نحوه تزریق بوتاکس صورت

لیزر الکساندریت برای از بین بردن موهای زائد در نقاط مختلف بدن

اگر به دنبال از بین بردن موهای زائد هستید، باید تمام گزینه‌ها و روش‌هایی که پیش روی خود دارید را بررسی کنید و از آن‌ها اطلاع کامل داشته باشید. لیزر الکساندریت یکی از بهترین لیزر ها برای از بین بردن مو های زائد بدن است

اگر جست و جوی کامل انجام داده باشید و مزایا و معایب روش‌های مختلف را ارزیابی کنید قطعاً متوجه می‌شوید که لیزر درمانی بهترین روشی است که می‌توانید برای این منظور انتخاب کنید.

ولی اکنون این سؤال پیش می‌آید که تفاوت‌های برندها و لیزرهای مختلف موجود در بازار با یکدیگر چیست و کدام یک از آن‌ها نسبت به دیگری برتری دارد؟

از دستگاه لیزر الکساندریت در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

لیزر کردن مو های زائد با الکساندریتدستگاه‌های لیزر الکساندریت قدرتمند و بسیار مؤثر هستند، به همین دلیل استفاده از آن‌ها تنها باید توسط یک متخصص و کاربر باتجربه انجام گیرد.

به همین دلیل در بیشتر مواقع این دستگاه‌های در سالن‌های زیبایی و حذف موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ گونه دستگاه لیزر خانگی برای حذف موهای زائد که از لیزر الکساندریت استفاده کرده باشد را مورد تأیید قرار نداده است.

لیزر الکساندریت چیست؟

کریستال الکساندریتلیزر الکساندریت نوعی لیزر (مخفف عبارت تقویت نور توسط گسیل تابش القایی) است که نوری باانرژی بالا را از طریق کریستال‌های الکساندریت از خود گسیل می‌کند.

زمانی که نور لیزر از داخل کریستال الکساندریت عبور می‌کند، نوری با طول موج 755 نانو متر تولید می‌شود. طول موجه نور مؤلفه‌ای است که مشخص می‌کند نور مذکور تا چه حد در پوست نفوذ می‌کند. رنگ نور تولید شده و عبور کرده از کریستال الکساندریت قرمز رنگ می‌باشد.

لیزر الکساندریت می‌تواند در حالت تغییر خود کار و برنامه ریزی شده قرار بگیرد که باعث می‌شود دستگاه اشعه‌های لیزر را باقدرت زیاد ولی به صورت پالسی تولید کند. این دقیقاً همان روشی است که برای از بین بردن موهای زائد بسیار مؤثر است.

علاوه بر از بین بردن مو، لیزرهای الکساندریت همچنین برای موارد زیر نیز به کار گرفته می‌شوند: • لکه‌های پوست ناشی از پیری • درمان واریس • درمان لکه‌ها و ضایعات رنگی پوستی مادرزادی • از بین بردن تتو

لیزر الکساندریت چه تفاوتی با دیگر لیزرهای موجود در بازار دارد؟

حتماً برای شما هم این سؤال پیش آمده است که تفاوت لیزر الکساندریت با دیگر لیزرها چیست؟ در پاسخ باید گفت که در کنار رنگ متفاوت این لیزر، طول موج آن نیز با دیگر لیزرها متفاوت است و در واقع وجه تفاوت اصلی این لیزر با دیگر لیزرهای مشابه در همین است.

به‌طور مثال لیزر الکساندریت اشعه‌ای قرمز رنگ با طول موجه 755 نانومتر از خود گسیل می‌کند. این در صورتی است که لیزر دیود اشعه 810 نانو متر و لیزر YAG اشعه 1064 نانو متر تولید می‌کنند.

میزان نفوذ لیزر با طول موج های مختلف در پوست

مقایسه طول موج لیزرهای مختلف رفع موهای زائد

نوع لیزر طول موج ثبات
آرگون 488 نانومتر یا 514.5 نانومتر هم اکنون برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این لیزر برای از بین بردن مو غیر مؤثر و غیر کارآمد تشخیص داده شد
لیزر یاقوت 694.3 نانومتر مؤثر و ایمن برای بیمارانی که پوست‌های روشن و شفاف دارند
الکساندریت 755 نانومتر ایمن و مؤثر برای تمام پوست‌ها با تمام درجات تیرگی
لیزر دیود پالسی (Pulsed Diode Array) 810 نانومتر مؤثر تنها برای پوست‌های روشن تا متوسط (1 تا 4 در مقیاس فیتزپاتریک)
ان دی یاگ لیزر (ND YAG Laser) 1064 نانومتر اختصاصی برای پوست‌های تیره رنگ ولی مؤثر برای تمام انواع پوست
نور شدید پالسی (Intense Pulsed Light) 810 نانومتر برای پوست‌هایی با درجه روشنایی متوسط (در این شیوه از لیزر استفاده نمی‌شود ولی از آن برای از بین بردن موهای زائد می‌توان استفاده کرد)

مزایای لیزر الکساندریت

این لیزر مؤثرترین لیزر برای استفاده جهت از بین بردن مو در تمام انواع پوست‌ها با درجات مختلف روشنایی است چرا که این لیزر به‌اندازه دیگر انواع لیزرها بر پوست‌های تیره رنگ اثر ندارد.

شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائدمانند تمامی لیزرها، به هر حال استفاده از این روش برای پوست‌های روشن‌تر و خیلی روشن نتیجه بهتری دارد و اثر گذاری آن برای موها نازک و کوچک بیشتر است. در حالی که برخی از انواع دیگر لیزرها قادر به از بین بردن این موها نیستند.

فرآیند حذف مو های زائد با لیزرطول موج این لیزر به‌گونه‌ای است که انرژی لیزر به راحتی توسط ملانین یا همان سلول‌های رنگی که در مو قرار دارند، جذب می‌شود. جذب این انرژی باعث می‌شود مو گرم شود و این اتفاق در ریشه مو باعث از بین رفتن آن می‌گردد.

برای کسانی که پوست‌های تیره رنگ دارند، بهترین گزینه استفاده از NdYAG می‌باشد چرا که طول موج این لیزر بیشتر است و در نتیجه نور بدون آن که تأثیر خاصی بر رنگ‌دانه‌های پوست بگذارد، از آن عبور کرده و در فولیکول‌های مو جذب می‌شود.

از بین بردن چند رنگی پوست با لیزرتأثیر گذاری لیزر الکساندریت

با استفاده از لیزر الکساندریت، موهای ناحیه تحت درمان تقریباً به میزان 70 درصد کاهش پیدا می‌کنند.

البته این میزان پس از انجام تعداد جلسات درمانی پیشنهاد شده است. به

طور معمول برای از بین بردن موهای سیاه و نازک‌تر 6 تا 8 جلسه درمانی و برای از بین بردن موها کلفت به 9 تا 12 جلسه درمانی نیاز است.

لیزر الکساندریت هم چنین سریع‌ترین نوع لیزر محسوب می‌شود که قادر است بخش زیادی از ناحیه مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با انجام تعداد کمتر جلسات درمانی از بین ببرد.

لیزر الکساندریت برای مو های کمرکسانی که علاقه‌مندند بخش‌های بزرگ‌تر و وسیع‌تر از بدن خود مانند سینه، کمر، شانه‌ها و یا پاها را تحت درمان قرار دهند، بهتر است از لیزر الکساندریت استفاده کنند.

لیزر الکساندریت یکی از تنها لیزرهایی است که برای درمان پر مویی که همچنین با نام سندرم آمبراس شناخته می‌شود، کاربرد دارد.

مقایسه لیزر الکساندریت با لیزرهای دیودی

عملکرد لیزر دیودییکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین لیزرهایی که برای درمان و از بین بردن موهای زائد به کمک لیزر استفاده می‌شود، لیزر دیود پالسی است که طول موج آن تنها کمی بلندتر از لیزر الکساندریت است.

در مطالعه‌ای که در سال 2001 انجام شد، این دو لیزر با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفتند تا مشخص شود کدام یک از آن‌ها نتایج دراز مدت بهتر را ارائه می‌دهد.

در این مطالعه لیزر الکساندریت موهای زائد را تا 85 درصد کاهش داد، در حالی که لیزر دیودی در حذف 84 درصد از موها موفق عمل کرد. 4 جلسه درمانی با هر دو لیزر انجام شد که هر دو 90 درصد کاهش مو به مدت 12 ماه شدند.

در سال 2006 نیز مطالعه‌ای دیگر برای بررسی میزان اثر گذاری ین دو لیزر انجام گرفت و مشخص شد که هر دو لیزر اثر گذاری یکسانی را ارائه می‌دهند.

البته نتایج نشان می‌دادند که لیزر دیودی عوارض جانبی بیشتری داشته است. در واقع احتمال ابتلا به عوارض جانبی در این لیزر 28.9 درصد تخمین زده شد در حالی که این مقدار برای لیزر الکساندریت تنها 9.5 درصد بود.

عوارض جانبی

کاهش رنگدانه پوستیآیا استفاده از لیزر الکساندریت هیچ گونه عوارض جانبی در پی دارد؟ متأسفانه در جواب باید گفت که تمام لیزرهای درمانی برای از بین بردن موهای زائد عوارض جانبی دارند.

کسانی که پوست‌های بسیار تیره دارند، خطر ابتلا به کاهش رنگ‌دانه وجود دارد که در این حالت بخشی از پوست که توسط لیزر درمان شده، رنگی متفاوت پیدا می‌کند. البته باز هم باید تأکید کرد که استفاده از لیزر الکساندریت بهترین گزینه برای پوست‌های تیره رنگ نیست.

با آن که افرادی با پوست‌های تیره بیشتر در معرض خطرات و عوارض جانبی لیزر الکساندریت قرار دارند، ولی باز هم باید توجه داشت که حتی افرادی با پوست‌های روشن نیز می‌توانند دچار عوارض جانبی لیزر شوند.

ژل خنک کننده در لیزر حذف موهای زائد
در واقع رنگ‌دانه‌های پوست این افراد ممکن است توسط لیزر از بین برود که مشکلات بعدی را در پی خواهد داشت.

این اتفاق ممکن است باعث تولید بیش از حد ملانین در بخشی از پوست شده و آن ناحیه رنگی تیره‌تر پیدا کند.

ایجاد احساس درد نیز در هنگام انجام درمان بسیار شایع است، هر چند که مقدار درد محسوس بسیار کم می‌باشد.

برای کاهش میزان درد قابل حس معمولاً از ژل‌های خنک کننده استفاده می‌شود که درد را کاهش داده و از التهاب و تورم‌های بعدی ناحیه تحت درمان جلوگیری می‌کند.

البته توجه داشته باشید که همیشه پس از انجام لیزر کمی تورم و خارش به وجود می‌آید. ولی معمولاً این عوارض پس از چند روز خود به خود از بین می‌روند

. همچنین اگر از لیزر به صورت اشتباه استفاده شود، ممکن است پوست قرمز شود. ایجاد جوش و التهاب شدید بسیار کم و در حدود 10 درصد است که حتی در صورت ایجاد، خود به خود پس از مدتی از بین می‌روند.

آیا لیزر الکساندریت توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است؟

سازمان سلامت ملی آمریکااگر می‌خواهید از لیزر الکساندریت اقدام به از بین بردن موهای زائد خود کنید، پیش از آن حتماً مطمئن شوید که دستگاه مورد نظر توسط سازمان‌های معتبر، مثلاً سازمان غذا و داروی آمریکا (در آمریکا) مورد تأیید قرار گرفته است.

در سال 1997 لیزر الکساندریت برای از بین بردن موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تأیید کامل قرار گرفت.

سه برند تجاری وجود دارند که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان روش‌های دائم از بین برنده مو که از لیزرهای الکساندریت استفاده می‌کنند، مورد تأیید قرار گرفته‌اند. این برندها شامل موارد زیر هستند

• EpiTouch Plus
• GentleLase
• Apogee

اگر متخصص پوست شما استفاده از برند دیگری که از لیزر الکساندریت استفاده می‌کند را به شما پیشنهاد داده است، بهتر است در مورد آن تحقیق کنید و مطمئن شوید که آن دستگاه توسط مراجع معتبر مورد تأیید قرار گرفته است.

توجه داشته باشید که تمام تولید کنندگان باید پیش از توزیع محصولات خود، تأییدیه مراکز معتبر را دریافت کنند. بنابراین شما می‌توانید با گرفتن فهرست این شرکت‌ها از پایگاه‌های اطلاعاتی، از تأیید یا عدم تأیید محصول مطمئن شوید.

داده‌های آزمایش‌ها و مطالعات کلینیک لیزر الکساندریت

از آنجا که در سال 1997 سازمان غذا و داروی آمریکا لیزر الکساندریت برای از بین بردن موهای زائد را تأیید کرده است، تا کنون مطالعات بسیاری در مورد این روش درمانی انجام گرفته است تا میزان بازدهی و اثر گذاری آن مشخص گردد.

به‌طور کلی می‌توان گفت که تمامی این مطالعات اثر گذاری استفاده از لیزر الکساندریت برای درمان و از بین بردن موهای زائد را تأیید کرده‌اند.

در ادامه به سه مطالعه برجسته‌تر که در این زمینه انجام شده است اشاره می‌کنیم

مطالعه عوارض جانبی لیزر الکساندریت بر روی پوست‌های تیره رنگ

رنگ پوست و مو برای لیزر مو های زائدنتیجه مطالعه نشان می‌دهد که انجام این روش تا 98 درصد بدون هیچ گونه عوارض جانبی خواهد بود.

در این مطالعه 150 نفر که پوست‌های تیره داشتند (از درجه 4 تا درجه 6) به کمک لیزر الکساندریت تحت درمان قرار گرفتند. نتایج نشان می‌داد که در میان این افراد، تنها 2 درصد از آن‌ها عوارض جانبی لیزر درمانی را تجربه کرده‌اند.

نتایج این مطالعه توسط مطالعه دیگری که عوارض جانبی انجام لیزر در پوست‌های روشن را مورد بررسی قرار داده بود حمایت می‌شود.

در مطالعه مذکور مشخص شد که از نظر آماری استفاده از لیزر الکساندریت برای پوست‌های تیره رنگ نسبت به پوست‌های روشن‌تر، عوارض جانبی بیشتر در بر ندارد و در واقع تأثیر آن بر همه انواع پوست از نظر عوارض جانبی یکسان است.

مطالعه در مورد بازدهی و اثر گذاری حذف موهای زائد با کمک لیزر الکساندریت پالسی

در این مطالعه 150 بیمار به مدت 15 ماه تحت درمان لیزر درمانی حذف موهای زائد به کمک لیزر الکساندریت پالسی قرار گرفتند. زمان میان جلسات درمانی از 4 هفته تا 3.5 نیم ماه متغیر بود.

نتایج این مطالعه نشان می‌داد که پس از گذشت 3 ماه از انجام درمان، 88 درصد از موهای زائد از بین رفته‌اند.

مقایسه استفاده از لیزر الکساندریت و الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد

از الکترولیز می توان برای شکل دهی با پایین ابرو ها استفاده کردنتایج این مطالعه نشان می‌داد که درصد موفقیت لیزر الکساندریت 73 درصد بوده است.

در این مطالعه 3 جلسه درمانی لیزر درمانی با استفاده از لیزر الکساندریت و در طول 4 هفته انجام گرفت. نتایج نشان می‌دهند که موهای زائد آن‌ها تا 74 درصد کاهش یافته و تا 6 ماه به همین صورت باقی مانده است.

این در حالی است که بررسی نتایج به دست آمده از به‌کارگیری الکترولیز نشان می‌دهد که این روش تنها توانسته است 35 درصد از موها را در شرایط مشابه از بین ببرد. ضمن آن که باید این نکته را ذکر کرد که روش الکترولیزی مورد استفاده قرار گرفت، روش گالوانیک بوده است.

روش گالوانیک (Galbanic) روشی قدیمی برای الکترولیز است که اثر گذاری و سرعت آن قابل مقایسه با روش‌های الکترولیز امروزی و مدرن نیست.

موزدایی در ویکی پدیا فارسی

تزریق ژل لب و صورت

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، دندانپزشکی یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ و هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعات در این وب سایت ارائه نمی شود.

بخشی از مطالب مرتبط و تکمیلی

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن