موضوعات داغ

لیزر حذف موهای زائد چطور کار می کند و عوارض جانبی احتمالی آن چیست؟

در این مقاله مباحثی که بیش از همه در مورد لیزر حذف موهای زائد مطرح می شود، به صورت خلاصه و مفید مورد بررسی قرار گرفته است.

لیزر حذف موهای زائد چطور کار می‌کند؟

لیزر از بین برنده مو از ساز و کاری منحصر به فرد استفاده می‌کند که در آن اشعه ملایم نور به پوست تابیده می‌شود. این اشعه از پوست رد شده و جذب فولیکول‌های مو که در زیر پوست قرار دارند، می‌شود.

به این طریق انرژی این نور توسط فولیکول مو جذب شده و تبدیل به گرما می‌شود. با افزایش گرما، نهایتاً فولیکول قابلیت و توانایی خود برای رشد مو را به‌طور دائم از دست می‌دهد.

اگر بخواهیم لیزر حذف موهای زائد را با الکترولیز مقایسه کنیم چطور؟

فرآیند حذف مو های زائد با لیزرالکترولیز ممکن است خسته کننده باشد. همچنین احتمال دارد فرآیندی دردناک را شامل باشد. در این روش سعی می‌شود فولیکول‌های مو، یک به یک از بین بروند.

انجام این درمان در دوره‌های مشخص ممکن است حتی گاهی تا یک سال زمان لازم داشته باشد.

از طرف دیگر لیزر حذف موهای زائد می‌تواند صدها فولیکول مو را به صورت هم زمان از بین برده و در نتیجه سرعت انجام درمان بسیار سریع‌تر است.

آیا همه می‌توانند از لیزر درمانی استفاده کنند؟

فناوری کولگلاید یا Coolglide

شرایط پوست و مو برای لیزر مو های زائدبه کمک طراحی منحصر به فرد کولگلاید، می‌توان موهای تمام انواع مختلف پوست را به کمک لیزر حذف موهای زائد، از بین برد.

پیش از طراحی و توسعه کولگلاید، بیمارانی که دارای پوست‌های برنزه و تیره‌تر بودند نمی‌توانستند از این روش استفاده کنند و به کمک لیزر موهای خود را از بین ببرند.

دستگاه کولگلاید دارای طول موج‌های بلندتر بوده که استفاده از آن را برای درمان تمام انواع پوست‌ها با رنگ‌های مختلف ممکن می‌سازد.

اگر چه بیمارانی که پوست‌های نسبتاً روشن دارند هم چنان برای این روش مناسب‌تر هستند،

ولی تحقیقات نشان داده است که افرادی با پوست‌های تیره به‌اندازه کسانی که پوست‌های روشن دارند از مزایای لیزر درمانی بهره‌مند شوند و مجبور به تحمل و مواجهه با هیچ گونه عارضه جانبی هم نشوند.

دیگر دستگاه‌های از بین برنده مو

درجه روشنایی پوست و مو ایده آل برای لیزر مو های زائدلازمه استفاده از برخی از دستگاه‌های لیزر از بین برنده مو آن است که رنگ مو حتماً از پوست نواحی اطرافش تیره‌تر باشد.

بنابراین می‌توان گفت که کسانی که پوست‌های روشن و موهای تیره رنگ دارند، بهترین گزینه برای انجام این کار هستند.

بهترین حالت آن است که موها بزرگ و کلفت باشند تا درمان باز هم ساده‌تر گردد. موهای سیاه رنگ حاوی ملانین، یا همان رنگ دانه‌های سیاه رنگ مو، هستند که به خوبی نور و انرژی لیزر را به خود جذب می‌کنند.

بنابراین هر چه رنگ مو تیره‌تر باشد، تعداد جلسات کمتری برای حذف مو و از بین بردن فولیکول‌ها لازم خواهد بود.

رژیم بتا کاروتین

کسانی که در رژیم غذایی با بتا کاروتین (beta-carotene) بالا هستند، جهت گرفتن بهترین نتیجه از لیزر حذف موهای زائد مجبورند رژیم غذایی خود را تغییر دهند.

بتا کاروتین هویجبتا کاروتین ماده‌ای است که در ویتامین آ (A)، هویج، کدو و دیگر سبزیجاتی که رنگ پوست آن‌ها زرد و نارنجی است، یافت می‌شود.

این ماده باعث می‌شود که مقدار جذب نور لیزر توسط پوست افزایش یابد و در نتیجه جذب انرژی توسط پوست در رسیدن آن نور به فولیکول‌های مو و از بین بردن آن‌ها اخلال ایجاد کند.

باید توجه داشته باشید که بتا کاروتین ممکن است ماه‌ها در بدن باقی بماند. در نتیجه در صورتی که قصد استفاده از لیزر حذف موهای زائد برای حذف موهای خود دارید

و می‌خواهید بهترین نتیجه با کمترین تعداد جلسات را بگیرید، بهتر است از مدتی قبل‌تر رژیم خود را متعادل کنید.

همان طور که گفته شد افرادی که پوست‌های روشن دارند بهترین گزینه برای لیزر حذف موهای زائد هستند، چرا که لیزر به راحتی از پوست رد شده و در ریشه مو جذب می‌شود. عملاً هزینه و تعداد جلسات مورد نیاز برای این افراد کمتر از دیگران است.

از طرف دیگر کسانی که پوست‌های تیره و برنزه دارند، زمان بیشتری برای لیزر حذف موهای زائد و حذف موها لازم دارند. علت این امر تیرگی رنگ پوست آن‌ها است.

ملانین در پوستملانین، یعنی همان ماده‌ای که در مو حضور دارد و عامل سیاه رنگ شدن آن است، در پوست این افراد هم حضور دارد.

نتیجه آن است که هنگام تابش لیزر به پوست، بخشی از نور لیزر توسط ملانین‌های پوست جذب شده و بخش دیگر توسط ریشه مو جذب می‌گردد.

همین مسئله درصد تأثیر گذاری لیزر درمانی را پایین می‌آورد و برای جبران آن، جلسات لیزر درمانی بیشتری باید انجام گیرد.

از آن جایی که پوست‌های تیره رنگ کمی از انرژی لیزر ره به خود جذب می‌کنند، احتمال سوختن و آسیب رسیدن به سلول‌های پوست هم وجود دارد.

برای جلوگیری از این اتفاق و رفع این مشکل، از لیزرهایی باانرژی پایین‌تر و طول موج بالاتر استفاده می‌شود. علاوه بر آن معمولاً لیزر درمانی پوست‌های تیره رنگ تحت نظارت متخصصین در کلینیک‌ها انجام می‌گیرد.

ضخامت مو ها

انجام لیزر درمانی چقدر طول می‌کشد؟

زمان مورد نیاز برای انجام لیزر درمانی جهت از بین بردن موها برای هر فرد با دیگری متفاوت است و بسته به شرایط پوست، رنگ مو و ضخامت و کلفتی پوست دارد. حدود و بازه تقریبی زمان مورد نیاز را می‌توان به این صورت در نظر گرفت:

کمر: 1.5 تا 3 ساعت شانه‌ها: 10 تا 20 دقیقه زیر بغل: 1-2 دقیقه خطوط بیکینی: 8 تا 10 دقیقه بالای لب: کمتر از 1 دقیقه چانه: 2-3 دقیقه پاها: 1.5 تا 3 ساعت
توجه داشته باشید که انجام حداقل دو جلسه درمانی برای از بین بردن کامل مو در هر ناحیه لازم است. اگر بیمار قبلاً با استفاده از وکس (Wax) یا توییزر (Tweezer) اقدام به از بین بردن موها کرده باشد، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز تا 5 الی 8 عدد، افزایش خواهد یافت.

چرا تکرار جلسات لیزر درمانی برای از بین بردن مو ضروری و لازم است؟

لیزر درمانی فقط در مرحله آناژن بر روی مو تاثیر می گذاردمو در واقع یک چرخه رشد دارد که شامل چند مرحله است. آناژن (Anagen) به بخشی از این چرخه گفته می‌شود که در آن مو در حال رشد است.

لیزر درمانی در این دوره است که بهترین و بیش‌ترین تأثیر خود را بر روی مو می‌گذارد و آن را از بین می‌برد.

بخش‌های دیگر در چرخه رشد، برای انجام لیزر حذف موهای زائد مناسب نیستند و مو در آن مواقع در برابر لیزر درمانی مقاومت می‌کند. نکته دیگر آن است که موهای بدن هم زمان باهم رشد نمی‌کنند.

یعنی همیشه یک سری از موها در فاز رشد قرار دارند در حالی که باقی موها در فازهای دیگر چرخه هستند.

به همین دلیل است که انجام چندین جلسه درمانی برای از بین بردن تمام موها مورد نیاز است تا به این صورت تمام موها در دوره رشد خود تحت تأثیر لیزرترمانی قرار بگیرند و از بین بروند.

میزان نفوذ لیزر با طول موج های مختلف در پوستآیا انجام لیزر حذف موهای زائد ایمن است و خطری ندارد؟

بله. لیزر درمانی کاملاً ایمن است. لیزر درمانی از نوری با طول موج مشخص استفاده می‌کند.

طول موج انتخاب شده برای درمان به گونه‌ای است که باعث می‌شود نور از داخل پوست عبور کند.

همچنین قابل ذکر است که استفاده از این روش بر خلاف اشعه ایکس، هیچ گونه عوارض جانبی بر بدن ندارد و به آن آسیبی وارد نمی‌کند.

با این حال باید انتظار قرمز شدن یا کمی سرخ شدن پوست پس از انجام درمان را داشته باشید. البته جای نگرانی نیست چرا که این تغییر رنگ پوست خود به خود پس از چند دقیقه از بین می‌رود.

گاهی اوقات نیز این التهاب خفیف ممکن است چند ساعت به طول انجامد. در افرادی که پوست‌های حساس دارند و در بدترین حالت، تغییر رنگ پوست به شکلی خواهد بود که ممکن است چند روز پایداری داشته باشد.

البته استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به کاهش زمان بازیابی کمک شایانی کند.

لیزر ان دی یاگ برای حذف مو های زائدآیا لیزر حذف موهای زائد درد دارد؟

پاسخ به این سؤال بسته به هر فرد و درجه حساسیت او، می‌تواند متفاوت باشد. برخی از کسانی که تحت درمان لیزر حذف موهای زائد قرار گرفته‌اند آن را مشابه گزیده شدن توصیف کرده‌اند.

برخی دیگر نیز آن را همانند نیشگون گرفتن می‌دانند که نشان می‌دهد سطح و درجه حساسیت آن‌ها بیشتر است.

نتایج انجام لیزر درمانی چه موقع مشخص می‌شود؟

پس از انجام اولین جلسه لیزر درمانی، تعدادی از موها از ریشه سست می‌شوند و سپس در طول یک تا دو ماه آینده به تدریج ریزش می‌کنند. انجام چند باره و تکرار جلسات لیزر درمانی، جهت تحت تأثیر قرار دادن تمام موها در فاز رشد آن‌ها لازم و ضروری است.

لیزر حذف موهای زائد پاهزینه انجام لیزر درمانی چقدر است؟

هزینه لیزر درمانی بستگی به کشور و محل زندگی شما دارد. از جمله عوامل تأثیر گذار دیگر مساحت بخشی از بدن است که تحت لیزر درمانی قرار می‌گیرد.

به‌طور متوسط بیمار احتمالاً هزینه‌ای در حدود 500 دلار باید بابت هر جلسه درمانی بپردازد و معمولاً انجام 3 تا 4 جلسه درمانی مورد نیاز است.

بخش‌های وسیع و بزرگ‌تر بدن مانند کمر و پاها هزینه بیشتری نسبت به بخش‌های کوچک‌تر مانند بالای لب دارد.

به همین دلیل مشاوره شخصی برای به دست آوردن و تخمین هزینه‌های دقیق انجام درمان لازم است.

آیا اپیلاسیون همانند لیزر درمانی است؟

فوتو اپیلاسیون یا استفاده از دستگاه‌های نوری پالسی از اصول یکسان و
مشابه در لیزر درمانی استفاده می‌کند ولی با این حال این روش با لیزر درمانی تفاوت دارد.

اپیلاسیوندر فوتو اپیلاسیون سعی می‌شود با تابش یک پالس قوی نوری فولیکول‌های مو از بین برود و کمترین عوارض جانبی در بدن بیمار ایجاد شود.

این روش می‌تواند در از بین بردن موها بسیار کارآمد و مؤثر باشد هر چند که انجام این روش به علت مشکل بودن تنظیم لیزر، نیازمند مهارت بالا است.

به علت اندازه بزرگ نقطه و محوطه تحت پوشش در هر بار ارسال پالس، بخش‌های بزرگ بدن مانند کمر و پاها با این روش بسیار سریع درمان می‌شوند.

در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شد که با این روش 50 تا 60 درصد از موها در طول 12 هفته کاملاً از بین می‌روند.

لیزر مو های زائد بدنآیا نتیجه گرفتن از انجام لیزر درمانی قطعی و تضمینی است؟

خیر. به علت آن که عوامل مختلفی بر انجام درمان تأثیر می‌گذارند، پیش بینی نتیجه انجام درمان برای هر فرد بسیار دشوار است.

با این حال بسیاری از کلینیک‌هایی که لیزر درمانی برای از بین بردن مو را بر روی مشتریان خود انجام می‌دهند، نتایج قطعی را تضمین می‌کنند.

تعریف موزدایی بدن در ویکی پدیا

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، ، دندانپزشکی، تشخیص یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ وب سایت کلینیک ها هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعاتی در این صفحه یا هر جای دیگری در این وب سایت ارائه نمی دهد.

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن