لیزر مو های زائد و انواع آن برای از بین بردن مو های ناخواسته در بدن

بسیاری از مردم با مشکل رشد بیش‌ازحد و ناخواسته موها در قسمت‌های مختلف بدنشان مواجه هستند. لیزر مو های زائد می تواند راه حل ایده آل این افراد باشد. در واقع بیشتر کسانی که نمی‌توانند رشد و حضور بیش‌ازحد مو در بدنشان را تحمل کنند و از آن تنفر دارند، به فکر روشی برای از بین بردن موهای خود هستند و چه راهی بهتر از آن است که برای این کار تحت درمان لیزر مو های زائد قرار گیرند!

معمولاً فرآیند انجام لیزر درمانی زمان زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد و شرایط انجام درمان آن‌قدر ساده است که حتی نیازی به حضور بیمار در بیمارستان هم وجود ندارد.

وجه مثبت و مهم‌ترین ویژگی استفاده از لیزر درمانی برای از بین بردن موهای بدن آن است که شما می‌توانید با لیزر مو های زائد بدون کمترین و کوچک‌ترین درد و یا احساس ناراحتی از شر موهای خود راحت شوید.

علاوه بر تمام این‌ها باید گفت که در بیشتر موارد، بیمارانی که تحت درمان قرارگرفته‌اند از انجام آن راضی‌اند و دیگر شاهد رشد موهای ناخواسته بر روی بدن خود نخواهند بود

انواع لیزر های مورد استفاده برای لیزر مو های زائد

لیزر مو های زائد زیر بغلبه‌طورکلی 4 دسته و نوع نور لیزر وجود دارد که معمولاً پزشکان آن‌ها را برای انجام لیزر موهای زائد توصیه می‌کنند.

این 4 نوع دستگاه لیزر شامل الکساندریت (Alexandrite)، روبی (The ruby)، دیود (The diode)، ان دی و آل پیان دی یاگ (ND and LP ND Yag) یا کندلا جنتل یاگ (Candela Gentle Yag) هستند.

این دستگاه‌ها در لیزر درمانی برای از بین بردن موها از ایمن‌ترین‌ها و بهترین‌ها محسوب می‌شوند.

به‌طورکلی اگر بخواهیم فرآیند لیزر مو های زائد را تشریح کنیم، می‌توان این صورت توضیح داد که دستگاه لیزر با ارسال نور لیزر به فولیکول‌های مو، اقدام به از بین بردن ریشه‌های آن می‌کند.

در این روش متخصصین پوست از طول موج و مقدار مناسبی از لیزر برای از بردن ریشه مو استفاده می‌کنند و مراقب هستند که به بافت‌های اطراف مو هیچ آسیبی وارد نشود.

معمولاً زمانی که ریشه مو از میان رود، دیگر مویی در آن محل رشد نخواهد کرد. ولی در برخی موارد هم به جای آن که مو برای همیشه از بین برود، فقط نازک‌تر می‌شود و در برابر لیزر مو ههای زائد مقاومت می‌کند.

فرآیند حذف مو های زائد با لیزربرای آن که لیزر دقیقاً در محل وجود ریشه و فولیکول مو به پوست تابانده شود، متخصصین پوست معمولاً از خاصیت رنگ تیره مو استفاده می‌کنند؛

یعنی متخصص اشعه لیزر را بر روی قسمت‌هایی از پوست که تیره رنگ‌تر هستند قرار می‌دهد و اقدام به از بین بردن فولیکول‌های مو در آن ناحیه می‌کنند.

از آن جا روش لیزر مو های زائد اساساً بر تفاوت رنگ میان مو و بافت‌های اطراف و پوست تکیه دارد، همه افراد نمی‌توانند از این روش بهره برند.

در واقع افرادی که پوست‌ها و موهای بسیار روشن و موی سفید دارند و آن‌هایی که پوست‌های بسیار تیره دارند معمولاً برای انجام این روش مناسب نیستند. طبق آن چه که متخصصین پوست می گویند،

معمولاً افرادی با پوست‌های بسیار روشن، موهای رنگ روشن هم دارند و همین مسئله تشخیص محل فولیکول‌های مو و جدا سازی دقیق آن از بافت‌های اطراف را دشوار می‌سازد.

از طرف دیگر، افرادی که پوست‌های بسیار تیره دارند هم نمی‌توانند از این روش استفاده کنند و تشخیص محل فولیکول‌ها حتی از مورد قبل هم سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

از نظر متخصصین پوست، انجام لیزر مو های زائد به صورتی که لیزر به شکل تصادفی بر روی نقاط مختلف پوست نگاه داشته شود، خطرناک است و اکثر آن‌ها از انجام لیزر درمانی بر روی افرادی که دارای پوست‌های بسیار تیره یا بسیار روشن هستند، خودداری می‌کنند.

لیزر مو های زیر گردنبا آن که افراد بسیاری در جهان هستند که در مورد رشد موهای ناخواسته در بدن خود ناراضی هستند، ولی فقط تعداد کمی از آن‌ها برای انجام لیزر لیزر حذف مو های زائد به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

طبق مطالعات انجام شده مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود افراد به سمت لیزر مو های زائد و خلاص شدن از شر موهای خود سوق پیدا نکنند، ترس از هزینه‌های بالای احتمالی آن است که شاید همه قادر به پرداخت آن نباشند.

ولی بر خلاف تصور بیشتر مردم می‌توان گفت که خوشبختانه هزینه انجام لیزر درمانی به مقدار کاری که انجام می‌شود بستگی دارد و یک مقدار ثابت و مقطوع نیست.

افراد مختلف ممکن است شرایط مختلف داشته باشند و هزینه انجام لیزر درمانی برای هر فرد با دیگری متفاوت است.
بهترین راه برای آن که از تخمین هزینه مورد نیاز برای انجام لیزر درمانی آگاه شوید، مراجعه به یک کلینیک لیزر درمانی و درخواست برای ارزیابی شرایط و هزینه‌های احتمالی است.

حضور در کلینیک برای لیزر مو های زائدلزومی ندارد در این باره نگران باشید چرا که معمولاً اولین ویزیت در کلینیک‌های لیزر مو های زائد هزینه بسیار پایینی دارد و یا رایگان است و برای مشاوره و جویا شدن هزینه‌ها مبلغ زیادی لازم نیست بپردازید.

زمانی که به کلینیک مراجعه می‌کنید بهترین کار آن است که از دکتر یا دستیار او در مورد پکیج‌ها و خدماتی مختلفی که ارائه می‌دهند سؤال کنید. معمولاً کلینیک‌ها پیشنهادات مختلفی را برای مشتریان مختلف خود در نظر دارند.

به‌طور مثال ممکن است برای یک بیمار از بین بردن کامل موهای زائد با هر تعداد جلسه مورد نیاز را در نظر داشته باشند و به بیمار دیگر انجام یک جلسه لیزر درمانی یا از بردن موی یک ناحیه مشخص را پیشنهاد دهند.

یکی از نکات مثبت در مورد استفاده از پکیج کامل و از بین بردن تمام موها آن است که شما می‌توانید مطمئن باشید درمان کامل را دریافت کرده‌اید و دیگر نیازی به نگرانی در مورد پرداخت هزینه‌های اضافی درمان وجود نیست.

در صورتی هم که نمی‌توانید هزینه کل درمان را یک جا پرداخت کنید، می‌توانید هزینه انجام هر جلسه درمانی را به‌طور جداگانه بپردازید که می‌تواند از نظر مالی مقرون به صرفه باشد، البته در صورتی که این کار را حساب شده انجام دهید.

ضمناً باید توجه داشته باشید که بیشتر شرکت‌های بیمه انجام لیزر مو های زائد را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. علتش هم آن است که لیزر مو های زائد برای از بین بردن موهای بدن اصولاً یکی از روش‌های زیبایی محسوب می‌شود. بنابراین شما باید خودتان هزینه انجام لیزر مو های زائد را بپردازید.

اثر گذاری انواع لیزر موهای زائد

اثر لیزر بر مو های زائد صورتاز زمان معرفی رفع موی زائد لیزری در دهه 1970 پیشرفت‌هایی در تکنولوژی انجام شده است تا برای طیف گسترده‌تری از افراد نتایج بهتر و مؤثری را فراهم سازد.

امروزه در درمان رفع موی زائد تعدادی از انواع مختلف لیزر در دسترس است. این مقاله نگاه مختصری به انواع اصلی لیزرهای موجود در کلینیک‌های رفع موی زائد، چگونگی عمل کردن آن‌ها، مزایا و مضرات استفاده از هرکدام از این لیزرها خواهد داشت.

دستگاه لیزر روبی برای رفع موی زاید

لیزر مو های زائد با لیزر روبیاین نوع از لیزر یکی از وسایل قدیمی است اما هنوز هم استفاده می‌شود. لیزرهای روبی با ساطع کردن پرتوهای قرمزرنگی عمل می‌کند که هدفشان ملانین موجود در فولیکول‌های مو و ناتوان ساختن سلول‌های موی در حال رشد است.

این کار مانع ادامه یافتن رشد مو می‌شوند. نتایج استفاده از لیزرهای روبی بسیار طولانی‌مدت هستند. با اعمال تغییراتی در این وسیله قدیمی انواع جدید آن با قطعه جانبی خنک‌کننده به بازار عرضه‌شده است.
این قطعه جانبی سطح گرمای حس شده بر روی پوست را کاهش می‌دهد.

متأسفانه روبی به‌اندازه ماشین‌های دیگر پیشرفته نیست و بنابراین به نواحی که می‌تواند درمان کند محدود می‌شود.

این نوع لیزر تنها برای افراد با پوست روشن و موی زائده تیره کارایی دارد چرا که پارامترهای آن برای هدف قرار دادن پوست‌های تیره‌تر قابلیت تغییر ندارند.

لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زاید

لیزر کردن مو های زائد با الکساندریتاین لیزر از لیزر روبی قدرت بیشتری دارد زیرا طول پالس طولانی‌تری دارد که می‌تواند به‌طور عمیق‌تر در فولیکول‌های مو نفوذ نماید.

این نوع لیزر با گرم کردن ساقه مو و ناتوان ساختن رشد از فولیکول‌ها در فاز رشد فعال عمل می‌کند که به معنای آن است که نتایج در کوتاه‌مدت مؤثرتر هستند.

با استفاده از این نوع لیزر تعداد جلسات درمان بیشتری لازم است چراکه میزان ماندگاری نتایج به‌اندازه لیزرهای دیگر نیست. هم‌چنین این نوع لیزر برای افراد تیره پوست مناسب نیست چرا که منجر به سوختگی و تاول می‌شود.

البته دستگاه های لیزر جدید الکساندریت خنک کننده قوی دارند و نیز برای تیپ پوست تیره هم کارایی دارند.همچنین شرکت هایی هستند که الکساندریت را با قدیت نفوذ بالا در فولیکول مو ساخته اند.

لیزر ان دی یاگ برای حذف مو های زائد

لیزر ان دی یاگ ( ND YAG) برای رفع موی زائد

این لیزر دو نوع متفاوت از نور را ساطع می‌کند یک نوع از نورها نفوذ عمیق‌تری داشته تا فولیکول‌های عمقی‌تر پوست را مورد هدف قرار دهید

درحالی‌که اشعه دیگر فولیکول‌های نزدیک‌تر به سطح پوست را درمان می‌کند. برای راحتی بیشتر اشخاص و محافظت از پوست در برابر سوختگی قطعه خنک‌کننده به این لیزر اضافه‌شده است.

این لیزر برای پوست‌های تیره‌تر و جوانسازی پوست مناسب است.

لیزر دیودی برای حذف مو های زائد

لیزر دیود (diode) برای حذف موهای زائد صورت و بدن

این لیزر توسط مجموعه‌ای از نیمه‌رساناهایی عمل می‌کند که باهم برای ساختن یک پرتو منسجم از نور استفاده می‌شوند. این لیزر طیفی طولانی دارد و می‌تواند عمیق‌تر نفوذ کرده تا فولیکول‌ها را هدف قرار دهد.

این خاصیت آن را برای پوست‌های تیره‌تر مناسب می‌سازد البته برای پوستهای روشن هم کاربرد خوبی دارد. هم‌چنین نتایج آن ماندگارتر است.

لیزر های دیود قبلا درد زیادی داشتند به خاطر سیستم ضعیف خنک کننده وست اما در سیستم های جدید ایزر موی زائد دیود هیچ گرمایی بر روی پوست ایجاد نمی‌شود و هیچ درد و ناراحتی در پی نخواهد داشت.برای شناخت مناسب‌ترین نوع لیزر برای رفع موی زائد می‌بایست با یکی از مراکز رفع موی زائد مشورت نمایید.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن