جراحی ایمپلنت دندانی چطور انجام می‌شود و پس از انجام عمل چه باید کرد؟

 تصمیم گرفتن در مورد عمل جراحی ایمپلنت دندانی چندان کار ساده‌ای نیست. بسیاری از مردم پس از تحقیقات گسترده، در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف و در نهایت بررسی جزئیات، دست به تصمیم گیری می‌زنند

پس از بررسی‌های بسیار و جمع آوری اطلاعات بیمار احتمالاً در مورد جراحی ایمپلنت آگاهی خواهد داشت. یعنی او می‌داند که جراحی ایمپلنت دندانی دقیقاً چیست، چطور انجام می‌شود، معایب و مزایای آن چه چیزهایی می‌تواند باشد و نهایتاً نتیجه کار حدوداً چه چیزی خواهد بود.

جراحی ایمپلنت دندانی

جراحی ایمپلنت دندانیمعمولاً در طی یک ماه اول پس از کاشت ایمپلنت دندانی در دهان، شرایط کمی متفاوت است. در این مدت مراقبت‌های بیشتری باید از دهان و ایمپلنت انجام گیرد.

در واقع در عمل جراحی پس از آن که ایمپلنت در استخوان فک قرار داده شد، بافت‌های لثه که برش داده شده بودند، دوباره به هم دوخته می‌شوند.

در هفته اول پس از جراحی، بدن سعی می‌کند بافت‌های لثه که دچار آسیب شده‌اند را درمان و ترمیم کند. در این مرحله شما باید مراقبت‌های بیشتری برای نگهداری از لثه‌هایتان انجام دهید.

به‌طور مثال بهداشت دهان باید به دقت رعایت شود، محیط و محل جراحی همیشه پاکیزه بماند و هر گونه آلودگی و عفونت در آن محل از بین برده شود.

در طول این دوره بهتر است از رژیم غذایی نرم استفاده کنید. رژیم غذایی نرم یعنی استفاده از مواد غذایی نرم که به راحتی قابل جویده شدن هستند و خوردن آن‌ها فشار زیادی بر روی ایمپلنت و محل در حال ترمیم در دهان شما به وجود نمی‌آورد.

به علاوه در این طور مواقع باید به‌طور اختصاصی مراقب غذاهای چسبنده هم باشید. غذاهایی که به راحتی به اطراف دندان و بخش‌های مختلف می‌چسبند در این دوره نباید خورده شوند.

گاهش اوقات پس از انجام عمل جراحی، دندان‌های مصنوعی زودتر از موعد مقرر کار گذاشته می‌شوند. البته دندان‌هایی که به این صورت روی ایمپلنت قرار می‌گیرند موقت هستند. یعنی بعداً این دندان‌ها با دندان‌های دائم تعویض خواهند شد.

پیوند استخوانی ایمپلنتاین دندان مصنوعی هم از این جهت که ظاهر و زیبایی لبخند و دهان حفظ می‌شود اهمیت دارد و هم جهت کارایی آن به عنوان یک دندان سالم در کنار دیگر دندان‌ها برای کمک به غذا خوردن.

  مزایای ایمپلنت فوری دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دندانی معمولی دارد؟

دندان مصنوعی در طول چند ماهی که جوش خوردن ایمپلنت به بافت‌های استخوانی اتفاق می‌افتد، بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.

این دندان موقت طوری طراحی شده است که فشار کمی را تحمل کند. ایمپلنت هر جایی از دهان و فک که قرار بگیرد، باز هم مدت زمانی را نیاز دارد تا بتواند با استخوان یکپارچه شود.

جراحی ایمپلنت دندانی چیست و فرآیند جوش خوردن استخوانی چطور اتفاق می‌افتد؟

پیش از هر چیز باید بدانید که یک ایمپلنت دندانی از قطعات مختلفی تشکیل شده است. به همین شکل انواع مختلف ایمپلنت‌های دندانی با قطعات مختلف وجود دارد. یکی از قطعات ایمپلنت رابط یا پست (Post) نام دارد.

رابط ایمپلنت قطعه‌ای فلزی و معمولاً از جنس تیتانیوم است. رابط آن بخشی از ایمپلنت است که در داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود.

رابط به گونه‌ای طراحی می‌شود که باعث تحریک و تشویق رشد مجدد سلول‌های جدید استخوانی در فک کند.

جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندانییعنی آن که رابط طوری ساخته می‌شود که تا جای ممکن سطح مشترک زیادی با استخوان داشته باشد. گاهی هم به رابط مواد تحریک کننده رشد افزوده می‌شود تا پس از قرار گیری در دهان، به رشد سریع‌تر سلول‌ها کمک کند.

مهم نیست از چه روشی برای این کار استفاده می‌شود، مهم این است که فرآیند جوش خوردن و پیوند رابط با استخوان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این فرآیند باعث می‌شود که رابط و در نتیجه کل ایمپلنت به خوبی در فک قرار بگیرند.

پایه ایمپلنتنتیجه آن است که ایمپلنت پس از جوش خوردن کاملاً محکم، باثبات و قابل اعتماد خواهد بود و دیگر در جای خود تکان نمی‌خورد. همچنین قابلیت آن را خواهد داشت تا به‌طور کامل از دندان یا دندان‌هایی که روی آن قرار می‌گیرد حمایت کند.

فرآیند جوش خوردن رابط با استخوان در حدود 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد.

پس از اتمام این مرحله، پایه‌ایمپلنت روی رابطه قرار داده می‌شود و ایمپلنت آماده استفاده و قرار گیری دندان جایگزین به صورت دائم خواهد بود.

نقش پایه‌ایمپلنت در جراحی ایمپلنت دندانی چیست؟

انواع پایه ایمپلنتپایه‌ایمپلنت در واقع یک قطعه است که بر روی رابط ایمپلنت قرار می‌گیرد. این قطعه طوری طراحی شده که بعد از قرار گرفتن روی رابط ایمپلنت، از سطح لثه بالاتر بیاید و حالتی بیرون زده داشته باشد. پایه‌ایمپلنت انواع مختلفی دارد.

  دندان مصنوعی در شب به چه علت توصیه نمی‌شود و مشکلاتی احتمالی حاصل از آن چیست؟

انواع پایه‌های ایمپلنت بسته به سیستم ایمپلنتی که مرد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند انتخاب شود. سیستم ایمپلنت هم توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط و نوع درمانی که لازم است انجام شود انتخاب می‌شود.

به‌طور مثال پایه‌ایمپلنت می‌تواند از تاج دندانی حمایت کند. ولی این نوع پایه با پایه‌ای که قرار است یک دندان مصنوعی را در جای خود ثابت و محکم نگاه دارد بسیار تفاوت دارد.

بنابراین کسی که باید در مورد نوع پایه تصمیم بگیرد متخصص دندانپزشک است.

دندانپزشک دهان و شرایط دندان را بررسی می‌کند و نوع پایه‌ای که برای عمل ترمیمی‌اش مورد نیاز است را انتخاب می‌کند. پس از قرار دادن پایه روی رابط ایمپلنت، فقط یک مرحله دیگر باقی می‌ماند. در این مرحله پزشک متخصص دندان ترمیمی را در دهان قرار می‌دهد به‌طور که ایمپلنت از آن به‌طور کامل حمایت کند.

بروز مشکل در جراحی ایمپلنت دندانی یا دیگر مراحل کاشت ایمپلنت دندانی

عفونت کردن بافت اطراف ایمپلنت دندانییکی از نگرانی‌ها و سؤالات مهم در مورد کاشت ایمپلنت دندانی این است که اگر به هر دلیلی در انجام جراحی ایمپلنت دندانی و … مشکلی به وجود آمد، ما قادر به تشخیص آن خواهیم بود یا خیر؟ و همچنین اینکه برای برطرف کردن مشکل چه کار باید انجام داد.

با آن که پاسخ به این سؤالات الزامی است، ولی در واقعیت لازم نیست چندان خود را نگران این مسائل کنید. دندانپزشک متخصص فردی است که خودش را درگیر این مسائل می‌کند. او پیش از انجام هر اقدامی، شرایط را به‌طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد.

دندانپزشک برای عمل جراحی ایمپلنت دندانی که می‌خواهند انجام دهد به‌طور کامل برنامه ریزی می‌کند. این کار کمک می‌کند که مشکلات کمی در طول جراحی ایمپلنت دندانی یا دیگر مراحل به وجود آید. در نتیجه احتمال اینکه کاشت ایمپلنت به راحتی و به‌آسانی انجام گیرد بسیار بالاتر خواهد بود.

درست است که کار کاشت ایمپلنت را باید به دندانپزشک واگذار کنید و نگرانی بیش از حد نداشته باشید، ولی این به این معنی نیست که ایمپلنت نیاز به مراقبت نداشته باشد. شما به عنوان یک بیمار در صورتی که احساس کردید مشکلی در ایمپلنت کاشته شده وجود دارد، باید آن را به متخصص خود گزارش دهید.

  ایمپلنت دندان مصنوعی چقدر زمان لازم دارد و این کار به چه صورت انجام می‌شود؟

با مراجعه به شخصی که ایمپلنت را در دندان شما کار گذاشته است، می‌توانید از وجود هر گونه مشکل در ایمپلنت آگاه شوید. به این صورت قبل از اینکه مشکل وخیم‌تر شود و پیشرفت کند، آن را حل می‌کنید.

با این حال لازم است اشاره کنیم که ایمپلنت دندانی یکی از ایمن‌ترین روش‌های دندانپزشکی است. اشتباهات کمی در جراحی ایمپلنت دندانی یا مراحل دیگر کاشت ایمپلنت به وجود می‌آید و در صورت بروز مشکل و مراجعه به‌موقع احتمال رفع مشکل و نگه داشتن ایمپلنت وجود دارد.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن