ایمنی لیزر موهای زائد برای پوست های تیره رنگ به چه صورت است؟

اگر در مورد لیزر درمانی تحقیق کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که در فضای مجازی اطلاعات بسیار ضد و نقیضی در مورد ایمنی لیزر درمانی حذف موهای زائد وجود دارد

که از جمله آن‌ها می‌توان به نظارت مختلف و متفاوت افراد در مورد مناسب بودن این روش برای پوست‌های تیره رنگ اشاره کرد. متأسفانه باید گفت که این اطلاعات چندان به‌روز نیستند و ممکن است تاریخ مصرف آن‌ها گذشته باشد!

در این مقاله سعی می‌شود پاسخی قطعی و کامل و جامع در مورد خطرات و اثرات لیزر درمانی بر روی پوست‌های تیره رنگ داده شود تا تمام شبهات در این زمینه یک بار و برای همیشه از بین برود.

 اگر به بخواهیم به‌طور کلی به این سؤال پاسخ دهیم که آیا استفاده از لیزر درمانی برای درمان و از بین بردن موهای زائد در پوست‌های تیره رنگ مناسب و بی‌خطر است یا خیر، باید بگویم که بله.

به کار گیری از دستگاه‌های لیزر مدرن و امروزی برای این منظور مشخص کرده‌اند که لیزر درمانی برای پوست‌های تیره رنگ نیز می‌تواند کاملاً ایمن و بی‌خطر و در عین حال مؤثر باشد. در ادامه به توضیح بیشتر و مفصل‌تر در مورد این مسئله پرداخته و آن را بازتر می‌کنیم.

مقیاس درجات روشنایی پوست فیتزپاتریک

ایمنی لیزر برای پوست های مختلفمقیاس فیتزپاتریک یک درجه بندی است که رنگ پوست‌های مختلف را از درجه 1 تا 6 درجه بندی می‌کند. شما می‌توانید از جدول زیر برای تخمین زدن و مشخص کردن نوع پوست خود استفاده کنید. این جدول بر اساس مقیاس فیتزپاتریک تنظیم شده است.

نوع پوست رنگ پوست رنگ مو رنگ چشم توضیحات
1 سفید یا خیلی کم رنگ بلوند آبی، خاکستری، سبز همیشه می‌سوزد، هیچ وقت برنزه نمی‌شود
2 سفید متمایل به بژ کمرنگ خرمایی یا بلوند تیره آبی همیشه می‌سوزد، گاهی برنزه می‌شود
3 بژ تا قهوه‌ای روشن قهوه‌ای تیره قهوه‌ای تیره گاهی می‌سوزد، بیشتر اوقات برنزه می‌شود
4 قهوه‌ای روشن تا تیره سیاه قهوه‌ای به‌ندرت می‌سوزد، بیشتر اوقات برنزه می‌شود
5 قهوه‌ای تا قهوه‌ای تیره سیاه قهوه‌ای تیره، متمایل به سیاه به‌ندرت می‌سوزد، اغلب اوقات برنزه می‌شود
6 قهوه‌ای تیره تا سیاه سیاه سیاه هیچ گاه نمی‌سوزد

لیزرهای اولیه فقط قادر به درمان پوست‌هایی با درجه روشنایی 1 تا 4 بودند

جالب است بدانید که دستگاه‌های لیزر اولیه که برای لیزر درمانی حذف موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گرفتند، تنها قادر بودند موهای زائد در پوست‌هایی با درجه روشنایی 1 تا 4 را از بین ببرند.

یعنی آن که این لیزرها قادر به از بین بردن ایمن و مؤثر موهایی که در پوست‌های تیره رنگ‌تر که در درجات 5 و 6 در مقیاس فیتزپاتریک وجود داشتند، نبودند.

هر چند که با تحقیقات و مطالعات انجام شده و ابداعاتی که در سال‌های اخیر صورت گرفته است، وضع دیگر به ان صورت نیست و لیزرهای کنونی ویژگی‌هایی دارند که استفاده از آن‌ها را برای از بین بردن موهای زائد پوست‌های تیره رنگ مناسب‌تر کرده است.

لیزر ان دی یاگ برای حذف مو های زائدلیزر ان دی یاگ NDYAG

لیزر ان دی یاگ در حدود 10 سال است که برای از بین بردن موها مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته این روند پس از انجام مطالعات و تحقیقات اولیه در مورد اثر گذاری و ایمنی آن، آغاز گشت.

این لیزر از نورهایی با طول موج بلندتر که برای حذف موهای زائد مناسب هستند استفاده می‌کنند. طول موج لیزر مورد استفاده در این دستگاه 1064 نانومتر می‌باشد.

مطالعات و تحقیقات انجام شده در مورد ایمنی لیزر ان دی یاگ

مطالعات و تحقیقات انجام شده از تأثیر گذاری و ایمنی لیزر ان دی یاگ برای حذف موهای زائد حمایت می‌کنند. در ادامه به تحقیقات و مطالعات انجام شده در زمینه بررسی ایمنی لیزر و اثر گذاری لیزر ان دی یاگ می‌پردازیم و نمونه‌هایی از این مطالعات را به همراه نتایج آن‌ها ارائه می‌کنیم:

مقایسه لیزر در مقابل نور شدید پالسی (آی پی ال) برای حذف موهای زائد در پوست‌های تیره رنگ سال 2012

استفاده از آی پی ال برای از بین بردن موهای زائداین مطالعه نشان داد که با استفاده از لیزر ان دی یاگ با پالس‌های بلند می‌توان بیمارانی که دارای پوست‌های تیره رنگ هستند را به‌طور مؤثر و کاملاً ایمن مورد درمان قرار داد

و اثر این روش بیش‌تر از به کار گیری نور شدید پالسی است. اثر گذاری بیشتر لیزر در مقابل آی پی ال هم در افراد تحت مطالعه و هم توسط پزشکان در کلینیک‌ها گزارش شده است.

از بین بردن موهای زائد در پوست‌های رنگین با استفاده از لیزر ان دی یاگ با پالس طولانی، ارزیابی بافت شناسی و بالینی

در این مطالعه وضعیت کاهش تراکم موهای زائد بیمارانی که تحت لیزر درمانی حذف موهای زائد قرار گرفته بودند به ترتیب پس از 1، 3،6 و 12 ماه پس از آخرین جلسه لیزر درمانی مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه نشان می‌داد که اثرات دراز مدت به کار گیری لیزر ان دی یاگ برای از بین بردن موهای زائد در بیمارانی که پوست‌های تیره دارند بی‌خطر است و این لیزر کاملاً ایمن می‌باشد.

نتایج کاهش 70 تا 90 درصدی تراکم موهای زائد در 12 ماه پس از آخرین جلسه لیزر درمانی را نشان می‌داد که عوارض جانبی آن بسیار کم و کاملاً موقتی بوده است.

آیا می‌توان از لیزر درمانی حذف موهای زائد در خانه استفاده کرد؟

دستگاه لیزر خانگیانواع مختلفی دستگاه‌ها و بسته‌های لیزر و آی پی ال خانگی در بازار موجود هستند که به بیماران امکان می‌دهند لیزر درمانی حذف موهای زائد را خود در خانه تجربه کنند.

این روش برای لیزر درمانی می‌تواند هزینه بسیار کمتری نسبت به انجام لیزر درمانی به صورت حرفه‌ای داشته باشد و بسیاری از مردم به دلیل راحتی بیشتر این روش، از آن برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده می‌کنند.

انجام لیزر درمانی در خانه برای پوست‌های تیره رنگ

متأسفانه در حال حاضر راهی مطمئن و بی‌خطر برای انجام لیزر درمانی در خانه بر روی پوست‌های تیره رنگی که در رده 4 تا 6 در مقیاس فیتزپاتریک قرار
می‌گیرند وجود ندارد و آن‌ها نمی‌توانند از دستگاه‌های لیزر درمانی خانگی برای حذف موهای زائد بدن خود بهره گیرند.

لیزر موهای زائد پوست تیرهبسیاری از دستگاه‌های لیزر درمانی خانگی به یک حسگر مجهز هستند که این حسگر میزان و درجه روشنایی پوست را تشخیص داده و از ایمنی لیزر درمانی برای پوست اطمینان حاصل می‌کند.

اگر پوست شما تیره رنگ باشد و در مقایسه فیتزپاتریک بالاتر از رده 4 قرار داشته باشد، این حسگر انجام لیزر درمانی را غیر ایمن دانسته و از انجام لیزر درمانی خود داری می‌کند.

در هر صورت اگر پوستی تیره دارید و درجه روشنایی پوست شما طبق مقیاس فیتزپاتریک بالاتر از 4 است، بهتر است به انجام لیزر درمانی خانگی اصرار نورزید

چرا که با انجام لیزر درمانی خانگی خودتان را در معرض آسیب‌های ناشی از لیزر درمانی مانند تغییر رنگ پوست، سوختگی یا ایجاد اثر زخم، قرار می‌دهید.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

مطالب مرتبط و تکمیل کننده

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا دیدنی را بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.