نحوه تزریق بوتاکس صورت

عوارض لیزر درمانی و مهم ترین اشتباهاتی که در هنگام حذف موهای زائد ممکن است پیش آید

در مطالعه‌ای که اخیراً به چاپ رسیده است، نگرانی‌هایی در مورد افزایش چشم گیری رواج استفاده از لیزر مطرح شده است. از آن جا که لیزر درمانی روشی بسیار رایج برای از بین بردن موهای زائد می‌باشد، باید به خطرات و عوارض لیزر درمانی نیز توجهی ویژه داشت

بنابراین در ادامه به بررسی این مطالعه خواهیم پرداخت و شواهد را برای رسیدن به حقیقت در مورد این شیوه درمانی جذاب و به‌روز، مطالعه خواهیم کرد.

در نهایت سعی خواهیم کرد به این سؤال پاسخی مناسب دهیم: «رایج‌ترین اشتباهات و آسیب‌های لیزر درمانی چیست؟»

بررسی مطالعات برای پیدا کردن رایج ترین اشتباهات و عوارض لیزر درمانی

پیش زمینه مطالعه

لیزر موهای زائد پوست تیره و عوارض لیزر درمانیدر سال‌های اخیر روش‌های نیمه دائم و دائم برای از بین بردن مو به‌طور چشم گیری افزایش یافته و با استقبال بسیاری رو به رو شده است.

لیزر درمانی در ابتدا تنها در برخی مراکز درمانی خاص و ویژه انجام می‌شد و سپس با افزایش محبوبیت آن، انجام لیزر درمانی در مک آن‌های دیگر و معمولی مانند سالن‌های زیبایی یا حتی استودیوهای تتو نیز رایج گشت

که البته در آن جا از لیزر برای از بین بردن تتو، و نه از بین بردن مو، استفاده می‌شود.

اگر چه معمولاً هزینه تمام شده برای مشتری در این سالن‌های زیبایی و مک آن‌های غیر تخصص که از لیزر درمانی استفاده می‌کنند پایین‌تر از کلینیک‌های اختصاصی است ولی باید بدانید که بهترین گزینه همیشه ارزان‌ترین گزینه نیست!

در تحقیق و پرسشی که با عنوان «مشکلات درمانی ناشی از استفاده از لیزر و IPL توسط کاربر غیرمتخصص» انجام گرفت، گزارش شد که بیشتر اشتباهات لیزر درمانی هنگامی رخ می‌دهند

که یک فرد غیرمتخصص و شخصی به غیر از پزشک اپراتور به لیزر درمانی مشغول شود.

در ادامه کلیات سؤالات پرسید شده در این پرسشنامه جامع آورده شده است و نگاهی کلی به مشکلات رایج و آسیب‌ها و اشتباهات شایع در لیزر درمانی شده است.

همچنین نتیجه این پرسشنامه و تحلیل آن که مهم‌ترین بخش هر تحقیق و مطالعه به‌حساب می‌آید، مطرح شده.

پرسشنامه از 50 فرد که تحت لیزر درمانی حذف موهای زائد قرار گرفته‌اند

جزئیات اطلاعات پرسشنامه

  • این پرسشنامه اولین پرسشنامه در میان پرسشنامه‌های متعدد بود که قصد آن‌ها مشخص کردن میزان اشتباهات لیزر درمانی و درمان با کمک نور شدید پالسی (IPL)، و میزان این اشتباهات به هنگامی که درمان توسط یک فرد غیرمتخصص انجام می‌شود، بوده است.
  • این پرسشنامه شامل 50 فرد مختلف که اشتباهات درمانی را تجربه کرده بودند می‌شد. این افراد همگی عوارض لیزر درمانی داشتند که پس از درمان همچنان بر جای خود باقی مانده بود.
  • آسیب‌ها یا دیگر عوارض جانبی پوستی آن‌ها برای ارجاع و به عنوان منبع عکس برداری شد
  • از میان این 50 نفر که به پرسشنامه پاسخ داده بودند، 7 نفر از آن‌ها اطلاعات درست و صحیح را در پرسشنامه وارد نکردند یا آن که مورد مشکل آن‌ها دیگر مورد تأیید نبود.

شایع‌ترین آسیب‌ها

با ارائه پرسشنامه به این افراد، مشخص شد که در 50 مورد مختلف مشکلات زیر شایع‌ترین مواردی بوده‌اند که مشتریان آن‌ها را تجربه کرده‌اند. (برخی از آن‌ها بیش از یک مشکل داشتند و در نتیجه جمع درصدهای ارائه شده بیشتر از 100 می‌باشد)

  • 4 درصد تغییر رنگ دانه‌های پوست
  • 6 درصد آثار زخم
  • 14 درصد تغییرات خارجی
  • 6 اطلاعات نادرست یا پاسخ غیر معتبر

شایع ترین آسیب ها و عوارض جانبی لیزر درمانی

در نمودار بالا محور افقی درصد بیمارانی است که یک مشکل را تجربه کرده‌اند و محور افقی نوع عارضه جانبی ناشی از لیزر درمانی را نشان می‌دهد.

منابع خطاها

این پرسشنامه نشان می‌دهد که رایج‌ترین منبع خطا به ترتیب این‌ها هستند:

  • 8 درصد به علت انرژی بیش از حد
  • 6 درصد استفاده از دستگاه نامناسب برای درمان محل مورد نظر
  • 9 درمان بیمارانی که پوست‌های تیره رنگ دارند یا پوست آن‌ها برنزه شده است
  • 7 درصد عدم استفاده از خنگ کننده سطح پوست
  • 6 درصد پاسخ نادرست یا غیر معتبر

شایع ترین اشتباهات در لیزردرمانی

در جدول بالا ستون عمودی نشان دهنده درصد افرادی است که به این دلیل دچار عارضه جانبی شده‌اند و محور افقی نشان دهنده عامل به وجود آمدن اشتباه و خطا در لیزر درمانی می‌باشد.

بنابراین مشخص است که بیشتر مشکلات و خطاهای درمانی به علت استفاده نادرست و نامناسب از دستگاه یا بی‌توجهی به روش درست انجام لیزر درمانی مطابق با هر فرد می‌باشد.

برخی از بیمارانی که به عوارض لیزر درمانی دچار شده بودند مجبور شدند با تغییر رنگ دانه پوستی یا آثار زخم خود کنار بیایند. آن‌ها که در اصل برای حذف دائم موهای زائد خود مراجعه کرده بودند،

اکنون باید آسیب دائمی پوست خود را مشاهده می‌کردند. شاید بتوان بدون سخت گیری زیاد موهای خود را به یک آرایشگر سپرد یا کندن موهای زائد در نقاط مختلف را با روش‌های مختلف ساده گرفت،

ولی وقتی بحث به لیزر درمانی می‌رسد بهتر است رویه خود را کاملاً عوض کنید چرا که اعتماد بی‌چون و چرا به متخصص اشتباه است.

آیا لیزر درمانی برای پوست های تیره رنگ بی خطر و موثر است

آیا عدم تسلط کاربر لیزر تنها علت به وجود آمدن عوارض لیزر درمانی می‌باشد؟

انجام مطالعات و پرسش‌های بیشتر از افراد مختلف در مورد آسیب ای وارد شده به علت لیزر درمانی توسط افراد غیرمتخصص و اپراتورهای پزشکی نشان می‌دهد که اگر چه افراد غیرمتخصص انجام تقریباً یک سوم از لیزر درمانی‌ها را بر عهده دارند،

ولی بیشتر آن‌ها درمان‌های خود را در خارج از مراکز درمانی و پزشکی انجام می‌دهند. در حقیقت طبق گزارشات مشخص شده است

که از سال 2008 تا سال 2012 در حدود 85.7 درصد از افراد غیرمتخصص کاربر دستگاه لیزر دارای شکایت از عملکردشان هستند. جالب‌تر آن است که آمار مربوط به کار در خارج از مراکز درمانی در حدود 64 درصد است

به عبارت دیگر اگر چه تعداد کمی از لیزرها و درمان توسط IPL به دست افراد غیرمتخصص انجام می‌گیرد، ولی احتمال ایجاد آسیب و مشکلات و عوارض جانبی توسط آن‌ها بسیار بالاتر می‌باشد.

برای آن که تأکید بیشتری بر این مسئله داشته باشیم بد نیست بدانید که مشکل عوارض لیزر درمانی به علت انجام درمان توسط فرد غیرمتخصص روندی ثابت و رو به رشد را در 10 سال گذشته داشته است که به هیچ وجه نشانه خوبی نمی‌باشد.

آموزش مناسب و ارزیابی درست

در پرسشنامه دیگری که انجام شده است، میزان بازدهی، اثر گذاری و کارایی سیستم جدیدی که کارورزان لیزر درمانی در آن آموزش می‌دیدند مورد بررسی قرار گرفت.

این تحقیق نشان می‌دهد که چطور برنامه‌های جامع و کامل و ابزارهای ارزیابی مناسب و درست چطور می‌توانند بر بهبود سرویس و خدمات به شکلی ایمن‌تر اثر بگذارند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

این پرسشنامه و تحقیق مشخص کرد که خطاها، اشتباهات و مشکلات ناشی از لیزر درمانی و نور شدید پالسی عمدتاً به دلیل آموزش نادرست، ناکافی، قابلیت‌های نامناسب و وعده دادن نتایج غیرواقعی ایجاد می‌شوند.

یعنی آن که بیشتر خطاهایی که د راین روش درمانی اتفاق می‌افتند به این علت رخ می‌دهند که کاربر دستگاه لیزر آموزش درست در این زمینه ندیده است

و قادر نیست درمان را به درستی بر روی هر فرد به‌طور خاص و به شکل اختصاصی، با در نظر گرفتن فاکتور ها و عامل مختلف (مانند نوع و رنگ پوست و مو) بر روی او اجرا کند.

آن‌ها همچنین هشدارهای لازم و توضیح کافی و دقیق از نحوه انجام درمان و مشکلات احتمالی که با آن مواجه خواهند شد ارائه نکرده و یا نتایجی غیرواقعی و اغراق شده را به بیمار وعده می‌دهند. نتایجی که حصول آن‌ها برای فرد شاید حتی نا مکن باشد.

عدم نظارت

این پرسشنامه به‌طور کاملاً واضح مشخص می‌کند که باید مراحل قانونی و اداری درست برای انجام لیزر درمانی انجام شود. یعنی باید مطمئن شد

که تمام افراد و متخصصین لیزر درمانی یا آی پی ال از قوانین درست و مشخص تعیین شده مانند ارائه راهنما و توضیحات کامل، طی کردن دوره‌های کامل آموزشی و تحت درمان قرار دادن بیماران تحت نظارت یک پزشک متخصص، پیروی می‌کنند.

در حال حاضر قانون درست و مشخصی در مورد افرادی که می‌توانند به انجام لیزر درمانی بپردازند وجود ندارد و این قوانین در بخش‌های مختلف دنیا متفاوت هستند.

بنابراین تا پیش از تعیین شدن استانداردها و قوانین مربوط به لیزر درمانی خود بیمار باید دست به کار شود و تحقیقات و مطالعات لازم در مورد لیزر درمانی را انجام دهد تا بتواند بهترین و مناسب‌ترین کلینیک لیزر درمانی حذف موهای زائد را انتخاب کند.

یکی از مهم‌ترین نکات برای این منظور آن است که در جلسه اول لیزر درمانی که مشاوره و برنامه ریزی انجام می‌شود، از باتجربه بودن و داشتن صلاحیت فردی که قرار است لیزر درمانی را انجام دهد، اطمینان حاصل کنید.

تمام کسانی که قصد انجام لیزر درمانی دارند باید توجه داشته باشند که تحت هیچ شرایطی نباید انجام لیزر درمانی توسط یک فرد غیرمتخصص را قبول کننده تا به آن صورت از عوارض لیزر درمانی نادرست و تحمل عوارض جانبی، آسیب‌ها و مشکلات بعدی ناشی از آن پیش گیری کنند.

موزدایی ویکی پدیا فارسی

تزریق ژل لب و صورت

وب سایت کلینیک ها

رفع مسئولیت: این محتوا برای آگاهی بیشتر شما است و جایگزین مشاوره های پزشکی، دندانپزشکی یا ارائه درمان نیست/ اعتماد شما بر تمامی اطلاعات یا محتوای ارائه شده در این راهنما منحصرا برعهده خودتان است/ و هیچ گونه پشتیبانی در مورد محتوای پزشکی، روش، محصول، عقیده، متخصص یا پزشک یا هر گونه اطلاعات در این وب سایت ارائه نمی شود.

بخشی از مطالب مرتبط و تکمیلی

لطفا نظری برای این محتوا / تجربه شخصی یا شنیدنی بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن