موضوعات داغ

ایمپلنت برای دندان مصنوعی چقدر زمان لازم دارد و این کار به چه صورت انجام می‌شود؟

بهترین روش دائمی برای کاشت تعدادی دندان از دست رفته استفاده از ایمپلنت برای قرار دادن دندان مصنوعی است که اغلب اوقات خیلی راحت جای گذاری شده و با لیزر دندانپزشکی مراقبت کمتری دارد

امتیازدهی: 1.0/5. از 1 امتیاز.
لطفا صبر کنید...

 در حال حاضر افراد زیادی هستند که به استفاده از دندان مصنوعی نیاز دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور ایمپلنت برای دندان مصنوعی است. یعنی در این حالت دندان مصنوعی به همراه ایمپلنت دندانی به کار گرفته می‌شود.

استفاده از ایمپلنت برای دندان مصنوعی در حال حاضر یکی از رایج‌ترین و پر طرفدارترین روش‌ها و گزینه‌ها برای افرادی است که می‌خواهند دندان مصنوعی داشته باشند یا اینکه از قبل دندان مصنوعی دارند ولی دندانشان لق و شل شده است.

ایمپلنت برای دندان مصنوعی

با استفاده از ایمپلنت دندانی که به‌طور محکم و ثابت در جای خود در فک قرار گرفته است می‌توان دندان مصنوعی را هم محکم و ثابت در جای خود نگه داشت. به این صورت دندان مصنوعی دیگر شل نمی‌شود. همچنین مشکلات دیگر رایج دندان مصنوعی مثل گیر کردن غذا در آن و … هم کمتر پیش می‌آید.

مشکل لق شدگی و گیر کردن غذا در هنگام استفاده از دندان مصنوعی از مشکلات رایج هنگام استفاده از دندان مصنوعی قابل برداشت هستند.

مینی ایمپلنت برای دندان مصنوعیبسیاری از دندان‌پزشکان ایمپلنت برای دندان مصنوعی را به بیماران خود توصیه می‌کنند که مشکلات و درگیری‌های بسیار کمتری نسبت به استفاده از دندان مصنوعی موقت دارد. با وجود مزایای زیاد این روش، ولی بیماران در مورد آن همیشه نگران هستند.

مهم‌ترین نگرانی بیماران در مورد ایمپلنت برای دندان مصنوعی، مقدار زمانی است که این روش به طول می‌انجامد. ایمپلنت کردن به روش متداول معمولاً در حدود چند ماه طول می‌کشد.

به همین دلیل است که بسیاری از بیماران به دنبال روشی هستند که در آن ایمپلنت سریع‌تر کاشت شده و در نتیجه کاشت دندان مصنوعی زودتر به مرحله نهایی خود برسد.

ایمپلنت دندان فوری

در ایمپلنت دندان فوری شرایط به گونه‌ای تعیین می‌شود که بیمار مدت کوتاهی پس از کاشت ایمپلنت بتواند صاحب دندان شود. یعنی پس از آن که ایمپلنت دندان فوری با استفاده از عمل جراحی در استخوان فک قرار گرفت، می‌توان دندان مصنوعی جدید را با حمایت ایمپلنت دندانی در دهان قرار داد.

بیشتر بخوانید:  کاهش درد ایمپلنت به چه صورت امکان پذیر است و چه روش هایی می تواند آن را میسر کند؟

بنابراین دیگر لازم نیست بیمار چندین ماه صبر کند تا ایمپلنت با بافت‌های استخوانی اطرافش در استخوان فک یکپارچه شده و پیوند بخورد.


روش 4 ایمپلنتیکی از روش‌هایی که از ایمپلنت فوری می‌تواند استفاده کند روش 4 ایمپلنت است. در روش 4 ایمپلنت فقط از 4 ایمپلنت برای قرار دادن دندان مصنوعی استفاده می‌شود. همین مسئله یعنی استفاده از 4 ایمپلنت باعث شده که افراد زیادی به آن علاقه نشان دهند.

به علاوه روش 4 ایمپلنت از روش‌هایی است که هزینه نسبتاً مناسبی در انتها خواهد داشت. ایمپلنت‌هایی که در روش 4 ایمپلنت به کار گرفته می‌شوند به‌طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند.

این ایمپلنت‌ها زاویه و طول مشخصی دارند. به صورتی که بتوانند از موقعیت قرار گیری‌شان در استخوان فک بیش‌ترین بهره را ببرند.

محل قرار گیری ایمپلنت‌ها در فک طوری است که نیاز به مرحله یکپارچه سازی و جوش خوردن با بافت‌های اطراف از بین می‌رود.

عمل جراحی ایمپلنت برای دندان مصنوعی

روش 4 ایمپلنت دندان مصنوعیهمان طور که گفته شد در روش 4 ایمپلنت، پایه‌های ایمپلنت یا پست (در واقع به آن رابط می‌گویند) به صورت زاویه دار در استخوان فک قرار می‌گیرد. ولی چرا؟

این کار به دندانپزشک امکان می‌دهد که از رابط‌های ایمپلنت بلندتری برای کار خود استفاده کند. استفاده از رابط‌های ایمپلنت بلندتر به معنی استحکام و استقامت بیشتر ایمپلنت در انتهای کار خواهد بود.

از آن جا که ایمپلنت از دندان مصنوعی پشتیبانی می‌کند، می‌شود نتیجه گرفت که هر چه ایمپلنت محکم‌تر باشد، دندان مصنوعی هم محکم‌تر و باثبات‌تر خواهد بود.

علاوه بر بحث ثبات و استحکام دندان مصنوعی، وقتی ایمپلنت با رابط بلند در فک قرار داده می‌شود، احتمال حرکت و تکان خوردن ایمپلنت در فک بسیار کمتر خواهد بود. در نتیجه احتمال اینکه مرحله پیوند ایمپلنت با بافت‌های اطراف بدون هیچ اشکالی پیش رود بسیار زیاد خواهد بود.

به این ترتیب می‌توان بلافاصله پس از قرار دادن ایمپلنت در فک، دندان‌های مصنوعی جدید را هم در دهان قرار داد تا ضمن اینکه بیمار از دندان مصنوعی استفاده می‌کند، ایمپلنت هم با بافت‌های اطراف جوش خورده و پیوند بخورد.

روش 4 ایمپلنت برای ترمیمباز هم لازم است تأکید شود که در این روش دندان مصنوعی بلافاصله پس از قرار گیری ایمپلنت در فک بر روی آن قرار می‌گیرد و از آن جا که ایمپلنت به خوبی در استخوان فک قرار گرفته است، دیگر نیازی به نگرانی در مورد استحکام و ثبات دندان مصنوعی وجود ندارد.

روش 4 ایمپلنت استفاده از دندان مصنوعی در طولانی مدت را تضمین می‌کند. این روش از دهه 1990 میلادی رایج بوده است و نتایج خوبی هم از آن حاصل گشته.

بیشتر بخوانید:  عوارض ایمپلنت دندان چیست و این روش درمانی چه مشکلات و خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

بسیاری از بیماران با استفاده از روش 4 ایمپلنت توانسته‌اند دوباره صاحب لبخندی زیبا شوند و اعتماد به نفس خود را باز یابند.

این افراد با استفاده از روش 4 ایمپلنت دوباره به زندگی طبیعی خود بازگشتند. غذاهایی که شاید سال‌ها برای آن‌ها ممنوعه محسوب می‌شد، پس از ایمپلنت برای دندان مصنوعی دوباره به یکی از گزینه‌های غذایی لذت بخش آن‌ها تبدیل شد.

جراحی ایمپلنت دندانی

برنامه ریزی و آماده سازی برای عمل جراحی ایمپلنت برای دندان مصنوعی

درست همانند هر عمل جراحی ایمپلنت برای دندان مصنوعی، برنامه ریزی دقیق و با دقت برای کسب موفقیت لازم است. دندان‌پزشکان معمولاً این مرحله را خیلی جدی می‌گیرند چرا که می‌دانند بدون طرح ریزی درست امکان دستیابی به نتیجه مورد نظر امکان پذیر نیست.

بخش بزرگی از فرآیند طرح و برنامه ریزی زمانی اتفاق می‌افتد که شما اصلاً حضور ندارید. دندانپزشک متخصص با استفاده از اطلاعاتی که در هنگام معاینه شما جمع آوری کرده است اقدام به برنامه ریزی جراحی و تعیین روش و موقعیت قرار گیری ایمپلنت می‌کند.

البته معاینه به‌تنهایی برای طرح ریزی کافی نیست. اغلب اوقات تست‌های جزئی‌تر و دقیق‌تری هم انجام می‌شود. مثلاً تصویر برداری اشعه ایکس و مهم‌تر از همه سی تی اسکن استخوان فک از مواردی هستند که اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهند.

تصویر برداری از استخوان فک به روش سی تی اسکن مخروطی یک نقشه و تصویر سه بعدی از وضعیت فک و دندان‌ها در اختیار قرار می‌دهد که برای برنامه ریزی خیلی مهم است و به کار می‌آید.

%d8%b3%db%8c-%d8%aa%db%8c-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b4%d8%b9%d9%87-%d9%85%d8%ae%d8%b1%d9%88%d8%b7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aaبا استفاده از تصویر سه بعدی دندانپزشک می‌تواند مقدار استخوان موجود، محل قرار گیری عصب‌ها، رگ‌های عصبی و ساختارها و نقاط استراتژیک مهم دیگر را تشخیص دهد.

ساختارها و محل‌های زیادی هستند که در هنگام عمل جراحی باید از آن‌ها دوری کرد یا در طول جراحی کاشت ایمپلنت بر روی آن‌ها اقداماتی انجام داد.

بنابراین وجود تصویر سه بعدی می‌تواند به پزشک کمک کند که به‌طور دقیق جای ایمپلنت‌هایی که قرار است در دهان قرار گیرند را مشخص کرده و مطمئن شود که کل فرآیند درمانی بسیار بدون درد و راحت و بدون دردسر انجام می‌گیرد.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

بیشتر بخوانید:  ارتودنسی چیست و چه ارتباطی میان ارتودنسی و ایمپلنت وجود دارد؟

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن