نحوه تهیه چربی برای تزریق و فرم دهی به صورت چطور انجام می شود؟

با وجود آن که در حال حاضر پر کننده‌های قابل تزریق مختلفی در بازار موجود است و در دسترس مردم قرار دارد، ولی این حقیقت که هیچ کدام از این مواد و روش‌ها همانند تزریق چربی تأثیر بلند مدت و قطعی، سازگار با بدن و بدون ایجاد واکنش‌های منفی و آلرژیک در بدن ندارند، غیرقابل صرف نظر کردن است

تزریق چربی در زیر پوست برای فرم دهی به صورت

تزریق چربی در زیر پوست صورتاستفاده از چربی خود بدن به عنوان ماده پر کننده راه حلی است که تقریباً پاسخ تمام این مشکلات را در بر دارد.

زمانی که از چربی خود فرد برای پر کردن و بهبود وضعیت پوست استفاده می‌شود، تقریباً هیچ کدام از مشکلات ذکر شده به وجود نخواهند آمد. هر چند که تزریق چربی هم مشکلات و نکات منفی خود را دارد.

مهم‌ترین وجه منفی تزریق چربی مسئله شانس زنده ماندن سلول‌های چربی پس از تزریق در زیر پوست است. در واقع احتمال زنده ماندن سلول‌های چربی در این روش قابل پیش بینی نیست.

مسئله و مشکل دیگر هم آن است که سلول‌های چربی قابل تزریق در محل‌های کوچک نیستند. علاوه بر آن، چربی را نمی‌توان به‌طور مستقیم در پوست تزریق کرد چرا که تزریق چربی نیاز به استفاده از سوزن‌های بزرگ دارد.

علی رغم وجود تمام این نکات منفی، باز هم تزریق چربی را می‌توان یکی از بهترین و ایده آل ترین مواد برای تزریق دانست.

بر خلاف مواد گران قیمت قابل تزریق در روش‌های دیگر، در این روش از چربی خود بدن استفاده می‌شود و این به معنی انتخاب یک منبع بزرگ و رایگان از مواد اولیه مورد نیاز است.

بر خلاف مواد گران قیمت قابل تزریق در روش‌های دیگر، در این روش از چربی خود بدن استفاده می‌شود و این به معنی انتخاب یک منبع بزرگ و رایگان از مواد اولیه مورد نیاز است.

تزریق چربی پوستالبته هم چنان مشکل غیرقابل پیش بینی بودن روش تزریق چربی پا بر جا است. برخی ممکن است متخصصین و جراحانی که این روش را پیاده می‌کنند، مسئول و مقصر اصلی از دست رفتن چربی‌ها و زنده نماندنشان پس از تزریق بدانند،

در حالی که اگر بخواهیم قضاوتی صادقانه داشته باشیم، باید بگویم که نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که حتی اگر تزریق چربی به دست بهترین و خبره‌ترین متخصصین انجام گیرد، باز هم نتیجه کار غیرقابل پیش بینی خواهد بود.

در حقیقت سر نوشت سلول‌های چربی برداشته شده و منتقل شده در بخش دیگر بدن چیزی نیست که فقط به روش و تکنیک یا کیفیت کار متخصص وابسته باشد. تمام فرآیند انتقال چربی به‌شدت بستگی به رفتار بیولوژیکی سلول‌های چربی و دیگر بافت‌ها و واکنش‌های بدن دارد و چیزی نیست که به‌سادگی قابل درک و پیش بینی باشد.

عوامل موثر بر تزریق چربی

تزریق چربی در زیر پوست مراحلعوامل بسیاری به غیر از نحوه برداشت و آماده سازی بر نتیجه این انتقال تأثیر می‌گذارند که از جمله آن‌ها می‌توان به منبع چربی مورد استفاده، سن و سال بیمار و محلی از بدن که چربی را دریافت می‌کند، اشاره کرد.

برخی تصور می‌کنند مرحله تغلیظ و آماده سازی چربی پس از برداشت آن از بدن، مهم‌ترین گام و تأثیر گذار ترین بخش از فرآیند انتقال و تزریق چربی است که عامل تعیین کننده اصلی شانس زنده ماندن یا از بین رفتن سلول‌های چربی در آینده می‌باشد، در حالی که این تصور کاملاً اشتباه و ساده‌انگارانه است.

درست است که این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است ولی باید تأکید کرد تزریق چربی زیر پوستکه این بخش از فرآیند تنها یکی از عوامل متعدد و تأثیر گذار بر شانس زنده ماندن سلول‌های چربی است.

در حال حاضر مطالعات بسیاری برای مشخص کردن و درک چگونگی عملکرد دیگر عوامل تأثیر گذار، صورت گرفته است.

  تزریق ژل در صورت برای از بین بردن چین و چروک های پوستی

دانشمندان زیادی در حال تحقیق بر روی چگونگی و علت تفاوت محل دریافت کننده چربی و عوامل دیگر تأثیر گذار در روش تزریق چربی هستند و به بهبود این روش کمک می‌کنند.

نکته جالب توجه آن است که خوشبختانه صورت از جمله بخش‌های بدن است که برای دریافت چربی و استفاده از روش تزریق چربی بسیار مناسب می‌باشد.

علت اصلی آن است که تزریق چربی در صورت در حجم‌های پایین انجام می‌شود و همین مسئله شانس زنده ماندن سلول‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

حجم کوچک‌تر و کم‌تر و همچنین الگوی خطی تزریق چربی به رشد سریع‌تر رگ‌های خونی در صورت و تأمین مواد مغذی مورد نیاز سلول‌های چربی شوکه شده و گرسنه، کمک بزرگی می‌کند. نتیجه این کار آن است که تزریق چربی در صورت نتیجه بهتری نسبت به تزریق آن در بخش‌های دیگر بدن دارد.

فرآیند و مراحل تزریق چربی در زیر پوست

فرآیند تزریق چربی در پوستفرآیند تزریق چربی شامل سه مرحله است. مرحله اول برداشت چربی از یک بخش از بدن است. بخش دوم شامل تغلیظ و آماده سازی چربی می‌باشد.

در این مرحله مایع اضافی و مواد زائد از چربی‌ها جدا شده و چربی‌های خالص در یک سرنگ قرار داده می‌شوند. این مرحله چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد.

پس از آن از سرنگی که دارای سوزنی با قطر بالا است برای تزریق آرام و مناسب چربی در محل مورد نظر استفاده می‌شود که مرحله سوم کار را تشکیل می‌دهد.

اخیراً از روش جدیدی برای تغلیظ و آماده سازی چربی استفاده می‌شود که به آن
یا همان پلاسمای غنی از پلاکت می‌گویند. پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار به دست می‌آید که به راحتی قابل اضافه شدن به ترکیب چربی پیوندی می‌باشد.

فرآیند تزریق چربیدوز و مقدار پلاسمای غنی از پلاکتی که باید به ازای هر واحد از چربی پیوندی اضافه کرد هنوز به درستی مشخص نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

با این حال بیشتر متخصصین در هنگام استفاده از این روش 1 سی‌سی پلاسمای غنی از پلاکت را به 10 سی‌سی چربی اضافه می‌کنند.

استفاده از این روش جدید به خصوص در نواحی خاصی از بدن مانند لب‌ها که کار با آن بسیار ساده‌تر است، نتایج قطعی و مثبتی را نشان داده است و به حتم می‌توان گفت که استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت به هیچ وجه ضرری برای بیمار ندارد.

البته در این روش مقدار چربی‌های زنده مانده پس از انتقال به درستی مشخص نیست و بهترین حالت برای این روش آن است که عمل تزریق چربی در اتاق عمل و در کنار یک جراحی بزرگ دیگر انجام گیرد.

با توجه به مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد این روش می‌توان اطمینان داشت که در آینده با درک بهتر بیولوژی بدن و نحوه رفتار سلول‌های چربی، این روش پیش رفت های بیشتری خواهد کرد و کاربردهای گسترده‌تری خواهد داشت.

جراحی زیبایی ویکی پدیا

مطالب مشابه این صفحه:

برچسب ها

یک نظر

  1. با سلام م خسته نباشید . لطفا اسامی چند دکتر زبده تهران در خصوص تزریق چربی را اعلام بفرمایید
    با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن