9 چاره درمان کهیر خانگی در کمترین زمان و بدون عوارض جانبی

آیا تا حالا دچار برآمدگی‌های سرخ، متورم و خارش‌دار شده‌اید که از هرجایی درمی‌آیند؟اگر جواب مثبت است پس احتمالاً در دوره‌ای از زندگی‌تان به دنبال درمان کهیر خانگی رفته اید، در زمان پیدایش ناگهانی کهیر بر روی پوستتان، ممکن است واقعاً وحشت‌زده شوید.

اکثر کهیرها به دلیل نوعی واکنش حساسیت (آلرژیک) بروز پیدا می‌کنند. خوشبختانه معمولاً چندان ماندگار نیستند و نسبتاً بی‌خطرند؛ اما گاهی اوقات کهیرها نشان‌دهندهٔ واکنش حساسیتی بسیار خطرناک و مرگ‌آورند یا اینکه می‌توانند شکل مزمن به خود بگیرند.

حال سؤال اینجاست که چگونه کهیر می‌زنید و راه های درمان کهیر خانگی

کهیر چیزی نیست که شما بتوانید از دیگران وا بگیرید، بلکه پاسخ بدن شما به چیزی است که تجربه نموده‌اید یا خورده‌اید. علت کهیر می‌تواند استرس، عفونت، دارو یا غذای مشخصی باشد.

احتمالاً برای شما تعجب‌آور است که بدانید استرس در کنار انواع حساسیت و عفونت، یکی از شایع‌ترین علل کهیر حاد به شمار می‌آید. کهیر درواقع مخصوص به سن خاصی نیست و هرجایی از بدن می‌تواند بزند.

طبق برآوردها یک نفر از هر 5 نفر در طول عمرشان مبتلا کهیر می‌شوند.

آیا می‌دانید علت و نشانه‌های کهیر چیست؟

دانستن روش پیشگیری از کهیر زدن و نیز تشخیص آن بر روی بدن خودتان یا عزیزانتان احتمالاً به کارتان خواهد آمد. درمان‌ کهیر توأم با عوارض جانبی ناخواسته هستند.

پس سؤال اینجاست که چرا از روش‌های درمانی طبیعی و یا درمان کهیر خانگی استفاده نمی‌شود؟

هیچ‌کس دوست ندارد با برجستگی‌ای بر روی پوست خود این‌طرف و آن‌طرف برود. پس بیاید دربارهٔ روش‌های پیشگیری از کهیر زدن، اینکه چگونه آن را تشخیص دهیم و روش‌های طبیعی درمان کهیر خانگی صحبت کنیم.

درمان خانگی کهیر

کهیر چیست؟

Urticaria (کهیر خارش‌دار) یا کهیر تورم قرمزرنگی است که به ناگاه بر روی پوست شما سبز می‌شود. آیا کهیرها خارش‌دارند؟ بله کهیرها می‌توانند خارش داشته باشند. بعلاوه آن‌ها می‌توانند احساس سوزش یا سوختگی را هم به وجود آورند.

ظاهر کهیر چگونه است؟

ظاهر کهیرها بسته به خود فرد و علت به وجود آمدن کهیر متغیر است. اغلب کهیرها ظاهری متورم بارنگ قرمز تیره یا کمرنگ دارند که احتمال کوچک بودن آن‌ها هم وجود دارد.

بعلاوه می‌توانند بزرگ‌تر شوند و بااتصال چند تای آن‌ها تاول شکل بگیرد. گاهی اوقات تاول‌ها هم می‌توانند در یکدیگر ادغام شوند و تشکیل پلاک‌های بزرگ‌تری بدهند که این پلاک‌ها ازنظر اندازه به بزرگی یک بشقاب غذاخوری است!

دوام کهیر چقدر است؟

کهیرهای خفیف به ناگاه ظاهر و ظرف چند دقیقه کاملاً محو می‌شوند. در مواقع دیگر کهیرها ممکن است چند ساعت و حتی چند هفته تا چند ماه باقی بمانند.

اپیزودهای حاد کهیر به مدت 6 هفته یا کمتر دوام پیدا می‌کند. به کهیرهایی که برای مدت 6 هفته یا کمتر دوام‌دارند، کهیرهای حاد گفته می‌شود.

به آن‌هایی هم که برای بیش از 6 هفته دوام‌دارند، کهیرهای مزمن گفته می‌شود. خوشبختانه اکثر کهیرها بیش از 24 ساعت دوام ندارند و با درمان کهیر خانگی می توان آنها را از بین برد.

نشانه‌های کهیرها شامل موارد زیر است:

 •  تورم سطح پوست شبیه به تاول قرمز یا روشن و به رنگ پوست (به آن wheals گفته می‌شود) که دارای لبه‌های کاملاً مشخصی است.
 • Wheal ها (فقط تورم) معمولاً گرد یا بیضی‌شکل هستند و می‌توانند بزرگ‌تر شوند و در پی گسترش خود به یکدیگر متصل گردند تا نواحی بزرگ‌تری از سطح پوست برآمده را شکل بدهند.
 • Wheal ها بعلاوه می‌توانند ظرف چند دقیقه یا چند ساعت شکل خود را تغییر دهند، ناپدید شوند و دوباره از نو ظاهر گردند.
 • می‌دانید زمانی که مرکز Wheal را فشار می‌دهید به رنگ سفید درمی‌آید. به این پدیده سفید کردن یا بلیچینگ گفته می‌شود.
  خارش
 • کهیرها می‌توانند در هرجایی از بدن ظاهر شوند (بخصوص بر روی تنه ، ران، بالای بازو و صورت).

درمان خانگی کهیر

علل و فاکتورهای خطر

علل شکل‌گیری کهیر چیست؟ کهیرها معمولاً براثر واکنش آلرژیک به وجود می‌آیند. آلرژی یا حساست می‌تواند ناشی از غذا یا تجویز دارویی باشد.

زمانی که بدن شما به چیزی حساسیت نشان می‌دهد، می‌تواند مواد شیمیایی‌ای آزاد نماید که در پوست بدنتان ایجاد کهیر نماید.

تنش (استرس) احساسی یا عفونت هم می‌تواند سبب به وجود آمدن کهیر شود.

زمانی که کهیرها در اثر واکنش حساسیت یا آلرژی به وجود می‌آیند، پوست ظرف چند دقیقه قرارگیری در معرض عامل آلرژی‌زا شروع به کهیر زدن می‌کند.

برخی از آلرژی‌زاهای متداول که سبب کهیر زدن می‌شوند، به‌قرار زیر هستند:

 • غذاهای معین (به‌ویژه حساسیت غذایی به صدف، آجیل‌های درختی ، شیر و برخی از میوه‌ها)
 • تجویزهای دارویی به‌ویژه انواع آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهاب (NSAIDs) مانند آسپرین و ایبوپروفن
 • شدت‌های حساسیت
 • حیوان‌های خانگی و سایر جانوران
 • دانهٔ گرده
 • گاز و نیش حشرات

زمانی که کهیر براثر آلرژی رخ می‌دهد، سطح بالایی از هیستامین و سایر پیامبرهای شیمیایی به درون‌پوست آزاد می‌گردد. این مواد اغلب منجر به سرخی یا صورتی شدن پوست و نیز مایع اضافی در بافت‌ها می‌گردد.

  افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن با 6 تقویت‌کننده طبیعی

این وضعیت سبب تورم و خارش خواهد شد.گاهی اوقات ممکن است افراد کهیرهای آلرژیک بزنند و در مواقع دیگر کهیر زدن به دلیل واکنش آلرژیک نباشد.

کهیر می‌تواند در پی یکی از موارد زیر رخ دهد:

 • استرس یا اضطراب
 • ورزش
 • عفونت‌هایی همچون مونونوکلئوز عفونی
 • ویروس‌ها (کهیرهای ویروسی)
 • بیماری شامل سل جلدی یا لوپوس ، بیماری‌های خود ایمنی، لوسمی
 • قرارگیری در معرض نور خورشید یا سرمای بسیار زیاد
 • خراشیدگی
 • تماس با مواد شیمیایی
 • ارتعاش نوسانی
 • وارد آمدن فشار بر روی پوست

 درمان خانگی کهیرکهیرهای فیزیکی

به کهیرها ناشی از عوامل فیزیکی مانند قرارگیری در معرض نور خورشید، سرما یا فشار، کهیرهای فیزیکی گفته می‌شود.

urticarial حرارتی یا کهیرهای حرارتی در اثر افزایش دمای بدن به وجود می‌آیند که ناشی از مواردی همچون حمام یا دوش آب داغ، غذاهای پر ادویهٔ تند یا ورزش هست.

گاهی اوقات کهیرها در اثر عوامل ناشناخته رخ می‌دهند. به این وضعیت کهیر خارش‌دار ایدیوپاتیک گفته می‌شود. کهیرها بعلاوه می‌توانند به‌صورت مشکل مزمنی دربیایند.

کهیر زدن در کودکان

هنگام کهیر زدن کودکان، تقریباً همیشه علت آلرژی (واکنش حساسیت) هست. کهیر در نوزاد، یا کودک نوپا، می‌تواند ناشی از اختلال در خواب، آرامش یا غیره باشد. بسیاری از والدین از بازگویی کهیر در مقابل تحریکات پوستی ناتوان هستند.

تست‌های سریع پوستی با نام «wheal and flare” وجود دارد که می‌تواند به تشخیص کهیر بودن یا غیر آن کمک نماید. بر طبق نظر مک کالر، رئیس پزشک متخصص اطفال در بیمارستان کودکان Bonheur مِمفیس،

اگر کودک شما تکهٔ بزرگ قرمزرنگی بر روی پوست خود داشت و متوجه تورم آن شدید (یعنی» whea”)، با ناخن روی این سطح بکشید و اگر سرخی روشن‌تر شد یعنی flare” آن‌وقت واکنش آلرژیک رخ‌داده است.

درمان مرسوم

در اکثر مواقع، دکتر با نگاه به پوست شما متوجه خواهد شد که کهیر زده‌اید یا خیر. بعلاوه جهت رسیدن به ریشهٔ کهیرهایتان، دکتر راجع به موارد تنش‌زا در زندگی اخیرتان یا قرارگیری در معرض آلرژی‌زاهای شناخته‌شده یا محتمل سؤال خواهد پرسید.

اگر بیماری از خارش شکایت داشته باشد، اغلب برایش دیفن‌هیدرامین تجویز می‌شود.

ازجمله عوارض جانبی شایع برای انواع آنتی‌هیستامین‌ها می‌توان به خواب‌آلودگی ، سرگیجه ، خشکی دهان/ بینی/ گلو، سوءهاضمه ، افزایش اشتها و افزایش وزن، غلیظ شدن مخاط، تغییر دید و اعصاب متشنج، تحریک‌شده یا تندمزاجی اشاره نمود.

با شدت گرفتن کهیرها، بعضی از دکترها ممکن است مصرف دوره‌ای استروئیدهای خوراکی را پیشنهاد دهند.

برخی از عوارض جانبی متداول برای استروئیدهای خوراکی شامل موارد زیر است:

جوش صورت و پوست (آکنه)، تار شدن دید، آب‌مروارید یا آب‌سیاه (گلوکوم) ، راحت کبودشدن، مشکل خوابیدن، فشارخون بالا، افزایش اشتها و اضافه‌وزن، افزایش رشد موهای بدن، مرض بی‌خوابی،

مقاومت پایین بدن در مقابل عفونت‌ها، ضعف عضلانی، عصبی بودن، پوکی ‌استخوان، سوزش یا خون‌ریزی معده، تغییرات ناگهانی مودی فرد، صورت پف‌کرده، از دست نرفتن آب بدن، ورم و وخیم ‌شدن انواع دیابت.

با مزمن شدن کهیرها، بیمار احتمالاً جهت بررسی‌های بیشتر به متخصص پوست یا متخصص آلرژی یا هردوی آن‌ها ارجاع داده می‌شود.

درمان خانگی کهیر

9روش درمانی طبیعی برای درمان کهیر خانگی

حال بیایید راجع به بهترین قسمت این مقاله صحبت کنیم، یعنی چگونه با روش طبیعی و درمان کهیر خانگی از شر کهیرها خلاص شویم و چگونه در از همان ابتدا پیشگیری نماییم!

1- صبور بودن و پرهیز از تحریک

در صورت خفیف بودن کهیر، نیازی به درمان آن نیست. اگر اندکی صبر کنید، بدون مداخله و به‌خودی‌خود ناپدید می‌گردند. اگر می‌خواهید کمک کنید تا زودتر از بین بروند و از شدت تورم و خارش آن‌ها کاسته شود،

سعی کنید در زمان کهیر زدن از دوش یا حمام آب گرم بپرهیزید. بعلاوه از پوشیدن لباس‌های تنگ هم خودداری نمایید، زیرا آن‌ها سبب ایجاد حساسیت هر بیشتر در محل کهیر می‌شوند.

این موارد برای نوزادان یا کودک نوپا هم صادق است. هرگز کودک مبتلابه کهیر را با آب بسیار داغ حمام نکنید و لباس‌های گشادی به تنشان کنید که جریان هوا در آن وجود دارد.

2- توجه به آلرژی‌ها

اول‌ازهمه اگر می‌دانید چه چیز باعث کهیر زدن شما می‌شود، از تماس یا مصرف آن بپرهیزید. اگر مشکوک هستید که در اثر خوردن غذای خاصی یا تماس با حیوان خانگی مشخصی که هم‌اکنون در خانه نگه می‌دارید، کهیر می‌زنید، پس بهتر است که تست آلرژی انجام دهید.

تست آلرژی می‌تواند مسبب کهیر زدن شمارا مشخص کند تا بتوانید (تا حد ممکن) از آن دوری‌کنید و احتمال کهیر زدن‌های نامطلوب بعدی را بسیار کاهش دهید. با یادداشت کردن غذاهای مصرفی روزانه‌تان هم می‌توانید متوجه آلرژی‌های غذایی شوید.

3- ساکت نمودن التهاب

به‌منظور ساکت کردن کهیر و کمک به ازبین‌رفتن هر چه سریع‌تر آن‌ها، از هرگونه محصولی پرهیزید که برای بدن استفاده می‌نمایید و احتمال دارد سبب بدتر شدن خارش و التهاب گردد.

  درمان های طبیعی ریفلاکس معده و مری و نیز برنامه رژیم غذایی مناسب برای رفع آن

حال دیگر با این تجربه‌ها مسلماً نمی‌خواهید از هیچ‌چیز ناملایمی برای پوست بدنتان استفاده نماید. این موارد شامل محصولات مراقبت از پوست بدن و انواع صابون‌ها هستند.

بعلاوه شوینده‌هایی که برای شستن لباس از آن استفاده می‌کنید، هم جزو این موارد لحاظ می‌گردند. محصولات طبیعی و عاری از رایحه‌های سنتتیک غیرسالم و سایر عناصر مضر را انتخاب کنید.

راه سادهٔ دیگر ساکت نگه‌داشتن کهیر با حمام یا دوش آب سرد است. بعلاوه می‌توانید از کمپرس سرد بر روی کهیر استفاده کنید تا به تسکین خارش آن کمک کند.

4درمان خانگی کهیر– حمام آرد جوی دوسر

درمان کهیر خانگی نوعی حمام تسکین‌دهنده با جوی دو سر هست. خیلی ساده یک فنجان یا دو فنجان جوی دوسر نپخته را به درون جوراب یا کیسهٔ نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه بریزید.

آن را با نوار پلاستیکی محکم ببندید به‌طوری‌که جوی دوسر از آن خارج نگردد. سبب آن را در زیرآب روان قرار دهید تا وان حمام شما پر شود.

بدین گونه حمام شما پر می‌شود از خواص تسکین‌دهندهٔ جوی دوسر. ازجمله خواص شناخته‌شدهٔ جوی دوسر توانایی آن در ساکت نمودن التهاب پوستی است که این خاصیت طبیعی به علت داشتن مقادیر بالای سالیسیلیک اسید هست.

حمام جوی دوسر می‌تواند به تسکین جوش‌های ناخواسته در کودکان و بزرگ‌سالان کمک نماید. دقت کنید آب گرم باشد نه زیادی داغ و نه زیادی سرد زیرا دمای بی‌نهایت سرد یا گرم ممکن است سبب وخیم ‌شدن کهیر گردد.

5- کاهش استرس

آیا استرس سبب کهیر زدن می‌شود؟ جواب این سؤال قطعاً مثبت است. کهیر و استرس همراه یکدیگر هستند. زمانی که استرس شدید در کوتاه‌مدت یا بلندمدت تجربه می‌کنید، ضربه‌ای به سیستم ایمنی تحمیل می‌گردد.

ازآنجایی‌که استرس سبب افزایش فعالیت سیستم ایمنی می‌گردد، بدن شما با ارسال درونی هیستامین واکنش نشان می‌دهد تا مشکل فعلی سلامتی شمارا مرتفع سازد (که در این مورد همان استرس است).

متأسفانه انتشار هیستامین استرس را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند سبب بروز کهیر در نقاط مختلف بدن شود. در اصل این حالت نوعی پاسخ آلرژیک نسبت به استرس به شمار می‌آید و بدن شما با ارسال سیگنال‌های قابل‌رؤیت (کهیرها) به شما می‌فهماند که زمان آرام شدن فرارسیده است.

بهترین راه برای خلاص شدن از کهیرهای ناشی از استرس تا حد ممکن حذف استرس از زندگی‌تان و درمان کهیر خانگی می باشد . راه‌های مؤثر بسیار زیادی برای کاهش استرس وجود دارد.

بهترین کارهای مناسب برای خود را بیابید و آن را بخشی از زندگی روزمرهٔ خود کنید. به‌عنوان‌مثال ورزش همیشه یکی از راه‌های تشدیدکنندهٔ استرس من است.

ایده‌های مناسب دیگری هم برای درمان کهیرهای ناشی از استرس وجود دارد (و به‌طورکلی درمان کهیر) که از آن جمله می‌توان به یوگا، ماساژ، مطلب نویسی و عبادت اشاره نمود.

6- جوش‌شیرین خمیرمایه

تهیهٔ خمیری از جوش‌شیرین خمیرمایه و آب می‌تواند به ساکت کردن کهیرها و نیز پیش‌گیری از ایجاد کهیرهای جدید کمک نماید. به جوش‌شیرین خمیرمایه nahcolite می‌گویند که بخشی از نمک معدنی ناترون به شمار می‌آید.

ناترون حاوی مقادیر بالایی از بی‌کربنات سدیم است و از زمان‌های بسیار قدیم از این ماده به‌عنوان مادهٔ تسکین‌دهنده و پاکسازی‌کننده استفاده می‌شده است. یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین نان‌پزی را با مقداری آب سرد مخلوط‌کنید و از آن خمیری بسازید.

سپس این خمیر را بر روی ناحیهٔ کهیر زده بمالید. بگذارید کاملاً خشک شود و سپس آن را با آب بشویید. می‌توانید در صورت نیاز این کار را چند باری در روز انجام دهید (به‌دفعات محدود). معمولاً با این روش درمان کهیر خانگی ساده بلافاصله احساس تسکین به فرد دست خواهد داد.

7- هماملیس انجیلی

چند بار در روز مالیدن آرام هماملیس انجیلی بر روی کهیرها می‌تواند به تسکین التهاب و خارش کمک نماید. هماملیس انجیلی مایع التیام‌بخش پوستی به شمار می‌آید و در عین داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی، قابض کننده هم هست.

می‌توانید از دستورالعمل من هم استفاده کنید که علاوه برداشتن هماملیس انجیلی، تعداد زیادی مواد طبیعی ضد کهیر دیگر هم دارد: DIY Rash Cream with Aloe & Lavender (کرم خانگی تحریکات پوستی به همراه دو گیاه آلوئه ورا و اسطوخودوس).

8- انواع مکمل‌ها

Quercetin (کوئرستین) و گل مغربی هر دو ازجمله مکمل‌های غذایی برای کهیر به شمار می‌آیند که سبب تسکین و از بین رفتن سریع‌تر کهیرها می‌گردند.Quercetin آنتی‌هیستامین و ضدالتهاب طبیعی است.

مطالعات تست لوله حاکی از آن است که Quercetin مانع از انتشار هیستامین به‌وسیلهٔ سلول‌های ایمنی می‌شود (همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد آزاد شدن هیستامین واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر را به وجود می‌آورد).

سایر مطالعات هم حاکی از آن هستند که Quercetin (مادهٔ شیمیایی گیاهی و داروی طبیعی) در مبارزه با آلرژی به همان اندازهٔ داروهای شیمیایی تجویزی اثر دارد و درعین‌حال عوارض جانبی اندکی به‌جای می‌گذارد یا اصلاً ندارد.

  علائم و مشکلات غده تیروئید و درمان‌های طبیعی که به بهبود آن‌ کمک می‌کنند

سایر مکمل‌هایی که توصیه می‌شوند عبارت‌اند از ویتامین B12، ویتامین C، ویتامین D و روغن ماهی.

9درمان خانگی کهیر– طب سوزنی

طب سوزنی گزینهٔ دیگری از درمان‌های طبیعی کهیر به شمار می‌آید که بخصوص برای کهیرهای مزمن بکار می‌رود.

این روش تکنیکی از طب کل‌نگر است که ریشه در روش‌های درمان سنتی چینی و درمان کهیر خانگی دارد.

متخصص آموزش‌دیده با ورود سوزن‌های نازک به درون‌پوست، نقاط خاصی را بر روی بدن تحریک می‌نماید. زمانی که این روش درمانی برای کهیر بکار می‌رود، هدف رهایی بلافاصلهٔ فرد از تورم و خارش است.

بعلاوه هدف دیگر طب سوزنی رسیدن به ریشهٔ کهیر زدن است (که می‌تواند شامل هر محرک یا برهم خوردن تعادل در بدن باشد).

در یک مطالعهٔ دو سو کور به مدت سه هفته، 40 بیمار (نمونهٔ کنترل درمان با دارونما) که مبتلابه urticarial مزمن بودند با طب سوزنی واقعی یا ساختگی درمان شدند.

پس از سه هفته افراد درمان شده با طب سوزنی واقعی بهبودی جزئی در علائم بیماری از خود نشان دادند. ظاهراً تأثیر طب سوزنی با هر یک از درمان کهیر خانگی دیگر افزایش پیدا می‌کند.

اقدامات احتیاطی

درصورتی‌که کهیر شدید است یا در ناحیهٔ بزرگی از بدن دیده می‌شود و یا هردوی این دو حالت، باید بلافاصله فرد مبتلا (خود فرد یا فرزندش) تحت معالجهٔ پزشکی قرار بگیرد.

این مورد در صورت مشاهدهٔ سایر علائم همچون دشواری در تنفس یا بروز تب هم صادق است. urticarial مزمن یا کهیر مزمن باید توسط متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست معاینه شود تا روش درمانی صحیح برای آن تعیین گردد.

آنژیوادم مشکل پوستی همچون کهیر است، اما معمولاً دوام بیشتری نسبت به کهیر دارد. تورم زیر پوست به‌جای سطح آن در آنژیوادم دیده می‌شود.

در آنژیوادم، فرد معمولاً در اطراف چشم، لب و گاهی اوقات اندام‌های تناسلی، دست‌ها و پاها تورم‌های عمیقی دارد.

در موارد نادر، آنژیوادم گلو، زبان یا ریه‌ها اتفاق می‌افتد که ممکن است سبب مسدودشدن مسیرهای هوایی گردد و تنفس را دشوار نماید. این وضعیت خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ گردد.

درمان کهیر خانگی با 9 چاره طبیعی

نظرات پایانی

در موارد نادر، کهیر یا آنژیوادم می‌تواند علائم اولیهٔ آنافیلاکسی از خود بروز دهند. آنافیلاکسی را باید بلافاصله تحت درمان پزشکی قرارداد. اگر به پاسخ آنافیلاکسی مشکوک هستید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. آنافیلاکسی بدون درمان کامل، می‌تواند کشنده باشد.

درصورتی‌که برای سایر بیماری‌ها تحت درمان پزشکی هستید، حتماً همیشه پیش از کاربرد درمان‌های طبیعی با پزشک خود مشورت کنید.

کهیر وضعیت التهابی نامطلوب در پوست به شمار می‌آید که 20 درصد از مردم در برهه‌ای از زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. خوشبختانه کهیر معمولاً بیماری خطرناکی نیست.

با به‌کارگیری برخی روش‌های درمانی طبیعی و ساده و درمان کهیر خانگی ، می‌توانید بلافاصله بروز کهیر را بر روی پوست خود یا فرزندانتان تسکین دهید. اقلام خانگی، ارزان‌قیمت و متداولی همچون آرد جوی دو سر، هماملیس انجیلی و جوش‌شیرین خمیرمایه در تسکین خارش و سرخ‌شدگی کهیر بسیار مؤثرند.

اگر فرزند شما کهیر زده است، نباید از محصولات مراقبت از پوست ناملایم استفاده شود. بعلاوه باید از پوشیدن لباس‌های تنگ و حمام آب داغ پرهیز شود. امیدوارم که هرگز دچار کهیر نشوید، اما اگر کهیر زدید، کاربرد روش‌های درمان طبیعی بسیار ساده هستند.

جو دوسر ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن