مشکلات ایمپلنت دندانی چیست و چطور می‌توان چنین مشکلاتی را برطرف کرد؟

 اگر چه استفاده از ایمپلنت دندانی را می‌توان یکی از بهترین راه حل‌ها برای رفع مشکلات دندانی به شمار آورد، ولی در ضمن باید در نظر داشت که هیچ روش درمانی صد در صد موفقیت آمیز و بدون اشکال نیست. از جمله مشکلات ایمپلنت دندانی که ممکن است فرد با آن مواجه شود، مربوط به عمل جراحی کاشت ایمپلنت است.

هر عمل جراحی خطرات و مشکلات احتمالی را به همراه دارد. البته اگر همه چیز طبق برنامه ریزی و با دقت انجام گیرد، این خطرات به حداقل خواهند رسید. ولی سؤال اصلی این است که چطور می‌توان از بروز مشکلات ایمپلنت دندانی جلوگیری یا پیش گیری کرد؟ چه کار باید بکنیم که ایمپلنت دندانی با درصد احتمال موفقیت بالا به انجام برسد؟

پیش گیری از بروز مشکلات ایمپلنت دندانی با انتخاب دندانپزشک مجرب و مطمئن

مزایای ایمپلنت دندانیاگر شما هم برای ترمیم و یا جایگزین کردن دندان از دست رفته‌تان به فکر استفاده از ایمپلنت هستید، باید پیش از هر چیز در این باره اطلاعات کافی و لازم کسب کنید.

برای این کار می‌توانید به یک دندانپزشک مجرب و مطمئن مراجعه کرده و از او در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید مشورت بگیرید.

مطمئناً پرسیدن چند سؤال و کسب آگاهی بیشتر در مورد کاری که قصد انجام آن را دارید ضرری ندارد.

شما پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت باید از مراحلی که قرار است پشت سر بگذارید و مدت زمانی که طول می‌کشد تا ایمپلنت بهبود پیدا کند، اطلاع پیدا کنید.

همچنین باید از دندانپزشکی که می‌خواهید به او مراجعه کنید تعداد ایمپلنت‌هایی که در طول یک سال در دهان بیماران قرار می‌دهد سؤال کنید تا میزان تجربه و سر و کار داشتن او با کاشت ایمپلنت را متوجه شوید.

به علاوه بد نیست که در مورد میزان موفقیت کاشت ایمپلنت هم سؤال کنید. کاشت ایمپلنت نرخ موفقیتی در حدود 95 درصد دارد. بنابراین اگر فرد مورد نظر شما به‌اندازه کافی در کار خودش مهارت داشته باشد، باید حداقل نرخ موفقیت 95 درصد را به شما گزارش دهد.

جراحی و مشکلات ایمپلنت دندانیدر صورتی که متوجه شدید متخصص مورد نظر شما در این کار تخصص کافی ندارد، آموزش‌های لازم را ندیده است یا آن که تعداد ایمپلنت‌هایی که در طول یک سال می‌کارد چندان قابل توجه نیست، شاید بهتر باشد به فرد دیگری مراجعه کنید.

  کاربردهای ایمپلنت دندانی چیست و این روش چه مزایایی می‌تواند برای شما داشته باشد؟

کاشت ایمپلنت چیزی است که در مورد آن دقت و ملاحظات زیادی به خرج دهید. بی‌دقتی در انتخاب دندان پزشک متخصصی که قرار است کاشت ایمپلنت را بر عهده گیرد کلیدی‌ترین تصمیمی است که باید بگیرید و نقش اساسی در بروز یا عدم بروز مشکلات ایمپلنت دندانی در آینده دارد.

پیدا کردن دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت

پیرا دندانپزشکی جراحیبرای کاشت ایمپلنت شما باید به دنبال دندانپزشکی باشید که تجربه زیادی در کاشت ایمپلنت داشته باشد. در ایده آل ترین حالت باید یک پیرا دندانپزشک متخصص ایمپلنت پیدا کنید. چنین متخصصی به‌طور اختصاصی برای کاشت ایمپلنت آموزش‌های زیادی دیده است و تجربه زیادی در این زمینه دارد.

متخصصین پیرا دندانپزشکی معمولاً دوره‌های اختصاصی در مورد کاشت ایمپلنت را می‌گذرانند. بنابراین به راحتی می‌توانند بیماری و مشکلی که به وجود آمده است را تشخیص داده و راه حلی مناسب برای رفع آن پیدا کنند.

جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندانیبه علاوه این افراد معمولاً به مشکلات ایمپلنت دندانی آگاه هستند و کاشت ایمپلنت را طوری برنامه ریزی می‌کنند که احتمال بروز این مشکلات به حداقل برسد. علاوه بر این که با مشاهده علائم سریعاً به عامل اصلی پی برده و اقدام به درمان ریشه‌ای مشکل می‌کنند.

توجه داشته باشید با آن که بسیاری از دندان‌پزشکان کاشت ایمپلنت را به مشتریان خود ارائه می‌کنند ولی در حقیقت فقط تعداد کمی از آن‌ها هستند که چنین سطحی از آموزش و تجربه را داشته باشند.

ولی آیا این آموزش‌ها و تجربه‌ها تأثیری هم در موفقیت کاشت ایمپلنت دارد؟

کاشت درست ایمپلنت و پیش گیری از مشکلات ایمپلنت دندانی

جراحی هدایت شده با تصویر برای ایمپلنتجراحی کاشت ایمپلنت امروزه به یک جراحی رایج و معمولی تبدیل شده است. ولی اشتباه نکنید، این به این معنی نیست که کاشت ایمپلنت جراحی ساده و پیش پا افتاده‌ای دارد. در واقع کاملاً برعکس است. جراحی ایمپلنت نیازمند برنامه ریزی دقیق و دقت بالاست.

پیش از انجام عمل جراحی برای کاشت ایمپلنت، برنامه ریزی و بررسی‌های زیادی در مورد شرایط و محل قرار گیری ایمپلنت و مسائل دیگر انجام می‌شود. البته بیشتر این بحث‌ها هنگامی انجام می‌شوند که بیمار در آن جا حضور ندارد.

بنابراین ممکن است فرد مراجعه کننده از تمام این مراحل بی‌خبر باشد. ولی باید بدانید که زمانی که شما به یک دندانپزشک مراجعه می‌کنید و قرار می‌شود که او از ایمپلنت برای رفع مشکل شما استفاده کند، متخصص شما خودش تمام مسائل و جوانب را در نظر می‌گیرد.

  عوارض ایمپلنت دندانی چیست و این روش درمانی چه مشکلات و خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

اول از همه او از شما می‌خواهد آزمایش‌ها، تست‌ها و عکس برداری‌های مختلف را انجام دهید. این آزمایش‌ها و تصاویر اطلاعاتی باارزش از شرایط دهان و دندان شما در اختیار او قرار می‌دهد.

دندانپزشک با استفاده از این تصاویر تصمیم می‌گیرد که ایمپلنت دندانی را در کجای دهان شما قرار دهد.

جراحی هدایت شده با تصویربه علاوه اینکه این تصاویر به عنوان نقشه راه و راهنمای جراحی هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت. یعنی دندانپزشک با توجه به تصاویر محل قرار گیری دقیق ایمپلنت را مشخص می‌کند و طبق آن پیش می‌رود.

بررسی و تعیین مسیر کلی برای جراحی به دندانپزشک کمک می‌کند که ایمپلنت را دقیقاً همان جایی که در نظر دارد قرار دهد و نتیجه کار از نظر زیبایی همان طور که انتظار می‌رود از کار در آید. به علاوه با توجه به همین تصاویر است که متخصص از آسیب رساندن به عصب‌ها، رگ‌های خونی و یا ساختارهای دیگر خود داری می‌کند.

عدم آسیب رساندن به این ساختارهای دندانی در هنگام جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. صدمه دیدن عصب‌ها، رگ‌های خونی، سینوس‌ها یا دندان‌های مجاور می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود، علاوه بر این که بافت عفونی اطراف ایمپلنت دندانی پری-ایمپلنتایتیستمام این موارد احتمال بروز پری ایمپلنتایتیس، عفونت‌ها و بیماری‌های لثه را هم افزایش می‌دهد.

بنابراین مسائل زیادی هست که یک متخصص دندانپزشک و جراحی ایمپلنت باید در نظر داشته باشد.

به همین علت است که پیشنهاد می‌شود فردی متخصص برای کاشت ایمپلنت را در نظر داشته باشید. متخصص کاشت ایمپلنت همه نکات را به خوبی تحت نظر می‌گیرد و شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

البته همه چیز مربوط به دندانپزشک نمی‌شود. شما هم در میزان موفقیت ایمپلنت نقش دارید. مراقبت‌های پس از کاشت ایمپلنت تماماً به عهده شماست که رعایت نکردن آن می‌تواند نهایتاً باعث مشکلات ایمپلنت دندانی شود.

کاشت دندانی ویکی پدیا فارسی

مطالب مشابه این صفحه:

  کشیدن دندان بدون درد به شیوه آتروماتیک و چه مزایایی برای ایمپلنت دندانی دارد؟

برچسب ها

یک نظر

  1. سلام دکتر مدت 4 هفته است که 4 پایه ایمپلنت و5 روکش متصل بهم نصب شده توسط دکتر لثههای تحت فشار است وموقع غذا خوردن درد دارم روکشها خیلی فیت هستند ایا ایمپلنت عفونت نکرده است وفک راستم که ایم پلنت دارد بی حس است لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن