نحوه تزریق بوتاکس صورت

جلسات درمانی لیزر مورد لازم برای حذف موهای زائد چه تعداد است؟

اگر در مورد لیزر درمانی حذف موهای زائد تحقیق کرده باشید و در این باره حتی یک مقاله هم خوانده باشید، حتماً می‌دانید که جلسات درمانی لیزر متعدد مورد نیاز است.

ولی چرا؟ در ادامه به این سؤال پاسخ می‌دهیم. ولی پیش از هر چیز باید طریقه عملکرد لیزر درمانی را درک کنیم و بدانیم که اصول و قوانین علمی که در لیزر درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند کدام ها هستند.با ما همراه باشید تا شاهد کشف و رمز گشایی این روش درمانی پیشرفته باشید.

فرآیند حذف مو های زائد با لیزر

لیزر درمانی چطور عمل می‌کند؟

لیزر از طریق ارسال نورهای لیزر با طول موج مشخص به محل مورد نظر از پوست انجام می‌شود. این لیزر که نورهایی با طول موج مشخص را ارسال می‌کند ملانین‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد.

ملانین‌ها در واقع همان رنگ دانه‌ها و مواد تیره کننده پوست و مو هستند. تراکم ملانین در بخش‌های مختلف بدن متفاوت است. حضور ملانین در اطراف ریشه مو معمولاً بیشتر از دیگر نقاط است.

از طرف دیگر ملانین‌ها به دلیل سیاه بودن جذب نور بالایی دارند. در نتیجه زمانی که لیزر به پوست تابانده می‌شود این رنگ دانه‌ها انرژی لیزر را به‌طور کامل به خود جذب کرده و گرم می‌شوند.

همان طور که گفته شد این ملانین‌ها با تراکم زیاد در اطراف ریشه مو و فولیکول قرار گرفته‌اند. گرم شدن ملانین‌ها در این ناحیه باعث آسیب رسیدن به فولیکول و در نتیجه از بین رفتن آن می‌شود.

مدتی بعد از نابودی فولیکول‌ها (معمولاً 1 تا 2 هفته بعد)، موهای بدون فولیکول از پوست جدا شده و می‌ریزند.

درجه روشنایی پوست و مو ایده آل برای لیزر مو های زائدمتأسفانه به همین دلیل است که انجام لیزر درمانی برای کسانی که پوست‌های تیره رنگ‌تر دارند چندان مناسب در نظر گرفته نمی‌شود.

پوست‌های تیره به‌طور طبیعی ملانین بیشتری دارند که باعث می‌شود پوست آن‌ها نور بیشتری را از لیزر به خود جذب کند. این مشکل علاوه بر آن که باعث عدم رسیدن نور به فولیکول پوست می‌شود، باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی خود پوست هم می‌گردد.

البته با پیشرفت بسیار سریع فناوری در دوران ما و با توجه به محبوبیت روز افزون لیزر درمانی، پس از چند سال از گذشت ورود دستگاه‌های لیزر درمانی معمولی، دستگاه‌های لیزری اختراع و ایجاد شدند

که مشکل تراکم بالای ملانین در پوست را هم برطرف کردند. در نتیجه اکنون ما دستگاه‌های لیزر درمانی را در اختیار داریم که قادرند هم پوست‌های روشن و هم پوست‌های تیره رنگ را درمان کنند.

با این حال باید به این نکته اشاره کنیم که چه با دستگاه‌های جدید و چه با دستگاه‌های قدیم، به هر حال انجام لیزر درمانی برای افرادی که موهای روشن، مانند سفید، بلوند و قرمز دارند، غیرممکن می‌باشد.

شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائدعلت آن هم باز مربوط به تراکم ملانین می‌شود. این افراد عکس مشکل افرادی با پوست‌های تیره را دارند. کسانی که موهای روشن دارند، رنگ دانه‌های بسیار کمی در موهایشان دارند که باعث می‌شود هدف گیری فولیکول‌های مو از طریق لیزر درمانی ناممکن شود.

چرخه رشد مو

چرخه رشد موها چگونه است؟

چرخه رشد مو شامل 3 مرحله می‌شود. مرحله رشد که آناژن نام دارد. انتهای مرحله رشد که به آن کاتاژن می‌گویند و مرحله خواب و استراحت که نامش تلوژن می‌باشد.

زمانی که مو در آناژن قرار دارد، در واقع در مرحله رشد فعال است. در این مرحله سلول‌های پاپیلا شروع به تقسیم می‌کنند تا رشته‌های جدید مو را به وجود آورند.

در این مرحله فولیکول نیز خودش را به سطح بالاتر پوست یعنی درمال می‌آورد تا مواد مغذی مورد نیاز برای ساقه مو را تأمین کند. این مرحله می‌تواند از 1 تا 4 ماه ادامه داشته باشد. پس از این مرحله، کاتاژن است.

کاتاژن مرحله‌ای است که به آن مرحله گزار هم می‌گویند. این مرحله بسیار کوتاه‌تر از مرحله آناژن است و تقریباً 2 هفته به طول می‌انجامد. در کاتاژن در واقع فولیکول مو کوچک می‌شود و از پاپیلا جدا می‌گردد.

با این کار، ساقه مو دیگر از خون نمی‌تواند تغذیه کند و اتصال آن از منبع تغذیه‌اش جدا می‌شود. با کوچک شدن فولیکول، مو هم به سمت بیرون و بالا هل داده می‌شود

پس از اتمام مرحله گزار، مرحله استراحت فولیکول فرا می‌رسد. در این مرحله فولیکول عملاً فعالیت خاصی از خود نشان نداده و در حدود 1 تا 4 ماه در همین حالت باقی می‌ماند. پس از این دوره مو دوباره فعال شده و شروع به رشد می‌کند.

پس از آن انتها و پایه مو از ریشه مو جدا شده و می‌ریزد تا طی چند هفته بعد رشد و ایجاد موی جدید آغاز گردد. یعنی پس از اتمام دوره تلوژن، مرحله آناژن دوباره آغاز می‌گردد و چرخه رشد مو تکرار می‌شود.

طول چرخه رشد موها

طول دوره رشد مو بستگی به عوامل مختلفی دارد. مهم‌ترین این عوامل محل مورد نظر برای درمان است. یعنی بخشی از بدن که قرار است موهای زائد و ناخواسته آن درمان گردد بیش‌ترین تأثیر را بر تعیین طول مدت چرخه رشد مو دارد. 

بر همین اساس جدولی تنظیم شده است که می‌توانید طول مدت چرخه موها در بخش‌های مختلف را مشاهده کنید

نواحی مختلف بدن تلوژن کاتان طول کلی چرخه
ابرو 3 ماه 1 تا 2 هفته 10 ماه
چشم‌ها 3 ماه 1 تا 2 آ هفته 10 ماه
چانه 10 هفته 2 تا 3 هفته 14 ماه
بالای لب 6 هفته 2 تا 3 هفته 5 ماه
زیر بغل 3 هفته 2 تا 3 هفته 5 ماه
کشاله ران 3 ماه 2 تا 3 هفته 8 ماه
دست‌ها 16 هفته 2 تا 3 هفته 10 ماه
پاها 24 هفته 3 تا 6 هفته 11 تا 12 ماه

با آن که جدول بالا به‌طور تقریباً میزان متوسط طول مدت چرخه رشد مو در نقاط مختلف بدن را نشان می‌دهد ولی باز هم باید توجه داشته باشید که این زمان برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. در واقع طول مدت چرخه رشد مو به صورت ژنتیکی تعیین شده است.

بنابراین حالا فهمیدیم که انجام لیزر درمانی روی قسمت‌های مختلف تأثیرات مختلفی دارد که بخشی از آن به دلیل طول مدت چرخه رشد مو است.به همین دلیل طول مدت زمان بین جلسات درمانی لیزر و حتی خود جلسات درمانی لیزر هم می‌توانند از این مسئله که درمان روی چه بخشی از بدن انجام گرفته است، تأثیر گیرند.

جلسات درمانی لیزر به تراکم موها بستگی دارد

دیگر عوامل مؤثر بر روی تعداد جلسات درمانی لیزر

تراکم موها: اصلاً جای تعجبی ندارد که بدانیم تراکم موها تأثیر مستقیم بر تعداد جلسات درمانی لیزر دارد.

مشخص است که هر چه تراکم موها در ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرد بیشتر باشد، تعداد جلسات درمانی لیزر بیشتری هم برای از بین بردن موهای زائد و رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز خواهد بود.

رشد موهای جدید: بعضی از فولیکول‌های مو از همان ابتدای تولد رشد می‌کنند و خود را نشان می‌دهند ولی دسته‌ای دیگر از موها هم هستند که به صورت غیرفعال در زیر پوست به عمر خود ادامه می‌دهند.

ممکن است در طول لیزر درمانی به دلایل مختلف این موهای غیرفعال تحریک شوند و به حیات مجدداً باز گردند. فعال شدن این موها باعث می‌شود که شما پس از جلسه درمانی رشد مجدد موها در ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته است را مشاهده کنید.

افزایش رشد مو لیزر موهای زائدرشد مجدد موها: برخی از فولیکول‌ها ممکن است از درمان جان سالم به در برند. این موها بعدتر دوباره رشد خواهند کرد.

واکنش فردی: بر اساس داده‌های مختلف بالینی که به دست آمده است این مسئله کاملاً پذیرفته شده که تخمین دقیق تعداد جلسات درمانی لیزر مورد نیاز و میزان اثر گذاری لیزر درمانی حذف موهای زائد برای هر فرد غیرممکن است.

حتی کسانی هم که شرایط ایده آل برای از بین بردن فولیکول‌های موی خود را با استفاده از لیزر درمانی دارند، باز هم ممکن است نتیجه‌ای که انتظارش را دارند دریافت نکنند.

به همین دلیل باید به‌طور کلی درک کنید که نتیجه لیزر درمانی برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

در نهایت با توجه به تمام چیزهایی که گفتیم و تمام شک و شبهه‌ها و اما و اگر ها در مورد دریافت نتیجه مورد نظر از لیزر درمانی،

توصیه می‌کنیم که حتماً پیش از انجام لیزر درمانی یک جلسه آزمایشی آن را بر روی پوست خود امتحان کنید تا علاوه بر مشاهده میزان اثر گذاری، با جوانب دیگر این درمان، عوارض جانبی احتمالی و … آشنا شوید.

موزدایی در ویکی پدیا فارسی

تزریق ژل لب و صورت

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، دندانپزشکی یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ و هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعات در این وب سایت ارائه نمی شود.

بخشی از مطالب مرتبط و تکمیلی

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن