نور شدید پالسی یا آی پی ال با لیزر چه تفاوت هایی دارد و اثر کدام یک بیشتر است؟

 هم لیزر درمانی و هم نور شدید پالسی (آی پی ال یا IPL) به صورت تجاری برای حذف و کاهش موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرند و سابقه استفاده از این دو وسیله به دهه 1990 میلادی می‌رسد.هر دوی این روش‌ها از انرژی نور برای هدف گیری رنگ‌دانه‌های سیاه رنگ موجود در ریشه مو که ملانین نام دارد، استفاده می‌کنند.

این ملانین‌ها در اطراف ریشه مو تراکم بیشتری دارند و به این صورت لیزر درمانی و آی پی ال باهدف گیری ملانین‌ها، می‌توانند به ریشه مو آسیب وارد کرده و آن را از بین ببرند که نتیجه آن ریزش موها ناخواسته در محل تحت درمان است.

تفاوت لیزر درمانی با نور شدید پالسی در چیست؟

لیزر خانگی سیلک ان اسپیلتفاوت اصلی درمان به کمک لیزر و نور شدید پالسی ، فناوری و فناوری مورد استفاده در آن‌ها است که مربوط به تفاوت نورهایی آن‌ها می‌شود. لیزرها از یک اشعه تک نور استفاده می‌کنند.

یعنی نوری که از این دستگاه به بیرون گسیل می‌شود دارای یک طول موج مشخص و ثابت است. مقیاسی که با آن طول موج نور را اندازه گیری می‌کنند، نانومتر نام دارد که به عبارت دیگر می‌توان آن را یک میلیونم یک متر دانست.

فناوری که در آی پی ال مورد استفاده قرار می‌گیرد از این جهت دقیقاً بر خلاف آن چیزی است که در لیزر درمانی استفاده می‌شود.

در آی پی ال، به جای استفاده از یک نور با طول موج یکسان، از اشعه نوری که از طول موج‌های مختلف تشکیل شده است، استفاده می‌شود.

طیف طول موج این نورها متفاوت است و از نور مادون قرمز تا نورهای رنگی (که پایین‌ترین طول موج آن‌ها مربوط به نور بنفش است) تشکیل می‌شود. محدوده طول موج نورهای مورد استفاده در آی پی ال از 500 تا 1200 نانومتر می‌باشد.

محوطه تحت پوشش در نور شدید پالسی و لیزر

تفاوت لیزر با آی پی الاولین تفاوت بارز و قابل مشاهده این دو دستگاه در عمل این است که لیزر می‌تواند یک محوطه کوچک را با نور لیزر خود تحت پوشش قرار دهد، در حالی که نور لیزر آی پی ال محوطه‌ای بزرگ‌تر را در هر بار درمان می‌کند.

همچنین نور تولید شده از لیزر نقطه‌ای و به شکل دایره است در حالی که نور شدید پالسی به شکل مستطیل شکل نور را از خود بیرون می‌دهد. ولی این تفاوت‌ها به چه معنی هستند؟

به‌طور کلی متخصص لیزر درمانی می‌تواند لیزر را در طول موج مشخصی تنظیم کند تا فولیکول‌های مو را مورد هدف قرار دهد.

طول موجی که دستگاه لیزر در آن قرار می‌گیرد بستگی به عوامل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درجه روشنایی پوست، رنگ مو و بافت مو اشاره کرد.

ولی آی پی ال دقیقاً برعکس لیزر است. در آی پی ال از آن جا که از نورهایی با طول موج‌های مختلف استفاده می‌شود، تغییر طول موج غیر الزامی و بی‌مفهوم است.

در واقع آی پی ال را می‌توان یک روش جامع و کلی در نظر گرفت که بخش بزرگی از بدن را با سرعت بیشتر درمان کرده ولی به دلیل استفاده از طول موج‌های مختلف هدف گیری دقیقی مثل لیزر درمانی ندارد.

شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائددر مطالعاتی که در مورد لیزر درمانی حذف موهای زائد انجام شده است، معمولاً هر دو روش بر روی پوست‌های روشن و موهای تیره رنگ و کلفت مورد بررسی قرار گرفته است.

البته پیشرفت‌هایی که در حوزه لیزر درمانی صورت گرفته است باعث شده که در حال حاضر دستگاه‌های جدیدی اختراع شود که بتواند به‌طور مؤثر این پوست‌ها را نیز تحت درمان قرار دهد.

کدام یک از این روش های لیزر و یا نور شدید پالسی تأثیر گذاری بیشتری دارند؟

عملکرد آی پی ال در حذف موهای زائدادعاهای مختلفی در مورد بازده و اثر گذاری دو دستگاه لیزر و آی پی ال برای کاهش تراکم موها مطرح شده است. البته از آن جا بیشتر کلینیک‌ها از یکی از این دو روش استفاده می‌کنند، این ادعاها چندان معتبر محسوب نمی‌شوند.

به‌طور کلی تصور می‌شود که هر دو روش در صورتی که توسط یک متخصص مجرب و دارای صلاحیت انجام شوند و البته در حین انجام آن اشکالی پیش نیاید، می‌توانند بسیار مؤثر و کارآمد باشند.

در مورد برتر بودن یکی از این روش‌ها بر دیگری نیز داده‌ها کلینیک وجود ندارد که از این ادعاها حمایت کند.

مطالعه در مورد اثر گذاری نور شدید پالسی در قیاس با لیزر

استفاده از نور شددی پالسی برای حذف موهای زائدطبق گزارشی که در مجله British Journal Dermatology به چاپ رسیده است، مطالعه‌ای در مورد قیاس این دو روش توسط دانشگاه University Hospital در رزن برگ المان انجام شده است تا به این سؤال پاسخ داده شود.

البته این مطالعه به صورت محدود انجام شد چرا که در آن تنها از یک نوع لیزر و از یک نوع آی پی ال مورد استفاده قرار گرفت. در این مطالعه 30 فرد شرکت کردند که یک طرف از بدن آن‌ها با لیزر و طرف دیگر با استفاده از آی پی ال مورد درمان قرار گرفت.

نتایج این مطالعه نشان می‌داد که هم لیزر درمانی و هم آی پی ال در کاهش میزان تراکم موهای زائد در ناحیه تحت درمان موفقیت آمیز بوده‌اند و توانسته‌اند تراکم موها را به میزان چشم گیری کاهش دهند.

اندازه گیری میزان تراکم مو به ترتیب پس از انجام جلسه درمانی، 3 ماه پس از آخرین جلسه درمانی و 12 ماه پس از جلسه درمانی، انجام گرفت.

البته در این مطالعه مشخص گشت که لیزر درد بیشتری را در بدن بیمار ایجاد می‌کرده است. هر چند که سریع‌تر بودن درمان از طرف دیگر یک عامل مثبت برای آن محسوب می‌شد.

آیا اثر لیزر درمانی حذف موهای زائد دائم است؟

سازمان غذا و داروی آمریکاسازمان غذا و داروی آمریکا هم لیزر درمانی و هم آی پی ال را به عنوان درمانی مؤثر و با اثر گذاری دائم برای حذف و کاهش تراکم موهای زائد معرفی کرده است.

کاهش تراکم دائم موهای زائد از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا به این صورتی تعریف شده است که طبق آن کاهش تراکم (یعنی کاهش تعداد موهایی که پس از درمان دوباره رشد می‌کنند) باید به صورت پایدار و مدت ماندگاری آن بیشتر از زمان مشخصی باشد.

البته باید دقت داشته باشید که هیچ کدام از این روش‌ها در واقع نمی‌توانند ادعای حذف دائم موهای زائد را داشته باشند.

همچنین داده‌های بالینی و تحقیقاتی کمی هم در مورد این روش‌ها و میزان پایداری و دوام اثر آن‌ها وجود دارد.

ولی به‌طور کلی می‌توان گفت که رشد مو می‌تواند تا 80 درصد توسط این دو روش کاهش پیدا کند. البته این در شرایطی است که درمان‌های سالیانه برای حفظ درمان اثر بر روی ناحیه تحت درمان انجام گردد.

هزینه لیزر موهای زائد در مقایسه با استفاده از نور شدید پالسی یا IPL

در مورد هزینه باید به این مسئله توجه داشت که یک دستگاه لیزر درمانی باکیفیت خوب هزینه‌ای بیشتر از یک دستگاه باکیفیت آی پی ال دارد.

یعنی آن که استفاده از آی پی ال می‌تواند برای کاهش تراکم موها گزینه‌ای مقرون به‌صرفه‌تر باشد. هر چند که سریع‌تر بودن لیزر درمانی نسبت به آی پی ال مسئله ایست که می‌تواند لیزر درمانی را هم به عنوان یک گزینه مناسب در کنار آی پی ال مطرح کند.

عوارض جانبی لیزر سوختگی پوستعلاوه بر هزینه باید به عوارض جانبی و آسیب‌های این دو روش هم توجه کرد. هم آی پی ال و هم لیزر درمانی حذف موهای زائد دستگاه‌هایی بسیار قدرتمند هستند

که می‌توانند باعث آسیب‌های شدید و جدی به بافت‌ها و پوست شوند. البته این در صورتی اتفاق می‌افتد که یک فرد غیرمتخصص و نابلد کار را به دست بگیرد.

بنابراین مسئله انتخاب میان آی پی ال و لیزر درمانی چیزی است که باید با توجه به داده‌ها و آزمایشات علمی صورت گیرد و نمی‌توان تنها بر اساس هزینه کمتر میان یکی از دو روش آی پی ال و لیزر درمانی انتخاب کرد.

هر دو روش به‌طور کلی هزینه زیادی در طول زمان برای مشتری خواهند داشت چرا که فرد برای درمان شدن نیازمند انجام چندین جلسه درمانی خواهد بود. معمولاً تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام درمان 6 تا 8 جلسه می‌باشد

که تعداد دقیق آن بستگی به ناحیه از بدن دارد که تحت درمان قرار گرفته است. البته تعداد موها (یعنی تراکم)، کلفتی موها، نوع و جنس مو و پوست و عوامل دیگر نیز بر اثر گذاری لیزر درمانی و در نتیجه تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به اثر مورد نظر، تأثیر دارند.

با توجه به این عوامل، گاه انجام جلسات درمانی دوره‌ای بیشتری برای حفظ اثر درمانی مورد نیاز خواهد بود و جلسات سالیانه برای این کار کافی نمی‌باشند.

کاربردهای نور شدید پالسی و لیزر

لیزر کمرهم آی پی ال و هم لیزر درمانی، هر دو برای از بین بردن موهای یک ناحیه بزرگ بسیار مؤثر هستند. از جمله این نواحی می‌توان به موهای زبر موجود در کمر، سینه و پاها اشاره کرد.

همچنین لیزر می‌تواند اثر گذاری دقیق‌تر و بهتری نسبت به آی پی ال داشته باشد. هان طور که گفته شد، اکنون لیزرهایی هم وجود دارند که پوست‌های تیره رنگ با موهای روشن را هم می‌توانند تحت درمان لیزر درمانی حذف موهای زائد قرار دهند.

حذف مو های زائد با لیزر الکساندریت

خلاصه

به‌طور کلی می‌توان تفاوت‌های آی پی ال و لیزر را چنین بیان کرد

ویژگی‌های لیزر:

  • از یک طول موج استفاده می‌کند و اشعهٔ آن به صورت متمرکز و نقطه‌ای است
  • برخی از انواع دستگاه‌های لیزر قادر به درمان پوست‌های تیره و موهای روشن هستند
  • ممکن است درد بیشتری داشته باشد
  • درمان سریع‌تر را ممکن می‌سازد
  • درمان سریع‌تر انجام می‌شود
  • هزینه بیشتری دارد

استفاده از آی پی ال یا نور شدید پالسیویژگی‌های آی پی ال:

  • از چندین طول موج استفاده می‌کند و نور آن به صورت گسترده و پخش است
  • تنها زمانی که پوست روشن و موها تیره باشند، می‌تواند اثر گذار ظاهر شود
  • ممکن است درد کمتری نسبت به لیزر داشته باشد
  • از لیزر کندتر است
  • ارزان‌تر از لیزر است

ولی این دو دستگاه تشابه‌هایی هم دارند که از جمله آن‌ها موارد زیر هستند:

  • مؤثر برای درمان محوطه و مساحت بزرگ پوست
  • کاهش دائم تراکم مو تأیید شده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا
  • عدم وجود داده‌های کلینیکی گسترده
  • غیر مؤثر برای موهای خاکستری، قرمز و بلوند
  • ایمن، البته در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد
  • عدم وجود داده‌های کافی برای تخمین دوام و ماندگاری اثر
  • نیاز به انجام چندین جلسه درمانی و جلسات درمانی دوره‌ای برای حفظ اثر

موزدایی ویکی پدیا فارسی

وب سایت کلینیک ها

رفع مسولیت: این محتوا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به دلیلی جایگزین مشاوره های پزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ شما همواره باید با پزشک خود یا یک متخصص مراقبت بهداشتی مشاوره نمایید تا پرسش های خود را مطرح نمایید./ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک خاص یا هر گونه مواد یا اطلاعاتی در این راهنما یا هر جای دیگری در این وبسایت ارائه نمی دهد.

مطالب مرتبط و تکمیل کننده

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا دیدنی را بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.