خطرات ایمپلنت دندانی چیست و چه مشکلاتی ممکن است در کاشت دندان به وجود آید؟

 به‌طور کلی می‌توان گفت که ایمپلنت دندانی ایمنی و درصد موفقیت بالایی دارد ولی با این حال برخی مواقع این روش درمانی هم با مشکلاتی همراه می‌شود. به همین علت گاهی برخی بیماران در مورد خطرات ایمپلنت دندانی ابراز نگرانی می‌کنند و می‌خواهند در مورد آن بیشتر بدانند.

شکی نیست که هر عمل جراحی با استرس‌ها و ترس‌هایی همراه است. با آن که اکثریت کسانی که از ایمپلنت دندانی در جهان استفاده کرده‌اند، از این تصمیم خود رضایت داشته‌اند، ولی با این حال همیشه احتمال بروز اشتباه و یا اشکال وجود دارد.

به تعبیر دیگر می‌توان گفت که هر روش درمانی در علم پزشکی درصدی خطا و خطر دارد. روش ایمپلنت دندانی هم از این نظر مانند دیگر روش‌های درمانی است. ولی خطرات ایمپلنت دندانی چیست و چه مشکلاتی ممکن است در این روش درمانی به وجود آید؟

برنامه ریزی برای عمل جراحی دندان

جراحی ایمپلنت دندانیدندانپزشک متخصص ایمپلنت پیش از هر گونه اقدام برای جراحی، ابتدا وضعیت را به‌طور کامل بررسی می‌کند. او برای جراحی که قرار است انجام دهد برنامه ریزی انجام می‌دهد. این کار با استفاده از اطلاعاتی که از طریق تصویر برداری‌های مختلف و آزمایشات به دست آمده است انجام می‌گیرد.

از جمله راه‌هایی که برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد تصویر برداری اشعه ایکس و سی تی اسکن می‌باشد. این اطلاعات بسیار برای دندانپزشک مهم و حیاتی هستند.

جراحی هدایت شده با تصویردندانپزشک با کمک این اطلاعات محل دقیق قرارگیری رگ‌های خونی، عصب‌ها و دیگر نقاط مهم در ساختار دندان را متوجه می‌شود.

به علاوه تراکم استخوان و شکل و حالت قرار گیری استخوان و دندان نسبت به یکدیگر را هم می‌توان با کمک این اطلاعات و تصویرها مشخص کرد. تمامی این موارد و اطلاعات به دندانپزشک امکان می‌دهند که بتواند به‌طور دقیق محل قرار گیری ایمپلنت را در دهان و فک مشخص کند.

دندانپزشک سعی می‌کند ایمپلنت را در جایی از فک قرار دهد که استخوان فک کافی برای نگهداری از آن وجود داشته باشد. همچنین اطلاعات به دست آمده به متخصص کمک می‌کنند که بتواند بهترین روش ممکن برای جراحی و کاشت ایمپلنت را با توجه به شرایط ویژه بیمار مشخص کند.

دندانپزشک علاوه بر این‌ها باید سعی کند با توجه به اطلاعاتی که دارد، طوری ایمپلنت را در فک جای بگذارد که از برخورد و آسیب رساندن به بافت‌ها و ساختارهای مهم مانند عصب‌ها و … خود داری کند و در عین حال ایمپلنت را طوری قرار دهد که استحکام، دوام و حمایت کافی داشته باشد.

  عفونت ایمپلنت دندانی را چطور می‌توان تشخیص داد و درمان کرد؟

علاوه بر کارایی، زیبایی ایمپلنت هم از دیگر مسائلی است که باید در نظر گرفته شود چرا که این ایمپلنت در مراحل بعد قرار است از بریج، دندان مصنوعی یا تاج یا روکش دندان حمایت کند و در نتیجه نحوه قرار گیری آن از نظر زیبایی هم اهمیت بالایی دارد.

تراشیدن دندان برای قرار دادن تاجیکی از خطرات ایمپلنت دندانی مربوط به عدم رعایت مسائل فوق است. اگر به هر دلیل چیزهایی که ذکر شد به درستی انجام نگیرند، ایمپلنت دندانی ممکن است خود باعث بروز مشکلاتی برای بیمار شود.

مثلاً ممکن است ایمپلنت با عصب‌های فک دچار مشکل شود یا آن که جای گیری بد آن در دهان باعث ظاهر ناخوشایند آن گردد و نتیجه کار خوب از کار در نیاید. به علاوه این جای گیری نادرست ممکن است باعث مشکلات دیگری هم شود که نهایتاً نرخ موفقیت ایمپلنت را کاهش می‌دهد.

به‌طور کلی می‌توان گفت که بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات بعد از کاشت ایمپلنت آن است که پیش از عمل جراحی وقت و دقت کافی برای بررسی اطلاعات به دست آمده گذاشته شود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آید.

خطرات ایمپلنت دندانی پس از عمل جراحی و مراقبت‌های آن

جالب است بدانید که خطرات ایمپلنت دندانی فقط مربوط به بخش جراحی نمی‌شوند. در حقیقت جراحی ایمپلنت فقط بخشی از معادله است. مراقبت‌های پس از انجام درمان و جراحی نیز از جمله مواردی است که باید برای پیش گیری و کاهش خطرات ایمپلنت دندانی در نظر گرفت.

مراحل خراب شدن دندان و عفونت و آبسهپس از اتمام عمل جراحی، پزشک متخصص اطلاعات کافی و لازم برای نگهداری از محل جراحی و خود ایمپلنت به بیمار می‌دهد. این توصیه‌ها هم مربوط به نگهداری و مراقبت پس از عمل جراحی است و هم در مورد مراقبت‌های طولانی مدت برای پیش گیری از بروز مشکلات مربوط به کاشت ایمپلنت.

درمان عفونت ایمپلنت دندانیدر هنگام بهبود و ترمیم بافت‌های آسیب دیده در طی جراحی و حتی مدت‌ها پس از آن، مواردی هست که باید بیمار رعایت کند. یکی از خطرات ایمپلنت دندانی مربوط به عفونت بافت‌های اطراف می‌باشد. اگر چه خود ایمپلنت خود به‌طور کامل ضد عفونی شده و خالی از میکروب است، ولی بافت‌های اطراف ممکن است دچار مشکل شوند.

پری ایمپلنتایتیس از جمله خطرات ایمپلنت دندانی

پری ایمپلنتایتیسخطرات ایمپلنت دندانی یکی از مشکلات مهمی است که ممکن است برای بیمارانی که ایمپلنت دندانی داشته‌اند، رخ دهد. این بیماری مانند بیماری‌های لثه می‌ماند. پری ایمپلنتایتیس در واقع یک بیماری عفونی است که باعث می‌شود بافت‌های سخت و نرم اطراف ایمپلنت ملتهب شوند.

  عفونت ایمپلنت دندانی به چه علت به وجود می‌آید و چطور باید با آن مقابله کرد؟

مشکل اصلی در پری ایمپلنتایتیس آن است که این بیماری باعث تحلیل و تخریب بافت‌های لثه می‌شود.

به علاوه به بافت‌های استخوانی اطراف ایمپلنت هم آسیب می‌رساند. درست همانند بیماری لثه، پری ایمپلنتایتیس بیماری است که می‌تواند به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و لثه به وجود آید.

همچنین رعایت بهداشت هم می‌تواند سهم به سزایی در پیش گیری از بروز چنین مشکلی داشته باشد.

نگهداری و رعایت بهداشت دهان برای کاهش خطرات ایمپلنت دندانی

رعایت بهداشت دهانهمان طور که گفته شد، پزشک متخصص پس از انجام عمل جراحی و کاشت ایمپلنت توصیه‌های لازم برای نگهداری و مراقبت از محل کاشت ایمپلنت را به بیمار ارائه می‌کند.

در واقع نگهداری و حفاظت از بهداشت دهان و ایمپلنت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بیمار باید به آن توجه داشته باشد. با این کار او می‌تواند ایمپلنت خود را برای مدت طولانی قوی، محکم و سالم نگه دارد.

نحوه تمیز کردن ایمپلنت و بافت‌های اطراف آن با استفاده از مسواک و نخ دندان باید به بیمار آموزش داده شود. استفاده از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن پلاک‌ها و جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها ضروری است.

پس از کاشت ایمپلنت همچنین بیمار باید به‌طور مرتب برای معاینه و بررسی وضعیت ایمپلنت خود به پزشک مراجعه کند. در این مراجعه ایمپلنت و دهان او به صورت حرفه‌ای و اختصاصی تمیز می‌شود تا احتمال بروز هر گونه بیماری از بین برود.

ولی به‌طور کلی می‌توان گفت که اگر موارد احتیاط و بهداشت را رعایت کنید، خطرات ایمپلنت دندانی به حداقل می‌رسند و در نتیجه ایمپلنت دندانی می‌تواند یکی از بهترین راه‌های درمان و ترمیم دندان‌های از دست رفته در دهان باشد.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

  کاشت دندان مصنوعی و درست کردن مشکل شل شدن آن با ایمپلنت دندانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.