مزایای ایمپلنت فوری دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دندانی معمولی دارد؟

اگر یکی از دندان های شما افتاده است و موقع خندیدن جلوه خوبی ندارد از مزایای ایمپلنت فوری دندان بهره مند شوید و لیزر دندانپزشکی هم مراقبت کمتری برای شما ایجاد می کند

 افراد زیادی هستند که ممکن است یک یا چند دندان را از دست داده باشند. ممکن است هنگام باز کردن دهان، حرف زدن یا خندیدن جای خالی چند دندان در فک بالا یا پایین مشخص باشد. برخی هم هنوز با چنین مشکلی مواجه نشده‌اند ولی می‌ترسند که به زودی به این مشکل دچار شوند. از مزایای ایمپلنت فوری دندان این است که بیمار می‌تواند در یک روز ظاهر دندان‌هایش را کاملاً مرتب و درست کند.

البته گزینه‌های دیگری هم برای جایگزین کردن دندان وجود دارد. مثلاً خیلی‌ها ترجیح می‌دهند از دندان مصنوعی استفاده کنند و برخی هم به دنبال استفاده از بریج دندانی می‌روند.

[amp-cta id=”10681″]

ولی اصولاً کسی که می‌خواهد دندانش را جایگزین کند، احتمالاً دوست ندارد آن را با یک دندان مصنوعی یا بریج دندانی تغییر دهد.

به خصوص تصور استفاده از دندان مصنوعی و تمام مشکلات و دردسرهایی که دارد باعث می‌شود کسی علاقه زیادی به استفاده از این روش نداشته باشد.

مزایای ایمپلنت فوری بر روش‌های دیگر

معمولاً کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند با مشکلات زیادی هم باید دست و پنجه نرم کنند. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اشکالات استفاده از دندان مصنوعی این است که پس از گذشت مدتی، دندان مصنوعی دیگر در جایش درست قرار نمی‌گیرد.

این مشکلی است که به واسطه استفاده از ایمپلنت به‌طور کامل برطرف می‌شود. ایمپلنت دندانی در واقع در داخل فک کاشته می‌شود. از ایمپلنت برای حمایت از بریج دندانی ثابت یا دندان مصنوعی می‌توان استفاده کرد.

دندان مصنوعی جزئی

ایمپلنت دندانی باید با دقت و مراقبت بسیار زیاد انجام شود. برای این کار متخصص دندانپزشک باید به‌طور کامل دهان،

دندان و بافت‌های محل مورد نظر را معاینه کند و با توجه به شرایط آن‌ها بهترین روش را برای کاشت ایمپلنت پیدا کند.

گاهی در این معاینات و بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود که بیمار دچار کمبود بافت استخوانی در ناحیه فک است.

این مشکل معمولاً برای کسانی که دندانشان را برای مدت زیادی از دست داده‌اند، اتفاق می‌افتد.

زمانی که بیمار دچار تحلیل بافت‌های استخوانی در ناحیه فک و در محل مورد نظر شده است، دندانپزشک نمی‌تواند به‌طور مستقیم اقدام به کاشت ایمپلنت در آن جا کند. پیش از هر چیز دندانپزشک باید بافت‌های استخوانی را مستحکم‌تر کند.

این کار با استفاده از پیوند استخوانی در فک انجام می‌شود. پیوند استخوانی، بافت محکم، عریض و کافی را برای کاشت ایمپلنت در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.
  کاشت ایمپلنت دندان به شیوه همه در 4 چیست و این روش چه مزیت‌هایی دارد؟

پیوند استخوان فکتعداد ایمپلنت‌هایی که هر بیماری نیاز دارد بستگی به شرایط دارد. به علاوه اینکه نوع بریج دندانی و تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند هم از عوامل تأثیر گذار دیگر محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت فوری دندانی آن است که در این روش بیمار لازم نیست مدتی بدون دندان سپری کند.

مزایای ایمپلنت فوری دندانی نسبت به ایمپلنت معمولی

گاهی بسته به شرایط لازم است که ابتدا دندانی که در داخل فک قرار دارد بیرون کشیده شود و به جای آن یک ایمپلنت قرار گیرد. این کار فرآیند کاشت ایمپلنت را کمی طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌کند. ولی می‌تواند یک مزیت هم داشته باشد.

گاهی دندان پزشک تصمیم می‌گیرد پیش از کاشت ایمپلنت و جراحی، دندان مورد نظر را بیرون بکشد.

در برخی موارد هم بهتر است بیرون کشیدن دندان هم زمان با کاشت ایمپلنت باشد. حتی گاهی می‌شود که بر روی این ایمپلنت تازه کاشته شده یک دندان موقت قرار داد تا زیبایی لبخند هم حفظ شود.

کشیدن دندان بدون درد با روش آتروماتیکدر این حالت، پس از آن که دوره بهبود ایمپلنت و بافت‌ها تمام شد و ایمپلنت به‌طور کامل با بافت‌های استخوانی اطرافش جوش خورد، دندان موقت با یک دندان دائمی و مستحکم تعویض می‌شود.

از مزایای ایمپلنت فوری دندانی این است که فرد در طول درمان هم می‌تواند دندان‌هایی زیبا و کاملاً طبیعی داشته باشد و به راحتی غذاها را جویده و بدون مشکل صحبت کند.

همه این‌ها در حالی است که فرد از مزایای ایمپلنت نسبت به روش‌های دیگر مانند دندان مصنوعی هم به‌طور همزمان بهره می‌برد.

ترمیم یک روزه دندان از مزایای ایمپلنت فوری

کاشت ایمپلنت توسط متخصص کاشت ایمپلنتاستفاده از مزایای ایمپلنت فوری در صورت امکان توسط دندانپزشک در نظر گرفته می‌شود. او با معاینه و بررسی شرایط امکان کمک گرفتن از ایمپلنت فوری را مشخص می‌کند.

در صورتی که استفاده از ایمپلنت فوری ممکن نباشد، او یک دندان مصنوعی موقت و قابل برداشتن را برای بیمار در طول درمان تجویز می‌کند.

همچنین استفاده از بریج دندانی موقت که در جای خالی دندان قرار می‌گیرد هم اخیراً رایج شده است.

به این کار بارگذاری فوری (Immediate Loading) نام دارد. در این روش پس از بیرون کشیدن دندان، یا پس از کاشت رابط ایمپلنت در داخل فک، یک بریج دندانی موقت برای پر کردن جای خالی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  طراحی لبخند و بازسازی آن با استفاده از ایمپلنت های دندانی چطور انجام می پذیرد؟

با استفاده از روش بارگذاری فوری، بیمار قادر خواهد بود در طول ترمیم و بهبود فک و جوش خوردن ایمپلنت با بافت‌های استخوانی، به‌طور معمول غذا بخورد، حرف بزند و ظاهر طبیعی دندان‌هایش را تا حد زیادی حفظ کند.

مزایای ایمپلنت دندانی

این فرآیند دقت و احتیاط زیادی می‌طلبد چرا که بریج دندانی مورد استفاده در این روش بر روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است ثابت می‌شود.

بنابراین کاشت ایمپلنت باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. این دقت در کار همچنین باعث می‌شود که ایمپلنت در طول دوره درمان از جایش تکان نخورد و به این طرف و آن طرف نرود.

به هر حال با آن که با استفاده از بریج دندانی موقت می‌توان جای خالی دندان را پر کرد، ولی باید توجه داشت که این یک روش موقت است! یعنی آن که پیش از اتمام دوره بهبود، این بریج دندانی باید با دندان دائم جایگزین شود.

استفاده از بریج ثابت یا انتخاب دندان مصنوعی غیرثابت

روش های مختلف ایمپلنت دندان مصنوعی بریجگاهی لازم است که یک ردیف کامل از دندان‌ها جایگزین شوند. در این حالت می‌توان از یک دندان مصنوعی غیرثابت استفاده کرد یا آن که می‌توان بریج ثابت دندانی را برای جایگزین کردن تمام دندان‌ها مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که قرار باشد از بریج ثابت دندانی استفاده شود، این بریج بر روی ایمپلنت‌هایی که در داخل فک کاشته شده‌اند، پیچ شده و ثابت می‌شود. البته برای ثابت کردن بریج همچنین می‌توان از مواد مخصوصی برای چسباندن آن به بریج استفاده کرد.

بریج دندانی که به این طریق به ایمپلنت متصل می‌شود، دیگر قابل جا به جا شدن نیست. یعنی فقط دندانپزشک است که می‌تواند بریج را از جایش بردارد.

گزینه دیگری که در مقابل استفاده از بریج وجود دارد آن است که شما از یک دندان مصنوعی غیرثابت استفاده کنید.

این دندان مصنوعی به کمک گیره‌هایی به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توان دندان مصنوعی را از جای خود در آورده و تمیز کرد.

در نهایت برای انتخاب بهترین روش برای جایگزین کردن دندان و بهره بردن از مزایای ایمپلنت فوری نیاز به مشاوره با یک دندانپشک است. او می‌تواند به شما کمک کند تا روشی که برای شما بهتر و مناسب‌تر هست را پیدا کنید.

  مشکلات ایمپلنت دندانی چیست و چطور می‌توان چنین مشکلاتی را برطرف کرد؟

کاشت دندانی ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن