لیزر حذف موی زائد چقدر تاثیر گذاری دارد و پس از چه مدت قابل مشاهده خواهد بود؟

در واقع به همین علت است که انجام چندین جلسه درمانی برای از بین بردن مو های زائد لازم می باشد. به طور کلی ولی می توان گفت که اثر لیزر درمانی پس از انجام سه جلسه قابل مشاهده خواهد بود و فرد متوجه کاهش تراکم مو ها در ناحیه تحت درمان خواهد شد.

اگر تصمیم دارید پول خود را در لیزر حذف موی زائد سرمایه گذاری کنید و قصد انجام لیزر درمانی برای حذف مو ای زائد بدن خود را دارید، بهتر است ابتدا و پیش از هر چیز در مورد آن به خوبی تحقیق کنید و کاملاً طبیعی است که بخواهید در مورد زمان بازدهی آن سؤال کنید.

متأسفانه پاسخ قطعی در مورد اینکه اثرات لیزر حذف موی زائد چه موقع دیده می شوند وجود ندارد چرا که این مسئله خود به عوامل متعددی وابسته است.

در ادامه توضیحاتی در مورد لیزر حذف موی زائد خواهیم داد تا انتظارات شما از انجام درمان تعدیل شود و بدانید نتایجی که اکثر مردم از آن دریافت می کنند در چه حد است.

همچنین توضیح خواهید داد که چرا انجام لیزر حذف موی زائد با انجام یک جلسه امکان ناپذیر است و در واقع مشاهده اثرات کامل لیزر حذف موی زائد نیازمند انجام چندین جلسه درمانی و طی یک دوره درمانی بلند مدت می باشد.

طریقه عملکرد لیزر حذف موی زائد

برای آن که متوجه شوید که چرا لیزر حذف موی زائد یک روش سریع و یک جلسه ای نیست، ابتدا باید با طریقه انجام این روش درمانی آشنا شوید و عملکرد آن را درک کنید.

لیزر کردن مو های زائد با الکساندریتاگر بخواهیم به طور خلاصه عملکرد لیزر درمانی را توضیح دهیم باید گفت که اشعه های نوری که از دستگاه لیزر به بیرون پرتاب می شوند، رنگ دانه های پوست که ملانین نام دارند را مورد هدف قرار می دهند.

این رنگ دانه ها باعث رنگ بخشیدن به پوست و مو می شوند و در نتیجه هم در پوست و هم در مو موجود هستند.

البته تراکم این رنگ دانه ها در فولیکول های مو که در زیر پوست قرار دارند بیشتر است.

فرآیند حذف مو های زائد با لیزردراین روش تابیدن لیزر به پوست و جذب آن در فولیکول مو باعث گرم شدن ملانین ها و در نتیجه گرم شدن فولیکول مو می شود که نهایتاً باعث از بین رفتن ریشه مو می شود.

پس از انجام درمان تقریباً به مدت 1 تا 2 هفته بعد، مو از جای خود در آمده و می افتد.

بنابراین هدف لیزر درمانی آن است که به اندازه کافی به فولیکول مو آسیب وارد کند تا آن فولیکول از بین رفته و برای همیشه قدرت تولید مو را از دست بدهد.

البته گاهی مشاهده نتیجه جلسه لیزر درمانی 1 تا 2 هفته به طول نمی انجامد و مدت کمی پس از درمان مو ها می ریزند.

ولی باید توجه داشت که در هر صورت، مو های از بین رفته در یک جلسه درمانی، تنها بخشی از تمام مو های موجود بر روی پوست هستند.

اینکه چرا تمام مو ها در یک جلسه درمانی از بین نمی روند، مربوط به بحث چرخه زندگی مو و مراحل رشد آن می شود.

مراحل رشد مو

چرخه رشد مومهم ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید، مراحل مختلف رشد مو و تأثیر مستقیم و زیاد آن ها بر نتیجه حاصل از لیزر حذف موی زائد است.

به طور کلی رشد مو در سه مرحله اتفاق می افتد، مرحله رشد (یا آناژن)، مرحله گذار و موقت (کاتاژن) و مرحله استراحت (تلوژن).

موهای همه بخش های بدن در هر زمان مشخص، در مراحل مختلفی از این مراحل سه گانه قرار دارند و به هیچ وجه دوره رشد آن ها با هم هماهنگ نیست.

این چرخه رشد مرتباً تکرار می شود و جالب آن است که طول مدت چرخه های مورد بخش های مختلف بدن نیز با یکدیگر متفاوت است.

این در حالی است که انجام لیزر حذف موی زائد تنها بر روی مو هایی که در مرحله رشد خود قرار دارند مؤثر است.

بنابراین در هر زمانی که لیزر حذف موی زائد انجام شد، تنها بخشی از مو های آن ناحیه که در مرحله رشد خود قرار دارند تحت تأثیر لیزر تابیده شده فولیکول خود را از دست می دهند.

در واقع به همین علت است که انجام چندین جلسه درمانی برای از بین بردن مو های زائد لازم می باشد.

به طور کلی ولی می توان گفت که اثر لیزر درمانی پس از انجام سه جلسه قابل مشاهده خواهد بود و فرد متوجه کاهش تراکم مو ها در ناحیه تحت درمان خواهد شد.

عوامل تعیین کننده میزان اثر گذاری لیزر درمانی

نواحی بدن

لیزر حذف موی زائد برای مو های کمردر تخمین مدت قابل انتظار برای مشاهده اثرات استفاده از لیزر درمانی، توجه به ناحیه تحت درمان بسیار مهم است.

به طور کلی می توان گفت که هر چه مو های موجود در آن ناحیه کلفت تر باشند و هر چه آن بخش بزرگ تر باشد، تعداد جلسات درمانی لازم برای از بین بردن مو ها نیز بیشتر خواهد شد.

به علاوه آن که همان طور که قبلاً هم گفته شد، ولی مدت دوره های رشد مو در بخش های مختلف بدن متفاوت است.

این عامل نیز باید در مدت زمان مورد نیاز برای مشاهده نتایج قبل توجه از لیزر درمانی در نظر گرفته شود.

در جدول زیر دوره های رشد و طول مدت آن ها برای مو های بخش های مختلف بدن آورد شده است:

بخش بدن تلوژن کاتان طول کلی چرخه
ابرو 3 ماه 1 تا 2 هفته 10 ماه
چشم ها 3 ماه 1 تا 2ا هفته 10 ماه
چانه 10 هفته 2 تا 3 هفته 14 ماه
بالای لب 6 هفته 2 تا 3 هفته 5 ماه
زیر بغل 3 هفته 2 تا 3 هفته 5 ماه
کشاله ران 3 ماه 2 تا 3 هفته 8 ماه
دست ها 16 هفته 2 تا 3 هفته 10 ماه
پا ها 24 هفته 3 تا 6 هفته 11 تا 12 ماه

البته باز هم باید تاکید کرد که طول دوره رشد مو در هر فرد متفاوت است و میزان و طول زمان دقیق آن را نمی توان تخمین زد. این جدول تنها طول مدت متوسط چرخه رشد را ارائه کرده است که می تواند به آن چه شما تجربه می کنید متفاوت باشد.

چند جلسه اول درمانی ممکن است با فاصله کمتر و 4 تا 6 هفته انجام شوند که طول مدت دقیق آن بستگی به محل مورد نظر برای درمان دارد

چرا که باید طول مدت بین جلسات به گونه ای باشد که بتوان حداکثر تعداد مو های ممکن را در دوره رشد خود پیدا کرده و از بین برد.

پس از انجام چند جلسه درمانی اولیه، طول مدت بین جلسات طولانی تر می شود تا به این صورت مو های جدیدی که در مرحله رشد خود قرار گرفته اند شناسایی شده و از بین بروند.

پاسخ و واکنش هر فرد

شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائدهمان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، چرخه های رشد مو در هر فرد با دیگری متفاوت است و با توجه به ژنتیک هر فرد تعیین می شود.

یعنی آن که واکنش به لیزر درمانی بسته به ژنتیک و خصوصیات فردی برای افراد مختلف متفاوت است.

برخی از افرادی که تحت لیزر درمانی برای حذف مو های زائد قرار گرفته اند در مورد تجربه و شانس خود از لیزر درمانی می گویند:

که تنها با انجام چند جلسه درمانی در یک دوره کوتاه مدت نتایج بسیار عالی را تجربه کرده اند و توانسته اند مو های زائد ناحیه تحت درمان خود را به طور دائم و کامل از بین ببرند.

البته برعکس این قضیه هم وجود دارد. برخی از افراد در مورد عدم موفقیت خود از لیزر درمانی ناراضی بوده اند و گفته اند که این روش اصلاً برای آن ها تأثیر گذار نبوده است.

بنابراین دادن هر گونه تضمین در مورد اثرات طب سوزنی و مدت زمانی که طول می کشد تا فرد نتایج قابل مشاهده را تجربه کند، غیر ممکن است.

علاوه بر این در مورد ادعاهای بی مورد برخی کلینیک ها مراقب باید بود و تبلیغات بی پایه و اساس آن ها را نباید باور کرد.

همچنین حتماً توجه داشته باشید که حداقل 2 هفته پیش از انجام لیزر درمانی باید تست حساسیت پوستی انجام شود. این کار باعث می شود فرد حدود اثر گذاری طب سوزنی را پیش از انجام درمان اصلی مشاهده کند.

تست پوستی واکنش پوست در لیزر درمانی را مشخص می کنددر حال حاضر انجام لیزر درمانی برای تمام انواع پوست ها با درجات مختلف روشنایی چندان مقدور نیست.

در واقع بهتر است بگوییم که لیزر درمانی برای پوست های روشن با مو های تیره ایده آل ترین حالت است و هر چه از این معیار دور تر می شویم، درمان با لیزر نیز دشوار تر می گردد.

کسانی که مو های روشن یا قرمز رنگ دارند می توانند به استفاده از الکترولیز به عنوان گزینه ای مناسب فکر کنند.

در گذشته انجام لیزر درمانی فقط برای پوست های روشن و مو های تیره رنگ مؤثر بود و دیگر انواع پوست ها شانس بهره بردن از لیزر درمانی را نداشتند.

ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد و ابداع دستگاه های مختلف لیزر، می توان به این مقصود رسید. لیزر ان دی یاگ (Nd:YAG) می تواند به طور مؤثر پوست های تیره تر را هم مورد درمان قرار دهد که باعث شده لیزر درمانی بیش از پیش در میان مردم محبوب شود.

لیزر حذف موی زائد

بنابراین باید توجه داشته باشید که انواع مختلف لیزر اثرات مختلفی بر روی پوست دارد

و شما پیش از انجام هر گونه لیزر درمانی باید در مورد انواع لیزر ها و اثرات آن ها بر روی پوست تان تحقیق و از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

به طور خلاصه می توان گفت

  • هیچ تضمین قطعی در مورد اثر، نتایج و طول مدت مورد نیاز برای مشاهده این اثرات در لیزر درمانی وجود ندارد.
  • برخی نتایج قابل مشاهده را تنها پس از 1 تا 2 هفته مشاهده می کنند
  • پس از انجام هر جلسه درمانی، نتایج بهتر و بیشتر قابل مشاهده خواهند بود
  • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بین 6 تا 8 عدد است که بستگی به محل مورد درمان دارد
  • زمان لازم میان جلسات لیزر درمانی در حدود 4 تا 6 هفته است
[amp-cta id=”13608″] [Rich_Web_Tabs id=”4″]

موزدایی ویکی پدیا

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن