از بین بردن موهای زائد بدن با استفاده از لیزر درمانی به چه صورت انجام می گیرد؟

لیزر درمانی به‌طور رسمی اولین بار از اواسط دهه 90 میلادی برای از بین بردن حذف موهای زائد بدن بدن مورد استفاده قرار گرفت و از آن زمان تا کنون استفاده از آن در میان افراد بزرگ سال رشد روز افزونی داشته و مرتباً بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.

با گذشت زمان به تدریج اثر گذاری و ایمنی آن از سوی عموم مردم پذیرفته شد که مطالعات بالینی انجام شده در این زمینه هم از آن حمایت می‌کنند و شواهد علمی و دقیق برای اثبات این مسئله را در اختیار ما قرار داده‌اند.

 در ادامه سعی می‌کنیم تعریف و توصیف دقیق از لیزر درمانی برای حذف موزهای زائد ارائه داده و طریقه عملکرد و توسعه و پیشرفت این فناوری در طول سال‌ها را توضیح دهیم.

لیزر درمانی از بین بردن حذف موهای زائد بدن بدن چیست؟

لیزر کردن مو های زائد با الکساندریتلیزر درمانی روشی است که در آن حذف موهای زائد بدن و ناخواسته در بدن توسط فرآیندی به نام نور گرمایی به صورت انتخابی از بین می‌روند.

نور گرمایی یا Photothermalysis به فرآیندی گفته می‌شود که در آن محل مورد نظر تحت تابش نور لیزر قرار گرفته و به این صورت فولیکول‌های زیر پوست دچار آسیب می‌شوند. این آسیب دیدگی و از بین رفتن فولیکول‌های مو باعث از بین رفتن خود مو و نهایتاً افتادن آن می‌شود.

نور گرمایی انتخابی

ملانین در پوستنور مرئی و غیرمرئی (مادون قرمز) در این روش رنگ‌دانه‌های سیاه پوست را که به آن‌ها ملانین گفته می‌شود، هدف قرار می‌دهند. ملانین همان چیزی است که به پوست و موی ما رنگ می‌بخشد.

به‌طور معمول میزان ملانین یافت شده در اطراف فولیکول بیشتر از دیگر نواحی می‌باشد. ملانین‌ها نور مرئی و غیرمرئی را دریافت کرده و گرم می‌شوند.

با جذب گرما، فولیکول مرتباً گرم‌تر شده و در نهایت آن قدر این میزان گرما بالا می‌رود که فولیکول نابود می‌شود. نابودی فولیکول باعث در آمدن مو از ریشه شده و معمولاً 1 تا 2 هفته پس از درمان می‌افتد.

فرآیند استفاده از نور گرمایی انتخابی به این صورت است که بسته به ناحیه مورد نظر، درجه روشنایی پوست و رنگ موی فرد، طول موج مشخصی برای لیزر انتخاب می‌شود.

فولیکول مو

فرآیند حذف مو های زائد با لیزرفولیکول‌های مو در واقع همان تولید کننده اندام‌های پوستی هستند که توسط حجم انبوهی از سلول‌های دائماً در حال تکثیر ملانوسیت محاصره شده‌اند. وظیفه سلول‌های ملانوسیت تولید ملانین است.

رشد مو

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که چرخه عمر مو، دارای 3 مرحله است.

1.      دوره رشد که به آن آناژن (anagen) می‌گویند.

2.      دوره گذار یا انتهای دوره رشد که با آن کاتاژن (Catagen) می‌گویند

3.      دوره استراحت که به آن تلوژن (Telogen) می‌گویند.

موهایی که در نقاط مختلف بدن قرار دارند، در مراحل مختلف هستند و زمان و طول دوره‌های مختلف آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. طول دوره رشد در بخش‌های مختلف بدن متفاوت است. البته تمام این‌ها از هر فرد تا فرد دیگر نیز می‌توانند متغیر باشند.

در جدول زیر مقادیر متوسط طول این دوره‌ها آمده است

ناحیه تلوژن کاتاژن طول
ابرو 3 ماه 1 الی 2 هفته 10 ماه
گوش‌ها 3 ماه 1 الی 2 هفته 10 ماه
چانه 10 هفته 2 الی 3 هفته 14 ماه
بالای لب 6 هفته 2 الی 3 هفته 5 ماه
زیر بغل 3 هفته 2 الی 3 هفته 5 ماه
کشاله ران 3 ماه 2 الی 3 هفته 8 ماه
دست‌ها 16 هفته 2 الی 3 هفته 10 ماه
پاها 24 هفته 3 الی 6 هفته 24 هفته

چرخه رشد مو لیزر درمانی برای کاهش و از بین بردن مو قادر است موهای ناحیه مورد نظر را با سرعت نسبتاً زیادی از بین ببرد ولی تنها بر روی موهایی که در مرحله رشد فعال قرار دارند تأثیر دارد.

به همین دلیل است که تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای دست یابی به کاهش مؤثر و بالای تراکم مو، بیش‌تر از یک عدد است. تخمین تعداد درمان‌های دقیق مورد نیاز برای از بین بردن مو امری غیرممکن است چرا که تعداد جلسات درمانی بسته به عوامل مختلف دارد.

انواع مختلف لیزر موی زائد بدن

در حال حاضر دستگاه‌های مختلفی برای از بین بردن حرفه‌ای حذف موهای زائد بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله انواع لیزرهایی که برای از بین بردن حذف موهای زائد بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به روبی، الکساندریت، دیود و ان دی یاگ اشاره کرد.

تمام این لیزرها از قوانین و اصول کلی مشخص تبعیت می‌کنند و در واقع تفاوت اصلی آن‌ها در طول موجی است که تولید می‌کنند و برای از بین بردن فولیکول‌های زیر پوستی، مورد استفاده قرار می‌دهند.

واحد سنجش طول موج نور و امواج رادیوی مادون قرمز نانومتر است که به معنی یک میلیاردم یک متر می‌باشد. با این توصیفات اکنون ذهنیت بهتری می‌توان از لیزر درمانی داشت. تمام لیزرهای مورد استفاده برای از بین بردن مو از طول موج‌هایی میان 700 تا 1400 نانومتر بهره می‌برند.

این بحث که کدام یک از این لیزرها بهترین عملکرد را دارد، بستگی به نوع پوست، محل مورد نظر برای درمان، رنگ موها و خود فرد دارد.

لیزر درمانی برای حذف حذف موهای زائد بدن چه تغییراتی کرده است؟

در گذشته استفاده از لیزر درمانی برای از بین بردن حذف موهای زائد بدن تنها برای کسانی قابل کاربرد بود که پوست‌هایی روشن و موهایی تیره رنگ داشته باشند.


شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائدعلت این امر آن است که
موهای تیره‌تر دارای ملانین بیشتری در فولیکول خود هستند که طبق آن چه پیش‌تر توضیح داده شد، ملانین بیشتر به معنی جذب نور بیشتر و ایجاد گرمای بیشتر خواهد بود.

در نتیجه موهای تیره‌تر به‌طور مؤثرتری با استفاده از لیزر درمانی نابود می‌شوند. البته روشن بودن پوست یا به عبارتی تضاد زیاد میان رنگ پوست و رنگ مو هم عاملی بسیار مهم در میزان اثر گذاری لیزر درمانی است.

با این حال با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، لیزر درمانی نیز دچار تغییر و تحولاتی شد که ایمنی، قابلیت‌ها، کاربردها و اثر لیزر ان دی یاگ برای موهای زائد بدنگذاری آن را افزایش داد. نتیجه این تغییرات آن بود که لیزر درمانی برای درمان و از بین بردن حذف موهای زائد بدن بر روی پوست‌های تیره رنگ نیز کاربرد پیدا کرد.

پیشرفته‌ترین و آخرین فناوری لیزر درمانی که برای حذف حذف موهای زائد بدن ارائه شده است، ان دی یاگ (Nd: YAG) نام دارد. ان دی یاگ به‌طور اختصاصی برای درمان پوست‌های برنزه که تیره‌تر از پوست‌های سفید هستند طراحی شده است.

از لیزر ان دی یاگ به‌طور گسترده برای حذف موهای مردم آسیای شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان آن را سالم‌ترین و ایمن‌ترین گزینه برای آن‌ها دانست.

البته قابل ذکر است که لیزر درمانی هنوز برای از بین بردن کسانی که موهای روشن، خاکستری یا سفید دارند اثر گذاری بالایی ندارد و امید است که در آینده با پیشرفت‌های بیشتر این مسئله هم حل شود.

اعتبار و تأیید لیزر درمانی

لیزر حذف سلولیتسازمان غذا و داروی آمریکا یا همان FDA لیزر درمانی را تأیید کرده است. بنابراین هنگام استفاده از لیزر درمانی بهتر است ابتدا دستگاه مورد نظر را بررسی کنید و مطمئن شوید که این دستگاه توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تأیید شده است.

البته نظارت بر کیفیت کار کسانی که با این دستگاه‌ها و تجهیزات کار می‌کنند به‌اندازه خود دستگاه‌ها نیست، بنابراین اولین مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید کفایت متخصصی که قرار است لیزر درمانی را انجام دهد، می‌باشد.

اگر چه بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که لیزر می‌تواند باعث حذف و از بین بردن دائمی موها شود، باید بدانید که این مسئله توسط مطالعات علمی و مراجع رسمی هنوز تأیید نشده است. در واقع سازمان غذا و داروی آمریکا لیزر درمانی را به عنوان یک روش کاهش موی دائمی می‌داند نه حذف موی دائم.

 

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، ، دندانپزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعاتی در این صفحه یا هر جای دیگری در این وب سایت ارائه نمی دهد.

بخشی از مطالب مرتبط و تکمیلی

بستن