عملکرد طب سوزنی به چه شکل است و مسیر های انرژی چی چطور بر بدن تاثیر می گذارند؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

اگر می‌دانید طریقه عملکرد طب سوزنی چگونه است، بنابراین می‌توانید آن را به‌طور مؤثر به عنوان یک روش درمانی غیراستاندارد برای کاهش درد استفاده کنید.

پزشک طب سوزنی سوزن‌هایی بسیار نازک را در نقاط مخصوصی در بدن فرو می‌کند. طب سوزنی برای اولین بار در حدود 2 هزار سال پیش در چین مورد استفاده قرار گرفت.

این روش اولین بار در سال 1971 در ایالات متحده آمریکا مورد توجه قرار گرفت چرا که این روش در کاهش درد پس از جراحی بسیار مؤثر بود. در این مقاله ما در مورد نظریه و فرضیات مختلف در مورد آنکه طب سوزنی چطور عمل می‌کند، توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

نظریه‌هایی در مورد عملکرد طب سوزنی شرقی و غربی

طب سوزنی برای سکته مغزینظریه و فرضیه چینی‌ها در مورد عملکرد طب سوزنی و اینکه چطور طب سوزنی می‌تواند بدن انسان را درمان کند با نظریه و توضیحاتی که در غرب وجود دارد، بسیار متفاوت است.

بر طبق باورهای طب سنتی چینی، دو نیروی مختلف و متضاد در طبیعت وجود دارد. یین و یانگ، این دو نیرو در بدن انسان نیز وجود دارند. یین نیرویی بسیار منفعل بوده در صورتی که یانگ بسیار فعال است.

طب چینی همچنین باور دارد که جریانی دائمی از انرژی به نام چی در بدن وجود دارد. این جریان انرژی از طریق مسیرهایی به نام مریدین در بدن انسان جریان پیدا می‌کند. هر مریدین مربوط به یک عضو یا یک ناحیه از بدن مرتبط است.

تعادل یین و یانگتا زمانی که جریان انرژی چی دچار اخلال نگردد و جریان انرژی به‌طور مناسب بر قرار باشد، یین و یانگ متعادل بوده و بدن در سلامت است.

اگر مسیر نیروی چی مسدود گردد یا آنکه در جریان آن اخلالی به وجود آید، یین و یانگ از تعادل خارج می‌شود که علائم آن به صورت بیماری‌های مختلف در بدن ظاهر می‌شوند.

نیروی چی از طریق حدود 400 نقطه مخصوص طب سوزنی در بدن قابل دسترسی و دست یابی است.

این نقاط از طریق مسیرهای خاصی که همان مریدین ها می‌باشند به یکدیگر متصل هستند. این نقاط در نزدیکی سطح پوست قرار دارند و پزشک طب سوزنی برای بازیابی جریان مناسب چی در بدن، سوزن‌های بسیار نازکی را در این نقاط فرو می‌کند.

بخوانید:  متعادل کردن انرژی چی در بدن و طریقه افزایش این نیرو به روش های مختلف

در غرب، دانشمندان چگونگی طرز کار طب سوزن برای درمان بیماری‌های بدن را به‌گونه‌ای دیگر توصیف می‌کنند.

یکی ازنظریه‌های مطرح شده آن است که در طی جلسات طب سوزنی نوعی ماده مخدر در مرکز سیستم عصبی، یعنی مغز و نخاع، آزاد می‌شود. این عمل موجب کاهش درد می‌شود.
نقاط مختلف طب سوزنی در بدن

طب سوزنی همچنین عصب‌های ستون مهره‌ها را که فعال می‌کند باعث می‌شود فرا رسان های عصبی درد را سرکوب کنند. این مسئله در واقع توسط در یکی از مطالعات پزشکی انجام شده که از تصویر مغز برای نشان دادن اثر طب سوزنی در افزایش آستانه درد بدن، مشخص شد.

با این حال نظریه طب غربی آن است که طب سوزی باعث افزایش جریان خون در محلی که قرار است درمان شود، می‌گردد. افزایش گردش خون باعث فراهم آمدن مواد مغذی بیشتر و همچنین حذف و زدودن سموم می‌شود.

عملکرد طب سوزنی از نظر دانشمندان غربی

درمان اختلالات عصبی با طب سوزنیدر غرب، دانشمندان مشخص کرده‌اند که نقاط مخصوص طب سوزنی رساناهای سیگنال‌های الکترومغناطیسی هستند. به همین دلیل باور بر آن است که طب سوزنی با تحریک این نقاط در واقع سرعت سیگنال‌های الکترومغناطیسی را افزایش می‌دهد.

این سیگنال‌ها همانند اندورفین، برخی قسمت‌های مختلف بدن که دچار آسیب دیدگی شده‌اند، از بین برنده طبیعی درد هستند. به این طریق طب سوزنی میزان درد در بدن را کاهش می‌دهد.

موسسه سلامت ملی ایالات متحده آمریکا گزارشی را با عنوان طب سوزنی بیانیه توافقی سازمان سلامت ملی آمریکا ارائه داده است. در این گزارش این سازمان اظهار کرده که طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر می‌باشد.

این روش به خصوص برای کاهش درد دندان پس از عمل جراحی بسیار مفید است.

به علاوه طب سوزنی می‌تواند به درمان آسم، سندرم مجرای مچ دست، کاهش کمر درد، ورم مفاصل و استخوان‌ها، کرامپ های دوران قاعدگی، سکته مغزی، اعتیاد و درد آرنج، کمک کند.

عملکرد طب سوزنی برای کاهش دردسازمان سلامت ملی ایالات متحده همچنین بیان کرده است که طب سوزنی در کنار مزایا و فوایدش، کمترین میزان آسیب را نسب به داروهای تجویز شده یا انجام جراحی دارد. طب سوزنی به تدریج در میان مردم به عنوان یک روش درمانی مناسب و مفید مورد پذیرش قرار گرفته است.

آموزشگاه‌های مختلف پزشکی از جمله UCLA (دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس) اکنون در کنار رشته‌های تحصیلی خود، طب سوزنی را نیز آموزش می‌دهند.

بخوانید:  انرژی چی در بدن چیست و چه نقشی در درمان های طب سنتی چینی دارد؟

سازمان غذا و دوری ایالات متحده آمریکا در سال 1995 تعیین کرد که سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی باید کیفیتی همانند ابزار آلات پزشکی داشته باشند.

دانستن چگونگی عملکرد طب سوزنی می‌تواند ما را به سمت کنترل و مدیریت بهتر درد و درمان آن هدایت کند.

طب سنتی چین ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

مطالب بخش پزشکی درمانی و زیبایی وب سایت کلینیک ها تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب مرتبط

لطفا نظر خود را در مورد این محتوا و ارتقای آن /تجربه شخصی و دیدنی خود بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.