از بین بردن موهای زائد بدن با استفاده از لیزر چقدر موثر و رضایت بخش است؟

متأسفانه آن قدر در مورد از بین بردن موهای زائد بدن بدن با لیزر شایعات و بحث‌های مختلف مطرح شده است که اکنون دیگر به سختی می‌توان تشخیص داد که این روش درمانی چقدر مؤثر است!همچنین سطح رضایت مشتریانی که از لیزر درمانی استفاده کرده‌اند نیز تا حد زیادی نامشخص و مبهم باقی مانده است.

خوشبختانه در سال‌های اخیر چندین مطالعه و تحقیق در مورد لیزر درمانی انجام شده است که باعث شده ابهامات در مورد این روش کاهش پیدا کند و میزان رضایت حقیقی بیماران از لیزر درمانی و کاهش تراکم موها مشخص گردد.

از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر تا چه حد مؤثر است؟

لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد بدنلیزر درمانی همچنان یک بحث پیچیده و مبهم محسوب می‌شود. در حالی که برخی مدعی هستند طرز کارکرد و طریقه عملکرد آن را به‌طور کامل درک کرده‌اند

و می‌توانند تضمین کنند که مشتریان بهترین نتیجه را از این روش دریافت خواهند کرد، برخی مسائل وجود دارند که هنوز پاسخ درستی برای آن‌ها یافت نشده است.

تناقض نهفته در از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر وجود دارد که باعث شده گاهی لیزر درمانی باعث کاهش و حذف موها شده و در مواردی نادر افزایش تولید مو را تحریک می‌کند.

مو ها و پوست های مناسب برای لیزر مو های زائدعلاوه بر آن باید گفت که لیزر درمانی تنها برای برخی افراد مؤثر است و بهترین کارکرد خود را زمانی نشان می‌دهد که درمان بر روی پوست‌های روشن و موهای تیره و کلفت انجام گیرد.

این دو مسئله همچنان حل نشده باقی مانده‌اند و سؤالات بسیاری را در مورد لیزر درمانی مطرح می‌کنند. ولی با صرف نظر کردن از این موارد استثنا که اشاره شد،

به‌طور کلی از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر تا چه حد تأثیر گذار است و چه انتظاری باید از آن داشته باشیم؟

مطالعات انجام شده در مورد اثر گذاری از بین بردن موهای زائد بدن بدن با لیزر

مطالعه اول،71 درصد رضایت مشتریان

این مطالعه در سال 2003 انجام شد. در این مطالعه از بیمارانی که تحت لیزر درمانی با پالس بلند روبی، الکساندریت و ان دی یاگ قرار گرفته بودند سؤال‌هایی پرسیده شد و میزان رضایت آن‌ها از 0 تا 10 ارزیابی گردید.

امتیاز 0 به این معنی بود که بیمار احساس می‌کرد نتیجه حاصل از لیزر درمانی بسیار پایین‌تر از سطح انتظار او بوده و نسبت به روش‌های دگر حذف موهای زائد عملکرد بسیار بدتری داشته است.

این در حالی است که امتیاز 10 مفهومی خلاف آن دارد و نشان می‌دهد که بیمار معتقد بوده که از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر بسیار بهتر از روش‌های دیگر عمل کرده است.

در بخش نتیجه گیری این مطالعه آمده است که: «بیماران در مورد از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر 71 درصد رضایت داشتند.»

باید دقت داشته باشید که 71 درصد رضایت از نتیجه بسیار عالی است. زمانی که این روش را با الکترولیز حذف موهای زائد مقایسه کنیم، متوجه برتری 8.6 درصدی لیزر خواهیم شد. همچنین این روش نسبت به استفاده از موم مو بر 7.8 درصد رضایت بیشتری در میان مشتریان داشته است.

به‌طور کلی می‌توان گفت که طبق این مطالعه بیماران استفاده از از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر را بر استفاده از روش‌های دیگر مانند موم موبر یا الکترولیز حذف مچ‌های زائد، ترجیح داده‌اند.

اگر چه نتایج به دست آمده از مطالعات و نظر سنجی‌ها مثبت بودند، ولی از این حقیقت که محققین این مطالعه در حال همکاری با مراکز لیزر درمانی بوده‌اند را نمی‌توان صرف نظر کرد.

البته این مسئله را نمی‌توان دلیلی بر اشتباه بودن نتایج مطالعه دانست ولی می‌توان چنین در نظر گرفت که محققان در مورد نتایج احتمالاً اختلاف نظرهایی داشته‌اند.

به علاوه در مورد جزئیات این مطالعه و اینکه این مطالعه به چه صورت و با چه روشی انجام شده است، اطلاعاتی وجود ندارد. بنابراین نمی‌توان بر روی نتایج این مطالعه یاد تکیه کرد

و داده‌های به دست آمده را معتبر دانست. در واقع این نتایج را می‌توان بیشتر به عنوان یک نمونه از سلیقه مردم در نظر گرفت.

مطالعه دوم: 84 درصد سطح رضایت بیماران برای پوست‌های تیره رنگ با استفاده از لیزر ان دی یاگ

در این مطالعه که در سال 2012 منتظر شد، 50 بیمار با پوست‌های بسیار تیره که در مقیاس فیتزپاتریک در گروه 6 قرار داشتند، با استفاده از لیزر ان دی یاگ برای حذف موهای زائد و ناخواسته در بخش‌های مختلف بدن درمان شدند.

پس زا انجام درمان از آن‌ها خواسته شد که میزان رضایت خود از درمان را از مقیاس 0 تا 10 اندازه گیری کنند. در این نظر سنجی عدد 0 به معنی عدم رضایت کامل و عدد 10 به معنی رضایت کامل بود.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان می‌داد که بیشتر مشتریان نظر مثبتی در مورد لیزر درمانی داشتند. به‌طور کلی تمام بیماران از لیزر ان دی یاگ راضی بودند و میزان متوسط نرخ رضایت آن‌ها از 0 تا 10، 8.42 اندازه گیری شد.

این مطالعه جامعه آماری گسترده‌تری در اختیار داشت که شامل 50 بیمار بود و در نتیجه آن را می‌توان منبع بهتر و قابل اعتماد تری برای بررسی میزان رضایت‌مندی مشتریان از لیزر درمانی دانست.

برای درک بهتر نتایج این مطالعه شاید بد نباشد کمی اطلاعات پیش زمینه‌ای داشته باشیم. لیزر ان دی یاگ یک فناوری جدید است که به کسانی که پوست‌های تیره رنگ دارند اجازه داده است مانند دیگران از از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر استفاده کنند.

لیزر ان دی یاگ برای حذف مو های زائدلیزر ان دی یاگ از طول موج‌های بلندتری استفاده می‌کند که در نتیجه باعث می‌شود کسانی که پوست‌های تیره رنگ دارند بتوانند بدون هیچ گونه عارضه جانبی از انجام لیزر درمانی، موهای زائد خود را مانند دیگران از بین ببرند.

نتیجه گیری از دو مطالعه مذکور

صادقانه باید گفت که در مورد لیزر درمانی مطالعات و شواهد علمی کافی و مستحکمی وجود ندارد که بتوان بر اساس آن در ورد میزان اثر گذاری و رضایت مشتریان پس از درمان یک نظر قطعی داد.

یکی از این مطالعات در حالی انجام شده است که محققان آن در مورد نتایج آزمایش اختلاف نظر داشته‌اند و دیگری به این صورت انجام شده است

مقیاس فیتزپاتریککه تمرکز بر روی لیزر درمانی ان دی یاگ آن هم بر روی پوست‌های تیره در درجه 6 مقیاس فیتزپاتریک بوده است.

البته اگر بحث میزان رضایت مشتریان را کنار بگذاریم، می‌توان ده‌ها مطالعه در مورد لیزر درمانی یافت که در آن‌ها ایمنی و اثر گذاری لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد بدن بدن مورد بررسی قرار گرفته است.

ولی به هر حال اگر از جزئیات نتایج و بررسی علمی مطالعات بگذریم، می‌توان گفت که با توجه به نتایج مثبت هر دو مطالعه و درصد بالای رضایت مشتریان در هر دو مورد، لیزر درمانی توانسته است در رسیدن به هدف خود موفق عمل کند و رضایت بیماران برای از بین بردن موهای زائد بدن بدن که حاصل شده است، به دست آورد.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن