممنونم تحقیق جالبی بود چون دقیقا همین اتفاق برای من افتاده. تعداد موهای زائد صورتم کم بود و تصمیم گرفتم لیزر آی پی ال انجام بدم و در طول درمان همه چیز خوب بود ولی بعد از 2ماه از اتمام لیزردرمانی، موهای زائد صورتم بیشتر شد و دکتر هیچ نظری نداشت…
  مدتی گذشت و موهای زائد صورتم آزاردهنده شد و تصمیم گرفتم لیزر الکساندریت انجام بدم که حدود 10 جلسه انجام دادم و بعد از اتمام درمان فقط با گذشت 1ماه رشد بیش از اندازه موهای زائد رو در اطراف محل لیزر درمانی داشتم و فوق العاده ناراحتم
  پوستم روشنه و موهای مشکی رنگی دارم. البته بگم که مشکل هورمونی رو قبل از انجام لیزر الکساندریت برطرف کردم

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن