آستیگماتیسم چیست؟ علائم، دلایل و روش‌های درمان این بیماری چشم

آستیگماتیسم در سنین پایین آغاز می‌گردد، برخلاف سایر مشکلات بینایی که در سنین بالاتر پدیدار می‌شوند. در حقیقت، اکثر افراد بر این باورند که در یک یا هر دو چشم خود درجه خفیفی از آستیگماتیسم را دارند.

در مطالعه‌ای که اخیراً انجام شد، 2533 کودک در سنین 5 الی 17 سال، موردبررسی قرار گرفتند که بیش از 28 درصد آن‌ها درجاتی از آستیگماتیسم نیازمند درمان را نشان می‌دادند،

برای مثال می‌توان به عینک اصلاحی یا لنزهای تماسی به‌عنوان روش درمان اشاره کرد. جالب اینجاست، به نظر می‌رسد آستیگماتیسم به سابقه نژادی ارتباط دارد؛ نژاد آسیایی و هیسپانی بیشترین نرخ آستیگماتیسم را دارند و بعد از آن‌ها بیشترین نرخ در میان قفقازی‌ها دیده می‌شود.

آستیگماتیم خفیف همیشه مشکل محسوب نمی‌شود و بینایی فرد را چندان تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. تنها وقتی آستیگماتیم بدتر می‌شود، باید به پزشک مراجعه کرد. فاکتورهایی که وخامت را به دنبال می‌آوردند عبارت‌اند از پدیدار شدن زخم در چشم و ژنتیک.

جلوگیری از بیماری آستیگماتیسم

آیا آستیگماتیسم قابل‌پیشگیری است، یا می‌توان خطر بروز آن را کاهش داد؟

متخصصان بر این باورند که ژنتیک، بینایی تصحیح‌نشده در کودکی، یا وارد آمدن آسیب به چشم، احتمال آستیگماتیسم را افزایش می‌دهد.

رایج‌ترین درمان آستیگماتیسم، پیشگیری زودهنگام بری جلوگیری از بدتر شدن دید چشم به‌وسیله عینک یا لنز تماسی است. در درصد کمی از موارد، متخصصان جراحی LASIK را توصیه می‌کنند.

اگر اخیراً مشکل بینایی داشته‌اید یا سابقه آستیگماتیسم در خانواده شما وجود دارد، رژیم غذایی سرشار از ویتامین و آنتی‌اکسیدان را فراموش نکنید، این ترکیبات می‌توانند از چشم‌های شما محافظت نمایند.

آستیگماتیسم چیست؟آستیگماتیسم چیست و آیا یک بیماری چشمی محسوب می شود؟

آستیگماتیسم عبارت است از «نقص در چشم یا عدسی که باعث ایجاد انحراف انحنای کروی می‌شود. بدین ترتیب تصاویری که تشکیل می‌شوند، موج‌دار هستند، چون پرتوهای نور در یک کانون مشترک به هم نمی‌رسند.»

به‌عبارت‌دیگر، مشکلات بینایی که از آستیگماتیسم منشأ می‌گیرند، خود درنتیجه خطای بازتاب یا چگونگی برخورد نور به چشم ایجاد می‌گردند. آستیگماتیسم یک بیماری چشمی (برای مثال آب‌سیاه ) نیست،

چون خود چشم آسیب‌دیده کاملاً سالم است. این پدیده با سن افراد ارتباط دارد، چون در افراد جوان بیشتر دیده می‌شود

و هیچ‌گونه آسیب عصبی مثل نوروپاتی ناشی از دیابت، آسیبی که سلامت چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در آن دیده نمی‌شود.

آستیگماتیسم دلایل دیگری دارد. نور به‌صورت غیرعادی بازتاب یافته و متمرکز می‌گردد، درنتیجه تصاویر واضح و صاف نیستند.

علائم شایع آستیگماتیسم

شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم آستیگماتیسم عبارت‌اند از:

 • تاری دید، به‌ویژه نزدیک لبه‌های اشیاء. تاری دید می‌تواند دید نزدیک و دور را تحت تأثیر قرار دهد.
 • دوبینی یا تصاویر کج و معوج. زمانی که آستیگماتیسم رو به وخامت می‌گذارد، بعضی افراد عنوان می‌کنند که اشیا به‌گونه‌ای دیده می‌شوند که گویی عینکی با سطح ناصاف به چشم زده‌اند.
 • سردرد، به‌ویژه چشم چشمی.
 • فشار چشم یا خستگی چشم.
 • ناتوانی در مشاهده اشیاء دور و نزدیک بدون چپ‌چشمی. این امر می‌تواند به سردرد یا نزدیک شدن چشم‌ها بعد از مطالعه، نگاه کردن به کامپیوتر یا تلاش برای تمرکز،، منتهی گردد.
 • تاری دید و درد چشم با خواندن حروف ریز و با رسیدن به انتهای روز، پس از تلاش برای چندین ساعت تمرکز، تشدید می‌شود.
 • حروف یا اشکال می‌توانند باریک‌تر، فشرده‌تر، کشیده‌تر از حالت طبیعی باشند. ممکن است در بعضی جهات دید بهتر باشد (عمودی، افقی یا ضلعی) یا بعضی حروفف نسبت به بقیه بهتر دیده شوند (O نسبت به X).

فاکتورهای خطر برای افراد دچار آستیگماتیسم

ما در اینجا، این موضوع را موردبررسی قرار می‌دهیم که چگونه شکل و عملکرد چشم به آستیگماتیم منتهی می‌گردد.

1- آستیگماتیسم سبب می‌گردد نور در نقطه‌ای از چشم که به آن شبکیه می‌گویند، متمرکز نشود. این پدیده به تشکیل تصاویر کج و نامنظم منتهی می‌گردد.

یک آکادمی چشم‌پزشکی آمریکایی عنوان می‌کند که: قرنیه و عدسی چشم صاف هستند و در کلیه جهات، انحنای مساوی دارند، این کار به تمرکز پرتوی نور بر روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد، کمک می‌کند.

بااین‌حال، اگر قرنیه یا عدسی صاف و انحنای طبیعی نداشته باشد، پرتوهای نور به‌درستی بازتاب پیدا نمی‌کنند.

یکی از علائم بیماری آستیگماتیسم چشم2- شبکیه معمولاً نور را در یک ناحیه کوچک متمرکز می‌سازد، بدین ترتیب تصویر واضحی پدید می‌آید؛ گرچه به دلیل شکل چشم در حالت آستیگماتیسم، چندین نقطه تمرکز به وجود می‌آید.

  نشانه‌های کم شدن آب بدن را با چاره های طبیعی برطرف کنید

این نقاط کانون می‌توانند در قسمت جلو یا پشت شبکیه باشند، یا در هر دو ناحیه وجود داشته باشند، درهرصورت کلیه این موارد به تاری دیده می‌انجامند.

3- در اکثر افراد آستیگمات، انحنای شبکیه غیرطبیعی است، یعنی مانند چشم طبیعی، متقارن نیست. چشم‌هایی که دید واضح تولید می‌کنند، شکل کروی یکپارچه‌ای دارند مانند یک توپ یا کره.

4- چشم‌های فرد دچار  آستیگمات، شبیه توپ فوتبال هستند: انحنای بزرگ‌تر در یک قسمت از چشم نسبت به قسمت دیگر. به این پدیده آستیگماتیسم قرنیه می‌گویند.

5- خط میانی چشم آستیگمات، تندترین شیب را دارد و بسیار صاف است که به آن اصل خط میانی می‌گویند. هرچه شیب و صافی این خط بیشتر باشد، بینایی بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

6- بعضی افراد آستیگماتیسم عدسی دارند، در این آستیگماتیسم، شکل عدسی غیرطبیعی و شکل قرنیه طبیعی است. این نوع آستیگماتیسم نسبت به آستیگماتیسم قرنیه شیوع کمتری دارد.

تفاوت چشم نرمال و آستیگماتیسم

چه عواملی سبب می‌گردد قرنیه یا عدسی حالت طبیعی خود را ازدست‌داده و آستیگماتیسم را به وجود آورد؟

دلایل و فاکتورهای خطر اصلی برای آستیگماتیسم عبارت‌اند از:

1- ژنتیک:

وب‌سایت ویژن عنوان می‌نماید: «در اکثر افرادی که درجاتی از آستیگماتیسم را دارند، ریشه وراثت دیده می‌شود.»

جراحی چشم که می‌تواند در چشم و تکامل طبیعی عضلات چشم، ایجاد زخم نماید.

به وجود آمدن زخم در قرنیه (که جلوی چشم واقع است) براثر دیگر دلایل، مثل التیام ضعیف پس از جراحی چشم. مواردی از آستیگماتیسم حاد درنتیجه روش‌های جراحی که در آن‌ها قرنیه برش داده می‌شود،

مثل روش‌های لیزری برای تصحیح نزدیک‌بینی (میوپیا), قابل‌مشاهده است. دیگر دلایل عبارت‌اند از ایجاد زخم پس از جراحی‌هایی که بر روی عضلات خارج چشمی برای تصحیح چپ‌چشمی یا سردرد انجام می‌شوند.

تصادفاتی که مستقیماً به چشم آسیب وارد می‌کنند، برای مثال تصادف رانندگی یا ضرباتی که به چشم وارد می‌گردند، می‌توانند در بعضی بیماران، آستیگماتیسم را به همراه آورند. روش کارکرد چشم پس از وارد آمدن آسیب به عضلات گردن متصل به عضلات خارج چشمی، تغییر می‌کند.

قوز قرنیه چیست

بیماری که به باریک شدن تدریجی قرنیه می‌انجامد. طی گذشت زمان، این بیماری، قرنیه را از شکل کروی به مخروطی تبدیل می‌کند.

آیا عاداتی مثل مطالعه شبانه، استفاده از صفحه مانیتور کامپیوتر طی ساعت‌های طولانی، یا مشاهده بیش‌ازحد تلویزیون، خطر آستیگماتیسم را افزایش می‌دهد؟

گرچه در مورد میزان تأثیرگذاری این عوامل یا تشدید مشکلاتی بینایی، بحث‌هایی وجود دارد، اما اکثر متخصصان بر این باورند که این موارد می‌توانند آستیگماتیسم را به همراه آورند. این فاکتورها علائمی مثل فشار چشم یا حتی تشدید سردرد را نیز به دنبال دارند.

نزدیک بینی یا دوربینی چشمنزدیک‌بینی یا دوربینی، تفاوت آن‌ها

بر اساس دیدگاه انستیتوی چشم ویلمر در دانشگاه جان هاپکینز، نزدیک‌بینی (میوپیا) حالتی است که در آن مشاهده اشیای دور دشوار می‌گردد. دوربینی , عکس این حالت است، در این مورد، مشاهده اشیای نزدیک دشوار می‌گردد.

نزدیک‌بینی وضعیت بسیار شایعی است که ده‌ها میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند، حتی بسیاری از آن‌ها از سنین جوانی درگیر آن می‌باشند. طویل شدن کره چشم که طی گذشت زمان اتفاق می‌افتد،

در شکل کروی طبیعی چشم، انحنا ایجاد کرده و وضعیت فوق‌الذکر پدیدار می‌گردد. برآورد می‌گردد که نیمی از افراد مبتلابه نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم نیز دارند و این دو حالت باهم ارتباط دارند.

دوربینی (که به آن هایپروپی نیز می‌گویند) عکس نزدیک‌بینی است. کوتاه شدن کره چشم عامل ایجاد این حالت است.

آستیگماتیسم می‌تواند درنتیجه نزدیک‌بینی/دوربینی یا دوربینی/نزدیک‌بینی به وجود آید. گاهی، هر دو مورد هم‌زمان دخالت دارند که به شیب ویژه و شکل چشم بستگی دارد.

نزدیک‌بینی و دوربینی می‌توانند در چگونگی دریافت و بازتاب نور از محیط توسط قرنیه و شبکیه تأثیر بگذارند. این امر به تاری دید که به آن خطای بازتاب می‌گویند، منتهی می‌گردد.

نزدیک بینی و دور بینی یک بیماری چشمیتشخیص بسته به نزدیک‌بینی و دوربینی، یکی از انواع اولیه آستیگماتیسم است:

نزدیک‌بینی: درنتیجه نزدیک‌بینی به وجود می‌آید، هر دو خط میانی چشم نزدیک‌بینی می‌شوند (گاهی با درجات متفاوت).

دوربینی: یک یا هر دو خط میانی چشم، دوربین می‌گردند.

مخلوط : یکی از خطوط میانی نزدیک‌بین می‌گردد، اما دیگری دوربینی است.

  افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن با 6 تقویت‌کننده طبیعی

اکثر موارد آستیگماتیسم از نوع آستیگماتیسم طبیعی قرنیه هستند. شکل قرنیه تاری دید را به دنبال می‌آورد. خطوط میانی چشم‌ها، منظم هستند،

چون 90 درجه از هم فاصله‌دارند (عمود بر یکدیگر). شیوع آستیگماتیسم نزدیک‌بین بیشتر از دوربینی است؛ در حقیقت، مطالعات نشان داده‌اند که دو برابر تعداد احتمالی افراد جامعه به آستیگماتیسم نزدیک‌بین مبتلا هستند.

درمان رایج برای رفع آستیگماتیسم

آستیگماتیسم خفیف شیوع بالایی دارد و تا زمانی که تغییرات بینایی ایجاد نکرده است، به درمان نیازی ندارد. علائم با استفاده از لنزهای تماسی و جراحی، درمان می‌شوند؛ گرچه خود بیماری مزمن است و مادام‌العمر خواهد بود.

بیمارانی که فکر می‌کنند به آستیگماتیسم مبتلا هستند، باید به متخصص چشم‌پزشکی مراجعه نمایند تا بینایی و چشم آن‌ها تحت درمان قرار گیرد.

درمان‌های نظیر عینک ویژه یا لنزهای تماسی که می‌توانند به افراد مبتلابه مشکلات بینایی کمک کنند، نیازمند تشخیص و تجویز پزشکی هستند.

معمولاً به تست آزمایشگاهی تهاجمی برای تشخیص نیازی نیست؛ گرچه تست‌هایی نظیر گرفتن عکس از کره چشم صورت می‌گیرد.

بیمار ردیف حروف نمودار سلن را کوچک‌تر می‌بیند. بسیاری از چشم‌پزشکان کاهش بینایی را با استفاده از تست‌های شبکیه سنجی و بازتاب یا دستگاه‌های کامپیوتری که شیب/شکل چشم‌ها را مشخص می‌نمایند، تشخیص می‌دهند.

جراحی بازتاب با استفاده از لیزر به‌ندرت انجام می‌گیرد. این جراحی لیزر، شکل قرنیه شمارا تغییر می‌دهد،

اما قرنیه بیمار باید سالم باشد و حداقل زخم در آن وجود داشته باش. حراجی لیزیک یکی از روش‌هایی که در آن جراح بر روی قرنیه یک پرده قرار می‌دهد.

لیزر قسمتی از بافت را از محل قاعده ناحیه برش داده‌شده جدا می‌کند و به قرنیه شکل می‌دهد و مانع از پراش نور می‌شود.

فرق چشم معمولی و آستیگماتیسمدرمان‌های طبیعی برای آستیگماتیسم

1- تشخیص زودهنگام و مراجعه منظم به پزشک

حتی کودکان ممکن است علائم آستیگماتیسم را نشان دهند، درنتیجه برنامه‌ریزی دوره‌ای برای مراجعه به پزشک باهدف شناسایی زودهنگام و اصلاح بینایی، بسیار حائز اهمیت است.

آکادمی آمریکایی چشم‌پزشکی غربالگری بینایی در مدارس و معاینات منظم را توصیه می‌کند:

بزرگ‌سالان با درجات بالاتری از آستیگماتیسم می‌توانند افت بینایی خود را تشخیص دهند،

اما کودکان مبتلابه آستیگماتیسم که علائم آن را دارند، ممکن است در مورد این وضعیت‌آگاهی نداشته باشند و از تاری دید یا انحراف بینایی شکایتی نکنند.

آستیگماتیسم درمان‌نشده می‌تواند طی گذشت زمان تشدید شود و مشکلاتی نظیر سردرد منظم، خستگی و بی‌حالی را به دنبال آورد.

به‌علاوه می‌تواند در تمرکز و یادگیری در مدرسه اختلال ایجاد کند؛ مشکلات درمان‌نشده بینایی با عملکرد ضعیف در مدرسه و ورزش، ارتباط دارد.

عینک و لنز تماسی یکی از درمان های رایج آستیگماتیسم2- استفاده از عینک و لنزهای تماسی

گرچه امروزه بسیاری از بیماران لنزهای تماسی را به عینک ترجیح می‌دهند، اما آستیگماتیسم با لنز درمان نمی‌شود.

اگر برای مشکل بینایی دیگری عینک می‌زنید (برای مثال نزدیک‌بینی یا دوربینی) بهتر است برای اصلاح آستیگماتیسم از لنز تماسی استفاده کنید.

گاهی استفاده از عینک یا لنز تماسی با آزمون‌وخطا انتخاب می‌گردد؛ به‌طوری‌که واکنش بیمار به لنز تماسی یا عینک در ابتدای آزمایش با بیمار دیگر متفاوت است.

کدام نوع لنر چشمی برای این بیماری بهتر است

از نوعی لنز تماسی نرم که به آن توریک می‌گویند در درمان علائم آستیگماتیسم استفاده می‌شود.

درگذشته، تنها لنزهای تماسی سخت (RGP ها یا لنزهای GP) مورداستفاده قرار می‌گرفتند؛ بااین‌حال لنزهای تروپیک جدید راحت‌تر هستند.

دو مورد از برندهای معروف لنز تماسی تروپیک برای درمان آستیگماتیسم عبارت‌اند از Acuvue Oasys یا Air Optix که هردوی آن‌ها پس از تجویز پزشک به‌راحتی به‌صورت آنلاین قابل خریداری هستند.

بااین‌حال، لنزهای تروپیک برای موارد خفیف تا متوسط مفید می‌باشند و در موارد آستیگماتیسم شدید، مناسب نیستند. در موارد حاد، لنزهای تماسی یا عینک ماندگارترین گزینه هستند.

لنزهای آستیگماتسیم در بعضی موارد سخت و آزاردهنده هستند. چشم‌پزشک لنز تماسی را برای بیمار انتخاب می‌کند. هیچ تجویز تجاری برای درجه خاصی از آستیگماتیسم وجود ندارد، درنتیجه این امر کاملاً به تشخیص پزشک بستگی دارد.

3- پیشگیری از بدتر شدن بیماری با مراقبت از چشم

اکثر متخصصان بر این باورند که آستیگماتیسم قابل‌پیشگیری نیست. درصورتی‌که چشم آسیب ببیند یا بینایی درمان نگردد، آستیگماتیسم تشدید می‌شود.

دلایلی که پیشرفت آستیگماتیسم را به همراه می‌آورند عبارت‌اند از

 • مصرف رژیم غذایی فقیر که می‌تواند بیماری‌های التهابی مثل دیابت، تغییرات فشارخون و غیره را به همراه آورد.
 • تماس چشم‌ها با پرتوی UV یا نور آبی دستگاه‌های الکترونیکی که می‌تواند فشار چشم یا سردرد را تشدید نماید.
 • هنگام قرارگیری در معرض نور آفتاب برای حفاظت از چشم‌ها، از عینک دودی یا کلاه استفاده نمایید.
 • کمبود ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هایی که از سلامت چشم محافظت می‌کنند.
 • سایر فاکتورهایی که می‌توانند پیری را تسریع کنند مثل سبک زندگی نشسته، مسمومیت، مصرف دارو یا استعمال دخانیات و غیره.
  مزایای برنامه‌ی رژیم غذایی گردشی کربوهیدرات و نکاتی راجع به حفظ وزن سالم

با خوردن رژیم غذایی مغذی، از چشم‌های خود مراقبت نمایید. ویتامین‌های موردنیاز چشم عبارت‌اند از:

لوتئین و زئاگزانتین؛ آنتی‌اکسیدان‌ها مثل ویتامین C, ویتامین E و ویتامین A؛ روی؛ اسیدهای چرب امگا 3؛ سایر آنتی‌اکسیدان‌ها مثل کاروتنوئیدها، لیکوپن، گلوکز آمین و غیره.

این دو ماده غذایی در کلم بروکلی و بعضی از مکمل های غذایی مختص چشم وجود دارد.

این موارد به توقف آسیب رادیکال آزاد کمک می‌کنند؛ مانع از دژنراسیون چشمی می‌شوند؛ خطر آب‌مروارید , آب‌سیاه، خستگی چشم، حساسیت به نور را کاهش می‌دهند؛ بافت‌های چشم و سایر نواحی بدن را تقویت می‌نمایند.

بعضی از بهترین غذاهایی که ویتامین‌ها را در خود جای‌داده‌اند عبارت‌اند از:

هویج، گیاهان سبز برگ، کلم‌ها، مرکبات، سیب‌زمینی شیرین، لوبیا سبز، تخم‌مرغ، پاپایا، انبه، کیوی، لیمو، گواوا، ذرت، فلفل دلمه‌ای قرمز، مغزها، دانه‌ها، غذاهای دریایی، گوشت جانوران گیاهخوار، ماکیان.

اقدامات احتیاطی به هنگام درمان آستیگماتیسم

اگر بینایی شما دستخوش تغییر شد یا در صورت بروز سردرد مرتبط با بینایی، به پزشک مراجعه کنید. مراجعه منظم به پزشک بسیار حائز اهمیت است. اگر آستیگماتیسم با سرعت بالایی در حال تشدید است، احتمالاً به بیماری چشمی جدی‌تری مبتلا هستید،

 برای مثال قوز قرنیه:

این بیماری زمانی به وجود می‌آید که مرکز قرنیه نازک می‌شود و یک برآمدگی مخروطی ایجاد می‌کند. بهتر است در این موارد مشکلات دیگر نظیر دژنراسیون چشمی مرتبط با سن افراد، آب‌سیاه، آب‌مروارید، زخم شدن یا نوروپاتی , موردبررسی قرار گیرند.

دیدگاه‌های نهایی در مورد علائم آستیگماتیسم، دلایل و روش‌های درمان

یک مشکل بینایی رایج است که از خطای بازتاب یا برخورد غیرطبیعی نور به چشم، منشأ می‌گیرد. ازجمله دلایل ایجاد آن می‌توان به عدم تقارن شکل چشم، زخم چشمی یا آسیب به قرنیه یا شبکیه اشاره کرد.

شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم آستیگماتیسم عبارت‌اند از تاری دید، دوبینی یا تصاویر کج و سردرد و فشار چشم.

آستیگماتیسم یک عارضه وراثتی است که در کودکی آغاز می‌گردد و مشکلات چشمی (مثل نزدیک‌بینی) را به همراه دارد که در صورت عدم درمان، تشدید می‌گردند.

روش‌های درمان طبیعی این بیماری عبارت‌اند از لنز تماسی، مداخله زودهنگام برای کاهش علائم و پیشگیری از آسیب به چشم‌ها که با افزایش سن یا سبک زندگی ایجاد می‌گردند.

درباره مکانیسم چشم ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

تیتر موضوعات مطلب: کلیک کنید تا سریع ببیند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
اگر می خواهید پوست صورتتان مثل خانم های چینی و کره ای توی فیلم ها بشه از طب آرایشی آنها استفاده کنید  اطلاعات بیشتر